united kingdom
ukraine
Jeśli chcemy walczyć z przestępczością, przemocą, to powinniśmy zadbać o odpowiednie narzędzia dla...
Aleksandra Partyk
15.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Inflacja nie zatrzymuje się, Polacy coraz mocniej odczuwają to na swoich kieszeniach. Koszty utrzymania dzieci też rosną, a to z kolei wiąże się z wnioskami o zmiany w alimentach. Warto przy tym pamiętać, że sąd będzie brał pod uwagę przede wszystkim dobro i potrzeby dziecka, ale też indywidualnie podejdzie do okoliczności sprawy - np. do możliwości zarobkowych rodzica płacącego alimenty. Wkrótce może to być zdecydowanie prostsze, bo trwają prace nad wprowadzeniem tabeli alimentacyjnych.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
15.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Parkingowy szeryf sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wszystko jest parkingiem, jeżeli bardzo tego pragniesz - z tego założenia wychodzi spora część kierowców. Mandat wcale nie jest najgorszą rzeczą, jaka może im się za to przytrafić. Bywa, że inni użytkownicy dróg biorą sprawy w swoje ręce i karzą delikwenta np. naklejką z wulgarnym napisem lub spuszczeniem powietrza z opon. Samozwańczy szeryf sam jednak musi liczyć się z problemami z prawem.
Monika Sewastianowicz
15.03.2025
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Około 90 proc. sądów podejmuje działania z zakresu edukacji prawnej, skierowane głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a w dalszej kolejności do przedszkoli i studentów. Najbardziej aktywne w tym zakresie są sądy okręgowe i rejonowe. Od stycznia 2023 r. do września 2024 r. w tego typu inicjatywach brało udział ponad 106 tys. osób. Sądom brakuje jednak koordynatorów, wystandaryzowanych materiałów oraz scenariuszy służących do celów edukacyjnych - wynika z raportu „Edukacja prawna w sądach - stan obecny. Wyniki badania ankietowego prezesów sądów powszechnych”.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2025
Prezydent zawetował ustawę incydentalną, więc szansa na rozwiązanie problemu orzekania o ważności wyborów prezydenckich przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, jest bliska zeru. Część prawników uważa, że nic nie stoi na przeszkodzie, by prezydent elekt objął urząd bez żadnych opóźnień i dopiero potem SN potwierdził ważności wyborów. Inni replikują, że jeśli tak, to po co nam 30-dniowy termin na stwierdzenie ważności wyborów i protesty wyborcze.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
14.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Podwyżki dla pracowników prokuratury nie mogą dyskryminować tych, którzy mają największe doświadczenie i staż co najmniej pięcioletni - odpowiada prokuratorowi krajowemu Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Postuluje 1145 zł brutto na każdego pracownika w tej grupie, chodzi w sumie o 5061 etatów. Związkowcy apelują też o jak najszybsze podpisanie porozumienia i wypłatę podwyżek już w marcu, z wyrównaniem od początku roku.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
IX Dzień Edukacji Prawnej to ponad sto różnorodnych inicjatyw edukacyjnych skierowanych do młodzieży, organizowanych przez sędziów z całej Polski. W tym roku wydarzenie trwa przez cały marzec i angażuje blisko 20 oddziałów SSP Iustitia, które wraz z przedstawicielami samorządów prawniczych i Ministerstwa Sprawiedliwości dążą do kształtowania świadomości obywatelskiej już od najmłodszych lat.
Monika Sewastianowicz
14.03.2025
Zarządzanie oświatą
Senat skierował do Sejmu projekt ustawy, która ma przywrócić osobom skazanym prawo do wnoszenia skarg na przewlekłość postępowania wykonawczego oraz domagania się rekompensaty finansowej. Oznaczałoby to uchylenie przepisu, który po zmianach z listopada 2016 r. wyłączył możliwość wnoszenia takich skarg w postępowaniu wykonawczym, m.in. w sprawach o warunkowe przedterminowe zwolnienie czy odroczenie wykonania kary.
Krzysztof Sobczak
14.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Sąd, rozpoznając wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie jest związany zakresem wniosku co do rodzaju ubezwłasnowolnienia. Tego problemu przepisy kodeksowe nie rozstrzygają jednoznacznie, dlatego Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów podjęła 13 marca uchwałę w składzie siedmiorga sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2025
Prawo cywilne
Sam fakt udziału w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich „Iustitia”, które nakłada pewne rygory na członków nie wskazuje na wątpliwości co do bezstronności. Sędzia orzeka zgodnie ze swoim sumieniem, a udział w organizacji nie ogranicza go w orzekaniu. Natomiast istotne jest to, czy w jakikolwiek sposób doszło do uzewnętrznienia negatywnych postaw względem rzecznika dyscyplinarnego – stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie milkną echa pierwszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego (SKD). Im więcej czasu mija od wydania wyroku, tym więcej przybywa skrajnych komentarzy. Czy wyrok można uznać za prokonsumencki? Sektor bankowy zdaje się zaklinać rzeczywistość głosząc, że TSUE nie zakazał oprocentowania kosztów kredytu, a powództwa winny być oddalane. Czy rzeczywiście tak powinno być? - zastanawia się Anna Jackowska, radca prawny, partner w Xaltum.
Anna Jackowska
13.03.2025
Domowe finanse Banki Kredyty
Propozycję pełnomocnictwa na przyszłość chwalą i sędziowie, i notariusze. Może bowiem skutecznie rozwiązać problem w sytuacji, gdy ktoś nagle zapadnie na chorobę, uniemożliwiającą mu składanie oświadczeń co do decyzji medycznych czy majątkowych. O ile jednak do jego uruchomienia potrzebne będą dwa zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia mocodawcy, o tyle przy odwołaniu projekt tego nie przewiduje. A to oznacza, że to notariusz będzie musiał ocenić, czy taki mocodawca działa z rozeznaniem.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do ministra sprawiedliwości o pilne podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w projekcie ustawy budżetowej na 2026 rok środków finansowych w wysokości, która zagwarantuje obywatelom realizację prawa do sądu i dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej oraz pozwolą na określenie wynagrodzeń dla adwokatów za świadczenie pomocy prawnej z urzędu na poziomie odpowiadającym aktualnym realiom rynkowym i rzeczywistej wartości tych świadczeń. To kolejne wystąpienie Adwokatury w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
E-licytacje były narzędziem, które ratowało licytacje komornicze w czasie pandemii. Specjalny portal internetowy komorników działa już od pięciu lat i udało się dzięki niemu odzyskać ponad miliard złotych. Komornicy postulują teraz, by licytacje elektroniczne miały pierwszeństwo przed tymi, które odbywają się w sądach - te stacjonarne miałyby być na wniosek wierzyciela. Chcieliby też wykorzystania portalu do licytacji majątku w postępowaniach upadłościowych.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2025
Prawo cywilne Egzekucja
Rządowy projekt ustawy nowelizujący Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje likwidację przepisów tzw. ustawy kagańcowej. Chodzi o uchylenie regulacji przewidujących odpowiedzialność dyscyplinarną z tytułu „odmowy wykonywania wymiaru sprawiedliwości”, „działania lub zaniechania mogącego uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości”, a także „działania kwestionującego istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego, lub umocowanie konstytucyjnego organu RP”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowy prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał z dniem 21 marca 2025 r. Marka Szymanowskiego, sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 10 marca 2025 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stanowiące bezprecedensową "rebelię" stanowisko przyjęte przez polski Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 14 lipca i 7 października 2021 r. narusza pierwszeństwo, autonomię i skuteczność prawa UE - wskazał w swojej opinii rzecznik generalny TSUE. W jego ocenie Trybunału nie można uznać za niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony na mocy ustawy w rozumieniu prawa Unii, a to ze względu na m.in. wybór tzw. sędziów dublerów i poprzedniej prezes Trybunału.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjni będą mogli za pośrednictwem notariuszy, przy użyciu systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, składać wnioski o wpis do księgi wieczystej w celu ujawnienia przejścia prawa własności nieruchomości wskutek dziedziczenia, stwierdzonego aktem poświadczenia dziedziczenia - projekt zmiany w Prawie o notariacie oraz Ustawie o księgach wieczystych i hipotece, jest już w opiniowaniu.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Egzamin sędziowski nadal trwa, 15 marca br. ma zakończyć się etap ustny. Do tej pory odpadła już ... niemal 1/5 zdających. Aplikanci mówią o pogromie a przyczyny upatrują m.in. w pisemnym zadaniu z zakresu prawna karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że jego przedstawiciel przygotuje sprawozdanie z przebiegu egzaminu, z ewentualnymi uwagami i postulatami np. legislacyjnymi. Powinno trafić na biurko ministra niezwłocznie po jego zakończeniu, najpóźniej zanim zaczną się przygotowania do kolejnego egzaminu.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia dopuścił się czynu zasługującego na najwyższe potępienie - oceniła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Obwiniony sędzia przyznał, że przed rozpoczęciem jazdy samochodem wypił trzy piwa, a już spożycie takiej ilości alkoholu prowadzi do stężenia alkoholu we krwi przekraczającego 0,5 promila. Następnie spowodował wypadek, jednak przyznanie się do winy nie było okolicznością łagodzącą. Został złożony z urzędu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zwycięstwo w wyborach daje nowej ekipie wyłącznie prawo do działania przy pomocy środków prawnych, a nie do tego, żeby prawo łamać. Wygraliście wybory, to zmieniajcie prawa, ale nie łamcie ich. Możecie przeprowadzać zmiany, ale zgodnie z Konstytucją. Nie sposobem, nie chytrością, tylko zgodnie z procedurami – mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Krzysztof Sobczak
11.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
12 marca br. w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Nowe regulacje z zakresu prawa osobowego i rodzinnego — społeczny wymiar pomocy prawnej”. Wezmą w niej udział eksperci, prawnicy i przedstawiciele instytucji rządowych. Konferencja odbywa się stacjonarnie, ale transmisję będzie można śledzić także online. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
10.03.2025
Prawo cywilne
W ramach kolejnego ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej przedstawiciele gdańskich środowisk prawniczych organizują Tygiel Prawniczy pod hasłem „Pytasz – wiesz. Zadaj pytanie prawnikowi”. W sobotę 15 marca br. od godz. 10.00 do 14.00 w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku (poziom -1) w ramach poszerzania świadomości prawnej w społeczeństwie, na pytania zainteresowanych odpowiadać będą komornicy sądowi, sędziowie, notariusze oraz radcowie prawni i przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji UG.
Inga Stawicka
10.03.2025
Prawnicy
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu tzw. ustawy incydentalnej - poinformowała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Głównym założeniem zmian jest to, że o ważności wyboru prezydenta w 2025 r. miałoby orzekać 15 sędziów najstarszych służbą na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Zgodnie z Konstytucją weto prezydenta można odrzucić większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
kk/pap
10.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Prawo o adwokaturze przewiduje kilka form organizacyjnych, w ramach których możliwe jest świadczenie pomocy prawnej, ale nie ma wśród nich spółek kapitałowych. Ponieważ w samorządzie adwokackim jest to uznawane za nieuzasadnione ograniczenie, podjęto prace nad projektem zmiany prawa. – Stworzy to nowe możliwości biznesowe, a nie wpłynie negatywnie na jakość naszych usług – przekonują adwokaci.
Krzysztof Sobczak
10.03.2025
Prawnicy Spółki
Udzielanie wywiadów mediom przez sędziego, wydanie postanowienia o wysłaniu pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wyłączenie neo-sędziego - nie zostanie ukarane. Wniosek rzecznika Piotra Schaba został zastąpiony wnioskiem o cofnięcie zażalenia przez rzecznika ad hoc Grzegorza Kasickiego. To wyraźna zmiana w linii orzeczniczej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2025
Prawnicy
Jackpot - system do wykrywania deepfake'ów i monitorowania fałszywych treści wygrał 7. edycję Legal Hackathonu. organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Przez trzy dni prawnicy, entuzjaści LegalTech i przedstawiciele branży IT wymieniali się wiedzą, a przede wszystkim opracowywali narzędzia wpierające wymiar sprawiedliwości, kancelarie, oświatę, ale też przedsiębiorców - od systemu analizującego ugody frankowe, poprzez generowanie testamentów, po sprawdzanie - pod względem formalnym - dokumentów.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
09.03.2025
Prawnicy Prawo AI
Aplikanci adwokaccy będą mieć ogólnopolski samorząd, w skład którego wejdą przewodniczący samorządu aplikanckiego każdej izby adwokackiej. Zmienił się właśnie regulamin aplikacji. Głównym celem nowej struktury jest współdziałanie z Komisją Aplikacji Adwokackiej Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawach dotyczących aplikacji, w tym podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2025
Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów zdecydował o zastosowaniu dwumiesięcznego aresztu wobec posła PiS Dariusza Mateckiego. Prokuratura wnioskowała o trzy miesiące. Polityk został zatrzymany w piątek, 7 marca, w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura Krajowa postawiła mu sześć zarzutów zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności. Obrońca zapowiada zażalenie.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2025
Wymiar sprawiedliwości

Trwa siódma edycja Legal Hackathon

Prawnicy Nowe Technologie
32 zespoły biorą udział w tegorocznej 7. edycji Legal Hackathonu. Od piątku wymieniają się doświadczeniami i szukają praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji w pracy prawnika, wymiarze sprawiedliwości oraz jako rozwiązań poprawiających dostęp do pomocy prawnej. W wydarzeniu organizowanym przez Wolters Kluwer Polska biorą udział prawnicy, entuzjaści LegalTech oraz przedstawiciele branży IT.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2025
Prawnicy Nowe Technologie