Prawo.pl

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.
Krzysztof Sobczak
15.05.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. rocznie, kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, zniesienie umów śmieciowych, 6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 roku, szereg ułatwień dla biznesu, uproszczenia w prawie budowlanym - to tylko niektóre z zapowiedzi kierownictwa PiS i rządu w ramach Polskiego Ładu.
Krzysztof Sobczak
15.05.2021
Administracja publiczna Polski Ład
Jeśli dojdzie do zderzenia pojazdów, a wypadek spowoduje osoba niepoczytalna, to poszkodowani nie mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Przekonały się o tym osoby, które ucierpiały w dużym karambolu w Lublinie. Nie otrzymały one odszkodowania, gdyż sprawczyni nie można przypisać winy.
Regina Skibińska
15.05.2021
Prawo cywilne
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
15.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain
Marcin Lorenc
15.05.2021
Prawo cywilne Finanse
Niejeden frankowicz większość kwoty otrzymanej od banku oddał swojemu pełnomocnikowi albo firmie pomagającej w dochodzeniu roszczeń od banku. Pomoc prawna przy kredytach indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej nie należy do tanich, ale nie ma tu reguły, że im drożej, tym większa szansa na wygraną. Dlatego zanim wybierze się prawnika, trzeba dobrze sprawdzić umowę, skalkulować koszty i uważać na pośredników.
Regina Skibińska
15.05.2021
Kredyty frankowe
Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2021
Prawo karne Administracja publiczna

Rząd nie zmieni przepisów o mowie nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Polsce nie potrzeba wprowadzać ustawowej definicji mowy nienawiści, Nie ma powodu, by poszerzać przesłanek dyskryminacyjnych o niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. I dodała, że nie ma też powodu, by zwiększać prawnokarną ochronę osób pokrzywdzonych takimi przestępstwami.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od soboty możemy wypić kawę w gastronomicznym ogródku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 15 maja będą otwarte ogródki w restauracjach. Więcej osób będzie mogło także podróżować pociągami, autobusami, tramwajami. Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.05.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ochrona zwierząt podczas transportu – to temat konsultacji publicznych zainicjowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA). Do wyrażania swoich opinii na ten temat zapraszane są zarówno organizacje społeczne i osoby prywatne, ale także podmioty gospodarcze.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Zalecenia wydane przez konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii dotyczące umożliwienia obecności rodziców na oddziale w sposób nieograniczony od siódmego dnia po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw Covid-19 są wystarczające i wiążące dla kierowników podmiotów leczniczych - uważa Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Zmiany w przepisach nie są potrzebne.
Katarzyna Redmerska
14.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Senat zaproponował obniżenie wielkości składki, z 2 proc. na 1 proc. oraz z 0,2 proc. na 0,1 proc., jaką deweloperzy mieliby płacić na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Poprawki zgłoszone w czwartek przez Senat do ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oznaczają, że jeszcze raz zajmie się nią Sejm. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało wszystkich stu senatorów.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Rynek i konsument Budownictwo
Nie wejdą na razie w życie przepisy dające możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach, a także m.in. dotyczących praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii. Odrzucił je Senat, ale nie dlatego że uznał je za niepotrzebne, tylko zarzucił Sejmowi naruszenie procedury legislacyjnej.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Przepis, z którego wynika, że pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek, jeśli pracownik wykonuje prace na jego rzecz w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, jest zgodny z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Przepis zaskarżyły organizacje pracodawców.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i PWPW związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ubiegłego roku - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Przedstawiciele rządu utrzymują natomiast, że wszystkie decyzje podejmowali wtedy zgodnie z prawem. Sprawa ma trafić do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
RODO Wybory
Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.
Krzysztof Koślicki
13.05.2021
Prawnicy Domowe finanse VAT

Uwaga na terminy załatwienia sprawy administracyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Organ obowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, czyli dążyć do załatwienia jej w terminie krótszym niż wyznaczony. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane organowi z urzędu.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane o zaszczepionych w eWUŚ, potem mogą być koronapaszporty

Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia
W systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, czyli w eWUŚ, pojawi się informacja o tym, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. To znacznie uprości podmiotom leczniczym weryfikację, kto jest zaszczepiony. Może też ułatwić prowadzenie akcji promujących szczepienia, a w przyszłości wprowadzenie paszportu covidowego.
Jolanta Ojczyk
13.05.2021
Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia
Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.
Krzysztof Koślicki
13.05.2021
VAT Prawo europejskie
Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której apeluje o obniżenie opłat sądowych w związku ze skutkami pandemii. Uzasadnia to bezpośrednim wpływem koronawirusa na sytuację majątkową obywateli i przedsiębiorców. Postulat nie jest nowy, prawnicy już w ubiegłym roku podnosili, że zbyt wysokie opłaty uderzają w prawo do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W maju wracają wesela i komunie – będą one bardziej kameralne, co akurat niektórych osób zapewne nie zmartwi. Większym problemem może okazać się brak muzyki, ponieważ ustawodawca zapomniał o specyfice działalności zespołów weselnych i utrzymał zakaz występowania przed publicznością.
Monika Sewastianowicz
13.05.2021
Sąd drugiej instancji, który nie wyraził zgody na doprowadzenie aresztowanego podejrzanego przez sąd popełnił błąd. Jednak Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) opiera się na zaufaniu do sądów europejskich, więc zeznania ściganego nie mogłoby mieć wpływu na treść rozstrzygnięcia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2021
Chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa, czyli 16- i 17-latków – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że decyzja ta ma związek z badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia takich pacjentów przeciwko Covid-19.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Koronawirus szczepienia
Rada Ministrów wkrótce przyjmie dokument dotyczący chorób rzadkich - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że udało się już zakończyć konsultacje dotyczące tego planu. - Udało nam się, właściwie ten toczący się od kilkunastu lat, proces konsultacji domknąć - powiedział szef rządu.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków. W przedstawionym w środę planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Środowisko

Zapewnienie dostępności konieczne, za jej brak grożą kary

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W tym roku zaczną obowiązywać kolejne przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności przez podmioty publiczne. Będzie można zgłosić brak dostępności w wymiarze architektonicznym i informacyjno–komunikacyjnym oraz wnieść skargę na brak dostępności.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie rozpatrywał skargę Polaka, który został zatrzymany w związku z zabójstwem. Adwokat mężczyzny uczestniczył dopiero w przesłuchaniu w prokuraturze, a wcześniej policjanci "rozpytali" nieformalnie jego klienta. I pozyskali informacje niezbędne dla jego obrony. Tymczasem NRA chce by dostęp do adwokata był od samego początku.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wdrożenie regulacji dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków, większy zakres kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wprowadzenie obowiązku rozwiązań technicznych w zakresie regulacji temperatury - takie zmiany mają pojawić się w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.
Robert Horbaczewski
12.05.2021
Środowisko Budownictwo
Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Kredyty frankowe

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo