Prawo.pl
Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponuje modyfikację mechanizmu rozliczania niewykorzystanych pieniędzy z kart pre-paid w prawie telekomunikacyjnym. Propozycja została z życzliwością przyjęta przez ministerstwo cyfryzacji, które zapewnia, że stosowna poprawka zostanie dodana w procesie legislacyjnym.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Rynek i konsument
Społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji - uznała we wtorek większość posłów Parlamentu Europejskiego. I wezwała w związku z tym organy Unii Europejskiej do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko tym dwóm panstwom.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Ograniczenia wprowadzone w związku ze stanem wyjątkowym w praktyce zawieszają wolność mediów w pasie przygranicznym oraz prawo społeczeństwa do pozyskiwania rzetelnych informacji o toczących się tam działaniach służb państwa - stwierdza w opublikowanej we wtorek analizie Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Administracja publiczna
W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Taka m.in. zmiana ma znaleźć się w znowelizowanym pakiecie ustaw chroniących prawa konsumenta, na skutek wdrożenia unijnej dyrektywy Omnibus.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Rynek i konsument
Nowojorski sąd w precedensowym wyroku orzekł, że seria sitodruków Andy'ego Warhola z serii Prince stworzona z fotografii specjalizującej się w portretach znanych ludzi Lynn Goldsmith, jest zasadniczo podobna do tej fotografii, a więc nie kwalifikuje się, jako dozwolony użytek. To dobry przykład dla analizy zagadnień związanych z wykorzystaniem utworu chronionego w przekształcający sposób
Judyta Papp
14.09.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sejm na razie nie wraca do lex TVN

Nowe technologie Prawo gospodarcze
Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejm nie zajmie się odrzuconą przez Senat nowelizacją ustawy medialnej, nazywanej lex TVN. Jak poinformował we wtorek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, nie ma takiego punktu w porządku tego posiedzenia.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze

Sprzedawcy muszą dokonać rejestracji w systemie Tax Free

Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse
Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku obsługa dokumentów będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej. Resort finansów przypomina o obowiązku rejestracji i wskazuje, że do tej pory w Tax Free zarejestrowało się 350 przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
14.09.2021
Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse
Wiele kobiet na forach internetowych pyta, dlaczego lekarz ginekolog odmawia im drugiej cesarki. Zgodnie jednak ze standardami opieki okołoporodowej cięcie może być wykonywane tylko wtedy, gdy jest niezbędne. A przebycie jednego nie jest wskazaniem do drugiego, o ile nie istnieją stałe i niezmienne powody, np. wada wzroku.
Jolanta Ojczyk
14.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Uprawniony do zachowku powołany do dziedziczenia ponosi odpowiedzialność za zapisy zwykłe i polecenia tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej wartość tego udziału spadkowego - taka uchwałę podjął Sąd Najwyższy. I dodał, że podstawą do obliczenia należnego uprawnionemu zachowku jest udział spadkowy z uwzględnieniem także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Jedną z dobrych stron pandemii jest spadek przestępczości, również skazanych w więzieniach było w 2020 r. najmniej od lat. COVID-19 nie wpłynął jednak na areszty - ich liczba nadal wzrasta, w dodatku są często zbyt długie i stosowane w sprawach mniejszego kalibru. Obrońcy mówią o "szastaniu" aresztami przez sędziów - z wygodnictwa i obawy przed konsekwencjami innej decyzji.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Piotra Gąciarka (fot.). Jak poinformowano w poniedziałek w komunikacie sądu, czas przerwy w orzekaniu został określony na miesiąc. To kolejna taka decyzja po przerwie zarządzonej w ubiegłym tygodniu wobec sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okregowego w Częstochowie.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
13.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ambasadorzy RP w obronie członkostwa w Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie
Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii Europejskiej, w postaci np. wstrzymania płacenia składek to w ocenie Konferencji Ambasadorów - pomysły, których konsekwencją byłby upadek gospodarzy i polityczny państwa. Ale też mógłby to być wniosek Rady Ministrów, zgoda wyrażona w formie ustawy zwykłej i decyzja Prezydenta, czyli procedura przewidziana w art. 50 TUE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca 2021 r.stwierdzające, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezależnego organu sądowego, są uzasadnione. Natomiast reakcja polskiego rządu w tej sprawie jest całkowicie niewystarczająca - stwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. I zachęca KE do twardego kursu w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
13.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Chcesz zainwestować w akcje lub obligacje korporacyjne? Sprawdź kondycję finansową spółki, której papiery zamierzasz kupić. Nie wierz na słowo sprzedawcy czy doradcy – wymagaj dokumentów potwierdzających ich oświadczenia i analizuj ich treść - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.
Krzysztof Sobczak
13.09.2021
Rynek i konsument Domowe finanse

Nowe dowody - pierwsze gminy testują czytniki linii papilarnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Do kilkuset urzędów gmin w Polsce trafiły już czytniki linii papilarnych, które umożliwią wydawanie dowodów osobistych z odciskami palców – poinformował Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Wciąż jednak nie ma ustalonego terminu, od kiedy będą wydawane nowe dowody.
Robert Horbaczewski
13.09.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Przyjęty przez rząd projekt podatkowej części Polskiego Ładu przewiduje złagodzenie zasad dotyczących korzystania z ryczałtowego opodatkowania dochodów zagranicznych. Pierwsza wersja przepisów przewidywała konieczność posługiwania się zagranicznym certyfikatem rezydencji, co w wielu wypadkach mogłoby być niemożliwe. Po naszej publikacji resort pozwolił, by zamiast certyfikatu można było używać także z innych dokumentów.
Krzysztof Koślicki
13.09.2021
PIT Polski Ład
Domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone - jako przesłanka rozstrzygnięcia w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - tak postanowił w uchwale trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus sporo zmienił w stylu życia ludzi oraz codziennym funkcjonowaniu firm. Poskutkowało to przy okazji rozwojem nowych metod wyłudzeń w ubezpieczeniach. Fałszywe zgłoszenia dotyczą kradzieży i uszkodzenia maseczek, ale przestępcy nie ograniczają się do tak banalnych wyłudzeń. Ubezpieczyciele próbują z tym walczyć, jednak nie zawsze są skuteczni.
Regina Skibińska
13.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek Ubezpieczenia
Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samodzielne roszczenie o zapłatę ubezpieczenia na życie przez spadkobiercę byłoby możliwe i weszłoby w skład spadku, gdyby zdarzeniem ubezpieczeniowym nie była śmierć - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że gdy roszczenie powstaje dopiero po zgonie ubezpieczonego, to nie może przysługiwać wcześniej, a tym samym nie może przysługiwać następcy prawnemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne
We własnym lokum nie wszystko wolno, a burzenie i stawianie ścian działowych oraz nośnych to nie tylko problem techniczny, ale też wiele kwestii prawnych. Przepisy nie na wszystko bowiem pozwalają. Od tego też, czy planuje się przebudowę, czy remont zależy rodzaj wymaganych formalności, albo całkowity ich brak. Bywa, że o losach ściany decyduje sąd.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.09.2021
Budownictwo
Mamy dobrą wiadomość - po publikacji Prawo.pl resort finansów zmienił proponowane przepisy o uldze dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Od stycznia przyszłego roku z nowej preferencji skorzystają także twórcy i artyści, którzy stosują 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów. Z odliczenia nie skorzystają jednak zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych – zleceniach i o dzieło.
Krzysztof Koślicki
11.09.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład

Spadek dla upadłego konsumenta to dodatkowy problem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse
Powołanie do spadku wpływa na przebieg procedury insolwencyjnej prowadzonej w stosunku do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Okazać się może, że będący nie tylko w przymusowym położeniu, ale dodatkowo pogrążony w żałobie upadły, napotka kolejne perturbacje - tym razem w prowadzonym wobec niego postępowaniu upadłościowym
Konrad Forysiak
11.09.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse
Ubezpieczona posyłała chore dziecko do przedszkola i jednocześnie pobierała zasiłek z tytułu sprawowania nad nim osobistej opieki. ZUS zażądał zwrotu pieniędzy. Wiązało się to też z uznaniem, że składki były opłacane w kwocie niższej od należnej i ustaniem dobrowolnego ubezpieczenia. Zgoda na ich opłacenie po terminie stanowiłaby przyzwolenie na niepożądane i bezprawne zachowania
Dorian Lesner
11.09.2021
Ubezpieczenia społeczne
Straż Graniczna nie może odmawiać przyjmowania od cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową - stwierdza w opublikowanym właśnie raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I podkreśla, że w przypadku wystąpienia przez cudzoziemca z wnioskiem o ochronę, powinno zostać wszczęte postępowanie uchodźcze,
Krzysztof Sobczak
10.09.2021
Administracja publiczna
Tworzenie warunków do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to cel umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Umowa została podpisana w piątek 10 września br. w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Krzysztof Sobczak
10.09.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Po dużych szkodach samochody często są naprawiane i wracają na drogi, mimo że jazda nimi nie zawsze jest bezpieczna. Jest szansa, że to się zmieni. W biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców trwają prace nad propozycją zmian przepisów. Według założeń, powrót do ruchu drogowego uszkodzonego pojazdu powinien być uzależniony od przedstawienia opinii rzeczoznawcy samochodowego.
Regina Skibińska
10.09.2021
Rynek i konsument
Senat poparł w czwartek uchwaloną na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ustawę o usługach płatniczych, której celem, na prośbę NBP, jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty w gotówce. Gdy wejdzie ona w życie, sklep nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty gotówką za zakupy.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.09.2021
Rynek i konsument Rynek Ochrona konkurencji
Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Krzysztof Sobczak
09.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości