Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Kamila Ferenc Adwokatką Roku 2023

Prawnicy

Mec. Kamila Ferenc, specjalizująca się w prawach człowieka i prawach kobiet, została Adwokatką Roku 2023. Prawniczka wygrała w 2023 r. precedensową sprawę ML v. Polsce, w której Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wyrok polskiego TK wyłączający jedną z przesłanek legalnej aborcji, został wydany w składzie „dublerskim” i nie może ograniczać praw ciężarnych, którym przysługiwało prawo do tego zabiegu.

08.03.2024

Rusza nabór kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego

Wymiar sprawiedliwości

Do 25 marca można zgłaszać się do konkursu. Kandydaci muszą być czynnymi sędziami lub prokuratorami i posiadać kwalifikacje wymagane do powołania co najmniej na stanowisko prokuratora prokuratury regionalnej oraz doświadczenie w prowadzeniu postępowań w sprawach przestępstw wskazanych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej.

08.03.2024

Rusza tegoroczna edycja Legal Hackathonu 2024

„AI impulsem prawniczych innowacji” to temat przewodni 6. edycji Legal Hackathonu, który rozpoczyna się 8 marca i potrwa trzy dni. Podczas maratonu programowania, w którym siły połączą prawnicy i specjaliści IT, mają powstać rozwiązania pozwalające zoptymalizować pracę w kancelariach prawnych, np. poprzez zarządzanie dokumentami, sprawami czy robotyzację procesów prawnych. Szykuje się rekordowe wydarzenie, bo zgłosiło się ponad 160 uczestników.

08.03.2024

XXI wiek, a na prawnicze feminatywy wciąż nie wszyscy gotowi

Niania, sprzątaczka, pielęgniarka, stewardesa – z jakiegoś powodu nazwy akurat tych zawodów nie wywołają skrzywienia na twarzy nawet największego przeciwnika feminatywów. Inaczej w przypadku profesji prawniczych – użycie określenia adwokatka czy radczyni wciąż potrafi wzbudzić falę oburzenia. Wszystkim Paniom, bez względu na to, czy lubią feminatywy czy nie - najlepsze życzenia od redakcji Prawo.pl!

08.03.2024

Nieodpłatna pomoc prawna potrzebuje pilnych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Nie dla wszystkich, ale dla tych, którzy rzeczywiście jej potrzebują i z wynagrodzeniem dla prawników, które nie tylko zachęci do takiej pracy, ale też pozwoli na specjalizację - to jedynie dwa obszary systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, w której eksperci widzą potrzebę zmian. Bolączek jest jednak zdecydowanie więcej - począwszy od kwestii technicznych, skończywszy na edukacji.

08.03.2024
1    98  99  100  101  102  103  104  105  106    954