Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Fiskus blokuje prawo do dziedziczenia ulg podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Mimo korzystnych dla podatników orzeczeń sądów administracyjnych, organy podatkowe uporczywie nie uznają ulg za dziedziczone prawo majątkowe. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Tymczasem według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

08.06.2022

Rejestracja uchwały w KRS nie jest warunkiem zmiany roku podatkowego

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy nie uzależniają możliwości dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego od zarejestrowania w KRS uchwały zmieniającej umowę lub statutu spółki w trakcie starego roku podatkowego. Zmiana roku musi być skuteczna prawnie, czyli musi być zarejestrowana w KRS na dzień poinformowania o niej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Podatnicy mają na to czas w tym roku do końca czerwca.

07.06.2022

Przekazanie nieruchomości w związku partnerskim ma skutki podatkowe

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

W przypadku gdy partnerzy postanowili przenieść na rzecz partnerki udział byłego partnera w prawie własności nieruchomości, tak by stała się ona wyłączną jej właścicielką, podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn będzie stanowiła wartość rynkowa nabywanego udziału pomniejszona o połowę kwoty hipoteki i kwotę wolną od podatku. Tak korzystnie uznały organy skarbowe.

04.06.2022

TSUE wyjaśni, kto odpowiada za puste faktury? Pracownik czy spółka?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kogo uznać za osobę zobowiązaną do zapłaty VAT w sytuacji, gdy pracownik podatnika wystawił fałszywą fakturę z wykazanym VAT, na której wykazał dane pracodawcy jako podatnika, bez jego wiedzy i zgody? Takie pytanie kieruje Naczelny Sąd Administracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Organ podatkowy i WSA wskazały na odpowiedzialność firmy.

03.06.2022

Kasy online – kiedy sprzedaż, a kiedy już gastronomia?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Gdy sprzedaż gotowych produktów nie stanowi usług związanych z wyżywieniem, a punkt sprzedażowy nie wpisuje się w zakres pojęcia stacjonarnej placówki gastronomicznej, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia kasy online. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że wniosek o interpretację nie może jednak zawierać jakichkolwiek własnych opinii, ocen czy spostrzeżeń podatnika.

31.05.2022
1    46  47  48  49  50  51  52  53  54    109