Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Tylko "tak" oznacza zgodę - wraca dyskusja nad definicją gwałtu

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z polskimi przepisami za gwałt uznaje się doprowadzenie do stosunku płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem. Prawniczki, Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje zajmujące się prawami kobiet - od lat postulują zmianę w tym zakresie, wskazując m.in., że nadal definicja gwałtu odbiega od Konwencji stambulskiej, ratyfikowanej przez Polskę w 2015 roku. Jednak sama jej zmiana może nie wystarczyć.

05.09.2022

Więzień z niepełnosprawnością potrzebuje instytucjonalnej pomocy - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Osadzonemu z poważną niepełnosprawnością we wszystkich czynnościach pomagali więźniowie z tej samej celi i chociaż dobre uczynki zawsze w cenie, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przeniesienie na współwięźniów odpowiedzialności za taką całodobową opiekę jest niedopuszczalne. A problem jest głębszy i wymaga systemowych rozwiązań.

05.09.2022

KRS grozi skargą do TK w sprawie przyszłorocznych wynagrodzeń dla orzeczników

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa projektu ustawy okołobudżetowej, który po raz kolejny określa podstawę do wyliczania wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, prokuratorów na 2023 r., niezgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych i Prawem o prokuraturze. Krajowa Rada Sądownictwa zapowiedziała właśnie, że jeśli nie będzie zmiany, zaskarży przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

05.09.2022

Akta kandydata na sędziego do oceny, ale czy zawarte w nich dane są chronione?

Wymiar sprawiedliwości

Podczas analizy kandydatów na sędziów badane są m.in. akta spraw, które prowadzili. Nie jest natomiast jasne, jak mają być chronione dane osobowe i informacje objęte choćby tajemnicami zawodowymi, które są w nich zawarte. Rzecznik Praw Obywatelskich, bazując na wnioskach obywateli, zapytał o to Ministra Sprawiedliwości i Krajową Radą Sądownictwa.

03.09.2022

Rząd proponuje podwyżki dla prokuratorów i sędziów niezgodne z ich ustawami - mogą być pozwy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prokuratorzy obliczyli właśnie, że zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej, w 2023 roku ich wynagrodzenie będzie liczone w oparciu o podstawę niższą o ponad 700 zł od tego, co gwarantuje im ich własna ustawa - Prawo o prokuraturze. Rozgoryczenie pogłębia fakt, że to kolejny raz kiedy budżet krojony jest ich kosztem. Prawnicy też widzą problem, wskazują jednak, że jest on już systemowy.

02.09.2022
1    290  291  292  293  294  295  296  297  298    955