Prawo.pl
Do 12 września 2023 r. można zgłaszać kandydatów do XII edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2023 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii w pracy. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat.
Patrycja Rojek-Socha
11.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z konstytucją. TK 9 września zajmie się podobnym wnioskiem, ale dotyczącym wynagrodzeń sędziowskich. Problem tkwi w tym, że tą regulacją ustala się kwestie, które powinny wynikać z obowiązującego Prawa o Prokuraturze.
Patrycja Rojek-Socha
10.08.2023
Prokuratura
Od 1 lipca pełnomocnik, który chce zapobiec rozpoznawaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym, powinien w pierwszym piśmie procesowym wnieść o wysłuchanie klienta na rozprawie. Prawnicy mają jednak wątpliwości o co tak naprawdę chodzi i czy to oznacza, że na rozprawie przesłuchiwani będą też m.in. świadkowie. Sami sędziowie przyznają, że tak skonstruowane przepisy ograniczają stronom prawo do sądu, a to z kolei może oznaczać, że wyroki będą uchylane.
Patrycja Rojek-Socha
10.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.
Aleksandra Partyk
09.08.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne
15 września br. w samo południe ma rozpocząć się w Warszawie manifestacja pracowników sfery budżetowej, w tym m.in. pracowników sądów i prokuratur. Powód? Niezrealizowanie przez rząd postulatów dotyczących podwyżki wynagrodzeń od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Organizują ją dwie centrale związkowe - OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
Patrycja Rojek-Socha
09.08.2023
Jeśli frankowicz nie zgłosi syndykowi wierzytelności, będzie wyłączony z postępowania upadłościowego. Nie będzie mógł zatem kwestionować podejmowanych w jego ramach czynności i decyzji. Nie zostanie też zaspokojony z majątku upadłego banku. Nawet jeśli zgłosi wierzytelność, musi zweryfikować, czy na pewno znalazł się na liście - w innym przypadku mogą spotkać go negatywne konsekwencje.
Regina Skibińska
09.08.2023
Banki Kredyty frankowe
Prokuratorzy, którzy zachowywali się niegodnie, łamali prawo lub tym bardziej popełnili przestępstwo, powinni zostać usunięci z zawodu. Podstawą powinny być procedury dyscyplinarne i karne, z prawem do obrony i wyrokiem niezawisłego sądu korporacyjnego lub powszechnego. W prokuraturze nie ma miejsca na komisje weryfikacyjne i "świadectwa moralności" - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Patrycja Rojek-Socha
09.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
W zawiadomieniu do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podkreślił, że minister zdrowia Adam Niedzielski bezprawnie ujawnił i wykorzystał informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją. Jak zaznacza, szef resortu zdrowia przekroczył jednocześnie  – jako funkcjonariusz publiczny – swoje uprawnienia i działał zarówno na szkodę interesu prywatnego, jak i publicznego.
Katarzyna Nocuń
08.08.2023
Zawody medyczne RODO
Przy ustalaniu przedawnienia przewinienia dyscyplinarnego prawników, jeśli zawiera ono znamiona przestępstwa, to ustanie karalności następuje dopiero z upływem okresu przedawnienia karalności przestępstwa – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w sprawie o wykonywanie zawodu radcy, mimo zakazu. SN nie wziął jednak pod uwagę, że wcześniej orzeczenie wydawała zlikwidowana Izba Dyscyplinarna i sędziowie wadliwie powołani przez KRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.08.2023
Prawo karne
Minister nie może korzystać z danych medycznych w systemie teleinformatycznym wedle własnego uznania. Ma do nich co prawda dostęp, ale po to, aby nadzorować realizację umów z Narodowym Funduszem Zdrowia czy refundację recept - nie, by publikować je w internecie. Nawet dobro publiczne nie jest tu argumentem. Prawnicy podkreślają, że zarówno działanie na szkodę interesu publicznego, jak i prywatnego, jest znamieniem przestępstwa.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
08.08.2023
Zawody medyczne
Prezydencka poprawka łagodzi nieco pierwotną wersję tzw. "Lex Tusk", czyli ustawy powołującej komisję ds. Badania Wpływu Rosji na Bezpieczeństwo Wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Nie usuwa jednak kontrowersji wokół tej ustawy - m.in. dotyczących dostępu do danych. Problematyczny jest zarówno zakres informacji, do których mają dostęp członkowie komisji, jak i brak doprecyzowania, co mogą z tymi danymi zrobić.
Monika Sewastianowicz
08.08.2023
RODO
Tegoroczne wakacje obfitują w zmiany w prawie. Wymienić można choćby kolejną nowelizację procedury cywilnej, ale też zmiany w prawie spadkowym czy procedurze karnej. Teraz adwokaci będą mogli potwierdzić zdobytą przez siebie wiedzę certyfikatem uzyskanym za udział w szkoleniu lub obejrzenie nagrania z webinaru Wolters Kluwer Polska. Warunkiem będzie pozytywne zaliczenie kończącego je testu wiedzy.
Patrycja Rojek-Socha
08.08.2023
Prawnicy
Lekarz Piotr Pisula skierował w poniedziałek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie przedsądowe „do usunięcia skutków naruszeń dóbr osobistych”. Chodzi o wpis ministra na portalu społecznościowym. Lekarz domaga się od ministra zdrowia przeprosin za „naruszenie dóbr osobistych”. Podkreśla, że wpis Adama Niedzielskiego naraził go na utratę zaufania potrzebnego do wykonywanego przez niego zawodu lekarza.
Katarzyna Nocuń
07.08.2023
Zawody medyczne
Za znęcanie się nad rodziną i nękanie najbliższej rodziny sąd skazał oskarżonego bez rozprawy na rok więzienia. Jednak bez jego zgody dodał 6-letni okres obowiązywania środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. A to stanowiło oczywiste naruszenie warunków porozumienia między prokuratorem a oskarżonym – stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu I instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2023
Prawo karne
Pierwsze prokuratorskie pozwy, dotyczące naliczania wynagrodzeń zgodnie z ustawą okołobudżetową, a nie ustawą Prawo o prokuraturze, zakończyły się wypłatami wyrównań. Szlaki przecierają prokuratorzy z Nowej Soli i tamtejsze sądy. To jednak nie koniec - podobne sprawy czekają na rozpatrzenie w całym kraju. Są też pierwsze wyroki - także w związku z wynagrodzeniami sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2023
Prokuratura
Nie ma potrzeby ani racjonalnego uzasadnienia, aby samorząd adwokacki rozliczał adwokatów z punktów szkoleniowych, dlatego Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały, która znosi obowiązek gromadzenia punktów szkoleniowych, jednocześnie utrzymując obowiązek doskonalenia zawodowego adwokatów. Adwokat ma nadal doskonalić swoje umiejętności, poszerzać wiedzę, bo jest to ważne z punktu widzenia klienta i jego bezpieczeństwa - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, ale też zaniedbywanie w potrzebie - będą nowymi przesłankami niegodności dziedziczenia. Problem jednak w tym, że skorzystanie z nich może być trudne i czasochłonne. Nie wystarczy akt notarialny poświadczenia dziedziczenia. Trzeba będzie dysponować wyrokiem sądowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
05.08.2023
Prawo cywilne
Skoro nie mamy już do czynienia ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego, to nie ma żadnej podstawy, aby konstytucyjne prawo strony do rozpoznania sprawy w wydziale odwoławczym w składzie kolegialnym było nadal naruszane – stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie. Teraz jego pytaniem zajmie się Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2023
Prawo cywilne
Prezydent podpisał właśnie nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw - tzw. ustawy Kamilka. Zakłada ona m.in. co najmniej 10 godzin szkoleń, co cztery lata, dla sędziów rodzinnych. Doregulowuje kwestie wysłuchania dziecka, wprowadza standardy jego ochrony i kary za uchylanie się od tego obowiązku oraz system monitorowania przypadków śmierci krzywdzonych dzieci. Dziecko będzie mieć też swojego reprezentanta w sądzie.
Patrycja Rojek-Socha
04.08.2023
W ostatnich miesiącach weszło w życie wiele zmian dotyczących ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. Od 15 sierpnia obowiązywać z kolei będą nowe narzędzia dla policjantów i żandarmów wojskowych. Chodzi o zakaz kontaktowania się sprawcy z pokrzywdzonym i wstępu np. do szkoły lub innego miejsca, w którym przebywa. O nowych rozwiązaniach będzie mowa m.in. na Pol'and'Rock Festival.
Patrycja Rojek-Socha
04.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Adwokatura robi pierwszy krok w likwidacji punktów szkoleniowych. Adwokat nie będzie musiał ich co roku zbierać, ale nadal będzie miał obowiązek doskonalenia zawodowego. To, czy go wypełni, będzie weryfikowane podczas planowych wizytacji kancelarii adwokackich. Projekt uchwały przyjęło prezydium NRA. Jest szansa, że zmiany wejdą w życie już na początku września.
Patrycja Rojek-Socha
04.08.2023
Prawnicy
Nowelizacja procedury cywilnej, którą w połowie sierpnia ponownie zajmie się Sejm zakłada, że strona będzie mogła sprzeciwić się zdalnemu przesłuchaniu świadka. Będzie miała na to siedem dni. Sędziowie już podnoszą larum, że to nowe narzędzie służące obstrukcji procesowej, które nie tylko może być nadużywane, ale jeszcze spowoduje lawinowe opóźnienia w sprawach. Pełnomocnicy wskazują, że forma zdalna - w przypadku świadka - nie zawsze się sprawdza.
Patrycja Rojek-Socha
03.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
W kwietniu weszła w życie nowa ustawa o kuratorach sądowych i właśnie powołano na jej podstawie 42 kuratorów okręgowych. Jeden spośród nich powołany został spoza swego okręgu. Nowe przepisy dają taką możliwość, jeśli przemawia za tym "dobro kuratorskiej służby sądowej". Jak dowiedziało się Prawo.pl, kuratorów okręgowych nie powołano na razie w pięciu okręgach: częstochowskim, gliwickim, słupskim, olsztyńskim i elbląskim.
Patrycja Rojek-Socha
03.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
W niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził jednoznacznie, że mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego dziecko zostało uprowadzone. Wymagane jest jednak, aby dziecko miało szczególny związek z tym innym państwem członkowskim.
Krzysztof Koślicki
03.08.2023
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Oceny okresowe w prokuratorze były i się nie sprawdziły. Doprowadziły jedynie do tego, że pewna część prokuratorów zamiast wykonywać swoje obowiązki zajmowała się nieprzejrzystym, niczemu nie służącym ocenianiem innych. Ponowne ich wprowadzenie nie będzie mieć żadnego przełożenia na poprawę jakości naszej pracy. A sam pomysł, by dwie negatywne oceny mogły skutkować odwołanie prokuratura jest - powiedzmy wprost – co najmniej konsternujący - ocenia dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator.
Patrycja Rojek-Socha
03.08.2023
Prokuratura
PiS zapowiada, że może już zgłosić kandydatów do komisji ds. badania rosyjskich wpływów a, to oznacza że mogłaby zostać powołana nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu czyli 16-17 sierpnia. 2 sierpnia poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która jest podstawą jej powołania. Organ miałby wyjaśniać wpływy Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
02.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Apelacyjny przyznał, że 15 tys. zł zadośćuczynienia to kwota nadzwyczaj wysoka, jednakże skala nadużyć ze strony organów dokonujących zatrzymania była bezprecedensowa. Orzekł, że niższe zadośćuczynienie za użycie gazu i skucie kajdankami w wysokości 2 tys. zł lub 500 zł nie stanowiłoby wystarczającej rekompensaty za doznane krzywdy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2023
Prawo karne
We wtorek przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej miała być sądzona sędzia z Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Sędzia ta podpisała list wysłany do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, w którym wyraziła niepokój w związku z planowanymi na 10 maja 2020 r. wyborami korespondencyjnymi na prezydenta RP. Naruszało to, zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, godność urzędu i niezawisłość sędziowską.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pacjent poszkodowany w szpitalu ma otrzymać odszkodowanie w ciągu trzech miesięcy. To kuszące rozwiązanie. Jednak nowa, szybka ścieżka ma też istotne wady. Uproszczony tryb oznacza niższe kwoty. Konsekwencją jest też zamknięcie drogi sądowej - pacjent zrzeka się wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie. Tymczasem, w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu, to renta jest długoterminowym zabezpieczeniem.
Katarzyna Nocuń
02.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Krajowa Rada Radców Prawnych chce stworzyć dla aplikantów jednolity w całym kraju system, który uprości m.in. zapisy na wstępny egzamin. Rekrutacja to pierwszy krok, bo narzędzie ma być rozbudowywane o nowe e-funkcjonalności ułatwiające życie aplikantom, ale też samym izbom, które za odpowiadają za aplikację. Tyle że od papieru nadal nie da się uciec - i to zarówno z powodu przepisów, jak i braku integracji baz danych.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
02.08.2023
Strefa aplikanta