Obowiązkowy split payment nie załatwi sprawy

VAT

Czy zastąpienie odwrotnego obciążenia podzieloną płatnością będzie lepszym rozwiązaniem? Mając na względzie ograniczony – przedmiotowo, jak i w czasie – charakter zgody udzielonej przez Komisję Europejską na wprowadzenie split paymentu w Polsce, można mieć co do tego pewne wątpliwości – pisze Maciej Grochulski z kancelarii Paczuski Taudul.

21.06.2019

Sankcje popsują podzieloną płatność w VAT

VAT

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest zmianą oczekiwaną przez wielu podatników. Jednak zbyt surowe i źle skonstruowane sankcje mogą obrócić w niwecz praktyczną korzyść z jego wprowadzenia – tłumaczą Tomasz Kowalczyk i Piotr Litwin z Enodo Advisors.

14.06.2019

MF: Nadzór nad biegłymi rewidentami jest konieczny

Rachunkowość

Planowane zmiany przepisów nie ograniczą roli audytorów. Nowa agencja przejmie odpowiedzialność za funkcjonowanie systemu nadzoru publicznego nad firmami audytorskimi i biegłymi w Polsce. Nie ma jednak ryzyka, że będzie to organ zbyt mocno związany z MF – tłumaczy Justyna Adamczyk, pełnomocnik ministra finansów ds. organizacji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

12.06.2019

Kasy online z ulgą droższe niż offline bez odliczenia

VAT

Od 1 maja 2019 r. obowiązują regulacje wprowadzające do polskiego systemu VAT kasy rejestrujące online. Nowe urządzenia automatycznie przekażą dane do Centralnego Repozytorium Kas. Podatnik, który nie musi teraz kupować kasy fiskalnej, powinien raczej zdecydować się na kasę offline – tłumaczy dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy

10.06.2019

Zmiany w statusie prosumenta wpłyną na rozliczenia akcyzy?

Akcyza

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji rozszerzający status prosumenta na gruncie regulacji energetycznych również o małych i średnich przedsiębiorców. Zostanie wprowadzona również możliwość oddania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej przez taki podmiot. A co z konsekwencjami na gruncie podatku akcyzowego takich zmian – zastanawia się Krzysztof Wiński z PwC.

05.06.2019

Papierowe obligacje korporacyjne odchodzą do lamusa

Finanse

Po 1 lipca 2019 roku obligacje przestaną być prostym i tanim sposobem finansowania wewnątrzgrupowego. Do tej pory były instrumentem niemal tak elastycznym jak pożyczka. Nowe przepisy są regulacyjnym pokłosiem afery GetBacku i mają na celu w szczególności zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów – tłumaczy Katarzyna Żółcińska, adwokat z Crido Legal.

04.06.2019

Biała lista podatników VAT ma wpłynąć na staranność przedsiębiorców

VAT Prawo gospodarcze

Ustawodawca nie poprzestaje w dostarczaniu kolejnych rozwiązań prawnych, które mają przeciwdziałać wyłudzeniom w VAT. Ostatnia nowelizacja wprowadza jeden, wspólny rejestr podatników. Jest jednak pytanie, czy korzystanie z niego wystarczy do udowodnienia należytej staranności – piszą Patryk Bialic i Tomasz Bek

31.05.2019

Będzie więcej kontroli cen transferowych

CIT Spółki

Powszechnie zakłada się, że pojęcie cen transferowych łączy się automatycznie z optymalizacją. Tak jednak nie jest. To normalne, biznesowe transakcje, tyle tylko że zawierane w grupie, przez podmioty powiązane. Na ich wycenę wpływa wiele czynników. Nie chodzi w nich zawsze o unikanie podatków – tłumaczy Ewelina Stamblewska-Urbaniak, partner w Crido.

28.05.2019

25 lat więzienia za zbrodnicze działanie na szkodę spółki

Prawo karne Ordynacja

Wskutek poruszenia, jakie wywołał film „Tylko nie mów nikomu”, niezwłocznie przystąpiono do nowelizacji przepisów kodeksu karnego. Wśród wielu rozwiązań nowelizacji, których trafność czy jakość może budzić zasadnicze wątpliwości, uwadze opinii publicznej zdaje się umykać radykalne zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa gospodarcze i podatkowe – pisze dr Katarzyna Witkowska-Moździerz z Crido.

21.05.2019

Nawet kilkugodzinny najem powoduje obowiązek zapłaty podatku

CIT

Podatnicy mają problem z podatkiem od przychodów z budynków. Wydawane przez administrację skarbową interpretacje nie rozstrzygają wątpliwości. Potwierdza to nie w pełni przemyślaną konstrukcję podatku, zwłaszcza że wprowadzono go pod hasłem walki z nadużyciami podatkowymi wielkich firm inwestujących w nieruchomości

20.05.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Egzamin na doradcę podatkowego musi być trudny

Doradca podatkowy Dla studenta

Zwiększone ostatnio zainteresowanie egzaminem to efekt pewnej niefrasobliwości samorządu doradców podatkowych. Zaczęto mówić o zmianach w zakresie egzaminu i wprowadzeniu kilkuletniej aplikacji. O tym decyduje jednak ustawodawca – tłumaczy prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Państwowej Komisji do Spraw Doradztwa Podatkowego.

09.05.2019

MF uszczelnia handel wyrobami akcyzowymi

Akcyza Spółki

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które mają spowodować dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi o trzy rodzaje wyrobów: preparaty smarowe, gaz, paliwa opałowe. Część zmian wejdzie w życie już 1 września – pisze Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

26.04.2019

Szansa na nowe rozdanie w kontaktach z fiskusem?

Ordynacja

Projekt nowej ordynacji podatkowej przewiduje wprowadzenie tzw. programu współdziałania, czyli polskiej wersji co-operative compliance. Pomysł pochodzi od Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Został on jednak istotnie zmieniony i rozbudowany przez Ministerstwo Finansów – pisze dr hab. Hanna Filipczyk.

23.04.2019

Prof. Modzelewski: Zamiast rzetelnej interpretacji, rządzą poglądy prawne

Ordynacja

Stosowanie prawa podatkowego pojmowane jest jako swoista loteria poglądów. Ktoś, kto ma prawo wyrażać poglądy „wyższego rzędu”, ma władzę afirmowania lub negowania poglądów „niższego rzędu”. Na tym teraz polega rozumienie tzw. wymiaru sprawiedliwości – pisze prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

11.04.2019

Prof. Modzelewski: Instrumenty uszczelniające VAT trudne do oceny

VAT

Trudno dokonać jednoznacznej oceny rozwiązań prawnych mających na celu lub mogących służyć ograniczeniu nadużyć w VAT. Bezsporne jest to, że po raz pierwszy uznano te działania za konieczne, dostrzeżono podstawowe wady wspólnotowej wersji tego podatku. Nie wprowadzono jednak zmian, które bezpośrednio uniemożliwiałyby ucieczkę od opodatkowania – pisze prof. Witold Modzelewski.

01.04.2019

Kolejny etap uszczelniania systemu podatkowego – czas na olej

Akcyza

Nie ustają rządowe działania mające na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Tym razem na celowniku Ministerstwa Finansów znalazł się obrót olejami opałowymi i napędowymi wykorzystywanymi do celów grzewczych. Kary wyniosą nawet 46 proc. wartości towaru – piszą Przemysław Januchta i Tomasz Orłowski z PwC.

28.03.2019

Prowadzenie działalności gospodarczej bez znaczenia?

Domowe finanse PIT

Dochód ze sprzedaży nieruchomości po pięciu latach od nabycia jest zwolniony z PIT. Fiskus zbyt chętnie jednak kwalifikuje takie transakcje jako wykonywane w ramach firmy. Co stanowi granicę? Czy będzie to dziesięć podobnych transakcji, kilka, czy może już tylko dwie? Czy sprzedaż dwóch działek dwóm nabywcom zostanie uznana za nieprofesjonalną – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

27.03.2019

Raportowanie schematów także na temat podatku od nieruchomości

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Raportowaniu podlegają schematy dotyczące zarówno podatków bezpośrednich i pośrednich, jak i podatków lokalnych. Warto więc wskazać przykładowe działania, które mogą być uznane za schematy podatkowe w podatku od nieruchomości – pisze Paweł Rosiński, doradca podatkowy z Instytutu Cen Transferowych.

26.03.2019

Ważna uchwała NSA: Zawiadomienie do podatnika i do pełnomocnika

Ordynacja

Sędziowie powiedzieli wyraźnie: zawiadomienie powinno trafić do pełnomocnika podatnika, nawet jeżeli wydał je inny organ. W przeciwnym razie, może nie dojść do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Wyrok nie jest na rękę organom podatkowym, bo dotyka pewnej patologii – tłumaczy adwokat Małgorzata Sobońska-Szylińska,

25.03.2019

Księgowi najbardziej narażeni na represje karne

Prawo karne Rachunkowość

Głównym powodem wizyt księgowych w komórkach karnych skarbowych urzędów są opóźnienia w składaniu dokumentów podatkowych. Organy ścigania chętnie stosują postępowanie mandatowe ze względu na jego szybkość. Odpowiedzialności czasami można jednak uniknąć – tłumaczy adwokat Łukasz Trochimiuk z Crido.

22.03.2019