Korporacyjne programy motywacyjne nadal atrakcyjne podatkowo

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W procesie wdrażania programu motywacyjnego istotne jest, aby pamiętać nie tylko o spełnieniu przesłanek ustawowych wskazanych w ustawie o PIT, ale dostosować go możliwie do potrzeb danego podmiotu czy grupy kapitałowej. Wybór właściwego rozwiązania może skutkować wymiernymi korzyściami ekonomicznymi zarówno z perspektywy uczestnika jak i organizatora – pisze Adam Szmyt,

23.09.2021

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania straszakiem w rękach fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie pięć lat temu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania było odpowiedzią na rosnące zagrożenia fiskalne. W zamyśle ustawodawcy miała ona pełnić funkcję prewencyjną - zniechęcać podatników do podejmowania działań zmierzających do unikania opodatkowania. Duża część postępowań w zakresie GAAR dotyczy jednak czynności, które zostały dokonane przez podatników przed dniem jej wejścia w życie

22.09.2021

Skarbówka wyjaśnia sposób wypełnienia TPR

CIT PIT Rachunkowość

Jedną w kluczowych czynności związanych z dokumentowaniem transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest ustalenie, czy i jakie dokładnie transakcje kontrolowane podlegają udokumentowaniu. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność sprawia jednak niejednokrotnie wiele trudności – piszą Ewa Rumińska i Radosław Chudy, eksperci GWW.

20.09.2021

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.

20.09.2021

Partycypacja w kosztach nie wpływa na rozliczenie VAT

VAT Rachunkowość

Często podatnicy, w szczególności prowadzący działalność deweloperską, w związku z nową inwestycją nabywają prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności znajdujących się na niej budowli. Zdarza się również, że nieruchomości te w momencie zakupu nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W takim przypadku zdarza się, że sprzedający zobowiązuje się do partycypacji w kosztach budowy drogi dojazdowej.

17.09.2021

Przepisy o uldze dla klasy średniej trzeba doprecyzować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu podatkowej części Polskiego Ładu. Warto, by parlament poprawił przepisy i doprecyzował regulacje dotyczące zaproponowanej przez rząd ulgi dla klasy średniej. Nie wiadomo m.in., jak liczyć przychody dające prawo do odliczenia – zwłaszcza, w przypadku małżonków, którzy składają wspólny PIT. Jest też problem przekroczenia limitu przychodów.

17.09.2021

Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

VAT Rachunkowość

Z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia wynika, że kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów. Dokumenty będą jednak musiały być przesyłane do komputerowych systemów ogólnodostępnych. Musi też być możliwe dokonanie ich zapisu lub wydruku w tych systemach. Resort finansów chce dodatkowo ujednolicić format zapisu danych.

16.09.2021

Sprzedawcy muszą dokonać rejestracji w systemie Tax Free

Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse

Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku obsługa dokumentów będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej. Resort finansów przypomina o obowiązku rejestracji i wskazuje, że do tej pory w Tax Free zarejestrowało się 350 przedsiębiorców.

14.09.2021

MF rusza z cyklem webinarów dla biznesu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Już we wtorek, 14 września, odbędzie się pierwsze z cyklu webinarów online „Podatkowy restart gospodarki – pakiet dla biznesu”. Resort finansów zachęca do udziału w nim i podkreśla, że Polski Ład to nie tylko historyczna obniżka podatków, ale również kompleksowy system ulg podatkowych dla biznesu.

13.09.2021

Uproszczenia w podatkach zbyt często komplikują rozliczenia

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji przedstawienia w środę nowej wersji Polskiego Ładu do debaty wrócił temat uproszczeń prawa podatkowego wprowadzanych przez rząd. Eksperci i praktycy zwracają uwagę, że bardzo często zdarza się, że po wejściu w życie ułatwień, prawidłowe rozliczenie podatków staje się trudniejsze, a do fiskusa trzeba raportować coraz więcej informacji.

09.09.2021

Zaległe składki zapłacone przez firmę nie są przychodem pracownika

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne

Pracodawca, po kontroli ZUS, musiał zapłacić zaległe składki ubezpieczeniowe za byłych i obecnych pracowników. Skarbówka uznała więc, że u zatrudnionych powstał przychód i domagała się dodatkowego podatku dochodowego. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że fiskus nie miał prawa tak twierdzić. Gdyby uznać argumenty urzędników, pracownicy… zapłaciliby PIT dwukrotnie.

08.09.2021

Urząd musi oddać VAT w określonym czasie

VAT Rachunkowość

Ustawa o podatku od towarów i usług określa dwa sposoby zadysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym. Chodzi o jej przeniesienie na następne okresy rozliczeniowe albo zwrot różnicy na rachunek bankowy. Podatnik może otrzymać zwrot środków z różnych terminach, po spełnieniu różnych warunków.

07.09.2021

Ulga za zakup kasy fiskalnej nie dla każdego lekarza

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Nie do końca było wiadomo, którzy lekarze musieli w lipcu zainstalować kasy fiskalne online. Niejasności w tym zakresie doprowadziły do tego, że niektórym medykom trudno teraz uzyskać ulgę na zakup nowego urządzenia. Fiskus uzależnia to od formy organizacyjno–prawnej świadczenia usług medycznych – tłumaczy, że lekarz w spółce może wykonywać też inne usługi. Ulga więc nie przysługuje.

07.09.2021

Rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie do gruntownej poprawy

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Wniosek z zakończonych konsultacji dotyczących Polskiego Ładu jest jeden – łatwiej w nim znaleźć wady niż zalety. Dodatkowym problemem jest czas. Najpewniej znów okaże się, że firmy dostaną mniej niż miesiąc na wdrożenie nowych przepisów i dostosowanie systemów do zmienionych zasad. Coraz głośniej słychać, by wejście w życie Polskiego Ładu opóźnić o rok.

06.09.2021

Polski Ład wpłynie na rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej i IP Box

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu zawiera propozycje zmian w już obowiązującej uldze na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz w preferencyjnym opodatkowaniu dochodów osiąganych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box). Najważniejsze kwestie wyjaśnia Tomasz Klatkiewicz, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.

06.09.2021

Są objaśnienia do pakietu VAT e-commerce

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów poinformował w czwartek, że przygotował praktyczny przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Dokument ma moc wiążącą dla administracji skarbowej.

02.09.2021

Psycholog nie musi kupić kasy fiskalnej od momentu rozpoczęcia działalności

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej do momentu przekroczenia limitu w wysokości 20.000 zł. Po przekroczeniu limitu, zwolnienie może mieć dalej zastosowanie, jeśli wynagrodzenie za świadczone usługi jest uregulowane w formie przelewu, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczył przelew

01.09.2021

Rząd przyjął projekt nowelizacji wprowadzającej e-faktury

VAT Rachunkowość

Wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML - to jedno z rozwiązań, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt przyjął we wtorek rząd. Rząd podkreśla, że E-faktura to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.

31.08.2021

Opłata wstępna w leasingu operacyjnym jest kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość

Dla celów podatku dochodowego opłata wstępna (jako koszt pośredni), co do zasady, stanowi koszt uzyskania przychodów w pełnej kwocie jednorazowo w dacie poniesienia. Chodzi tu o dzień, w którym ujęto ją w księgach rachunkowych w oparciu o otrzymaną fakturę. Dzień uznania wydatku za koszt podatkowy nie jest zatem uzależniony od równoczesnego uznania go za koszt dla celów bilansowych.

27.08.2021

Uwaga: Kończy się czas na zgłoszenie do rejestru akcyzowego

Akcyza Rachunkowość

Resort finansów przypomniał w czwartek, że 31 sierpnia 2021 roku upływa termin zakończenia, rozpoczętego przed 30 czerwca 2021 r., procesu rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Gdyby ktoś nie zarejestrował się w rejestrze do tego czasu, powinien złożyć tzw. czynny żal.

26.08.2021
Prawo.pl