Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, dokument uwzględnia polską politykę zwalczania oszustw podatkowych, polegającą na ograniczeniu możliwości wykorzystywania umów w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym. Oparty jest o Modelową Konwencję OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku oraz Modelową Konwencję ONZ w sprawie podatku od dochodu i majątku.
Zobacz procedurę w LEX: Metoda podwójnego opodatkowania >
Przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym ważnym celem umowy
Umowa zawiera szereg regulacji antyabuzywnych, czyli takich, które mają na celu przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym. Są to m.in. regulacje ograniczające przyznanie korzyści zakładom położonym w państwach trzecich, klauzula zastrzegająca korzystanie z określonych przywilejów umownych jedynie przez podmioty kwalifikowane, a także przepis zawierający test podstawowego celu (tzw. klauzula PPT). Ponadto umowa zawiera klauzulę nieruchomościową, pełną klauzulę wymiany informacji oraz metodę zaliczenia proporcjonalnego jako główną metodę unikania podwójnego opodatkowania.
Po wejściu w życie ustawy ratyfikacyjnej, dokument ratyfikacyjny zostanie przekazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do Prezydenta RP do podpisu. Do wejścia w życie umowy niezbędne jest zakończenie procesu ratyfikacji także po stronie brazylijskiej.
Polska podpisała dotąd 91 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wykaz umów oraz ich treść jest publikowana na stronie Ministerstwa Finansów.
Zobacz również: Zakład podatkowy. Problem nie tylko najbogatszych >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.