Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem „o zabezpieczenie praw wyborczych” poprzez nakazanie Państwowej Komisji Wyborczej ujęcia Komitetu w losowaniu numerów „listy krajowej" lub alternatywnie wstrzymania losowania do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia kwestii rejestracji list Komitetu. 

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek pełnomocnika o udzielenie zabezpieczenia praw wyborczych z uwagi na jego niedopuszczalność. 

Zabezpieczenia nie ma w kodeksie

Kodeks wyborczy nie zawiera przepisu, na podstawie którego można formułować wniosek o udzielenie zabezpieczenia praw wyborczych ani też przepisu wskazującego na przesłanki, formę czy zakres ewentualnego zabezpieczenia, a przede wszystkim upoważaniającego Sąd Najwyższy do udzielenia takiego zabezpieczenia. Kodeks wyborczy nie odsyła również w tym zakresie do innych przepisów proceduralnych, mogących stanowić ewentualną podstawę do udzielenia żądanego zabezpieczenia.

Czytaj w LEX: Gminne obowiązki profrekwencyjne w wyborach parlamentarnych w 2023 r. >

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto stanowisko, że w sprawach publicznych udzielenie zabezpieczenia jest możliwe jedynie jako sytuacja wyjątkowa, o ile istnieje wyraźny przepis prawa publicznego określający szczegółowo podmiot upoważniony do udzielenia zabezpieczenia, jego formę oraz zakres (zob. postanowienia Sądu Najwyższego: z 27 marca 2019 r., I NO 59/18; z 19 września 2019 r., I NSW 69/19). 

Skoro możliwość sformułowania wniosku „o zabezpieczenie praw wyborczych” nie została przewidziana w Kodeksie wyborczym we wskazanym przez wnoszącego pismo zakresie, jak też w żadnym innym akcie normatywnym, uznać należy, że taki wniosek jest niedopuszczalny. 

Czytaj w LEX: Zmiany w obowiązkach samorządowych po nowelizacji Kodeksu wyborczego >

 

Wylosowano numery dla list

PKW dokonała w dniu 15 września 2023 r. losowania jednolitych numerów dla list kandydatów na posłów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej tego samego komitetu wyborczego, zarejestrowanych więcej niż w jednym okręgu wyborczym w wyborach zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. W wyniku losowania listy kandydatów na posłów 10 komitetów wyborczych, które spełniły ustawowy warunek zarejestrowania list więcej niż w jednym okręgu wyborczym, otrzymały następujące numery:
Lista Nr 1 — Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy;
Lista Nr 2 — Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona
Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe;

Lista Nr 3 — Komitet Wyborczy Nowa Lewica;
Lista Nr 4 — Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość;
Lista Nr 5 — Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość;
Lista Nr 6 — Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL
ZIELONI;

Lista Nr 7 — Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna;
Lista Nr 8 — Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców;
Lista Nr 9 — Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju;
Lista Nr 10 — Komitet Wyborczy Normalny 

Zobacz nagranie szkolenia online: Rola gminy w organizacji wyborów do Sejmu i Senatu - teoria i praktyka >

Sprawdź również książkę: Prawo wyborcze w Polsce >>