Prawo.pl
Wątpliwości budzi zniesienie odpowiedzialności karnej za uszkodzenie zdrowia pacjenta, w sytuacji gdy błędy medyczne i zdarzenia niepożądane są nierzadko ukrywane: nie rejestruje się ich ani nie analizuje. Nie do końca zasadny jest także argument lekarzy o pracy pod presją, w obawie przed karą. Rocznie oskarżanych jest zaledwie pół promila lekarzy i pielęgniarek. Tworzone za Zbigniewa Ziobry działy do spraw błędów medycznych w prokuraturach regionalnych wkrótce mają być zlikwidowane.
Katarzyna Nocuń
27.04.2024
Pacjent Zawody medyczne
Pomimo nagłych zwrotów akcji doszło do wydania przez pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego uchwały w sprawie kredytów powiązanych z walutą obcą. Uchwała ta wiele wyjaśnia i będzie pomocna. Okazuje się bardzo korzystna dla kredytobiorców, ale... może nie przyspieszyć postępowań. Na pewno jednak zmniejszy ryzyko porażki czy rozbieżnych orzeczeń w tożsamych czy zbliżonych stanach faktycznych - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Damian Nartowski
27.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
O zmianę przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców zaapelowała Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania. Jak zaznaczyła, wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży.
kn/pap
26.04.2024
Prawo rodzinne
Niezależenie od kontrowersji wokół mocy wiążącej uchwały Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 r., jej treść bez wątpienia będzie miała wpływ na orzecznictwo sądów powszechnych, nawet jeśli oceniana będzie, nie jako wiążące orzeczenie SN, lecz opinia cywilistów o uznanym autorytecie. Nie bez znaczenia jest również, że choć uchwałę wydali „nowi” sędziowie SN, to nie pozostaje w sprzeczności z wyrokami wydanymi przez „starych sędziów” w sprawach „frankowych” - pisze Marcin Szymański, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy.
Marcin Szymański
26.04.2024
Banki Kredyty frankowe
Zespół powołany dla przygotowania nowych przepisów o biegłych sądowych już pracuje. Do wakacji będą założenia, potem konsultacje i jesienią rząd będzie mógł zdecydować, czy projekt ustawy, która ma uregulować m.in. wynagradzanie biegłych, zasady oceny ich kwalifikacji i pracy oraz ucywilizować kary za fałszywe opinie, skierować do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
26.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wzrost liczby osób wykonujących zawód adwokata, radcy prawnego i doradcy podatkowego uczynił rynek jeszcze bardziej konkurencyjnym. Losy finansowe prawników są jednak zróżnicowane. Prawnicy o ugruntowanej specjalizacji oraz zatrudnieni w renomowanych kancelariach czy firmach doradczych nadal uosabiają stwierdzenie, że zawód prawnika jest pracą relatywnie dobrze płatną. Nie brakuje jednak również przedstawicieli tej profesji, którzy balansują na granicy rentowności - pisze Maciej Sawczuk, radca prawny.
Maciej Sawczuk
26.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Można być zaskoczonym nie tyle treścią uchwały Sądu Najwyższego, ponieważ po tylu jednoznacznych wyrokach TSUE oraz ugruntowanej już linii orzecznictwa sądów powszechnych w Polsce, właściwie nie mogła być inna, co faktem, że w końcu doszło do jej wydania. Jeśli jednak SN chce jeszcze na półmetku spraw frankowych odegrać jakąś ważną rolę, to do rozstrzygnięcia zostaje kilka ważnych problemów - pisze Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.
Tomasz Konieczny
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości

Frankowa uchwała SN prokonsumencka - nie ma możliwości odfrankowienia

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nie ma obecnie w przepisach podstawy do zastępowania wadliwych postanowień w umowach frankowych. Wadliwość klauzuli przeliczeniowej prowadzi do upadku całej umowy, a przedawnienie roszczenia banku rozpoczyna się od momentu zakwestionowania przez konsumenta jej postanowień. Dodatkowo ani bank, ani frankowicz nie mają podstaw do wynagrodzenia, roszczeń za korzystanie z kapitału - wynika z czwartkowej uchwały Izby Cywilnej SN.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Minister Sprawiedliwości, delegując sędziego do danego sądu, będzie musiał przeanalizować obciążenia pracą sędziów i asesorów tego sądu (oraz pionu orzeczniczego); odwołanie z delegacji będzie musiał uzasadnić, a informacja taka wraz z uzasadnieniem ma być ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej. Przy każdej delegacji sędziom będzie się należał dodatek - to główne założenia nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Parlament zajmuje się już m.in. projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Nad zmianami w Konstytucji pracuje Senat. W kolejce czekają m.in. projekty ustaw o SN, Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawa o prokuraturze i rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ale jak podkreślają uczestnicy konferencji "Sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy - jak to zrobić", po ośmiu latach destrukcji praworządności jej przywracanie musi potrwać.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zespół do analizy przypadków śmierci dziecka lub doznania przez nie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, który zaczyna działać 25 kwietnia, jest realną szansą na usprawnienie systemu ochrony polskich dzieci. A to dlatego, że w jego skład wchodzą eksperci z różnych dziedzin, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, także praktycznym - mówi wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jak dodaje, do pełnego składu - siedmiu członków - brakuje pediatry, ma być w tym zakresie przeprowadzony uzupełniający nabór.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2024
Prawo rodzinne
Przez trzy i pół roku sędzia Krzysztof Chmielewski był oskarżony o przestępstwo i to przez ludzi, którzy „przyczynili się do dewastacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – jak wyjaśniał. W środę, 24 kwietnia br., został uniewinniony przez Izbę Odpowiedzialności Dyscyplinarnej SN. - Błąd przy orzekaniu nie jest zbrodnią sądową, a tylko za takie zbrodnie można sędziego ukarać – wyjaśniał sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2024
Prawo karne Prawnicy
Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP apeluje do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego o podjęcie działań instytucjonalnych i systemowych w celu zapewnienia koniecznego i należnego wsparcia, edukacji oraz opieki psychologicznej dla prokuratorów, ale też pracowników Prokuratury. Jak wskazuje, ich obowiązki służbowe wiążą się z licznymi obciążeniami psychofizycznymi i ogromnym stresem, co prowadzi do wypalenia, uzależnień i myśli samobójczych.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Krajowa Rada Sądownictwa skierowała właśnie do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Chodzi konkretnie o uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania rzeczników dyscyplinarnych ad hoc, rozpatrywania skargi dotyczącej działalności rzecznika, ale też składania sprzeciwu i żądania przesłania materiałów zebranych przez rzecznika w toku czynności wyjaśniających.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2024
Wymiar sprawiedliwości

Prace rządu to głównie zapowiedzi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Mamy ogromne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, bo rząd Zjednoczonej Prawicy pozostawił w spadku wiele unijnych dyrektyw, wdrożeniu których nie podołał. Obecny na zapowiedziach głównie poprzestaje. Tak jest w Ministerstwie Zdrowia, które dotąd nie przedstawiło pomysłu na reformę szpitalnictwa. W oświacie dyskusja o likwidacji prac domowych przykryła brak reform, a zmiany w podatkach ma poprzedzić analiza. Długa ma być też droga w odbudowaniu praworządności. Pracodawcy zaś liczą, że będą mieli szansę na merytoryczną dyskusję o ważnych dla rynku pracy projektach.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
24.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego, zapadające w sprawach frankowych, zaskakują wszystkich uczestników sporu, bo w swej odmiennej treści, nie znajdują oparcia w żadnej z wcześniej wyrażonych linii orzeczniczych. Sytuacja taka nie buduje powagi SN, jako najwyższego organu stającego na straży jednolitości orzecznictwa i prawidłowości stosowania prawa - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.
Zbigniew Miczek
24.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
W środę na egzaminach zawodowych kandydaci rozwiążą egzamin z prawa cywilnego. Członkowie komisji egzaminacyjnych z optymizmem patrzą na szanse zdających, choć wskazują, że potrzebna im będzie duża odporność na stres. Do egzaminów nie trzeba podchodzić z pustymi rękami - można przynieść komentarze i zbiory orzecznictwa. Nie można natomiast korzystać z wzorów i notatek - ściąganie może przekreślić nie tylko egzamin, ale i całą przyszłą karierę.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.04.2024
Prawnicy Strefa aplikanta
Jeśli głosowanie na wolne stanowiska sędziego w sądach wyższej instancji odbywa się za pomocą terminala, to trudno ustalić, czy sędzia uczestniczący w kolegium sądu wyłączył się od głosowania nad opiniowaniem własnej kandydatury. Nie można więc z całą pewnością stwierdzić, jaki był wpływ sędziego na ostateczny wynik tego głosowania – potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzeczniczka praw dziecka, Monika Horna-Cieślak i koordynatorka krajowa biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Nona Zicherman podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wzmacniania krajowego systemu ochrony dzieci w Polsce, zwłaszcza w kontekście przyjęcia nadzwyczajnej liczby dzieci z doświadczeniem uchodźczym.
Monika Sewastianowicz
23.04.2024
Krąg podmiotów uprawnionych do wykonywania praw zmarłego pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego i oskarżyciela prywatnego, powinien zostać rozszerzony o spadkobiercę zmarłego - uważa Naczelna Rada Adwokacka. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawione w petycji Adwokatury postulaty zmiany nie są uzasadnione, dlatego nie planuje prac legislacyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kompleksowa uchwała Sądu Najwyższego, która ma zostać podjęta w czwartek, 25 kwietnia, jest spóźniona o co najmniej cztery lata. To przysłowiowa musztarda po obiedzie – nie jest ona już potrzebna ani konsumentom dochodzącym swoich roszczeń przeciwko bankom w sądach, ani nawet samym sądom powszechnym, które wypracowały już dość stabilną i jednorodną linię orzecznictwa - Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy
Tomasz Konieczny
23.04.2024
Banki Kredyty frankowe
Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wniesioną po 27 września 2023 roku, sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego – podjął uchwałę Sąd Najwyższy. Regulacja z art. 367(1) k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Na tym etapie postępowania sąd ustala, jak jest podstawa dziedziczenia i jakie udziały uzyskują poszczególni spadkobiercy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2024
Prawo cywilne Prawnicy
W ostatnich tygodniach, a nawet godzinach, coraz silniej w przestrzeni publicznej rezonuje uchwała...
Mariusz Załucki
23.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Samorządy mają zastrzeżenia do pomysłu usprawnienia e-doręczeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Problemem, który wymaga pilnego uregulowania przy e-doręczeniach, jest kwestia zdefiniowania podmiotu publicznego obowiązanego do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych – uważają samorządowcy z miast i powiatów. Wskazują, że bez jednoznacznego uregulowania tych kwestii nie dość, że będzie dochodziło do dublowania adresów, to dodatkowo system nie będzie czytelny dla obywateli.
Robert Horbaczewski
23.04.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Naczelna Rada Adwokacka kieruje kolejną petycję z propozycją zmian. Tym razem chodzi m.in. o kodeks karny wykonawczy. NRA chce uchylenia przepisu, zgodnie z którym skarga lub prośba osadzonego, jeśli jest oczywiście bezzasadna, może nie zostać rozpoznana, ale też umożliwienia osadzonym kontaktu, minimum raz dziennie, z obrońcą oraz cztery razy tygodniowo z najbliższymi. W jej ocenie skazani na dożywocie powinni mieć również możliwość szybszej zmiany typu jednostki penitencjarnej.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jedną z najczęstszych przyczyn niestawienia się w sądzie np. w charakterze świadka jest choroba. Musi być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim. Jednak sąd nie uzna zaświadczenia wystawionego przez jakiekolwiek lekarza. Musi to być dokument wystawiony przez lekarza sądowego, który wpisany jest na listę sądu okręgowego. Nie każdy lekarz jest bowiem lekarzem sądowym.
Beata Dązbłaż
23.04.2024
Zawody medyczne
Sąd dyscyplinarny w dwuinstancyjnym postępowaniu samodzielnie ustala stan faktyczny i suwerennie kwalifikuje czyn na gruncie prawa materialnego. Ocena ta odnosi się również do zarzutów pominięcia dowodów, a Sąd Najwyższy w tym wypadku nie zastępuje tego sądu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w sprawie radcy, który wbrew wyrokowi rozwodowemu, nie wydał dzieci matce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2024
Prawnicy
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2023 r. uznał, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie tylko w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą, posiadającym prawo do wykonywania zawodu.
Szymon Łabędzki
22.04.2024
Farmacja
Nie każda kancelaria potrzebuje dedykowanego programu do zarządzania. W wielu przypadkach mniejsze podmioty, prowadzące jednocześnie zaledwie kilka spraw, nie będą potrzebować zaawansowanych narzędzi wspierających zarządzanie. Potrzeba taka pojawi się, gdy właściciel wraz ze wzrostem ilości pracy, zacznie odczuwać brak kontroli nad zadaniami i rozliczeniami - wynika z raportu „Programy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?".
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2024
Prawnicy
Kwestionowanie w niektórych państwach członkowskich zasad i praw podstawowych prawa unijnego groziło destabilizacją tego systemu. Jednak okazał się on odporny na tę rewoltę i wypracował nowe standardy, włącznie z pomijaniem wyroków naruszających te zasady – twierdzi prof. Dawid Miąsik z Instytutu Nauk Prawnych PAN, sędzia Sądu Najwyższego. 
Krzysztof Sobczak
22.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie