Uchwała NSA rodzi kolejne spory o terminy podatkowe

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł niedawno, że zawieszenie terminów administracyjnych w czasie epidemii nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Bo są to dwie odrębne gałęzie prawa, których nie można łączyć. Część podatników mogła odetchnąć z ulgą, bo niektóre ich zaległości mogły się więc przedawnić. Dla innych takie stanowisko rodzi jednak nowe problemy.

22.05.2023

Termomodernizacja sprzed oddania domu do użytku też do odliczenia

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Właściciele domów, którzy nie mogli w poprzednich latach odliczyć wydatków na termomodernizację, mają szansę skorzystać z ulgi podatkowej teraz, składając korektę zeznań. Chodzi o koszty poniesione przed formalnym oddaniem nieruchomości do użytkowania. To efekt nowego stanowiska Ministra Finansów, że ulga przysługuje niezależnie od spełnienia tego wymogu.

10.05.2023

Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli wykażą nadpłatę, ale nie złożą wniosku o jej zwrot, zostanie ona rozliczona przez ZUS wraz z bieżącymi składkami do końca roku. Jeśli jednak nadpłata będzie na tyle duża, że w tym czasie nie uda się jej skonsumować, będzie problem z jej odzyskaniem. Przepisy takiej sytuacji w ogóle nie przewidują.

05.05.2023

Brak pieczątki nie powoduje nierzetelności ksiąg rachunkowych

Ordynacja Rachunkowość

Jednostka może zaniechać umieszczania na dowodzie księgowym informacji o jego sprawdzeniu pod względem formalno-rachunkowym i merytorycznym, jeżeli wynika to z przyjętej przez nią techniki dokumentowania zapisów księgowych. Korzystanie z tego prawa powinno jednak zostać udokumentowane w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości jednostki.

21.04.2023

Ratyfikacja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią z podpisem prezydenta

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Brazylią w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Okazuje się, że jest to pierwsza tego typu umowa w relacjach polsko-brazylijskich. Jak podkreśla MF, stanowi ważny etap w rozwoju dwustronnej współpracy i wymiany gospodarczej między państwami.

20.04.2023

Ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców dotknie również podatków

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów CIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Przewiduje on również zmiany w prawie podatkowym. Chodzi przede wszystkim o ordynację podatkową, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek rolny, leśny i przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

18.04.2023

MF ostrzega przed fałszywymi e-mailami o zwrocie podatku

Ordynacja PIT

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor informuje o zwrocie podatku i zachęca do zeskanowania załączonego kodu QR. Ani resort, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości.

06.04.2023

Firmy nie są zbyt chętne, by współpracować ze skarbówką

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Program Współdziałania, czyli współpracy firm z organami skarbowymi, funkcjonuje niemal trzy lata. Jak się jednak właśnie okazało, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. W ramach programu podpisano dotychczas zaledwie... osiem umów. Według ekspertów, problemem są koszty i szereg dodatkowych obowiązków, które muszą wypełnić firmy. Resort finansów podkreśla zalety – m.in. mniejszą liczbę kontroli.

03.04.2023

Multikanałowe Centrum Komunikacji ma usprawnić kontakty ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Udzielaniem odpowiedzi na pytania podatników zajmuje się 293 pracowników Krajowej Informacji Skarbowej. W roku 2022 z usług infolinii we wszystkich kanałach kontaktu (infolinia, formularz zapytania, czat z konsultantem) skorzystano 2 015 547 razy. Podatnicy wkrótce skorzystają z Multikanałowego Centrum Komunikacji - również za pomocą nowych technologii: voicebot i chatbot 24/7.

30.03.2023

Przepisy covidowe nie zawiesiły biegu terminu zobowiązań podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę (I FPS 2/22), na którą czekali wszyscy podatnicy. Potwierdził, że przepisy covidowe nie miały wpływu na zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że nie wydłużyły one czasu organom podatkowym na badanie rozliczeń i wydawanie decyzji podatkowych na niekorzyść podatników – pisze Jakub Warnieło, doradca podatkowy.

29.03.2023

NSA: Covidowe zawieszenie terminów w administracji nie dotyczy zobowiązań podatkowych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Regulacja wprowadzona ustawą covidową dotycząca wstrzymania rozpoczęcia oraz zawieszenia biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w korzystnej dla podatników uchwale.

27.03.2023

Unikanie płacenia podatków wkrótce będzie trudniejsze - ustawa opublikowana

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o egzekucji administracyjnej. Zmiany mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenie jej efektywności. Chodzi m.in. o zmiany dotyczące rozliczeń VAT od transakcji zagranicznych i podatników, którzy nie płacą podatków.

27.03.2023

Okazjonalna sprzedaż żywności z ograniczeniami

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo gospodarcze

Wiosna, to czas kiermaszów i festynów, a więc okazjonalnej sprzedaży najprzeróżniejszych artykułów spożywczych. Z pozoru prosta sprawa wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dlatego lepiej tej możliwości nie nadużywać, żeby nie narazić się fiskusowi lub sanepidowi. Z okazjonalnej sprzedaży korzystają zazwyczaj koła gospodyń wiejskich, ale też osoby fizyczne.

22.03.2023

NSA: Jeśli pełnomocnik nie usunie braku formalnego, organ nie musi wzywać podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli osoba, podająca się za profesjonalnego pełnomocnika, nie usunie braku formalnego, to organ nie musi wystosowywać wezwania o usunięcie braku do potencjalnego mocodawcy. Potwierdził to niedawno NSA. Problemu nie będzie jednak, gdy profesjonalny pełnomocnik podpisał się pod wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, a pełnomocnictwo szczególne dostarczył organowi podatkowemu dopiero na skutek wezwania do usunięcia braków formalnych.

06.03.2023

Sankcje karne i podatkowe utrudniają prowadzenie biznesu

Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Polskie prawo jest coraz bardziej restrykcyjne. Prowadzący działalność gospodarczą coraz częściej traktowani są jak przestępcy „największego kalibru”, a wymiar kar za przestępstwa skarbowe wciąż rośnie. Takie m.in. wnioski wynikają z przedstawionego w czwartek raportu przygotowanego przez Business Centre Club we współpracy z Kancelarią Ożóg Tomczykowski.

23.02.2023

Wykorzystywanie dowodów z innych postępowań podatkowych coraz większym problemem

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo europejskie

Po głośnym i ważnym - także dla polskich firm - wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Glencore, do naszych urzędów trafiło niemal 1800 wniosków o wznowienie postępowania. Z danych, do których dotarł serwis Prawo.pl, wynika, że korzystnych decyzji wydano jedynie 46. Jedna czwarta spraw ciągle jest jednak w toku – podatnicy czekają na decyzję już ponad dwa lata.

06.02.2023

Podatniku, uważaj na uproszczenia!

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

To nie trudnych przepisów podatkowych należy się bać. Nasze obawy powinny wzbudzać przede wszystkim wszelkiego rodzaju uproszczenia, łagodzenia, likwidacje barier administracyjnych i rządowe „wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom Polek i Polaków”. Taką smutną tezę potwierdzają działania ustawodawcy. Nagminne staje się również nakładanie dodatkowych obowiązków podatkowych pod hasłem nowelizacji innych ustaw.

03.02.2023

NSA: Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jeśli nie są one ostatecznie ustalone

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy podatkowe nie mogą orzekać o odpowiedzialności osób trzecich-wspólników spółki za jej zobowiązania, jeśli sąd uchylił decyzje wymiarowe dotyczące zobowiązań samej spółki. Organy podatkowe mają obowiązek zawiesić postępowanie w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej do dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

18.01.2023

Samorządy krytyczne wobec zmian w prawie wyborczym

Samorząd terytorialny Ordynacja

Rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji Kodeksu Wyborczego niepokoją organizacje samorządowe. Wytykają, że nawet 5-7 osób będzie mogło wnioskować o utworzenie obwodu wyborczego, a na barki gmin spadnie obowiązek bezpłatnego dowozu do lokali wyborczych. Zastrzeżeń mają wiele. Uważają, że projekt w niewielkim stopniu podniesie frekwencję wyborczą, a nic nie mówi o kosztach.

12.01.2023

Jeśli skarga kasacyjna nie spełnia wymogów, pełnomocnik nie uratuje jej występując przed NSA

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarga jest bardzo ogólnikowa, nie nawiązuje do żadnego dokumentu z tych, które zostały wyłączone ze sprawy. Nie podano powodów, dlaczego kwestionuje się wyłączenie tych dokumentów. Nie spełnia ona podstawowych wymogów ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę podatnika dotyczącą odmowy dostępu do akt sprawy.

11.01.2023