Prawo.pl
Z wynikającego z Konstytucji prawa do sądu nie można wywodzić, że strona może dokonywać zaskarżenia orzeczeń niezaskarżalnych. Jeśli zatem przepisy przewidują, że nie można pewnych orzeczeń zaskarżyć, to nie można opierać swoich zażaleń na przepisach Konstytucji - orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
24.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Karina Ł., właścicielka odszkodowawczej kancelarii prawnej w Lublinie odpowie za przywłaszczenia ponad 615 tys. zł na szkodę blisko 70 klientów. Prokuratura Okręgowa w Lublinie zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia.
Robert Horbaczewski
24.12.2018
Prawo karne
To ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalna forma nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego
Krzysztof Sobczak
23.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, to są praktyki groźna dla suwerenności Unii Europejskie i niebezpieczne. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego, że orzeczenie TSUE uchyla czy zawiesza obowiązujące Polsce prawo, bo to jest decyzja polskiego parlamentu.
Patrycja Rojek-Socha
22.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Od 1 stycznia 2019 r. zostanie otwartych więcej punktów poradniczych dla wszystkich, którzy oświadczą, że nie stać ich na poradę udzielaną na zasadach rynkowych. Istotne jest zrozumienie specyfiki pracy prawnika-doradcy, który zaangażowany jest w świadczenie bezpłatnej pomocy na rzecz najsłabszych
Katarzyna Julia Kowalska
22.12.2018
Prawnicy Opieka zdrowotna
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.
Jacek Górski
22.12.2018
Nie odbyło się zaplanowane na piątek 21 grudnia Kolegium Sądu Najwyższego, ponieważ nie przybyli na nie sędziowie kierujący pracami dwóch nowych izb SN oraz reprezentanci tych izb. Wyjaśnili, że nie będą brać udziału w pracach tego organu dopóki nie zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o SN.
Krzysztof Sobczak
21.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawa procesowe nie zawsze są przestrzegane w jednostkach policji - wynika z opublikowanego właśnie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Brakuje m.in. systemu pomocy prawnej dla osób zatrzymanych, są problemy z dostępnością tłumacza przysięgłego rzadkich języków, a pouczenia dla osób zatrzymanych trudno zrozumiałe.
Krzysztof Sobczak
21.12.2018
Prawo karne Policja
Chodzi o podpisanie przedwstępnej umowy z Equinor - dawny Statoli - dotyczącej zbycia 50 proc....
Patrycja Rojek-Socha
21.12.2018
Rynek
Kościół nie będzie szczędził wysiłków, by uczynić wszystko, co w jego mocy, by przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie zbrodnie. Kościół nic nie będzie ukrywał - zapewnił papież Franciszek.
Krzysztof Sobczak
21.12.2018
Prawo karne
Jeśli istnieją przeszkody prawne uniemożliwiające przesłuchanie w postępowaniu przygotowawczym rozmówców osobiście, to próba obejścia tego stanu poprzez przesłuchanie tłumacza na okoliczność treści ich rozmów zdaje się być nadużyciem prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Chodzi o powołanie przez prokuraturę na świadka tłumaczki, która brała udział w rozmowach pomiędzy Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem
Monika Sewastianowicz
21.12.2018
Uniewinniający wyrok karny dotyczący bezprawnego posługiwania się tytułem radcy prawnego zadecydował o uchyleniu decyzji ministra sprawiedliwości. Minister odmówił skarżącej wpisu na listę radców prawnych i adwokatów. Teraz można wznowić postępowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.12.2018
Prawnicy Strefa aplikanta
Choć założenia reformy procedury cywilne są co do zasady słuszne, to w wielu przypadkach jest to leczenie dżumy cholerą. Problem tkwi w szczegółach proponowanych rozwiązań, które mają doprowadzić do podniesienia wydajności pracy sądów, skrócenia czasu postępowań i wyeliminowania sądowego pieniactwa - pisze Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.
Magdalena Wątroba
21.12.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Podwyżki nie wystarczą, potrzeba systemowych rozwiązań w zakresie wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości - uważają związki zawodowe. Różnią się jednak jeśli chodzi o szczegóły, a oddolne akcje protestacyjne pokazują, że mimo zapewnień, grupy zawodowe wymiaru sprawiedliwości nie mówią jednym głosem.
Patrycja Rojek-Socha
21.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Senat opowiedział się za nowelizacją Prawa o notariacie w zakresie przepisów, które praktycznie nie były stosowane, bo notariusze korzystają od dawna z innych sposobów przekazywania pism.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 20 grudnia, pracownicy prokuratur w całym kraju, podczas 20-minutowych przerw, protestowali domagając się podniesienia płac i systemowych zmian - m.in. przyjęcia planu modernizacji prokuratury. Jej kierownictwo zapewnia, że działania zmierzające do poprawy sytuacji już trwają.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2018
Prokuratura
Kandydując w wyborach na prezydenta miasta sędzia powinien rozważyć zrzeczenie się urzędu przed kampanią wyborczą - uznała Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśliła, że sędzia pozostający w służbie czynnej nie może jednocześnie prowadzić kampanii wyborczej i sprawować wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem RPO wystarczy, by wziął na ten czas urlop
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła prawo skarżącego do rzetelnego procesu w sprawie karnej ze względu na nieuwzględnienie wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem złożonego na godzinę przed wydaniem tego wyroku.
Katarzyna Warecka
20.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Do kancelarii Bird&Bird dołączyła Marta Kwiatkowska-Cylke, adwokat z ponad jedenastoletnim doświadczeniem zawodowym. Wzmocniła zespół ochrony danych osobowych i prywatności kierowany przez Izabelę Kowalczuk-Pakułę, partnera kancelarii.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2018
Rynek

I prezes SN zażenowana wypowiedzią prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stwierdzenie, że nie stosujemy się do prawa chyba wynika z takiego niezrozumienia tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i obowiązują nas orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. I dodała, że jest zażenowana słowami prezydenta.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Reforma ma usprawnić pracę sądów. Wprowadza postępowanie przygotowawcze, obowiązek tworzenia harmonogramu rozpraw, a także oddzielną procedurę gospodarczą. Dla firm może oznaczać wyższe koszty i trudniejsze procesy.
Jolanta Ojczyk
19.12.2018
Polska powinna do 17 stycznia 2019 r. przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym czasie swoją ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotuje też Komisja Europejska. KE na razie nie wypowiada się na temat możliwości wycofania skargi z TSUE.
Krzysztof Sobczak
19.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Fundusze na obiecane pracownikom sądów podwyżki i nagrody mają pochodzić m.in. z likwidacji z dodatków dla sędziów, w tym z dodatku mieszkaniowego - poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. I dał do zrozumienia, że to reakcja na poparcie, jakiego żądaniom płacowym pracowników sądów udzieliły stowarzyszenia sędziowskie.
Krzysztof Sobczak
19.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uchybienie godności urzędu sędziego to pojęcie wciąż niedookreślone i trudne do jednoznacznego zdefiniowania - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. I podkreśla, że w tej sytuacji powinno ono być z dużą ostrożnością wykorzystywane jako podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
19.12.2018
Prawo karne Prawnicy
Skazany za sfałszowanie dokumentu radca prawny będzie miał także 5-letnią przerwę w pracy zawodowej. Chciał tego uniknąć powołując się na przedawnienie, ale zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku przestępstwa zagrożonego karą do 8 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności, także dyscyplinarnej, mija dopiero po 25 latach od popełnienia czynu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2018
Prawo karne Prawnicy
Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło we wtorek porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Jak poinformował resort, podwyżka od stycznia wyniesie 200 złotych, a dodatkowo przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają po 1000 zł brutto nagrody.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Prawo pracy
Działania grupy sędziów, którzy po wydaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się znów sędziami czynnymi, stanowią złamanie konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. - Działania prezesów i sędziów były zgodne z prawem - komentował rzecznik SN Michał Laskowski
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska po raz kolejny w środę zajmie się problemem praworządności w Polsce - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Według niej KE będzie to analizować w kontekście najnowszych wydarzeń. Jak powiedziała, zmiany w polskim prawie dotyczące SN idą w dobrym kierunku, ale nie weszły jeszcze w życie.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oceniła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska. I podała na to liczne przykłady, w tym statystyczne. Nie odniosła się jednak do znacznego spadku liczby spraw wpływających i wydawanych przez TK wyroków.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Wymiar sprawiedliwości