Skarbówka zamyka urzędy do 27 marca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od 13 do 27 marca urzędy skarbowe będą zamknięte. Potwierdziła to w piątek rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon i internet. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.

13.03.2020

JPK to nie wszystko, księgowi apelują o wydłużenie terminów

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus

Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić firmom rozliczanie podatków w trakcie epidemii koronawirusa. Chodzi m.in. o przesunięcie wejścia w życie nowych zasad przesyłania jednolitych plików kontrolnych. Zdaniem samorządu księgowych trzeba wydłużyć też m.in.: czas na składanie sprawozdań finansowych, deklaracji CIT-8 i IFT-2 i raportów o schematach podatkowych.

13.03.2020

Marcin Obroniecki szefem nadzoru nad audytem

Finanse publiczne Rachunkowość

Minister finansów Tadeusz Kościński powołał Marcina Obronieckiego (na zdjęciu z prawej) na prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), która sprawuje m.in. nadzór nad przeprowadzaniem badań sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Swoje obowiązki zacznie on pełnić we wtorek 10 marca 2020 roku.

09.03.2020

Usługa kompleksowa pozwoli zapłacić bez split paymentu

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że istnieje sposób na legalne uniknięcie obowiązkowego dzielenia płatności. Wystarczy wystawić fakturę na usługę kompleksową i nie wskazywać w niej szczegółowo towarów – nawet jeśli ich osobna sprzedaż wymagałaby split paymentu. To kolejne korzystne stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Eksperci radzą jednak uważać.

09.03.2020

Pracownicy skarbówki dostaną nowe legitymacje

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowało wzory legitymacji służbowych. Obowiązujące obecnie stracą ważność najpewniej już 1 marca 2020 roku. Nowe dokumenty mają być bardziej nowoczesne, bezpieczne i trudniejsze do podrobienia.

24.02.2020

Faktury korygujące cały czas pełne wątpliwości

VAT Rachunkowość

Faktura korygująca musi dotrzeć do odbiorcy, a ten musi potwierdzić jej otrzymanie. Bez tego wystawca dokumentu nie skoryguje rozliczeń VAT. Przepisy nie precyzują jednak, o jakie dowody chodzi. Najnowsza interpretacja wskazuje, że fiskus zaakceptuje każdy rodzaj potwierdzenia. Otrzymanie faktury to jednak coś innego niż zapoznanie się z jej treścią.

12.02.2020

Nowy JPK_VAT z deklaracją już od kwietnia

VAT Rachunkowość

JPK_VAT z deklaracją będzie się składał z dwóch części. Obejmie ewidencję VAT i deklarację VAT. Druków VAT-7 i VAT-7K nie będzie trzeba już wypełniać. Od kwietnia 2020 roku składanie nowych dokumentów będzie obowiązkowe dla dużych przedsiębiorstw. Od lipca w ten sposób VAT rozliczą już wszyscy inni przedsiębiorcy.

11.02.2020

Notariusz ma prawo pobrać częściowy podatek

Rachunkowość Małe i średnie firmy

Notariusz jako płatnik powinien zastosować zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnej do wysokości niewykorzystanej pomocy de minimis, a w pozostałym zakresie obliczyć i pobrać podatek. Potwierdza to niedawny, przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.02.2020

Wykonywanie zawodu biegłego rewidenta będzie trudniejsze

Rachunkowość Finanse

W piątek, 31 stycznia, formalnie kończy się pierwszy miesiąc działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. W praktyce nowa organizacja cały czas jest na etapie tworzenia i szuka pracowników. Biegli rewidenci obawiają się jednak zmian. Przewidują też, że działania kontrolerów spowodują wzrost cen usług audytorskich i wyeliminują z rynku małe firmy.

31.01.2020

Rachunków technicznych nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT Rachunkowość

Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.

30.01.2020

Bezpośredniość związku ponoszonych kosztów cały czas problematyczna

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.

27.01.2020

Wojciech Kapica: To jeszcze nie koniec zmian w prawie o praniu pieniędzy

Prawo karne Rachunkowość Prokuratura Finanse

W Polsce i w większości państw UE jest dość wysoki poziom wdrożenia regulacji nowej regulacji o praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - mówi Wojciech Kapica. Ale już czekają nas nowe obowiązki wynikające z kolejnej dyrektywy, która wymaga m.in. wymienia 22 konkretne przestępstwa źródłowe dotyczące prania pieniędzy, które powinny być kryminalizowane.

20.01.2020

Zmian w podatkach nie da się uniknąć

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Nowe przepisy pokazują, że ustawodawca nie ma jednoznacznego zdania, jak powinien wyglądać polski system podatkowy. Wkrótce czekają nas zatem kolejne nowelizacje. Zapłata faktury split paymentem najpewniej uchroni przed sankcjami za zapłatę na rachunek spoza tzw. białej listy. To tylko wstęp do głębszej reformy prawa.

16.01.2020

SN: Podatnik uniewinniony, bo zaszło nieporozumienie z biurem rachunkowym

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skoro sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego podatnika, to sąd okręgowy nie powinien uchylać wyroku sądu pierwszej instancji i przekazywać sprawy do ponownego rozpoznania - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o niezłożenie deklaracji VAT-7 i świadomym unikaniu płacenia podatku.

10.01.2020

Nowi partnerzy w polskim Mazars

Rachunkowość Doradca podatkowy

Mazars powołował trzech nowych partnerów w Polsce. Zostali nimi: Jarosław Bochenek, Kinga Baran i Małgorzata Pek-Kocik. Firma w Polsce działa od 1992 roku. Świadczy usługi audytu, księgowości, doradztwa podatkowego i prawnego. W biurach w Warszawie i Krakowie zatrudnia blisko 300 specjalistów. Obsługuje ponad 800 podmiotów.

01.01.2020

KAS: Kontrole podatkowe rzadsze, ale bardziej skuteczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła o 17 proc. mniej kontroli podatkowych. Jednocześnie wzrosła skuteczność postępowań. W trafnym typowaniu podmiotów pomagają m.in. jednolite pliki kontrolne. Każdego miesiąca około 1,6 miliona podatników przesyła pliki JPK_VAT.

19.12.2019

MF zaktualizowało wtyczkę do formularzy i robocze struktury JPK

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję wtyczki do przesyłania interaktywnych formularzy PDF. Trzeba ją pobrać i zainstalować. Zaktualizowane zostały także robocze struktury nowego JPK_VAT z deklaracjami JPK_V7M i JPK_V7K.

06.12.2019

Wykrycie celowych manipulacji danymi w sprawozdaniu finansowym nie jest proste

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Wykrywanie manipulacji w sprawozdaniach finansowych spowodowanych oszustwem stanowi obecnie dla audytorów największe wyzwanie. Kategorii oszustw jest wiele. Biegłego rewidenta interesują przede wszystkim te, które mogą mieć istotny wpływ na sprawozdanie finansowe – mówi Krzysztof Burnos, biegły rewident.

27.11.2019

Biegli rewidenci będą debatować o etyce swojego zawodu

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Praca biegłego rewidenta ma na celu zwiększenie zaufania do wiarygodności informacji finansowej, którą sporządza i publikuje kierownik jednostki – firmy funkcjonującej w obrocie gospodarczym - podkreśla samorząd biegłych rewidentów. I dodaje, że wysoka jakość usług biegłego rewidenta nie opiera się jedynie na wiedzy merytorycznej, wpływa na nią również uczciwość i etyczna postawa.

14.11.2019

Dr hab. Hońko: Podatki są ważną częścią pracy księgowych, ale nie jedyną

Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradztwem podatkowym nie jest tylko rzetelne prowadzenie ksiąg zgodnie z prawem ani informowanie o zmianach przepisów. Gdyby tak było, szkolenia mogliby prowadzić jedynie doradcy podatkowi. Trudno też oczekiwać, że księgowi będą prosić o opinię doradców w każdej sprawie – twierdzi dr hab. Stanisław Hońko

25.10.2019