Przedsiębiorca, który z powodu epidemii pracuje zdalnie, może stracić firmę

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Skarbówka weryfikuje adresy siedzib przedsiębiorców. Jeśli okaże się, że biuro jest zamknięte i nie można się z nikim skontaktować, wykreśla podatników z rejestrów NIP i VAT, co uniemożliwia dalsze prowadzenie biznesu. Takie działania są na porządku dziennym – także teraz w okresie epidemii, gdzie wiele firm działa zdalnie. Najnowsze orzecznictwo staje jednak jednoznacznie po stronie podatników.

02.11.2021

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.

29.10.2021

Senat trochę poprawia przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.

28.10.2021

Komisja Europejska szykuje kolejne duże zmiany w VAT

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Jednym z obszarów, którym planuje zająć się Komisja Europejska jest zapewnienie spójnego opodatkowania VAT platform sprzedażowych. W dużym stopniu dobry krok w tym kierunku wykonano na kanwie nowych przepisów e-commerce. Nie rozwiały one jednak wszystkich wątpliwości. Do ujednolicenia w zakresie VAT pozostaje wiele jeszcze innych sektorów.

21.10.2021

Od 1 listopada będą nowe zasady wystawiania faktur

VAT Rachunkowość

Resort finansów potwierdził w czwartek, że przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące wystawiania faktur. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie już 1 listopada. Pojawi się m.in. inny sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych. Obowiązujące obecnie przepisy stracą wtedy ważność.

21.10.2021

WSA: Dania gotowe na wynos z 5-proc. VAT

VAT Rachunkowość

W kolejnych dziewięciu wyrokach z 19 października 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumentację Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Sąd potwierdził jednoznacznie, że do dostaw dań gotowych na wynos powinna być stosowana 5-proc. stawka podatku VAT.

20.10.2021

Skarbówka twierdzi, że ustawa o VAT to nie prawo podatkowe

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Czy ustawa o VAT jest przepisem prawa podatkowego? Na tak zadane pytanie organ podatkowy w wydawanych interpretacjach udziela odpowiedzi negatywnej. Tym razem chodziło o odmowę wydawania interpretacji w zakresie wykładni przepisu art. 29 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, który zdaniem skarbówki nie jest przepisem prawa podatkowego.

20.10.2021

Prof. Modzelewski: Grupy VAT będą agresywnym schematem podatkowym

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Niedawno Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku. Są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi. Niestety, czytając te przepisy jedni będą zacierać ręce, drudzy będą przecierać oczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. I dodaje, że mogą one stanowić zachętę do „optymalizacji podatkowej”, a nawet do oszustw.

19.10.2021

Jest interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania najmu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2021 w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Chodzi w niej o kwestie związane z podatkiem od towarów i usług. Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia (podmiotu gospodarczego).

13.10.2021

MF zaprasza do testowania Krajowego Systemu e-Faktur

Ordynacja VAT Rachunkowość

W styczniu przyszłego roku zacznie działać Krajowy System e-Faktur. Resort finansów zaprosił właśnie do jego testowania podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Korzystanie z nowego systemu od 2023 roku ma być obowiązkowe.

07.10.2021

Nowy wzór deklaracji VAT-26 już obowiązuje

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przypomniało w czwartek, że od 1 października obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-26. Muszą go stosować podatnicy VAT, którzy zamierzają odliczać cały podatek od paliwa i wydatków związanych z samochodami używanymi z ramach działalności gospodarczej.

07.10.2021

Fiskus pozwala na wsteczną rejestrację do VAT i odliczenie podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – przedsiębiorca ma prawo dokonać wstecznej rejestracji dla potrzeb VAT. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego za wcześniejszy okres. Stanowisko skarbówki jest korzystne – nabiera jednak dodatkowego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy proces rejestracyjny to, zdaniem ekspertów, prawdziwa droga przez mękę.

06.10.2021

NSA: Zlecenie prowadzenia księgowości nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spółki

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości zostało zlecone profesjonalnemu podmiotowi. Nie zwalnia to jednak zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Członkowie tego gremium powinni być należycie zorientowani w sprawach zarządzanego przez nich podmiotu. W sposób szczególny odnosi się to do informacji o stanie majątkowym spółki i ciążących na niej zobowiązaniach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

01.10.2021

Sejm kontynuuje prace nad Krajowym Systemem e-Faktur

VAT Rachunkowość

W środę, 29 września 2021 roku, odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza Krajowy System e-Faktur. Zmiany dotyczą uproszczeń w wystawianiu m.in. faktur korygujących. Projektem ponownie zajmie się Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która rozpatrzy zgłoszone poprawki.

29.09.2021

Partycypacja w kosztach nie wpływa na rozliczenie VAT

VAT Rachunkowość

Często podatnicy, w szczególności prowadzący działalność deweloperską, w związku z nową inwestycją nabywają prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności znajdujących się na niej budowli. Zdarza się również, że nieruchomości te w momencie zakupu nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W takim przypadku zdarza się, że sprzedający zobowiązuje się do partycypacji w kosztach budowy drogi dojazdowej.

17.09.2021

Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

VAT Rachunkowość

Z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia wynika, że kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów. Dokumenty będą jednak musiały być przesyłane do komputerowych systemów ogólnodostępnych. Musi też być możliwe dokonanie ich zapisu lub wydruku w tych systemach. Resort finansów chce dodatkowo ujednolicić format zapisu danych.

16.09.2021

Sprzedawcy muszą dokonać rejestracji w systemie Tax Free

Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse

Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku obsługa dokumentów będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej. Resort finansów przypomina o obowiązku rejestracji i wskazuje, że do tej pory w Tax Free zarejestrowało się 350 przedsiębiorców.

14.09.2021

Firma będzie mogła należeć tylko do jednej grupy VAT

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje możliwość tworzenia grup VAT. Rozwiązanie to ma na celu uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami należącymi do jednej grupy oraz w zamyśle ustawodawcy przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiego systemu podatkowego względem innych państw Unii Europejskiej, w których podobne rozwiązania już funkcjonują – piszą eksperci ALTO.

09.09.2021

Uproszczenia w podatkach zbyt często komplikują rozliczenia

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji przedstawienia w środę nowej wersji Polskiego Ładu do debaty wrócił temat uproszczeń prawa podatkowego wprowadzanych przez rząd. Eksperci i praktycy zwracają uwagę, że bardzo często zdarza się, że po wejściu w życie ułatwień, prawidłowe rozliczenie podatków staje się trudniejsze, a do fiskusa trzeba raportować coraz więcej informacji.

09.09.2021

Urząd musi oddać VAT w określonym czasie

VAT Rachunkowość

Ustawa o podatku od towarów i usług określa dwa sposoby zadysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym. Chodzi o jej przeniesienie na następne okresy rozliczeniowe albo zwrot różnicy na rachunek bankowy. Podatnik może otrzymać zwrot środków z różnych terminach, po spełnieniu różnych warunków.

07.09.2021