Prawo.pl
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych nie przewiduje częściowego ubezwłasnowolnienia. Zakłada opiekę asystencką, co nie jest równoznaczne z opieką kuratora. Jednak ustawodawca nie uwzględnił reguł tej Konwencji w kodeksie cywilnym - stwierdziła Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozpoznając wniosek o zniesienie częściowego ubezwłasnowolnienia
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rodziny, które nie mają własnego mieszkania będą mogły liczyć na bony mieszkaniowe. Mniej będzie formalności w przypadku budowy domów do 70 mkw. Lada dzień powinien zostać upubliczniony projekt w tej sprawie. Na razie informacja na jego temat ma pojawić się w wykazie założeń prac legislacyjnych Rady Ministrów
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2021
Budownictwo Polski Ład
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że korzyści za namówienie znajomych do subskrypcji aplikacji motywującej do zdrowego stylu życia lub do zakupu pakietu szkoleniowego dotyczącego inwestycji na rynku Forex, to mogą być systemy promocyjne typu piramida. Kary finansowe – do 2 mln zł – grożą czterem firmom, ale też pięciu ich menedżerom.
Krzysztof Sobczak
07.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wiceministrowie spraw zagranicznych Marcin Przydacz, sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin rozmawaili we wtorek z Cherrie Daniels z amerykańskiego Departamentu Stanu, wysłaniczką rządu USA do spraw Holokaustu. Tematen spotkania były kontrowersyjne zmiany w polskim prawie, które mogą zablokować reprywatyzację.
Krzysztof Sobczak
07.07.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Kobiety urodzone w 1953 roku nadal są nierówno traktowane w systemie emerytalnym. Wysokość ich emerytur jest różna, bo ZUS przy ustalaniu ich świadczeń zastosował dwa różne okresy dożycia. Rząd nie zamierza jednak zmieniać prawa. Tymczasem eksperci twierdzą, że zmiana jest konieczna, bo przepisy z 2020 roku nie wykonały wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Grażyna J. Leśniak
07.07.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Do 3 lipca Polska miała wprowadzić unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Do tej pory tego nie zrobiła. Poślizg ministerstwo klimatu tłumaczy tym, że dopiero teraz Komisja Europejska wydała wytyczne w sprawie dyrektywy plastikowej, a prace nad projektem implementującym unijne prawo zablokowały liczne uwagi. Dalej wolno więc pić w plastikowych kubkach
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2021
Środowisko Rynek i konsument Rynek
Po bardzo burzliwym dla środowiska „frankowiczów” przełomie kwietnia i maja br., mamy do czynienia z pewnym uspokojeniem nastrojów, co nie znaczny, że rozwiano wszelkie wątpliwości dotyczące orzecznictwa w tych sprawach. Jednym z istotnych zagadnień, które doczekały się kolejnych interpretacji, jest kwestia przedawnienia wzajemnych roszczeń kredytobiorców i banków
Izabela Libera
07.07.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Mediacja w dobie pandemii stała się szansą na odciążenie sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje więc zmiany dotyczące mediacji i list mediatorów. Na pierwszy ogień może pójść jednak kwestia wynagrodzeń - propozycja w tym zakresie znalazła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu, a według nieoficjalnych informacji Prawo.pl, ma pomóc mediatorom w sytuacji gdy strony nie chcą zapłacić.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
07.07.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rząd boi się czwartej fali pandemii i szuka pomysłów, jak zachęcić Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Zdaniem ekspertów program zachęt powinien zacząć działać jak najszybciej, by zdążyć z drugą dawką szczepionki przed jesienią. Nie wystarczy premiowanie lekarzy rodzinnych. Trzeba wysłać na wieś mobilne punkty szczepień, a przede wszystkim poprawić politykę informacyjną.
Jolanta Ojczyk
07.07.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Projekt: Obywatel więcej spraw urzędowych załatwi zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie
Obywatele łatwiej będą mogli się zameldować przez internet i uzyskać zaświadczenia o stanie cywilnym. Takie udogodnienia wprowadza przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji kilku ustaw, który ma zwiększyć zakres cyfryzacji spraw urzędowych.
Robert Horbaczewski
06.07.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Rząd szykuje się na czwartą falę pandemii

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Premier Mateusz Morawiecki ostrzega przed możliwym wzrostem zakażeń na przełomie września i października. A minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że najlepszą formą ograniczenia zakażeń i czwartej fali COVID-19 jest szczepienie. Jeśli liczba osób zaszczepionych będzie niska, to jesienią liczba zakażeń wyniesie aż 15 tys. dziennie.
Jolanta Ojczyk
06.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Dziesięcioro radców zostało nagrodzonych 6 lipca za chęć bezinteresownego pomagania innym i wielkie serce. Dziewięć nagród przyznała kapituła, o dziesiątej zdecydowali internauci. Radcowie prawni nagrodzeni "Kryształowym sercem" - jak wskazywano - tworzą lepszy świat dla potrzebujących. Nagrodzono prawniczki i prawników walczących z dyskryminacją, wspierających dzieci i mniejszości czy też np. medyków zaangażowanych w przeciwdziałanie COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha
06.07.2021
Prawnicy Pomoc społeczna
We wtorek 6 lipca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały dotyczacej kredytów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Uznała, że roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia, a także w sprawie zwrotu uzyskanego bezpodstawnego wzbogacenia w razie uznania umowy za nieważną lub bezskuteczną, zostały rozstrzygnięte w uchwałach tej Izby z 2021 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ministerstwo Sprawiedliwości chce by sądy był bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planuje doposażenie w tym zakresie 35 sądów w całym kraju i przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla 3,5 tys. pracowników wymiaru sprawiedliwości. A wisienką na torcie ma być dokument zawierający ujednolicone zasady i wytyczne dla pozostałych sądów.
Patrycja Rojek-Socha
06.07.2021
Wymiar sprawiedliwości
Program Mieszkanie Plus, jeszcze pięć lat temu był wizytówką rządu, tak jak 500 Plus. Cele miał ambitne - w krótkim czasie miało powstać 100 tysięcy lokali pod wynajem, co okazało się mrzonką. Nie pomógł nawet kilkukrotny lifting przepisów. Deweloperom brakuje gruntów pod inwestycje, bo te są "trzymane" na potrzeby programu. Przez to rosną ceny mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.07.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.
Jolanta Ojczyk
06.07.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
O wygranej w loterii szczepionkowej Totalizator Sportowy powiadomi szczęśliwców SMS-em. Dla uproszczenia, opatrzonym linkiem do oświadczenia, które trzeba wypełnić, by otrzymać nagrodę. Tyle że taki pomysł może się okazać gratką dla oszustów - wiadomość łatwo spreparować, a formularz podrobić. Wiele podobnych przekazów codziennie atakuje użytkowników smatfonów.
Monika Sewastianowicz
06.07.2021
RODO Koronawirus szczepienia
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk Robert Horbaczewski
05.07.2021
Samorząd terytorialny

UOKiK: Weksle inwestycyjne to ryzkowne lokowanie pieniędzy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości 400 tys. zł na firmę, która posługując się pieniędzmi konsumentów udziela ryzykownych pożyczek przedsiębiorcom i wprowadza konsumentów w błąd, informując o bezpieczeństwie weksli i ich rentowności. A innej firmie postawił zarzuty związane z oferowaniem weksli pod nazwą „Kwity dochodowe”.
Krzysztof Sobczak
05.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
W przypadku obniżki cen towarów sprzedawcy będą mieli obowiązek podawania obok informacji o obniżonej cenie, również informacji o najniższej cenie tego towaru lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wprowadzenie takiego obowiązku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o prawach konsumenta. Będą też nowe przepisy dotyczące m.in. sprzedaży na pokazach.
Krzysztof Sobczak
05.07.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Dziś wierzyciel często dowiaduje się o skorzystaniu przez dłużnika np. z uproszczonej restrukturyzacji, sanacji albo upadłości konsumenckiej na etapie, który wymaga już zaangażowania prawników lub doradców restrukturyzacyjnych. W przyszłości - zmiany wejdą w życie w grudniu - ma to się zmienić, dzięki Krajowemu Rejestrowi Zadłużonych.
Łukasz Lewandowski
05.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od początku lipca czas na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie zasady obowiązywać będą do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
Krzysztof Sobczak
04.07.2021
Administracja publiczna
Instalacja inteligentnego opomiarowania i liczników zdalnego odczytu oraz budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE) - to niektóre ze zmian wprowadzonych obowiązującą od 3 lipca nowelizacją prawa energetycznego. Do 2028 roku ma je mieć co najmniej 80 proc. klientów. Dane z liczników pozwolą stworzyć centralny system informacji rynku energii.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
03.07.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Mąż alimentował żonę, przekazując jej świadczenia w kwocie 800 zł miesięcznie. Po kilku latach małżonkowie rozwiedli się. Gdy wyrok sądu okręgowego uprawomocnił się, obowiązek udzielania wsparcia finansowego ustał - wskazał Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Zdaniem sądu małżeństwo stron zakończył rozwód i doszło do wygaśnięcia praw i obowiązków
Aleksandra Partyk
03.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.
Robert Horbaczewski
03.07.2021
Samorząd terytorialny

Sądy bardzo wolno rozpatrują spory frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Kredytobiorca, który ma pecha, może nawet dwa lata czekać na pierwsze przesłuchanie przez sąd w sprawie sporu dotyczącego kredytu frankowego. Same sprawy też się ślimaczą. Rekordzista czekał na wyrok w pierwszej instancji aż sześć lat. Przewlekłość to problem dotyczący postępowań prowadzonych przez niektórych sędziów.
Regina Skibińska
03.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.
Krzysztof Koślicki
03.07.2021
Ordynacja Domowe finanse Prawo europejskie
Regulacje związane z testami i kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto intensywnie odświeżać rządowe strony państwa, do którego się wyjeżdża. A to i tak nie zagwarantuje spokoju – przekonali się o tym np. Polacy, którzy na wakacje wybrali się na początku wakacji do Chorwacji. Dochodzenie odszkodowania za takie utrudnienia nie będzie łatwe.
Monika Sewastianowicz
03.07.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia

Milion uczestników loterii szczepionkowej

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W ciągu dwóch dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób. - Zaszczep się i wygraj swoje bezpieczeństwo - zachęcał minister Dworczyk. Chętni, którzy chcą wziąć udział w loterii muszą się zapisać. Codziennie do wygrania będą nagrody - 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Do 1 lipca w ramach programu Polski Bon Turystyczny rodzice aktywowali już ponad 2 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. Aktualnie w bazie przedsiębiorców turystycznych, u których można płacić bonem, znajduje się ponad 25 tysięcy podmiotów. Trafiło do nich już ponad 600 milionów zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.07.2021
Rynek i konsument