Park Narodowy jest państwową osobą prawną. Do jego zadań należy w szczególności prowadzenie działań ochronnych w swoich ekosystemach, udostępnianie własnego obszaru i prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.

Realizując zadania, park narodowy dokonuje sprzedaży towarów, materiałów i usług, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Wykonywane przez park czynności są opodatkowane stawkami VAT, ale korzystają również z przewidzianych zwolnień przedmiotowych. Park narodowy prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych środków i pozyskanych przychodów wydatki na finansowanie określonych ustawowo zadań.

Park narodowy uzyskuje przychody:

  • opodatkowane: z najmu obiektów na cele inne niż mieszkaniowe, ze sprzedaży drewna, tusz zwierzyny, usług i sprzedaży materiałów edukacyjnych, z udostępniania terenu parku, zajęć edukacyjnych, ze sprzedaży biletów wstępu do obiektów, z noclegów w pokojach gościnnych,
  • zwolnione: z najmu obiektów na cele mieszkaniowe, dzierżawy gruntów rolnych na cele rolnicze,
  • związane z wykonywaniem działalności ustawowej: dotacje celowe z budżetu państwa na funkcjonowanie oraz na finansowanie i współfinansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej, dotacje z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowania z funduszu leśnego PGL Lasy Państwowe.

 

Park narodowy a prawo do odliczenia VAT od czynności finansowanych ze środków europejskich

Park narodowy zamierza realizować przedsięwzięcie w zakresie ochrony przyrody finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie 2021- 2027, ukierunkowane na ochronę cennych siedlisk oraz gatunków fauny i flory, zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz prowadzenie lekcji i zajęć edukacyjnych w terenie, z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Powyższe skutkuje prowadzeniem działalności opodatkowanej skutkującej przychodem opodatkowanym VAT.

Wszystkie zakupy towarów i usług realizowane w ramach przedsięwzięcia będą przez park narodowy wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu będą wystawione na park narodowy. Dzięki temu park narodowy ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia.

Obniżenie kwoty podatku lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT w ramach działalności gospodarczej. Wykluczone jest rozporządzanie towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zwolnionych od VAT oraz niepodlegających temu podatkowi).

 

Finanse publiczne. Komentarz
-20%

Joanna M. Salachna, Marcin Tyniewicki

Sprawdź  

Cena promocyjna: 257.61 zł

|

Cena regularna: 322 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 235.06 zł


Park narodowy funkcjonuje jak każdy podatnik VAT

Regulacja prawa do odliczeń bezpośrednio związana jest z pojmowaniem statusu danego podmiotu jako podatnika VAT wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik związany z prowadzeniem działalności gospodarczej ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Organ interpretujący zwrócił uwagę, że podstawowym warunkiem w aspekcie prawa do odliczenia VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, generującą podatek należny. Biorąc to pod uwagę, park narodowy jako zarejestrowany, czynny podatnik VAT wykorzysta rezultaty pochodzące z projektu (jak choćby dodatkowe środki pieniężne) wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu będą wystawione na park narodowy.

Zatem, park narodowy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją planowanego przedsięwzięcia w przypadku niewystąpienia przesłanek wykluczających odliczenie podatku naliczonego.

interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 maja 2024 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.209.2024.1.KK

Czytaj również: Przekazanie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej nie podlega VAT >>