united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Zmiany w Karcie Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego będą obowiązywać od kwietnia 2024 roku, ale już teraz wiele ośrodków wdraża niektóre z zapisów. Poszerzono kompetencje koordynatora, poza tym kartę wzbogacono o nowe rubryki np. intencje leczenia, które zawierają więcej informacji o terapii i usprawniają podejmowanie decyzji – tłumaczy dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.
Iwona Konarska
06.01.2024
Pacjent Zawody medyczne

Kiedy decyzja utrzymana w mocy przez organ odwoławczy staje się ostateczna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Skuteczne doręczenie decyzji stronie postępowania zawsze jest niezwykle istotnym zagadnieniem, ale nie przesądza o większości skutków samej decyzji. Tu kluczowe jest jej wydanie, czyli przeważnie dzień wydania. Ma to znaczenie również w przypadku postępowania odwoławczego. Decyzje ostateczne można uchylić bądź je zmienić tylko w wyjątkowych przypadkach.
Konrad Dyda
06.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
W szkole powinno być więcej plastyki, techniki i muzyki, ale nie powinny być one oceniane. Podobnie zresztą, jak wf - takie postulaty padły w odpowiedzi na pytanie wiceminister edukacji Izabeli Ziętki, która wskazała, że resort tę i inne propozycje rozważy. Oceny z tych przedmiotów od dawna wywołują kontrowersje, bo w sporej części zależą od predyspozycji ucznia, na które nie ma on większego wpływu.
Monika Sewastianowicz
06.01.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W najbliższą sobotę, 6 stycznia, wypada święto Trzech Króli, które w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy i objętym ograniczeniami w handlu. Oznacza to, że zakupy zrobimy na podobnych zasadach, jak w inne święta lub niedziele niehandlowe, bo większość sieci handlowych będzie zamknięta – i to nie tylko w sobotę, ale także w niedzielę, 7 stycznia, która będzie niedzielą niehandlową.
Grażyna J. Leśniak
05.01.2024
Rynek i konsument Prawo pracy
Agnieszka Dziemianowicz -Bąk (Lewica), minister rodziny, pracy i polityki społecznej w gabinecie premiera Donalda Tuska, powołuje swoich pierwszych współpracowników. Sekretarzem stanu została Aleksandra Gajewska, działaczka samorządowa, posłanka na Sejm X kadencji. Stanowisko dyrektora generalnego w ministerstwie objął natomiast Liwiusz Laska. Teraz do kierownictwa ministerstwa dołączył Sebastian Gajewski w randze podsekretarza stanu.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
05.01.2024
Administracja publiczna
Zadośćuczynienie za bezprawne pozbawienie wolności człowieka nie może być jednocześnie oderwane od realiów i współczesnych standardów życia w Polsce. Powinno być kwotą ekonomicznie odczuwalną, uwzględniającą opisane okoliczności zatrzymania – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie demonstranta, który sprzeciwiał się niesłusznemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Drugie zatrzymanie nie oznacza też, że krzywda była mniejsza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.01.2024
Prawo karne
Wiata nie ma swojej definicji w prawie budowlanym ani w rozporządzeniu wykonawczym do tej ustawy. Często to sądy pomagają ustalić, co tak naprawdę planuje wybudować inwestor. Pojawiają się więc głosy żeby taką definicję stworzyć. W przeciwnym razie chaosu nigdy nie uda się uporządkować. A inwestorzy, żeby uniknąć formalności będą budować wiaty, które w rzeczywistości są garażami czy budynkami gospodarczymi.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.01.2024
Budownictwo
Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdym czasie. Złożenie deklaracji o rezygnacji powoduje brak nowych wpłat do PPK i nie ma związku z oszczędnościami już zgromadzonymi w tym programie. Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK.
Anna Puszkarska
05.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK

Rzecznik konsumentów nie zawsze jest prawnikiem i pracuje na cały etat

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie wymagają, aby rzecznikiem konsumentów był wyłącznie magister prawa, choć reprezentuje pokrzywdzonych konsumentów przed sądem. Nie ma też obowiązku, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku pracowała na cały etat, choć od lat o to ostatnie rozwiązanie postuluje środowisko rzeczników.
Robert Horbaczewski
05.01.2024
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Absolwenci jednolitych studiów w praktyce dwa lata dłużej muszą czekać na uzyskanie prawa do dłuższego, 26-dniowego urlopu, niż osoby, które ukończyły jedynie studia pierwszego stopnia - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo". Uważa, że przepisy trzeba zmienić, bo takie różnicowanie sytuacji absolwentów nie znajduje żadnego uzasadnienia.
Monika Sewastianowicz
05.01.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo
Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
05.01.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Nowi ministrowie rządu Donalda Tuska kompletują kierownictwo resortów. Na funkcję wiceministrów wracają ci, którzy już pracowali w poprzednich rządach Donalda Tuska. Obsada stanowisk wiceministrów odbywa się według uzgodnień „Koalicji 15 października”, czyli Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL i Polska- 2050 Szymona Hołowni. W czwartek premier powołał dwóch wiceministrów zdrowia: Annę Demkow i Marka Kosa.
Robert Horbaczewski kn/pap
04.01.2024
Administracja publiczna Wybory
Od 1 stycznia dla budynków będą prowadzone wyłącznie cyfrowe książki obiektu budowlanego. Do jej prowadzenia GUNB stworzył aplikację c-KOB. Od momentu jej uruchomienia użytkownicy zarejestrowali 4 240  książek. Aplikacja działa od stycznia 2023 roku i jest całkowicie bezpłatna. Książki papierowe założone do 31 grudnia 2023 r. mogą być prowadzone w tej formie do końca 2026 r.
Ret
04.01.2024
Budownictwo
Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą grupy kapitałowej HRE Investments - na spółki wchodzące w jej skład nałożył kary blisko 12 mln zł. Kary w łącznej wysokości 1,4 mln zł zostały nałożone na dwie osoby zarządzające. Jak poinformowano w komunikacie, konsumenci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zwrotu inwestycji w przedsięwzięcia deweloperskie i związanego z nim ryzyka.
Inga Stawicka
04.01.2024
Rynek i konsument Spółki
Przepisy nie pozwalają na wprowadzenie przez nadleśniczego zakazu wstępu do lasu nieograniczonego terminem. Sformułowanie „do odwołania” świadczy zaś w istocie o stałym charakterze zakazu. Ponadto, przyczyna wskazana w obwieszczeniu ‎nie mieści się w katalogu powodów wprowadzenia zakazu okresowego wskazanych ‎w ustawie o lasach, który obejmuje zdarzenia nadzwyczajne – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie aktywistki ukaranej mandatem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.01.2024
Prawo karne Samorząd terytorialny
22 listopada 2023 roku minęły 72 lata od wydania przez Prezesa Rady Ministrów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach graficznych. I, co ważne, przez wszystkie te lata akt ten nigdy nie był zmieniany. Zdaniem ekspertów to niedopatrzenie, bo świat, technologie i realia, w których funkcjonują dziś procesy produkcyjne, już się zmieniły. Zmianie zatem powinno ulec także rozporządzenie.
Grażyna J. Leśniak
04.01.2024
Prawo pracy BHP Poprawmy prawo
Rozdzielenie kompetencji, przypisanie wiodącej roli konkretnemu resortowi, zidentyfikowanie i zniesienie ewentualnych barier i wypracowanie jasnych, praktycznych wskazówek. To najważniejsze działania, które - zdaniem ekspertów - już teraz powinien podjąć polski prawodawca w kontekście zbliżającego się przyjęcia AI Act. Ważne jest to, by przygotowania rozpocząć szybko po to, by nie powtórzyć błędów z wdrażania innych unijnych przepisów. Na razie Polska jest bowiem całkowicie nieprzygotowana.
Inga Stawicka
04.01.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Większość kombajnów rolniczych to pojazdy ponadnormatywne. Ich poruszanie się po drogach publicznych wymaga uzyskania zezwolenia. Rolnicy od lat apelują, aby na czas żniw mogli poruszać się po drogach publicznych. Taki postulat złagodzenia przepisów otrzymaliśmy też w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Ministerstwo Infrastruktury, jak i część ekspertów, uważa, że zmiana przepisów może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Robert Horbaczewski
04.01.2024
Prawo karne Poprawmy prawo

FPP o skutkach wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
30 grudnia 2023 r. weszła w życie ustawa, która wydłużyła ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to orzeczeń, których ważność skończyła się w czasie pandemii koronawirusa, albo których ważność upłynęła po 5 sierpnia 2023 r. i przed 30 września 2024 r. Orzeczenia te zachowują ważność do 30 września 2024 r. W efekcie na ten okres zachowają też ważność karty parkingowe, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ocena rozporządzenia eIDAS, przeprowadzona przez Komisję Europejską wykazała, że nie wszystkie potrzeby rynkowe w zakresie cyfrowej identyfikacji odpowiednio ono reguluje. Również niektóre rozwiązania dotyczące tożsamości budzą obawy co do właściwej ochrony prywatności i danych - piszą Maciej Łabędzki oraz Aleksandra Kraśnicka z Deloitte.
Maciej Łabędzki Aleksandra Kraśnicka
03.01.2024
Prawo AI

ZUS ostrzega: Zły wniosek o świadczenie wspierające skutkuje brakiem pieniędzy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
1 stycznia weszły w życie przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Za przyznanie i wypłatę świadczeń odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby jednak ZUS pieniądze wypłacał, trzeba najpierw dostarczyć zaświadczenie z wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa. Wniosek osoby z niepełnosprawnością, która złoży go do ZUS nie mając wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, Zakład pozostawi bez rozpatrzenia.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 roku. Spodziewają się trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie (takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych). Wszystko dlatego, że poprzedni rok pod względem pracy ankietowani oceniają raczej przeciętnie.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Prezes UOKiK nałożył ponad 25 mln zł kary na T-Mobile Polska. Reklamy operatora z hasłem „1200 GB za darmo przez rok” wprowadzały konsumentów w błąd. Aby skorzystać z oferty, konsument co miesiąc musiał doładowywać kartę kwotą minimum 35 zł. Zdaniem urzędu konsument ma prawo oczekiwać, że prezentowana oferta jest uczciwa i nie zawiera „haczyków”.
Ret
03.01.2024
Rynek i konsument
W wyniku zeszłorocznej wrzutki do ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetyzujących szkoły mają przeprowadzać testy sprawnościowe dla uczniów oraz przekazywać informacje o wynikach oraz o wadze i wzroście ucznia do bazy Sportowe Talenty. Wątpliwości budzi zarówno tryb wprowadzenia zmian, jak i szeroki zakres przetwarzanych danych - zwraca uwagę nasz czytelnik, który sugeruje wprowadzenie zmian.
Monika Sewastianowicz
03.01.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane w godzinach podlega przeliczeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Od 26 kwietnia 2023 roku jest ono również uzależnione od obowiązującej pracownika normy czasu pracy. Oznacza to, że przykładowo osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do 14, a nie 16 godzin zwolnienia rocznie.
Marek Rotkiewicz
03.01.2024
Prawo pracy
W Polsce podpisuje się rocznie setki tysięcy umów dotyczących różnych form leasingu. W opinii ekspertów zawieranie tego rodzaju umów byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby leasingodawcy mogli korzystać w szerszym zakresie z e-maili lub sms-ów. Tymczasem dziś umowa leasingowa jest ważna tylko, jeśli klient podpisał ją osobiście, na papierze lub gdy korzystał z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Był wprawdzie projekt, który to zmieniał, ale prace nad nim nigdy się nie zakończyły.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.01.2024
Prawo gospodarcze Finanse Poprawmy prawo
1 stycznia weszły w życie nowe regulacje rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych członkom korpusu służby cywilnej. Do tej pory rekompensata przysługiwała wyłącznie w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze. Zmienił się też minimalny mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego, co ma spowodować, że minimalne wynagrodzenie w służbie cywilnej będzie wyższe od płacy minimalnej.
Robert Horbaczewski
03.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
Jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do pełnoletności kupującego napój energetyczny - tak jak w przypadku alkoholu i papierosów - może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek. Co więcej, jeśli ma przekonanie, że napój ten jest kupowany na prośbę osoby niepełnoletniej, może odmówić jego sprzedaży także osobie dorosłej. Może to zrobić, choć nowe przepisy nie regulują udostępniania energetyków dzieciom przez dorosłych.
Katarzyna Nocuń
03.01.2024
Pacjent
Ważna zmiana dla właścicieli pojazdów. O 1 stycznia 2024 r. w przypadku zakupu pojazd trzeba go zarejestrować w starostwie. Bez względu na jego stan i pochodzenie. Konieczność przerejestrowania pojazdów używanych obejmuje właścicieli prywatnych jak i dealerów. Niedopełnienie obowiązku w określonym czasie zagrożone jest karą administracyjną.
Robert Horbaczewski
02.01.2024
Samorząd terytorialny
Przedsiębiorcy sfinansują zbieranie, uprzątanie, transport i przetwarzanie odpadów, które powstały z wyrobów używanych jednokrotnie. Chodzi nie tylko o pojemniki i kubki do żywności, ale także nawilżane chusteczki, baloniki czy filtry do wyrobów tytoniowych. Obowiązkowe będą też kampanie edukacyjne.
Zofia Jóźwiak
02.01.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze