Prawo.pl
Papierki po lodach za 200 tys. zł i przepychanki pod zamrażarkami w sklepach – to efekt bardzo obecnie popularnej akcji promocyjnej. Strach przed trzecią falą pandemii schodzi na dalszy plan, gdy w grę wchodzi zakup nowych lodów promowanych przez popularnych wśród dzieci i nastolatków youtuberów. A w tle pytania o odpowiedzialność za wywoływanie zagrożenia epidemicznego.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.04.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo

Skarbówka łamie procedury i nagina prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak zawiadomienia o wszczęciu kontroli, brakująca data jej rozpoczęcia, prowadzenie szeroko zakrojonej kontroli pod płaszczykiem mniej skomplikowanych czynności sprawdzających, „hodowanie” odsetek – to najbardziej rażące przykłady ostatnich zachowań skarbówki. Fiskus coraz częściej narusza przepisy ordynacji podatkowej, które w założeniu mają chronić podatników.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wracają dłuższe terminy związane z rejestracją pojazdu i zawiadomieniem o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego. Rząd zdecydował o ich wydłużeniu do 60 dni, co rozłoży w czasie realizację obowiązków przez kierowców i ułatwi organizację bezpiecznej pracy w organach rejestrujących.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.04.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Terminu przesunięcia PIT nie będzie

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Jeszcze dwa lata temu na roczne rozliczenie przedsiębiorcy i księgowi mieli cztery miesiące. Zeznania były składane od stycznia do kwietnia. Teraz ustawowy termin na złożenie rozliczeń PIT przypada na okres od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. To dużo krótszy czas. I może wszystko byłoby świetnie gdyby nie fakt, że ministerstwo w tym czasie nie udostępniło formularzy.
Edyta Zaniewicz
27.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
W każdej chwili można zrezygnować z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych i ponownie wrócić do programu. Uczestnik PPK może też w dowolnym czasie wycofać zgromadzone środki, dokonując tzw. zwrotu. Na tym polega dobrowolność uczestnictwa w PPK. Osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji, mogą w dowolnym czasie zmienić zdanie i wrócić do oszczędzania.
Joanna Gawęda
27.04.2021
Prawo pracy PPK
Sąd rejonowy zajmował się wnioskiem o skierowanie uczestnika postępowania na leczenie szpitalne bez jego zgody. Przychylił się do tego bo uznał, że zaistniały takie przesłanki, a sąd okręgowy oddalił apelację. W ocenie Prokuratora Generalnego oba sądy popełniły ten sam błąd - mimo ustawowego obowiązku nie wyznaczyły profesjonalnego pełnomocnika.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Samorządowcy są zdania, że nie można ujednolicić stawek opłat za wodę i ścieki - byłoby to niesprawiedliwym przywilejem jednej grupy odbiorców kosztem innych. Mogłoby doprowadzić do wzrostu cen usług, a więc wpłynąć bezpośrednio na budżety mieszkańców gminy.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.04.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Biznes obawia się opłaty kubkowej i nie rozumie jej zasad

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Zdaniem przedsiębiorców, nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej rozmija się w wielu elementach z tzw. dyrektywą plastikową. Najwięcej kontrowersji wzbudza wysokość opłat. Z projektu nie wynika też, na jakiej podstawie skalkulowano zaplanowane opłaty i na jakie cele zostaną przeznaczone.
Robert Horbaczewski
27.04.2021
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Począwszy od 2021 roku przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Na takie przeliczenie mają pozwolić nowe przepisy, nad którymi pracuje resort rodziny. Nie przewidują one jednak rekompensaty dla tych, którzy przeszli na emeryturę w poprzednich latach.
Grażyna J. Leśniak
26.04.2021
Emerytury i renty
Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. I dodał, że dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy.
Krzysztof Sobczak
25.04.2021
PIT RODO
Poprawa procedur adopcyjnych, pozyskiwanie większej liczby kandydatów do adopcji na terenie kraju i zwiększenie liczby adopcji dzieci starszych przez polskie rodziny - to główne cele projektowanej nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec października ubiegłego roku skierowało ten projekt do konsultacji społecznych.
Krzysztof Sobczak
25.04.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Nastolatek stanął przed sądem dla nieletnich za wysłanie koleżankom sms-a z linkiem do pornografii. Tłumaczył to „głupim żartem”. Sąd zastosował wobec niego środek wychowawczy – zobowiązał do poprawnego zachowania w stosunku do koleżanek. Chłopak z urzędu został jednak wpisany do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dopiero po interwencji RPO go wykreślono.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) stoi na stanowisku, że technologia rozpoznawania twarzy powinna być zabronione w Europie ze względu na jej „głęboką i niedemokratyczną ingerencję” w życie prywatne ludzi. I wyraża ubolewanie, że KE nie uwzględniła jego wcześniejszego wezwania do wprowadzenia zakazu rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych.
Krzysztof Sobczak
24.04.2021
Administracja publiczna RODO Prawo europejskie
Granice krytyki w obszarze polityki są szersze, a osoby zajmujące się działalnością publiczną powinny wykazywać się większą tolerancją - orzekł Sąd Apelacyjny w pierwszym proteście wyborczym na urząd prezydenta Rzeszowa. Słowa " kandydatka z kosmosu" są dopuszczalne, nie wolno natomiast dopuszczać do rozpowszechniania fałszywych informacji - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2021
Administracja publiczna Wybory
Wymarzony urlop łatwo może zamienić się w koszmar, zwłaszcza w tak niepewnych czasach, jakie mamy obecnie. Tymczasem część biur podróży zmienia umowy tak, by maksymalnie zwolnić się z odpowiedzialności za ewentualne problemy. Gdy zamiast imprezy turystycznej kupimy pakiet usług, w najlepszym przypadku może się to wiązać ze stratą pieniędzy, w najgorszym – z utknięciem bez pomocy w obcym kraju.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
W ustawowym katalogu dotyczącym odpowiedzialności za zwierzynę łowną brakuje zajęcy, co powoduje duże straty rolników poszkodowanych przez te zwierzęta. Chcą otrzymywać odszkodowania, ale można ich dochodzić tylko za szkody wyrządzone przez zwierzęta, które są wymienione w ustawie. Resort środowiska nie przewiduje zmian, ale ma dokonać analizy skali zjawiska.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.04.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Sąd w Korei Południowej odrzucił pozew o zadośćuczynienie za krzywdy wniesiony przeciwko Japonii przez grupę byłych niewolnic seksualnych z okresu II wojny światowej. Powołał się na immunitet jurysdykcyjny obcego państwa. Jednak inny sąd stwierdził, że immunitet nie przysługuje Japonii dlatego, że jej rząd podczas wojny dopuścił się czynów przestępczych przeciwko ludzkości.
Michał Kosiarski
24.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Władze chciały ograniczyć hałas kościelnych dzwonów. Przeprowadzone postępowanie obarczone było jednak licznymi brakami. Jednym z głównych było niewyznaczenie obszaru analizowanego i niedokonanie oceny, jaki rodzaj terenu na nim przeważał. Dlatego też wydane rozstrzygnięcia zostały wyeliminowane z obrotu prawnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
24.04.2021
Środowisko Administracja publiczna
Jednym ze skutków epidemii jest duży przyrost skarg dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem. Rodzice nie tylko je izolują, ale też zmieniają warunki dotychczasowych spotkań. A na rozprawy czeka się miesiącami, bo sądy takie kwestie niechętnie rozstrzygają na posiedzeniach niejawnych. W ocenie prawników potrzebne są zmiany w przepisach, albo w podejściu sądów do alienujących rodziców.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Termin przedawniania się roszczeń restytucyjnych konsumenta wobec przedsiębiorcy opartych na postanowieniach nieuczciwych rozpoczyna swój bieg od chwili, gdy powziął on wiedzę co do nieuczciwego charakteru warunków umownych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedawnienie takich roszczeń musi być zgodne z zasadą równoważności i skuteczności środków ochrony na gruncie prawa UE.
Krzysztof Sobczak
23.04.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia w ub. tygodniu Polska odnotowała najwięcej zgonów w Europie - 3611. Co gorsza, wskaźnik zgonów na 100 tys. mieszkańców za zeszły tydzień w Polsce wyniósł 9,5 i był wyższy niż w Brazylii, gdzie wyniósł 9,4. Adam Niedzielski, minister zdrowia, prognozuje jednak, że apogeum zarówno w liczbie zachorowań, hospitalizacji, jak i zgonów, mamy za sobą.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
23.04.2021
Koronawirus a prawo
Samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedsiębiorstwo lotnicze powinno natomiast z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnie przewidzianego docelowego portu lotniczego
Krzysztof Sobczak
23.04.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Do listopada br. będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego. Numer 998 będzie nadal działał obok numeru 112, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.
Krzysztof Sobczak
23.04.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień. Obejmują one strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej Unii Europejskiej. Polski rząd w tych pracach uczestniczy, ale woli mówić o certyfikatach.
Krzysztof Sobczak
23.04.2021
Koronawirus szczepienia
Jest już projekt ustawy o fundacji rodzinnej, a wstępnie planowany termin jej wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z deklaracjami rządu jest on próbą odpowiedzi na podnoszony wielokrotnie w środowisku firm rodzinnych postulat wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji ułatwiającej sukcesje w takich przedsiębiorstwach - piszą Joanna Wierzejska i Jakub Wieszczeczyński
Jakub Wieszczeczyński Joanna Wierzejska
23.04.2021
Spółki Prawo gospodarcze
W 11 województwach o stosunkowo niskiej liczbie zakażeń od poniedziałku przywracana jest nauka klas I - III w szkołach w systemie hybrydowym. Od tego dnia będą tam mogły też wznowić działalność niektóre zakłady usługowe, m.in. fryzjerskie i kosmetyczne. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw. Kolejne zmiany w tym kierunku mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu.
Krzysztof Sobczak
22.04.2021
Koronawirus a prawo
Polska Izba Książki przedstawiła projekt ustawy o ochronie rynku książki. Chodzi o wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przez 12 miesięcy od wydania tytułu będzie obowiązywała jednakowa cena okładkowa. Sklepy natomiast mogłby stosować maksymalnie 5-procentowy rabat.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
Domowe finanse VAT Finanse

Ustawa wydłużająca blokadę handlu państwową ziemią podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
O kolejne pięć lat przedłużony będzie okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2021 roku, a zgodnie z nową ustawą dotychczasowe zasady mają być przedłużone do 30 kwietnia 2026 r. Ustawa została podpisana przez prezydenta i ma wejść w życie z dniem 30 kwietnia 2021 r..
Krzysztof Sobczak
22.04.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Po wykryciu wad płodu kobieta ma być kierowana na konsylium. Teoretycznie – po tym, jak wyrazi na to zgodę. Jednak przepisy projektu ustawy, mającej choć w pewnym stopniu łagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, nie są w tej kwestii szczególnie precyzyjne, co może rodzić pole do nadużyć.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
22.04.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Mniej wyroków śmierci wykonanych w 2020 roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W ubiegłym roku odnotowano 483 egzekucje w 18 krajach, co oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku - poinformowała Amnesty International. Organizacja podkreśla, że jest to najmniejsza liczba egzekucji, jaką odnotowała w ciągu ostatniej dekady. Większość egzekucji miała miejsce w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości