Do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lokali i budynków mieszkalnych. Odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy. Po upływie wskazanego terminu sprzedaż nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku, mimo że nieruchomość była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i mieściła się w niej siedziba firmy.

Potwierdza to skarbówka w korzystnej interpretacji z 2 stycznia 2025 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.783.2024.2.KD)

 

Pytanie o działalność gospodarczą we własnym domu

We wniosku o interpretację indywidualną podatnik zapytał o skutki podatkowe zbycia budynku mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Stan faktyczny sprawy był taki, że od 1 grudnia 2015 r. prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. 30 listopada 2018 r. nabył on na podstawie umowy sprzedaży nieruchomość stanowiącą działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym.

Po nabyciu przedsiębiorca wprowadził nieruchomość do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Od tego dnia nieruchomość przeznaczona była i nadal jest na cele mieszkaniowe, jednak była jedną z siedzib działalności gospodarczej. Podatnik chce sprzedać posesję. Na chwilę obecną nie wie, czy kupującym będzie osoba powiązana z nim gospodarczo (nie zna kupującego). Podatnik powziął wątpliwość, czy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 14 ust. 2c w zw. z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości mieszkalnej w 2025 r. (po wycofaniu jej z dniem 1 stycznia 2025 r. z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto