Wydatki męża na budowę domu na działce żony bez prawa do ulgi w PIT

Domowe finanse PIT

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży przez męża lokalu mieszkalnego na kupno materiałów budowlanych, wykorzystanych do budowy domu na działce należącej do majątku osobistego żony, nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Mąż nie skorzysta więc z ulgi w PIT. Eksperci zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa i zalecają ostrożność.

12.04.2025

Ulga na złe długi u podatnika-dłużnika objętego postępowaniem restrukturyzacyjnym

VAT

Jeśli zatwierdzenie układu przez sąd nastąpiło po upływie 90 dni od pierwotnie ustalonych terminów płatności, podatnik-dłużnik ma obowiązek dokonania korekty (w trybie tzw. ulgi na złe długi) odliczonej kwoty podatku wynikającej z nieuregulowanych faktur. Korektę trzeba wykazać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturach.

31.03.2025

Czy fundacja rodzinna korzysta ze zwolnienia z CIT przy sprzedaży nieruchomości

CIT Fundacja Rodzinna

Organ podatkowy uznał, że już sam zamiar sprzedaży w przyszłości oznacza, iż nieruchomości zostały nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Fundacja argumentowała inaczej, wskazując na długoterminowy wynajem jako główny cel inwestycji. Spór pokazuje, jak kluczowe jest odpowiednie planowanie działań fundacji, aby uniknąć 25 proc. podatku - pisze Wiktor Kozieł, doradca podatkowy w ID Advisory.

25.03.2025

Mieszkanie w innym mieście może być firmowym kosztem, ale nie zawsze

CIT PIT

Przedsiębiorca odliczy wydatki na wynajęcie mieszkania w miejscowości, w której znajduje się siedziba kontrahenta – potwierdza skarbówka. Musi jednak udowodnić, że faktycznie wykonuje tam działalność gospodarczą i wykazać związek ponoszonych wydatków z osiąganymi przychodami. Nie wystarczą same rachunki. Jeszcze większą ostrożność należy zachować w przypadku wynajmu za granicą. Eksperci radzą zadbać o dokumenty i wystąpić z wnioskiem o własną interpretację.

05.03.2025

Jak rozliczyć najem nieruchomości objętej zarządem sądowym

PIT Nieruchomości

Nieruchomość mająca wielu właścicieli, którzy nie mogą się porozumieć, może pozostawać w zarządzie sądowym. Jeśli nieruchomość jest wynajmowana, właściciele rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Powinni za każdy miesiąc obliczać ryczałt i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego.

27.02.2025

Przekazanie towaru przez przewoźnika – kiedy powstaje obowiązek podatkowy

VAT

Jeśli towar jest wysyłany do nabywcy za pośrednictwem przewoźnika (spedytora) i w tym momencie przechodzą na przewoźnika ryzyka związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia towaru, to obowiązek podatkowy powstanie u sprzedającego z momentem przekazania rzeczy przewoźnikowi. Dzień wydania towaru przewoźnikowi, celem dostarczenia go do nabywcy, jest dniem dokonania dostawy.

27.02.2025

Zwolnienie z VAT tylko dla chorych? - fiskus komplikuje rozliczenia

VAT Opieka zdrowotna

Usługi dietetyka są zwolnione z VAT, tylko jeśli korzystają z nich osoby z problemami zdrowotnymi. Objęte VAT są natomiast porady dla osób zdrowych, które korzystają z nich w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje skarbówka w najnowszych interpretacjach. Według prawników to stanowisko sprzeczne z literalnym brzmieniem przepisów oraz interpretacjami dotyczącymi innych zawodów medycznych. Powstaje też pytanie, jak w praktyce weryfikować prawo do zwolnienia z VAT.

26.02.2025

Jak udowodnić prawo do stawki 0 proc. VAT w eksporcie

VAT

Zastosowanie stawki VAT 0 proc. w eksporcie towarów jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik posiada dokumenty potwierdzające wywóz towarów przez właściwy organ celny. Nie mogą to być takie dokumenty jak m.in. faktura, dokument WZ, Komunikaty IE529/MRN czy też alternatywne środki dowodowe takie jak: zrzut ekranu z systemu kontrahenta, faktura ani lista wydań.

25.02.2025

Czy domy studenckie podlegają podatkowi od przychodów z budynków

CIT

Podatkowi od przychodów z budynków w rozumieniu art. 24b ust. 1 ustawy o CIT nie podlegają te części domów studenckich (pokoje), w których przyznano miejsca studentom oraz doktorantom uniwersytetu. Stosunek prawny pomiędzy uniwersytetem a studentem lub doktorantem nie jest bowiem umową najmu, dzierżawy ani umową o podobnym charakterze. Wnoszone przez studentów lub doktorantów opłaty nie mają charakteru umówionego czynszu.

25.02.2025

Fiskus wciąż przychylny dla lekarzy na ryczałcie

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy Zawody medyczne

Lekarz przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Nie przeszkadza w tym "częściowa zbieżność" tych usług z zadaniami, które wykonywał wcześniej na etacie. Nie jest ona równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów warto zabezpieczyć się własną interpretacją.

20.02.2025

Czy usługi coachingowe trzeba rejestrować na kasie fiskalnej

VAT

Przedsiębiorca świadczący usługi caochingowe skorzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług na kasie rejestrującej, za które otrzyma zapłatę w całości na rachunek bankowy, a z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

31.01.2025

Czy spółka odliczy VAT od wydatków na utworzenie uczelni publicznej

VAT

Wydatki na utworzenie uczelni publicznej nie mają związku z działalnością opodatkowaną spółki. Organy podatkowe nie uznają argumentów, iż spółka zapewnia sobie w ten sposób wykształcone kadry, ponieważ nie ma pewności, że absolwenci uczelni staną się pracownikami spółki. To oznacza, że spółka nie odliczy VAT od wydatków na utworzenie uczelni ani na uroczystość otwarcia.

30.01.2025

Czy nieruchomość wycofaną z działalności gospodarczej można sprzedać bez PIT

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym domu nie zapłaci PIT, jeśli sprzeda nieruchomość po upływie pięciu lat od jej nabycia. Nie ma znaczenia, że wprowadził ją do ewidencji środków trwałych - potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki. Eksperci podkreślają, że to bardzo korzystne dla podatników stanowisko, bowiem wycofanie nieruchomości z firmy i jej późniejsze zbycie nie oznacza powstania przychodów z tej działalności.

29.01.2025

Wynajem może realizować cel mieszkaniowy dla celów PIT

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny mogą zostać wykorzystane, na mocy ulgi mieszkaniowej, na spłatę posiadanego kredytu mieszkaniowego. Przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Najem mieszkania nie ogranicza prawa do ulgi, podatnik może w nim zamieszkać po upływie określonego czasu.

25.01.2025

Jak opodatkować wypłatę zysku w estońskim CIT - fiskus zmienia stanowisko

CIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił zdanie w sprawie wypłaty zysków i zaliczek na poczet zysku w reżimie estońskiego CIT. Konkluzje wynikające z najnowszej interpretacji są rewolucyjne, przewiduje ona zupełnie odmienne niż dotychczas (mniej korzystne) zasady opodatkowania wypłat ze spółki do wspólników – pisze Sergiusz Felbur, doradca podatkowy z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.

20.01.2025

Czy prezes płaci PIT, jeśli firma sfinansuje mu naukę języka

PIT Spółki

Sfinansowane przez spółkę lekcje języka polskiego dla pochodzącego z zagranicy członka zarządu nie stanowią dla niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń. To w interesie pracodawcy leży, by członek zarządu porozumiewał się po polsku. Na spółce nie ciążą więc obowiązki płatnika w zakresie poboru PIT od tych świadczeń - potwierdzają interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

30.12.2024

Jak rozliczyć sprzedaż wirtualnych przedmiotów 

VAT

Sprzedaż wirtualnych przedmiotów za pośrednictwem portali nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT i powinna zostać zaklasyfikowana jako usługa elektroniczna, o której mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT. W tej sytuacji to portale, a nie przedsiębiorca sprzedający przedmioty, powinny być traktowane jako podatnicy VAT w transakcji sprzedaży z kupującymi.

27.12.2024

Student zwolniony z opłat semestralnych nie płaci podatku

PIT Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studenta z pobieranych przez uczelnię opłat, które nastąpiło na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu rektora (wewnętrznym akcie prawnym uczelni), nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Nie skutkuje więc powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. W konsekwencji uczelnia nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-11.

16.11.2024

Darowiznę trzeba przekazać bezpośrednio i na konto

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Fiskus zaostrzył stanowisko w sprawie zwolnienia z podatku rodzinnych darowizn, przez co wiele osób wpada w pułapkę. Jeśli dziecko obdarowane przez rodzica chce uniknąć daniny, musi otrzymać pieniądze przelewem, nie w gotówce. Nie wystarczy, że samo je wpłaci na swój rachunek. Uważać trzeba też przy zakupie mieszkania. Dziecko zapłaci podatek, jeśli rodzic wpłaci pieniądze bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Zdaniem ekspertów to zbyt rygorystycznego stanowisko.

06.10.2024

By darowizna była zwolniona z podatku, musi trafić na konto dziecka

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Rodzic, który chce przekazać dorosłemu dziecku darowiznę na zakup samochodu, powinien pamiętać o warunkach zwolnienia z podatku. Jeśli darowizna ma korzystać ze zwolnienia, musi być przelana na konto bankowe dziecka, a nie bezpośrednio dealerowi samochodowemu (sprzedawcy auta) oraz zgłoszona urzędowi skarbowemu. Takie warunki dotyczą darowizn o wartości ponad 36 120 złotych.

05.10.2024