Bez zawiadomienia o wpłacie na niezgłoszony rachunek firma nie odliczy kosztów

CIT PIT VAT

Firmy muszą już sprawdzać, czy rachunki bankowe ich kontrahentów są zgłoszone fiskusowi i znajdują się na tzw. białej liście. Od stycznia wpłata na niezgłoszone konto nie będzie mogła być kosztem. Od tych skutków uwolni jedynie zawiadomienie o wpłacie na rachunek spoza listy. Resort finansów przygotował już wzór dokumentu.

19.12.2019

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.

18.12.2019

Kasy w formie programu powinny gwarantować bezpieczeństwo

VAT

Rozwiązania kasowe, niezależnie od tego, czy software’owe, czy tradycyjnie oparte na hardware’rze, powinny przechodzić przez proces certyfikacji w upoważnionej do tego instytucji. Zagwarantuje to odpowiednią jakość urządzeń i zmniejszy zaangażowanie i odpowiedzialność przedsiębiorców za właściwe funkcjonowanie kas – uważają eksperci i przedsiębiorcy.

12.12.2019

Kontrola to podstawowe narzędzie aparatu państwowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Koncepcja strategii organów podatkowych zapewnia ochronę interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa. Dlatego też kontrola jest jednym z kluczowych narzędzi aparatu państwowego do weryfikacji poprawności rozliczeń podatkowych. Dochody z VAT stanowią wiodącą pozycję w budżecie, dlatego też monitoring i badanie prawidłowości jest uzasadnione – pisze Jolanta Nowicka z PKF Consult.

11.12.2019

Miały być uproszczenia w VAT, będą utrudnienia

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Od kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca wszyscy podatnicy, zamiast deklaracji VAT składać będą nowego typu pliki JPK_VAT. Miało to być duże ułatwienie dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy wcale nie będą miały łatwiej. Nowe dokumenty będą wymagały podawania dużo więcej bardzo szczegółowych informacji.

11.12.2019

UOKiK zajrzy w rozliczenia podatkowe firm

CIT VAT Spółki Compliance

Ostatnie zmiany w przepisach nadały Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowe uprawnienia. Będzie mógł badać jednolite pliki kontrolne przedsiębiorców. Od stycznia przyszłego roku firmy będą musiały przesyłać dokumenty na żądanie urzędu. Zdaniem ekspertów, te uprawnienia wcale nie są potrzebne.

10.12.2019

Korzystne zmiany w VAT pod znakiem zapytania

VAT Podatki międzynarodowe

Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.

09.12.2019

MF zaktualizowało wtyczkę do formularzy i robocze struktury JPK

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję wtyczki do przesyłania interaktywnych formularzy PDF. Trzeba ją pobrać i zainstalować. Zaktualizowane zostały także robocze struktury nowego JPK_VAT z deklaracjami JPK_V7M i JPK_V7K.

06.12.2019

Rewolucyjne zmiany w VAT od handlu międzynarodowego niepewne i pełne niejasności

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych, jednak częściowo są sprzeczne z regulacjami polskimi. Sprawę komplikuje też kalendarz. Jest początek grudnia a przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Projekt nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.

04.12.2019

Usługa wpisana na paragonie fiskalnym może naruszyć tajemnicę lekarską 

VAT Zawody medyczne

Przepisy zobowiązują lekarzy i dentystów do umieszczenia nazwy wykonanej usługi na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jego identyfikację. Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśla, że szczegółowe opisywanie na paragonie usług wykonanych przez lekarzy rodzi poważne zastrzeżenia z uwagi na obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej oraz zapewnienia ochrony danych osobowych pacjenta.

03.12.2019

Wiążąca informacja stawkowa uniemożliwi wydanie interpretacji

VAT

Wnioski o wiążące informacje stawkowe można składać już od początku listopada. Mogą one jednak dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia przyszłego roku. W zakresie objętym WIS nie będą wydawane interpretacje indywidualne – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu doradztwa podatkowego w PKF Consult.

02.12.2019

Opodatkowanie najmu ciągle pełne niejasności

Domowe finanse PIT VAT

Niejednoznaczna definicja działalności gospodarczej w ustawie o PIT to zmora nie tylko osób sprzedających nieruchomości gruntowe, ale i wynajmujących mieszkania. Wyjaśnieniu nieprecyzyjnych przepisów nie pomagają sądy administracyjne, które dotąd nie wypracowały jednolitej linii orzeczniczej. Zdaniem ekspertów, konieczna jest zmiana przepisów.

29.11.2019

NSA: Oczekiwania wobec podatnika muszą być realne

VAT

Dobra wiara musi być oceniana w powszechnie akceptowalnej procedurze zwalczania przestępstw podatkowych, ale zarzuty jej niedochowania powinny być oparte na faktach. W transakcjach karuzelowych nabywca może się skutecznie bronić dobrą wiarą i w pewnych okolicznościach zachować prawo do odliczenia VAT. Do takiego wniosku prowadzi najnowszy wyrok NSA.

28.11.2019

Coraz trudniej udowodnić niewinność na karuzeli VAT

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Skarbówka wytacza coraz cięższe działa przeciwko karuzelom vatowskim. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zbyt często karani są niczego nieświadomi podatnicy, którzy nie wiedzieli o istnieniu przestępczego procederu. Postępowanie może skończyć się nawet więzieniem i drakońską grzywną. Obronę utrudnia fakt, że fiskus utajnia przebieg procedury.

28.11.2019

Procedura przeniesienia VAT na PIT nie jest możliwa przed weryfikacją zwrotu

PIT VAT

Niedopuszczalna jest praktyka, w której podatnik, nie mogąc się doczekać zwrotu podatku VAT, uruchamia procedurę jego przerachowania na zobowiązanie w innym podatku, podczas gdy organy skarbowe skutecznie przedłużyły termin jego zwrotu i badają jego zasadność. Wynika to z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

25.11.2019

Biała lista podatników VAT pomaga, ale tylko w teorii

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Stosowanie białej listy podatników VAT dokłada firmom kolejnych zmartwień i obowiązków. Przepisy wymagają każdorazowej weryfikacji kontrahentów. Ministerialna baza aktualizuje się jednak zbyt wolno. W rezultacie przedsiębiorcy muszą zaglądać do niej kilka razy, a udowodnienie dochowania należytej staranności staje się coraz trudniejsze – czasem wręcz niemożliwe.

22.11.2019

Do sprzedaży majątku osobistego nie stosuje się przepisów o VAT

VAT

Sprzedaż w drodze licytacji komorniczej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja nie będzie nim objęta, bo dłużnicy nie występują w charakterze podatników VAT. Komornik sądowy nie będzie więc musiał naliczać i odprowadzać VAT z tego tytułu ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

21.11.2019

Nie trzeba dzielić płatności tam, gdzie nie jest to konieczne

VAT Finanse

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że mechanizm podzielonej płatności ma być stosowany do towarów i usług wskazanych w przepisach. Jeśli sprzedawca zażąda na fakturze dzielenia płatności w innych przypadkach, kupujący – mimo to – może zapłacić normalnie. Nie będą mu groziły żadne konsekwencje.

21.11.2019

Prof. Morawski: Wiążące informacje mają być lepsze od dotychczasowych interpretacji

Ordynacja VAT

Wiążąca informacja stawkowa to taka interpretacja plus: będzie wiążąca dla organu w przeciwieństwie dla zwykłej interpretacji indywidualnej. W stosunku do tej ostatniej organom trudniej będzie też zakwestionować stan faktyczny ‒ mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK w Toruniu.

21.11.2019

Wirtualnych rachunków nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego. Nie trzeba ich zatem zgłaszać do urzędu skarbowego. Wystarczy, że podatnik poda tylko swoje właściwe numery kont. Rachunki wirtualne nie muszą być widoczne z rejestrach podatników VAT.

20.11.2019