Kapituła Konkursu przyznała też wyróżnienia dla adwokatek Karoliny Wilamowskiej, Doroty Dudek i dr Małgorzaty Skawińskiej.

To już siódma edycja konkursu, którego inicjatorem i organizatorem jest Zespół do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Przyznanie Nagrody - jak podkreślają organizatorki - jest wyrazem docenienia i wyróżnienia pracy adwokatek, co winno przyczynić się do ich aktywizacji w ramach prowadzonych przez kobiety zarówno praktyk zawodowych, jak i pracy naukowej, a także zgodnie z treścią uchwały nr 24/2016 Krajowego Zjazdu Adwokatury z 26 listopada 2016r., stanowi realizację nałożonego na Naczelną Radę Adwokacką zalecenia podjęcia działań zmierzających do zwiększenia udziału adwokatek w działalności samorządowej. W skład kapituły konkursu weszli: prezes NRA adw. Przemysław Rosati, adw. Daria Skrzypczak–Kozikowska – przewodnicząca Zespołu, adw. Natalia Klima-Piotrowska, adw. Monika Sokołowska, adw. Marta Seredyńska oraz adw. Monika Gąsiorowska, adw. Monika Horna-Cieślak, red. Renata Kim (Newsweek) oraz adw. Grzegorz Kukowka.

W uroczystości wzięli udział: Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, adwokatki Danuta Wawrowska, Sylwia Gregorczyk-Abram, Karolina Kuszlewicz, a także laureatki poprzednich edycji konkursów a dyplomy wręczali: adw. Daria Skrzypczak-Kozikowska, adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA. Z kolei Przemysław Rosati, prezes NRA połączył się online.

Czytaj: XXI wiek, a na prawnicze feminatywy wciąż nie wszyscy gotowi >>

Specjalistka od praw człowieka i praw kobiet

Kamila Ferenc, Adwokatka Roku 2023,  specjalizuje się w prawach człowieka i prawach kobiet, w grudniu 2023 r. została wybrana przez Sejm X kadencji na członka Trybunału Stanu.

W grudniu 2023 r. wygrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w precedensowej sprawie ML v. Polsce – w której ETPCz stwierdził, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej dot. ograniczenia prawa do zabiegu legalnej aborcji z powodu nieuleczalnych wad płodu, wydane w składzie „dublerskim”, nie może ograniczać praw osób w ciąży, którym przysługiwało prawo do tego zabiegu.

Czytaj: Wyrok ETPC to za mało. Potrzebna zmiana ustawy aborcyjnej >>


Od 2016 r. jest prawniczką w Federacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (obecnie Fundacja FEDERA na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny). Jest też współzałożycielką Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu im. Margerete Hodgkinson, w ramach której reprezentuje z sukcesami osoby pokrzywdzone przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. To dzięki jej wiedzy i poświęceniu wiele kobiet po wyroku TK wyłączającym jedną z przesłanek legalnej aborcji, zawdzięcza możliwość dokonania legalnie w polskich szpitalach zabiegu przerwania ciąży. Adwokatka - jak podkreślono uzasadniając przyznanie jej nagrody - walczyła o ich prawa z administracjami poszczególnych szpitali.

W ramach FEDERy zorganizowała i koordynowała również projekt litygacji strategicznej przed ETPCz, dot. prawa do legalnego zabiegu aborcji, którego rezultatem jest wygrana w sprawie M.L. v. Polsce w grudniu 2023. Na co dzień prowadzi szkolenia z przepisów i standardów stosowania prawa dla lekarzy, udziela się również podczas licznych konferencji i seminariów. Jest również współzałożycielką kancelarii zaangażowanej społecznie „Prawo do Prawa”, w ramach której reprezentowała osoby, których status majątkowy nie pozwalał na wynajęcie osoby prawniczej. Sprawa przed ETPCz ML v. Polsce była przez nią również prowadzona pro bono.

Trzy wyróżnienia

I wyróżnienie przyznano adwokatce Karolinie Wilamowskiej. Jak wskazano, koncentruje się ona przede wszystkim wokół własności przemysłowej, nowych technologii, ochrony danych osobowych, mediacji w sprawach gospodarczych oraz compliance. Jest pionierką - jak uzasadniano wyróżnienie - w zakresie prawa nowych technologii i zastosowania sztucznej inteligencji.

Obszarem jej zainteresowania jest też pogłębianie edukacji prawnej tak wśród studentów jak i młodzieży szkolnej, co przyczynia się do umacniania i budowania silnego społeczeństwa obywatelskiego. - Pokazuje jednocześnie, że zawód adwokata i adwokatki jest zawodem związanym nieodłącznie z odpowiedzialnością za prawo i drugiego człowieka. Wspiera także kobiety jako przewodnicząca Zespołu do Spraw Kobiet, a także organizatorka rozlicznych wydarzeń i konferencji mających na celu wzmacnianie ich pozycji zawodowej - dodano. Podkreślono również, że na szczególne uznanie zasługują jej działania dotyczące tajemnicy adwokackiej, która zresztą jest przedmiotem jej przewodu doktorskiego.
  


Laureatką II wyróżnienia jest adwokatka Dorota Dudek. Kapituła wyróżniła ją za zaangażowanie w działanie Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Jak przypomniano prowadzi podcast PTPA „Rozmowy o Dyskryminacji”, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi przybliża zagadnienia z obszaru praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, przestępstw z nienawiści i przysługujących środków ochrony prawnej. Jest też koordynatorką projektu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego „Równe Media dla Demokracji w Polsce”, zapewniającego kompleksowe wzmacnianie standardów równościowych w polskich mediach. W ramach tego projektu w współtworzyła i koordynowała w 2023 r. Akademię Równych Mediów, innowacyjne działanie edukacyjne mające na celu budowanie świadomości prawnej dziennikarek i dziennikarzy w zakresie praw przysługujących im w redakcji oraz w relacji z władzą, a także tworzenia treści niedyskryminujących i uwzględniających prawa wszystkich grup społecznych.

Laureatką III wyróżnienia jest adwokatka dr Małgorzata Skawińska - członkini wielu stowarzyszeń i zespołów międzynarodowych, w tym Stowarzyszenia Adwokatów we Włoszech oraz Worldwide Independent Lawyers League w Klagenfurcie, a także członkini Komisji Zagranicznej Naczelnej Rady Adwokackiej.

Kapituła zwróciła uwagę na to, że wyróżniła się w tegorocznym Konkursie jako działaczka zaangażowana w szeroką działalność społeczną i pro bono, koncentrującą się na promowaniu pokojowych metod rozwiązywania sporów, wsparciu dla Ukrainy oraz pomocy osobom starszym, kobietom i dzieciom, co - jak wskazano - świadczy o jej głębokim poczuciu odpowiedzialności społecznej. - W ramach tych działań, Pani Mecenas jest koordynatorką operacyjną projektu dotyczącego zbierania dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej. W pierwszej fazie w 2023 r. koordynowała rozmowy i spotkania z Public International Law & Policy Group, a następnie aktywnie przygotowała fundamenty współpracy z Fundacją OPORA, by stawiać solidne podstawy dla wsparcia działań w zakresie zbierania dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie. Również jej działalność zawodowa obejmuje szerokie spektrum praktyki, w tym alternatywne metody rozwiązywania sporów, prawo gospodarcze i handlowe, oraz w obszarze ITALIAN DESK, oferując pomoc prawną w języku włoskim - podsumowano.

Dotychczasowymi laureatkami nagrody są:

  • adw. Paulina Kieszkowska-Knapik (2017),
  • adw. Anna Mazurczak (2018),
  • adw. Krystyna Burska (2019)
  • adw. Karolina Gierdal (2020),
  • adw. Anna Jaczun (2021),
  • adw. dr Anna Wilińska-Zelek (2022)