Prawo.pl
Instytucje finansowe będą mogły – zmieniając np. profil prowadzonej działalności gospodarczej – zaprzestać prowadzenia PPK. Zdaniem rządu to usunięcie istniejącej luki w prawie. Prawnicy mówią wprost o konsolidacji rynku i wycofywaniu się z prowadzenia PPK przez instytucje, którym się to nie opłaca, z uwagi na niski poziom partycypacji w stosunku do planów. Oszczędzający nie dostaną jednak pieniędzy, bo ich rachunki zostaną przeniesione do innej instytucji finansowej.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2023
Emerytury i renty Finanse PPK
Nie dziwi mnie, że w jednym z badań ankietowych przeprowadzonych w Polsce aż 60 proc. jego uczestników wyraziło opinię, że akceptuje współpłacenie za usługi medyczne. Z doświadczeń innych krajów wynika ponadto, że nawet niewielkie kwoty opłacane przez pacjentów za wizyty lekarskie znacznie ograniczyły liczbę tak zwanych zbędnych wizyt - zauważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
27.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarz medycyny pracy lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mogą wydać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Informacje zawarte w orzeczeniu, jak i wszystkie pozyskane przez lekarza dane dotyczące zdrowia pacjenta, które medyk powziął w związku z wykonywaniem zawodu, podlegają tajemnicy lekarskiej. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarz może je ujawnić, a w określonych sytuacjach ma wręcz taki obowiązek.
Beata Dązbłaż
26.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Pracownica, która karmi dziecko piersią, ma prawo do dodatkowych przerw w pracy. Ustawodawca nie wprowadził maksymalnego okresu, przez który można korzystać z tego uprawnienia. Przepisy nie wymagają też przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego okoliczność karmienia dziecka piersią. W praktyce stan ten może prowadzi do nadużyć.
Dorian Lesner
26.07.2023
Prawo pracy HR
Polacy wciąż mają problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Szczególnie widać to w wakacje – wynika z 52. edycji badania Monitor Rynku Pracy. Więcej niż co trzeci pracownik ma na koncie zaległy urlop, a ponad połowie zdarza się odbierać służbowe telefony podczas wypoczynku.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Nie będzie jednak krytykowanego wcześniej obniżenia limitów dla płatności gotówkowych. Chodzi o wprowadzone do Polskiego Ładu ograniczenie płatności gotówką, przez obniżenie limitu z 15 do 8 tysięcy złotych, które miało obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Nowelizacja, która zapobiega wejściu w życie tych zmian, została właśnie opublikowana. To oznacza, że zostaje limit 15 tys. złotych.
Monika Pogroszewska Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
26.07.2023
Domowe finanse Finanse
Frankowicze z Getin Noble Bank nie mogą zapomnieć o zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Uniemożliwi to syndykowi wystąpienie z powództwem o zwrot kapitału. Jest to więc najważniejsza czynność, jaką powinien wykonać każdy kredytobiorca. Tymczasem nie jest to takie proste. W KRZ nie ma żadnej przeznaczonej do tego rubryki. Prawnicy mają jednak swoje sposoby.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
26.07.2023
Banki Kredyty frankowe

Pracodawca nie może zrezygnować z PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK
Pracodawca, który z uwagi na prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych (PPE) miał prawo nie uruchamiać pracowniczych planów kapitałowych (PPK), ale wdrożył ten program, nie może zrezygnować z prowadzenia PPK. Również nowy pracodawca nie może wybrać PPE zamiast PPK. Osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK są nie tylko pracownicy.
Anna Puszkarska
26.07.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Choć wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą wiele korzyści, to decentralizacja rynku wiąże się także z licznymi zagrożeniami, którym należy się systemowo przeciwstawiać. W dobie cyfryzacji jednym z najważniejszych obszarów działań zaradczych jest bez wątpienia cyberbezpieczeństwo - pisze Magdalena Krawczyk, adwokat, ekspert prawa energetycznego, doktor nauk prawnych w specjalności prawo własności intelektualnej.
Magdalena Krawczyk
26.07.2023
Nowe technologie Energetyka

Szczepienie psów co dwa lata? Weterynarze mówią - nie!

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Senatorowie proponują, aby powtórne szczepienie psów na wściekliznę odbywało się co dwa lata, a nie jak obecnie - co roku. Projekt ustawy ma na celu dostosowanie do obecnych na rynku szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, tj. terminu ważności i skuteczności takich szczepionek gwarantowanych przez producentów. Izba Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo jest temu przeciwna, bo istnieje bardzo duże zagrożenie sanitarne. Dodaje, że i koty powinny być obowiązkowo szczepione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2023
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

UOKiK: Kontrole nie wykazały zmowy cenowej na rynku skupu malin

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował pięciu największych przetwórców i niemal 60 skupów owoców. Pierwsze wyniki kontroli wskazują, że trudna sytuacja na rynku skupu malin nie ma źródła w zmowie cenowej na rynku lub nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Prawdopodobnie wpłynęły na nią inne, niezależne czynniki, kontrole będą jednak kontynuowane.
Inga Stawicka
25.07.2023
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
W pierwszym półroczu 2023 roku liczba ofert w pełni zdalnej pracy dla specjalistów IT spadła o 7,74 proc. w porównaniu z II kwartałem 2022 r. - wynika z danych Just Join IT. Choć opcja pracy w pełni zdalnej nadal stanowi niemal 73 proc. wszystkich ogłoszeń, to coraz większą część stanowi praca hybrydowa i stacjonarna. Jednocześnie powoli rośnie trend oferowania pracownikom workation, czyli możliwości łączenia pracy z wakacjami.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2023
Rynek Prawo pracy
Ograniczenia w wystawianiu e-recept w systemie teleinformatycznym na leki psychotropowe nie dotyczą tabletek "dzień po" - informuje Centrum e-Zdrowia. Podczas weekendu niektórzy lekarze alarmowali, że nie mieli możliwości wystawienia e-recepty na tabletki stosowane jako "antykoncepcja awaryjna". Centrum e-Zdrowia informowało z kolei, że brak możliwości wystawiania e-recept na leki psychotropowe wynikał z błędu podczas aktualizacji systemu.
Katarzyna Nocuń
25.07.2023
Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Ustawa o 14. emeryturze opublikowana

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Począwszy od tego roku dodatkowe roczne świadczenie, popularnie zwane czternastą emeryturą, staje się stałym świadczeniem, wypłacanym emerytom i rencistom raz w roku. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, i tak jak do tej pory, nie wszyscy świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na to dodatkowe wsparcie finansowe od państwa.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Tysiące frankowiczów z Getin Noble Bank musi zgłosić swoje wierzytelności do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Czasu mają niewiele, bo zaledwie do 19 sierpnia br. Spóźnialscy zapłacą opłatę ryczałtową w wysokości ok. 1000 złotych. Ponadto mogą stracić przy planie podziału przygotowywanym przez syndyka. Nie będzie to też proste zadanie. KRZ nie został technicznie przygotowany do upadłości banku. Brakuje odpowiedniego formularza. Jest jedynie instruktaż.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2023
Banki Kredyty frankowe
W maju 2023 roku ZUS przekazał na rachunek bankowy 79,8 proc. emerytur. Dla nowo przyznanych świadczeń wskaźnik ten przekroczył 85 proc. – wynika z raportu ZUS. Zdaniem prawników wraz z rozwojem technologii, stopień ubankowienia emerytów będzie rósł i może przekroczyć nawet 90 proc. Nie znaczy to jednak, że należy likwidować wypłaty gotówkowe.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Dodatek emerytalny dla sołtysów to jeden ze sztandarowych programów rządu. Może się jednak okazać, że wielu go nie otrzyma, a inni długo na niego poczekają. Problemem jest udokumentowanie pełnienia funkcji - nie tyle przez co najmniej 2 kadencje, ale dokładnie przez 8 lat. KRUS interpretuje bowiem przepisy bardzo zawężająco.
Robert Horbaczewski Maria Dec-Kiełb
25.07.2023
Samorząd terytorialny
Czasami polska firma leasingowa musi zwindykować należący do siebie przedmiot, zwykle auto, w innym kraju. Wbrew pozorom, mimo że funkcjonujemy w europejskim systemie prawnym, nawet na terenie UE odzyskiwanie przedmiotu leasingu może przebiegać według zupełnie różnych schematów - tłumaczy Andrzej Mańkowski, członek zarządu AVS Polska, RL Hub.
Andrzej Mańkowski
25.07.2023
Spółki Finanse
Ważąc krzywdy spowodowane stalkingiem, sąd okręgowy wziął pod uwagę naruszone dobra osobiste oskarżycieli: wolność od obawy oraz godność osobistą, a dodatkowo dobre imię poszkodowanego. Sąd uwzględnił, że przestępstwo trwało ponad rok, natomiast działania oskarżonej miały zróżnicowany charakter. Taki jest sens wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie nękania przez byłą żonę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2023
Prawo karne Prawo cywilne
W 2022 roku płatnicy zgłosili do ZUS drukiem ZUS ZSWA 306,5 tys. pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – przekazał serwisowi Prawo.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rok wcześniej, czyli w 2021 r., było ich najmniej od momentu, gdy zaczęły być zbierane dane o emeryturach pomostowych – raptem tylko 304,5 tys. osób. Najwięcej, bo 329 tys. pracowników zgłoszono w 2018 r.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2023
Emerytury i renty Prawo pracy
W Brukseli unijni partnerzy społeczni negocjują nowe porozumienie. Ma ono na nowo uregulować telepracę i ustanowić prawo pracowników do odłączenia na poziomie europejskim. Jeżeli we wrześniu uda się zawrzeć porozumienie, a Rada UE zdecyduje o przekwalifikowaniu jego tekstu w decyzję Rady, co może się stać do końca br., to za 2-3 lata polscy pracownicy zyskają prawo do bycia niedyspozycyjnym dla pracodawcy po godzinach pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
W całym 2022 roku do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) wpłynęły 52 skargi na odmowę leczenia przez lekarza. Natomiast tylko w pierwszej połowie tego roku było ich już 43. Część spraw dotyczyła odmowy leczenia osobie, która nie zaszczepiła się na Covid-19. Nie wpłynęła natomiast ani jedna skarga dotycząca niewykonania świadczenia ze względu na klauzulę sumienia.
Beata Dązbłaż
24.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Okazuje się, że problem oprocentowania kredytów hipotecznych nie dotyczy tylko Polski. Trybunał Sprawiedliwości UE zwrócił właśnie uwagę, że konsumenci powinni być dostatecznie poinformowani w zakresie sposobów obliczania wysokości zmiennej stopy procentowej opartej na wskaźnikach referencyjnych dla kredytów hipotecznych (IRPH). Sprawa dotyczyła Hiszpanii.
Krzysztof Koślicki
24.07.2023
Kredyty Prawo europejskie Nieruchomości
Rządowy Portal Cen Mieszkań ma pomóc znaleźć wymarzone M w atrakcyjnej cenie. Pieniądze na jego utworzenie mają pochodzić jednak z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, by chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy i są one wkalkulowane w cenę lokali. Klienci deweloperów, którzy kupili mieszkanie, sfinansują więc państwowy portal tym, którzy mieszkań szukają.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.07.2023
Finanse Nieruchomości
Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego musi być oparte o mocne dowody. Instytucja ta stanowi bowiem ingerencję w wynik demokratycznych wyborów, i to zarówno z punktu widzenia samego radnego, jak i wyborców, którzy na tego radnego oddali swój głos - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wygaszenie mandatu nie może być także wykorzystywane instrumentalnie.
Marek Sondej
24.07.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Kły, rogi, łapy czy skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem nie zawisną już w salonach myśliwych ani osób, które lubują się w takim wystroju wnętrz. Posłowie chcą zakazu sprowadzania do Polski trofeów szeregu zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską. Za załamanie zakazu ma grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Regina Skibińska
24.07.2023
Środowisko Prawo europejskie
Ponad 30 tys. zagranicznych turystów musiało uciekać z greckiej wyspy Rodos z powodu pożarów. Obecnie przebywają tam turyści z biur Grecos, Itaka i Rainbow. Czy pożar może być powodem bezpłatnego odstąpienia od umowy turystycznej? Dr Piotr Cybula, radca prawny, analizuje przypadki nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2023
Prawo cywilne
Sądy w trybie nakazowym ukarały 12 osób za złamanie zakazu wstępu do lasu. W 2017 r. brały one udział w pokojowej akcji protestacyjnej przeciw masowemu pozyskiwaniu drewna w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasacje do Sądu Najwyższego na korzyść ukaranych mandatami od prawomocnych wyroków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2023
Prawo karne
Zasadą jest obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu zakończenia zatrudnienia. Dopiero, gdy jest to niemożliwe, powstaje wyjątek od tej zasady – przekazanie dokumentu w ciągu siedmiu dni od końca pracy. Drugim wyjątkiem jest wydanie świadectwa jedynie na wniosek pracownika, wówczas gdy istnieje zamiar kontynuowania współpracy.
Marek Rotkiewicz
22.07.2023
Prawo pracy
Kredytobiorcy frankowi spełniali świadczenia na poczet wierzytelności pozwanego banku, która nie istniała, bo wynikała z nieważnej umowy kredytu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. W konsekwencji ta wierzytelność pozwanego nigdy nie była wymagalna. Dlatego też zarzuty przedawnienia i nadużycia prawa, stawiane przez bank konsumentom, okazały się nietrafne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2023
Prawo cywilne Kredyty frankowe