"Klaps" w Polsce niby zakazany, ale dzieci nadal niedostatecznie chronione

Prawo karne Prawo rodzinne

W Polsce nadal brakuje kompleksowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, programów szkoleniowych także dotyczących ich wykorzystywania seksualnego i tych rozwijających kompetencje poszczególnych służb. Potrzebny jest też system umożliwiający analizę m.in. okoliczności i przyczyn zabójstw dzieci i przepisy umożliwiające walkę z patotreściami

03.10.2020

Ambasadorowie upominają się o prawa osób LGBT w Polsce

Prawo karne Prawo rodzinne

Pięćdziesięciu ambasadorów akredytowanych w Warszawie, w tym m.in. USA i większości państw Unii Europejskiej, wystosowało do polskich władz list w sprawie praw społeczności LGBTI. Przygotowanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce. - Prawa człowieka nie są ideologią, są uniwersalne - stwierdziła ambasador USA w Polsce, informując o wystąpieniu.

28.09.2020

Kto daje, ten odbiera… z powodu rażącej niewdzięczności

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy po dokonaniu darowizny relacje obdarowanego i darczyńcy nie należą do poprawnych, istnieje możliwość jej odwołania, ale pod warunkiem wykazania, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności. Aby tego dokonać należy udowodnić, że niewdzięczność miała kwalifikowany charakter i złożyć stosowne oświadczenie w terminie.

26.09.2020

Wolne związki wciąż mają trudniej niż formalne

Prawo rodzinne

Związki nieformalne, których jest w Polsce coraz więcej, nadal napotykają problemy w różnych sytuacjach życiowych. Gdy sformalizowani rodzice i małżonkowie z mocy ustawy mają zagwarantowane różne świadczenia i dokumenty, to wolne związki muszą występować z dodatkowymi wnioskami i żądaniami do urzędów, do notariuszy i do sądów. A prawo nie nadąża za życiem.

26.09.2020

Kontakty z rodzicem - luki w przepisach uderzają w dzieci i... kuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Koronawirus spotęgował problem utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem. Sposobem na najtrudniejsze sytuacje ma być udział w kontaktach kuratora, ale problem w tym, że przepisy są niedoskonałe, a wyjątkowe narzędzie w wielu sprawach staje się wieloletnią normą. Kuratorzy sądowi mówią o potrzebnych zmianach standardów, ale także prawa.

19.09.2020

Polska będzie musiała uznawać unijne małżeństwa jednopłciowe

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Wzmocnienie praw osób LGBT ma być jednym z priorytetów, jakie na najbliższy okres zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając swoją wizję Europy. Politycy rządzący w Polsce zareagowali na to nerwowo i zarzucili jej zamiar mieszania się w wewnętrzne sprawy państw. Ale prawnicy wskazują, że KE ma dobre podstawy dla wymagania unijnych standardów w tej dziedzinie.

17.09.2020

Rzecznik praw dziecka domaga się usprawnienia sądów rodzinnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konieczne jest usprawnienie sądów rodzinnych, wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych i rodzinnych postępowań informacyjnych – twierdzi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Narzeka też na brak definicji prawnej dobra dziecka. - To najważniejsze pojęcie z praw dziecka nie jest skodyfikowane – mówi.

11.09.2020

NSA: Potwierdzenie obywatelstwa dziecka Polaka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.

10.09.2020

Rząd zapowiada zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia to priorytet. Resort sprawiedliwości potwierdza gotowość prac nad tym aspektem – poinformował w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik. I zadeklarował, że odpowiednie zmiany legislacyjne zostaną przeprowadzone jeszcze w tej kadencji.

09.09.2020

RPO wystąpił do MRPiPS w sprawie rodzin zastępczych

Prawo rodzinne

W Polsce jest za mało rodzin zastępczych, wobec czego małe dzieci, odbierane rodzicom z powodu zagrożenia zdrowia czy życia, trafiają do placówek instytucjonalnych. Pobyty takich dzieci w pogotowiach opiekuńczych i rodzinnych są przedłużane ponad dopuszczalne granice – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

02.09.2020

Liczy się data nabycia nieruchomości przez małżonków, nie data podziału majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków może być zwolniona z PIT. Ważne, by transakcja miała miejsce po upływie pięciu lat. Okres ten liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Ważna jest data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, a nie nabycie przez jednego z nich wskutek podziału majątku. Potwierdzają to organy skarbowe.

28.08.2020

Prof. Łętowska: TK mógł wstrzymać wyrok sądu, ale uwaga na antyunijny kontekst

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia zawieszającego lub wstrzymującego wykonanie orzeczenia sądu nie jest czymś nadzwyczajnym, chociaż dotychczas nie było często stosowane. Decyzja blokująca wydanie dziecka cudzoziemcowi nie wzbudzałaby kontrowersji, gdyby nie jej antyeuropejski kontekst - twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku.

27.08.2020

TK wstrzymuje wykonanie wyroku belgijskiego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Polski sąd ma wstrzymać wykonanie nakazu wydania 4-letniej Ines ojcu, który jest obywatelem Belgii - zdecydował na niejawnym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny. Sąd ma poczekać na rozpatrzenie przez TK skargi babci dziecka, która zgodnie z prawem nie została dopuszczona do postępowania.

26.08.2020

Poszkodowany ma prawo do odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy trafnie uznał, że osoba, która doznała rozstroju zdrowia, może żądać odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią przez osobę bliską, nawet, jeżeli miała ona charakter nieodpłatny. Wysokość świadczenia jest zazwyczaj wyliczana przy uwzględnieniu stawki godzinowej za usługi opiekuńcze we właściwym MOPS - twierdzi dr Kamil Szpyt.

23.08.2020

WSA: Nawet jeśli wniosek składa nieuprawniona osoba, to dziecku nie można odmówić pomocy

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wniosek o przyznanie pomocy z rządowego programu „Dobry Start” złożyła babcia, która w świetle przepisów rozporządzenia nie była do tego uprawniona, więc organy odmówiły. WSA w Gliwicach uchylił jednak wydane decyzje, ponieważ uznał, że akt ten niedostatecznie chroni prawa dzieci, które powinny otrzymywać pomoc ze strony państwa.

22.08.2020

Zemke-Górecka: Mediacja sposobem na rozwody w czasie i po koronawirusie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Mediacji w sprawach rozwodowych jest coraz więcej. Epidemia pokazała, że nie zawsze trzeba korzystać z możliwości, jakie daje sąd, które są niewymierne czasowo, a lepiej jest skorzystać z mediacji - nawet online. W szczególności w sprawach o kontakty z dziećmi, alimenty, czy podział majątku, strony mogą dojść do porozumienia przy współudziale bezstronnego mediatora - mówi adwokat Agnieszka Zemke-Górecka

15.08.2020

Pudzianowska: Każde dziecko, także pary jednopłciowej, ma prawo do obywatelstwa

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko, którego choćby jeden z rodziców jest obywatelem Polski ma prawo do polskiego obywatelstwa, a tym samym do wydania potwierdzających to dokumentów - mówi dr hab. Dorota Pudzianowska. I dodaje, że komplikacje związane z wydawaniem takich dokumentów dla dzieci par jednopłciowych są utrudnianiem uzyskania praw wynikających z obywatelstwa.

13.08.2020

TK ma zdecydować, czy w Polsce ma być wykonany wyrok belgijskiego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga dotycząca przepisów uniemożliwiających udział babci w sprawie wraz z wnioskiem o wstrzymanie przymusowego przekazania 4-letniej dziewczynki jej ojcu do Belgii. Katowicki sąd trzykrotnie zlecał wykonanie swojego postanowienia w tej sprawie, ale kurator, m.in. pod naciskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, za każdym razem odstępował od czynności.

11.08.2020

Podział majątku to bonus dla ludzi, którzy chcą się ugodowo rozwieść

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd rozwodowy może rozstrzygnąć o podziale majątku pod jednym warunkiem: gdy dwie strony wnoszą o podział majątku i przedstawiają zgodny scenariusz w tej kwestii. W sytuacjach konfliktowych, sąd nie będzie w ogóle zajmował się majątkiem - mówi adwokat Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki "Rozwód czy separacja".

08.08.2020

NSA: Nie każde opuszczenie mieszkania to podstawa do wymeldowania

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wnioskodawca wystąpił o wymeldowanie żony i dzieci, ponieważ nie zamieszkiwali z nim od prawie siedmiu lat. Okazało się jednak, że opuścili oni mieszkanie, ponieważ doświadczali przemocy i agresji. Nie przeszkodziło to jednak wojewodzie w orzeczeniu o ich wymeldowaniu. Tymczasem powinien ocenić, czy zachowanie wnioskodawcy miało wypływ na trwałe i dobrowolne opuszczenie mieszkania.

06.08.2020