Wydatki na odzież i kosmetyki stewardessy nie stanowią kosztów podatkowych

PIT

Czy wydatki na kosmetyki do makijażu, usługi kosmetyczne i usługi fryzjerskie poniesione przez stewardessę są kosztami podatkowymi? Schludny i estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej i nie jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego - według fiskusa - tego rodzaju wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez stewardessę działalności.

29.04.2024

Odszkodowanie za szkody w uprawach wyłączone z PIT

PIT

Przychód uzyskany z odszkodowania za szkody w uprawach rolnych rekompensuje te straty. Jeżeli ubytki dotyczą ściśle działalności rolniczej, odszkodowanie jest jej wynikiem. Działalność rolnicza jest więc źródłem powstania przychodu z tytułu odszkodowania, dlatego pieniądze z odszkodowania są wyłączone z opodatkowania PIT.

28.04.2024

Kiedy można płacić ryczałt od usług na rzecz byłego pracodawcy

PIT

Lekarz może wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych po zakończeniu stosunku pracy z tym samym podmiotem medycznym. Interpretacja jest istotna dla lekarzy, który po ukończeniu specjalizacji planują nadal współpracować z dotychczasowym pracodawcą – placówką medyczną – jednak już jako niezależni przedsiębiorcy świadczący usługi medyczne.

17.04.2024

Zakup aparatu słuchowego może być kosztem podatkowym

Domowe finanse PIT Niepelnosprawność

Lekarka stomatolog, która nie może odliczyć zakupu aparatów słuchowych lepszej jakości w ramach ulgi rehabilitacyjnej, będzie mogła zaliczyć ten wydatek do kosztu uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Może bowiem bez takiego aparatu funkcjonować w życiu codziennym, ale jej praca bez niego jest niemożliwa. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

13.04.2024

Wydatki pracodawcy na dofinansowanie studiów pracownika – jak wygląda praktyka?

PIT

Zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika to warunek korzystania ze świadczeń gwarantowanych ustawowo. Pracodawca może też wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, gdy pracownik uczący się we własnym zakresie ujawni to pracodawcy dopiero w trakcie nauki. W tym przypadku kluczowy jest czas wystąpienia o zgodę.

31.03.2024

Fiskus przychylny dla lekarzy na ryczałcie

PIT Rachunkowość

Lekarz przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Nie przeszkadza w tym "częściowa zbieżność" tych usług z zadaniami, które wykonywał wcześniej na etacie. Częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów, warto mieć własną interpretację.

19.03.2024

Przychód fundacji rodzinnej w organizacji zwolniony z CIT, ale pod pewnymi warunkami

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych ustawowo podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów (również z nich występować czy zbywać części udziału). Jeśli ma zamiar zbyć udziały polskiej spółki kapitałowej prawa handlowego - spółki z o. o., osiągnięte z tego tytułu przez fundację przychody będą korzystać ze zwolnienia od CIT.

18.03.2024

Jest precedensowa interpretacja o rozliczeniach z gwarancji

CIT Doradca podatkowy

Działania zmierzające do uregulowania odpłatności za usługi udzielenia i utrzymania gwarancji - świadczone bez wynagrodzenia w poprzednich latach poprzez następcze otrzymanie płatności - nie powodują obowiązku rozpoznania dodatkowego przychodu w roku otrzymania płatności, jeżeli uprzednio rozpoznano hipotetyczny przychód w związku z obowiązkiem ustalenia warunków transakcji zgodnie z zasadą ceny rynkowej – piszą Marcin Czerwiński i Klaudia Malek z KPMG w Polsce.

15.03.2024

Firma w domu - można odliczyć prąd i odsetki od kredytu

PIT

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, odliczy część wydatków na jego utrzymanie - potwierdza skarbówka. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczy m.in. wydatki na prąd, ogrzewanie oraz odsetki od kredytu hipotecznego. Może też uwzględnić wydatki na garaż, w którym trzyma samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej.

12.03.2024

Zakup klimatyzacji bez ulgi w PIT

PIT

Wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik nie może więc odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Takie niekorzystne interpretacje wydają organy skarbowe od niemal roku, po zmianie stanowiska w tym zakresie. Według ekspertów, takie podejście nie nadąża za rozwojem technologii.

09.03.2024

Coraz więcej problemów z rozliczeniem posiłków dla pracowników

PIT Doradca podatkowy Prawo pracy

Wartość posiłków dofinansowanych przez pracodawcę jest przychodem pracownika. Fiskus zgadza się, by firma odliczyła wydatki na obiad dla zatrudnionych na etacie, ale nie dla zleceniobiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Wiele problemów sprawiają też przedsiębiorcom najnowsze interpretacje ZUS, który twierdzi, że zwolnienie do limitu 450 zł dotyczy gotowych posiłków, ale już nie opakowań. By skorzystać ze zwolnienia, firmy musiałyby ponieść ogromne koszty administracyjne.

29.02.2024

Koniec sporów o wynagrodzenia B+R, ale co z ulgą na innowacyjnych pracowników

CIT PIT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R odliczą również wynagrodzenia pracowników za czas urlopu i choroby. Ministerstwo Finansów po latach sporów wydało korzystną dla firm interpretację ogólną. Zapomniało jednak o preferencji na innowacyjnych pracowników, która jest kontynuacją ulgi B+R. Według ekspertów korzystne stanowisko można co do zasady odnieść do obu ulg, ale MF powinno to potwierdzić wprost.

26.02.2024

Ulga termomodernizacyjna dla męża po śmierci żony

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Samo wystawienie faktury na któregokolwiek z małżonków ma znaczenie drugorzędne, w sytuacji gdy wydatek poniesiony jest z majątku wspólnego małżonków i przeznaczony na wspólną nieruchomość. Mąż może kontynuować odliczenie w ramach ulgi po śmierci żony. Taką korzystną interpretację wydała skarbówka w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.

24.02.2024

Ryczałt wypłacany za pracę zdalną nie wlicza się do ulgi B+R

CIT PIT Doradca podatkowy

Ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną nie jest przychodem ze stosunku pracy. To oznacza, że przedsiębiorcy nie zaliczą go do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). - O skutkach interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pisze Iwona Makosz, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Małgorzata Boguszewska i Wspólnicy.

23.02.2024

50-procentowe koszty można rozliczyć wstecz - fiskus się zgadza

PIT

Pracownik-twórca może złożyć korektę zeznań za poprzednie lata, by zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów. Dyrektor KIS zgodził się na taką praktykę w najnowszej interpretacji. Potwierdził, że honorarium autorskie nie musi być wyodrębnione bezpośrednio w umowie o pracę, ale wystarczy np. oświadczenie pracodawcy. Jednak prawo do wstecznej korekty nie przysługuje co do zasady programistom. Eksperci radzą, by zainteresowani wsteczną korektą wystąpili o własną interpretację.

19.02.2024

Drogi zegarek czasem w kosztach przedsiębiorcy

PIT Doradca podatkowy

Fiskus zmienia podejście do rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Dotychczas często uznawał je za wydatki osobiste, co uniemożliwiało ich odliczenie. Teraz zgadza się, że prawnik może uznać zakup drogiego zegarka za koszt podatkowy oraz odliczyć VAT. Odmienne stanowisko zajął jednak w sprawie inwestora - stwierdził, że wydatków na zakup zegarka nie można odliczyć, bo ma charakter reprezentacyjny.

14.02.2024

Ostatnie wynagrodzenie i odprawa emerytalna z ulgą dla seniorów

PIT

Przychód z odprawy emerytalnej oraz ostatniego wynagrodzenia do wysokości 85 528 zł korzysta z tzw. ulgi dla seniorów - pod warunkiem, że wypłata tych świadczeń nastąpi przed wypłatą pierwszej emerytury. Jeśli płatnik nie zastosował zwolnienia, podatnik może je samodzielnie wyłączyć z przychodów opodatkowanych i przenieść do przychodów zwolnionych. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

10.02.2024

Kiedy złożyć zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT

CIT

Jeśli podatnik złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, lecz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem nie zamknie ksiąg rachunkowych oraz nie sporządzi sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego – wówczas zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem jest bezskuteczne. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja ogólna ministra finansów.

09.02.2024

Przyczepa kempingowa biurem przedsiębiorcy - fiskus pozwala odliczyć koszty

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może urządzić sobie biuro w przyczepie kempingowej. Fiskus potwierdza, że przyczepa może służyć za miejsce świadczenia usług. A to oznacza możliwość odliczenia wydatków na jej zakup (w postaci odpisów amortyzacyjnych) oraz całości wydatków eksploatacyjnych, np. ubezpieczenie, przeglądy, naprawy i opłaty za parking.

05.02.2024

Komu przysługuje ulga dla pracującego seniora

Domowe finanse PIT

Prawo do zwolnienia z podatku przysługuje osobie, która pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje i nie otrzymuje emerytury. Ważne jest, by te warunki były spełnione w momencie wypłaty wynagrodzenia. Pracujący senior nie zapłaci podatku od wynagrodzenia za dany miesiąc, nawet jeśli kilka dni później otrzyma za ten miesiąc emeryturę, o ile w momencie wypłaty spełniał warunki zwolnienia.

04.02.2024