Prawo.pl
Trybunał Konstytucyjny w ostatnim tygodniu dwukrotnie wypowiadał się w sprawie wysokości "urzędówek" - tym razem w związku ze skargami radców prawnych. Jego orzecznictwo jest jednak w tym zakresie ugruntowane, podobnie jak w grudniu ubiegłego roku w przypadku adwokatów także teraz stwierdził, że dotyczące ich przepisy są niezgodne z Konstytucją. MS zapowiada zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jak wycenić pobyt w piekle? – pytają retorycznie niewinne osoby, które trafiły do więzienia. Otrzymują pieniądze za błąd wymiaru sprawiedliwości, ale kosztem ogromnego upokorzenia. Państwo polskie nie jest zbyt szybkie i skore do przyznawania zadośćuczynienia za oczywiście bezprawne pozbawianie wolności. A prokuratorzy twierdzą że zadośćuczynienie powinno być godną kompensatą, a nie bezpodstawnym wzbogaceniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sankcje za naruszanie przepisów dotyczących polowań są dwojakie: w razie popełnienia przestępstw - karne, a niezależnie od nich -dyscyplinarne. Myśliwi uważają, że mechanizmy chroniące przed patologiami funkcjonują całkiem nieźle, jednak reszta społeczeństwa ma małe możliwości, żeby się o tym przekonać.
Regina Skibińska
22.04.2023
Prawo karne
Roszczenie z tytułu zachowku nie przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku jeżeli nie należy on do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy – taką uchwał podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie Sądu Okręgowego w Opolu. To oznacza, że mąż nie dziedziczy zachowku po żonie, która skorzystała z przywileju z powodu wieku i niezdolności do pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostatecznie przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych z sędzią Justyną Koską-Janusz. W piątek Sąd Najwyższy oddalił kasację szefa resortu sprawiedliwości. Oznacza to, że minister Ziobro musi przeprosić warszawską sędzię za oświadczenie, jakoby miała się wykazać wyjątkową nieudolnością i zupełnie nie radzić sobie z prowadzeniem bardzo prostej, choć głośnej sprawy.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kwota dziennej okresowej kary pieniężnej nałożonej na Polskę za niewykonanie zabezpieczenia mającego polegać na zawieszeniu działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została obniżona z miliona na 500 tysięcy euro - zdecydował w ogłoszonym w piątek postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie TSUE ma wydać 5 czerwca 2023 r.
Krzysztof Sobczak
21.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Krajowa Rada Sądownictwa wzywa sędziów, członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia by zdystansowali się od zachowań jego kierownictwa. Chodzi o niedawne XXIX Zebranie Delegatów Iustitii, podczas którego - w ocenie Rady - naruszany był art. 178 Konstytucji, zgodnie z którym sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
21.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
"Długotrwałą przeszkodą uniemożliwiającą prowadzenie postępowania" mogą być również inne przyczyny niż niemożność ujęcia oskarżonego lub jego choroba. Ale nie jest to oczekiwanie obwinionego na zmiany legislacyjne w systemie odpowiedzialności prokuratorów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, uznając zażalenie prokuratora Krzysztofa Parchimowicza za niezasadne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Coraz więcej szkół angażuje się w propagowanie i stosowanie mediacji rówieśniczych. Rozwiązanie wydaje się lekiem na szkolne konflikty, a eksperci wskazują, że powinno być też coraz częściej stosowane w sprawach dotyczących nieletnich. Pojawia się jednak pytanie czy prowadzący je mediatorzy nie powinni być wyspecjalizowani - bo dziecko to nadal dziecko, więc jego sprawa wymaga spojrzenia z jego perspektywy.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
21.04.2023
Szkoła i uczeń
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zachęcić wierzycieli do korzystania z zabezpieczenia roszczeń w drodze egzekucji, wprowadziło więc stałą opłatę - 300 zł od takiego wniosku. Potem komornik może otrzymać od wierzyciela 10 proc. wartości mienia objętego zabezpieczeniem, ale pod warunkiem, że jego działania będą skuteczne. Resort uważa, że zmotywuje to komorników, a ci, że pogrąży ich finansowo.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
21.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu bezprawia legislacyjnego jest dopuszczalne wyłącznie po stwierdzeniu niekonstytucyjności rozporządzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Sąd samodzielnie nie może rozstrzygać tej kwestii - stwierdził w precedensowym, prawomocnym już wyroku, dotyczącym wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, Sąd Okręgowy w Warszawie.
Jan Podkowik Katarzyna Libiszewska
21.04.2023
Prawo cywilne Administracja publiczna
W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, przepisy uprawniające I prezesa SN do wyznaczenia sędziego tego sądu, bez jego zgody, do udziału w rozpoznaniu określonej sprawy w innej izbie SN oraz do wyznaczenia sędziego bez jego zgody do orzekania w innej izbie na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, jest niezgodny z Konstytucją i Konwencją Praw Człowieka. Wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
20.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny po raz drugi z rzędu wypowiedział się na temat kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu i ponownie wskazał, że przepisy rozporządzenia MS kształtujące je na poziomie niższym od minimalnych stawek dla radców "z wyboru" i są niezgodne z Konstytucją. Resort zapewnia, że pracuje nad wzrostem stawek do wysokości "minimalnych" - zmiany miałyby wejść w życie w 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
20.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uniewinniła internautę, który wpisał na Facebooku znane hasło: Polska dla Polaków, ale dodał, że „Żadna ku…a z tęczowych polityków tego nie zmieni!!” Sąd uznał, że aby wypowiedź publiczną potraktować jako mowę nienawiści, trzeba wykazać jej autorowi zamiar wzbudzania wrogości dla osób innych narodowości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Kara obniżenia wynagrodzenia o 30 procent orzeczona sędziemu na rok za nieterminowe załatwianie spraw nie jest oczywiście i rażąco łagodna – stwierdził Sąd Najwyższy. Wcześniejsze ukaranie sędziego nie zawsze powoduje zaostrzenie kary - wynika z tego orzeczenia, gdyż obwiniony sędzia był karany finansowo i jest oceniany przez rzecznika dyscyplinarnego jako „niepoprawny sprawca”, na którego kara nie działa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spośród wielu zmian, które przewiduje nowelizacja procedury cywilnej, warto zwrócić uwagę na te dotyczące postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej. Zmierzają one do wzmocnienia pozycji procesowej obowiązanych, a także w pewnym zakresie normują kwestie, które funkcjonowały dotychczas jedynie w oparciu o praktykę orzeczniczą sądów własności intelektualnej - pisze dr Tomasz Gawliczek.
Tomasz Gawliczek
20.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nowe informacje w sprawie afery GetBack - śledczy ze stołecznej prokuratury regionalnej domagają nawet 10 lat więzienia dla szeregowych pracowników szczecińskich oddziałów Idea Banku. Jeśli sąd przychyli się do ich wniosku, pośrednio potwierdzi, że oskarżeni powinni być świadomi nieprawidłowości, których nie dostrzegła Komisja Nadzoru Finansowego. Proces ruszył w środę.
Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
19.04.2023
Prawo karne Finanse
Nastolatek, który jest oskarżony będzie mógł wnioskować o to, by na rozprawie był obecny jego przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą pozostaje, taką rolę będzie mogła też odgrywać osoba/pełnoletnia wskazana przez przewodniczącego. Takie wsparcie ma mieć też podejrzany, który nie ukończył 18 lat, w trakcie prowadzonych z nimi czynności - prezydent podpisał właśnie pakiet zmian w procedurze karnej i Kodeksie karnym.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
19.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nie minęły jeszcze dwa tygodnia od wejścia w życie przepisu o ryczałcie dla kuratorów zawodowych za dojazdy służbowe prywatnym autem, a już temat rozpala do czerwoności kuratorskie fora. Część sądów twórczo podchodzi do tematu, pojawiły się nawet tabelki, które mają "ułatwiać" rozliczenie. Pismo do prezesów sądów wystosowało samo MS przyznając, że przepisy są sformalizowane i skomplikowane - a to, jak dodaje, na skutek parlamentarnych poprawek.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
18 kwietnia 2023 – DLA Piper otrzymała prestiżowy tytuł Great Place to Work. Certyfikat przyznaje jedna z najbardziej doświadczonych i uznanych organizacji oceniających najlepszych pracodawców na świecie. Warunkiem przyznania certyfikatu jest uzyskanie odpowiednio wysokiego wyniku w badaniu ankietowym wśród pracowników firmy.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Siedem lat trwała sprawa przeciwko prokuratorowi Parchimowiczowi w sprawie kary porządkowej za nienadanie biegu sprawie. Okoliczności wskazują jednak, że nie ma tu winy prokuratora. Czas pracy prokuratora w 2016 roku nie pozwolił mu na zajęcie się sprawą. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej dodał, że nie doszło do rażącego i oczywistego niedopełnienia obowiązków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do marszałków Sejmu i Senatu o rozważenie konieczności zmiany przepisów Kodeksu wyborczego w celu usunięcia ograniczenia czasowego liczenia głosów w zagranicznych obwodach głosowania. Komisje te mają 24 godziny od zakończenia głosowania na policzenie głosów. Jeśli w tym czasie nie przekażą wyników głosowania do komisji okręgowych, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.
Robert Horbaczewski
18.04.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Nadzór kuratora i obowiązek wykonywania prac społecznych po 10 i 20 godzin w terminie 3 miesięcy, to kara dla uczniów ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Wcześniej uczniowie zostali też ukarani przez wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.
Prawo.pl
18.04.2023
Prawo karne Szkoła i uczeń

TSUE: Ryzyko zagrożenia zdrowia może wstrzymać europejski nakaz aresztowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jeżeli przekazanie ciężko chorej osoby może wiązać się dla niej z ryzykiem nieludzkiego lub poniżającego traktowania, którego to ryzyka nie można w rozsądnym terminie wykluczyć, wykonujący nakaz aresztowania organ nie może go wykonać - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał jednak, że trzeba to sprawdzić i rozmawiać o innym terminie przekazania.
Krzysztof Sobczak
18.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Zasadą konstytucyjną jest pewność praw, która gwarantuje również ochronę praw słusznie nabytych. Prokurator to obywatel, skoro więc jego wynagrodzenie ma być wyliczane na podstawie Prawa o prokuraturze, to przepisy te powinny być stosowane, a odstępstwa następować tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach - ocenił Włocławski sąd, uwzględniając w całości powództwo jednego z prokuratorów. Uznał przy tym, że rząd nie miał podstaw "zamrażać" płac m.in. prokuratorom - ani w 2022, ani w 2023 roku.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od strony prawnej nie zaistniał spór kompetencyjny pomiędzy Prezydentem RP a Naczelnym Sądem Administracyjnym. W związku z tym sprawa wniosku prezydenta dotycząca takiego sporu kompetencyjnego powinna zostać umorzona przez TK - uważa RPO. Prezydent ma wątpliwość, czy Konstytucja pozwala na kontrolowanie przez NSA powołań sędziów, jego zdaniem tak nie jest.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Podkomisja smoleńska zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zabójstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r. Chodzi m.in. o art. 134 Kodeksu karnego, zgodnie z którym za zamach na Prezydenta RP grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 12 lat.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2023
Prokuratura
Komisja do spraw badania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski ma być "batem" na tych, którzy wpływom ulegli, i to skuteczniejszym niż sąd. Będzie mogła cofnąć funkcjonariuszowi publicznemu poświadczenia bezpieczeństwa, ale także zakazać pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi nawet na 10 lat. Świadkowi, który nie będzie chciał z nią współpracować, grozić będzie nawet kilkadziesiąt tys. złotych grzywny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
17.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zaapelował do Ministra Sprawiedliwości, by ten wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów swojego rozporządzenia, a konkretnie dotyczących pożyczek dla prokuratorów na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Chodzi o ich oprocentowanie powiązane z wysokością inflacji określonej w ustawie budżetowej, co spowodowało wysoki wzrost rat.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2023
Prawnicy Prokuratura Finanse
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przyjęło uchwałę o zmianach w swoim statucie. Chodzi o to, by jego członkami mogli być także asesorzy sądowi. Wskazano również, że asesor traci takie członkostwo w sytuacji, gdy utraci swój status i nie zostanie powołany do pełnienia urzędu sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2023
Wymiar sprawiedliwości