Monitoring w firmie można amortyzować jednorazowo

PIT Rachunkowość

Jeżeli systemu monitoringu nie wbudowano w konstrukcję budynku, wówczas podlega on amortyzacji podatkowej jako odrębny, samodzielny środek trwały. Monitoring można amortyzować jednorazowo, jeżeli spełniono wymagane warunki do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - wyjaśnia Sławomir Liżewski, ekspert w LEX Księgowość.

16.07.2020

Awaria - wpisy do rejestru beneficjentów o dzień dłużej

Rachunkowość Spółki Zarządzanie

Poniedziałek był ostatnim terminem na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Jednak resort finansów poinformował o wydłużeniu czasu przyjmowania tych zgłoszeń do 14 lipca br. Ma to związek z wydłużonym czasem akceptacji zgłoszeń oraz czasowym brakiem dostępu do strony tego rejestru.

13.07.2020

Brak rachunku firmowego nie usprawiedliwia unikania split paymentu

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Jeśli dana transakcja wymaga zastosowania podzielonej płatności - tzw. split paymentu, nie da się tego uniknąć. Banki zakładają rachunki VAT wykorzystywane do tego mechanizmu tylko do kont firmowych. Posługiwanie się tylko rachunkiem prywatnym nie może być jednak usprawiedliwieniem do omijania przepisów.

13.07.2020

Tajemniczy błąd 415 przy wysyłaniu JPK_VAT

VAT Rachunkowość

Nie zawsze udaje się wysłać Jednolity Plik Kontrolny za pierwszym razem. Często uniemożliwia to pojawienie się błędu o kodzie 415. Wynika on m.in. z niespójności w strukturze logicznej pliku. Ministerstwo Finansów tłumaczy, co zrobić, by go uniknąć i wysłać JPK z sukcesem.

09.07.2020

Nagrody motywują pracowników, ale firmy mają problem z rozliczeniem kosztów

PIT Rachunkowość HR

Pracodawcy wprowadzają coraz to nowe składniki do wynagrodzeń, które mają motywować pracowników. Firmy nie wiedzą jednak, jak rozliczać związane z tym koszty uzyskania przychodów. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Ważny okazuje się m.in. moment otrzymania nagrody, a nie samo przekazanie wirtualnych punktów.

07.07.2020

PANA zaczyna sprawdzać firmy audytorskie

Rachunkowość

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 248 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki i firma prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

02.07.2020

Sprzeczne zasady dokumentowania wewnątrzunijnych dostaw nie ułatwią rozliczeń VAT

VAT Rachunkowość Prawo europejskie

Obowiązujące od środy zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT.

02.07.2020

30 czerwca ostatni dzień na sprawozdanie finansowe

Rachunkowość Spółki

Jednostki, których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu, najpóźniej we wtorek, 30 czerwca, muszą sporządzić sprawozdania finansowe za 2019 rok. Tarcza antykryzysowa wydłużyła ten termin o trzy miesiące. Sprawozdania można sporządzić m.in. przy użyciu bezpłatnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe, którą udostępnia Ministerstwo Finansów.

30.06.2020

Terminy coraz dłuższe - interpretacje podatkowe powoli tracą znaczenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin wydawania interpretacji podatkowych. Na odpowiedź skarbówki trzeba teraz czekać pół roku - problem w tym, że rzadko kiedy można tak długo czekać z transakcją. W rezultacie liczba wniosków o interpretacje spadła niemal o połowę. Jak podkreślają eksperci, dodatkowym problemem jest fakt, że skarbówka zbyt często podważa stanowiska podatników.

30.06.2020

Doradcy podatkowi objaśniają tarczę antykryzysową

Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowa Izba Doradców Podatkowych udostępniła w piątek specjalny bezpłatny informator na temat przepisów tarczy antykryzysowej 4. W liczącym kilkadziesiąt stron opracowaniu doradcy szczegółowo omawiają zmiany, które wprowadza czwarta wersja tarczy.

29.06.2020

Akt notarialny wystarczy, by odliczyć VAT od nieruchomości

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe odmówiły prawa do odliczenia VAT. Twierdziły, że sam akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości, bez przekazania lokalu, to za mało. Ich zdaniem, zawarcie transakcji to jeszcze nie dostawa towaru. NSA w najnowszym wyroku stanął po stronie podatników i pozwolił na odliczenie. Doradcy podatkowi podkreślają, że nie zawsze tak jednak musi być.

29.06.2020

Polski system podatkowy jest nieprzyjazny i zbyt skomplikowany

Rachunkowość Doradca podatkowy

Jean-Baptiste Say pisał, że nie ma dobrych podatków - są tylko mniej lub bardziej złe. Mimo to system podatkowy powinien być tworzony w taki sposób, aby był – chociażby względnie – przyjazny dla podatnika. Czy polski system podatkowy jest przyjazny dla podatnika? W mojej ocenie niestety nie – pisze dr Jowita Pustuł z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.06.2020

MF wznawia egzaminy na doradcę podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy

Zaplanowany na maj pisemny egzamin na doradcę podatkowego ma odbyć się we wrześniu. Zostanie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Kandydaci mogą dobrowolnie potwierdzić swój udział. Komisja daje też możliwość przystąpienia do egzaminu później. Planowane jest także wznowienie egzaminów ustnych.

23.06.2020

Polski fiskalizm utrudnia życie podatnikom

Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie dochodu w Polsce jest wyższe niż średnia unijna. Wyższa jest także stawka VAT. Coraz więcej rozliczeń odbywa się elektronicznie, ale wiąże się z tym wiele trudności. Państwa unijne też wprowadziły podatek od wyjścia, ale polskie regulacje są najbardziej restrykcyjne. Skarbówka skupia się na cenach transferowych i transakcjach wewnątrzgrupowych. Eksperci są zgodni – jest źle.

22.06.2020

Sejm przyjął czwartą tarczę, ale nie rozwiąże ona problemów podatników

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Sejm przyjął w piątek z poprawkami Senatu przepisy kolejnej tarczy antykryzysowej. Przewiduje ona także pewne nowości w rozliczaniu podatków. Zdaniem przedsiębiorców i doradców podatkowych planowane zmiany ciągle są jednak niewystarczające. Uważają, że podobnie jak w przypadku poprzednich tarcz, rząd skupia się na mało istotnych kwestiach.

19.06.2020

Z koronawirusem najbardziej walczą księgowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Aż 40 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, z których zmian w zakresie podatków firma skorzysta. To zaskakujące wskazanie, zwłaszcza, że aż 61 proc. ankietowanych to właściciele i zarządzający. Okazuje się zatem, że główna rola w przeprowadzeniu firm przez epidemię koronawirusa spoczęła na działach księgowości.

19.06.2020

Deloitte największą firmą konsultingową pod względem przychodów

Rachunkowość Doradca podatkowy

Firma doradcza Deloitte znalazła się już po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu rankingu największych na świecie przedsiębiorstw świadczących usługi konsultingu. Przygotowany przez firmę analityczną Gartner raport pt. „Gartner Market Share Analysis: Consulting Services, Worldwide, 2019” analizuje globalne organizacje pod względem przychodów.

17.06.2020

Fiskus zbyt ochoczo blokuje konta podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia do 31 maja skarbówka zablokowała 52 rachunki bankowe. Niektóre "tylko" na 72 godziny, ale aż 45 kont zostało zablokowanych na trzy miesiące. To ponad 86 procent. Uzasadnieniem ma być obawa wyłudzeń skarbowych. Najnowszy wyrok NSA pokazuje jednak, że działania organów podatkowych są na wyrost i nie mają poparcia w przepisach. Przy okazji pojawia się kwestia zasady zaufania i należytej staranności.

16.06.2020

Ministerstwo Finansów wysługuje się księgowymi

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

MF chwali się co chwila zmniejszeniem liczby kontroli i skuteczną walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne czy to dla potrzeb VAT czy podatków dochodowych wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.

10.06.2020

Koronawirus zmienia branżę księgowo-podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Ponad 60 proc. firm księgowo-podatkowych przeszło na pracę zdalną. Razem ze swoimi klientami chętnie korzystają z rozwiązań tarczy antykryzysowej, jednak oczekiwania rynku były większe. Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – takie wnioski płyną z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy przeprowadzonego przez Wolters Kluwer Polska.

09.06.2020