- W cyklu artykułów chcemy przybliżyć tematykę indywidualnych interpretacji podatkowych. Będziemy pisać o najczęściej pojawiających się pytaniach i wątpliwościach, opiszemy ciekawe i sprawiające trudność zagadnienia. Wniosek o interpretację indywidualną składamy, gdy mamy wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego, nie jesteśmy pewni, czy nasze stanowisko jest prawidłowe, a pomyłka może nas sporo kosztować. Pamiętajmy jednak, że w zakresie spraw mniej skomplikowanych, niebudzących wątpliwości,  można szybko uzyskać odpowiedź na infolinii KAS – telefonicznie, mejlowo lub na czacie. Warto to rozważyć zanim wystąpimy z wnioskiem o indywidualną - pisze Ewa Łuczak.

- Interpretację. Interpretacje indywidualne prawa podatkowego od 2017 roku wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wcześniej robili to dyrektorzy izb skarbowych, a po połączeniu trzech służb: podatkowej, celnej i kontroli skarbowej zadanie to realizuje właśnie Dyrektor KIS. Od 2017 roku wydano ponad 160 tysięcy interpretacji (a łącznie od 2008 roku prawie pół miliona). O tym, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas składania wniosków o interpretację indywidualną i jak ich uniknąć  – będzie można przeczytać w artykułach przygotowanych przez pracowników Krajowej Informacji Skarbowej - dodaje dyrektor KIS. 

 

Interpretacja w sprawie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości

Chcesz uzyskać interpretację indywidualną na temat skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości? Co musisz wiedzieć?

O co możesz zapytać?

  • Czy sprzedaż nieruchomości spowoduje, że uzyskasz przychód?

Nie każda sprzedaż nieruchomości jest źródłem przychodu do opodatkowania.

  • Czy sprzedaż nieruchomości spowoduje, że będziesz musiał wykazać dochód (stratę) do opodatkowania?
  • Jak ustalić dochód (stratę) ze sprzedaży nieruchomości? W jaki sposób ustalić przychód ze sprzedaży? Jak ustalić koszty uzyskania tego przychodu?
  • Czy dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku?

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienia od podatku w niektórych sytuacjach sprzedaży nieruchomości. Przykładowo:

  1. zwolnienie dotyczące sprzedaży nieruchomości rolnych;
  2. zwolnienie dotyczące przeznaczenia przychodów ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (tzw. ulga mieszkaniowa). 

 

O czym nie rozstrzygniemy?

  • Nie wyliczymy Ci kwoty przychodu, kosztów, dochodu (straty). Wyjaśnimy, według jakich zasad sam możesz je wyliczyć.
  • Nie potwierdzimy, czy dokumenty, które posiadasz są dowodem, który potwierdza okoliczności, które przedstawiłeś we wniosku.
  • Nie ustalimy okoliczności faktycznych Twojej sprawy na podstawie dokumentów, które nam prześlesz lub udostępnisz.
  • Nie doradzimy Ci, jak masz zaplanować czynności dotyczące sprzedaży nieruchomości, aby było to najkorzystniejsze podatkowo.   
  • Nie umorzymy Ci podatku do zapłaty.

 

Jak sformułować wniosek o interpretację 

Jakie podstawowe informacje należy podać w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego?

  • O jaką nieruchomość chodzi (np. niezabudowana działka, działka z budynkiem, lokal mieszkalny, lokal użytkowy)?
  • Czy nieruchomość jest położona w Polsce czy w innym państwie (którym)?
  • Jaki masz tytuł prawny do nieruchomości (np. własność, współwłasność, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu)?
  • Kiedy (musisz podać datę) i w jaki sposób uzyskałeś prawo do tej nieruchomości (np. kupno, zamiana, darowizna, dziedziczenie)?
  • Czy nabyłeś nieruchomość w ramach działalności gospodarczej? Jeśli tak, czy była Twoim środkiem trwałym czy towarem handlowym?

 

Jeśli uzyskałeś nieruchomość w spadku – musimy wiedzieć:

  1. Kiedy (data) zmarł spadkodawca?
  2. Kiedy (data) spadkodawca nabył nieruchomość?
  3. Czy byłeś jedynym spadkobiercą?
  4. Jeśli byli też inni spadkobiercy – jaki był Twój udział w spadku?
  5. Czy wraz z innymi spadkobiercami przeprowadziliście dział spadku? Jeśli tak, to kiedy i na jakich zasadach? Musimy wiedzieć, czy wartość majątku, jaki uzyskałeś w wyniku działu spadku była wyższa niż wartość Twojego udziału w masie spadkowej przed działem spadku. Jeśli tak, czy dokonywałeś spłat na rzecz pozostałych spadkobierców?
  6. Jeśli doszło do częściowego działu spadku, który objął nieruchomość, której dotyczy wniosek – musimy wiedzieć, czy wartość Twojego prawa do nieruchomości, jaką uzyskałeś w wyniku częściowego działu spadku, jest wyższa niż wartość Twojego udziału w prawie do tej nieruchomości przed działem spadku? Jeśli tak, czy dokonałeś spłat na rzecz pozostałych spadkobierców

 

Czytaj w LEX: Dopuszczalność wydania interpretacji indywidualnej w zakresie sposobu przechowywania dowodów źródłowych > >

Jeśli nabyłeś nieruchomość wspólnie z małżonkiem do wspólności majątkowej małżeńskiej – musimy wiedzieć: Czy w momencie sprzedaży nieruchomość nadal jest we wspólności majątkowej Twojej i Twojego małżonka? Jeśli nie, musimy znać datę i sposób ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, tj. czy w wyniku: zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej, rozwodu, śmierci małżonka.

Czy sprzedasz nieruchomość w ramach wykonywania działalności gospodarczej?

Kiedy (data) sprzedałeś nieruchomość lub kiedy zamierzasz ją sprzedać?

O czym pamiętać przy formułowaniu własnego stanowiska? 

Twoje własne stanowisko powinno zawierać odpowiedź na pytanie, które zadałeś. Powinno odnosić się do przepisów, o które pytasz. Nie musi być rozbudowane.

Sprawdź w LEX: Przesłanka wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej > >

 

Sprawdź również książkę: Ordynacja podatkowa. Komentarz >>


Kwestie dodatkowe

Nie dołączaj do wniosku dokumentów, które dotyczą zakupu, dziedziczenia czy sprzedaży nieruchomości. Przy wydawaniu interpretacji Dyrektor KIS nie analizuje dokumentów – opiera się wyłącznie na okolicznościach, które opiszesz we wniosku.

Jeśli nieruchomość jest wspólną własnością Twoją i innych osób i pozostałe osoby też chciałyby uzyskać interpretację indywidualną, są 2 rozwiązania: 

  1. każdy z was może złożyć swój osobny wniosek ORD-IN i zapytać w nim o skutki sprzedaży nieruchomości dla siebie, albo
  2. jeśli wasze sytuacje są takie same (nabyliście współwłasność nieruchomości w takich samych okolicznościach), to możecie złożyć wniosek wspólny (na formularzu ORD-WS i załącznikach ORD-WS/B) i zapytać w nim wspólnie o skutki sprzedaży nieruchomości dla was wszystkich.

 

Jakie są ważne przepisy w tym zakresie:

 

Gdzie możesz znaleźć więcej informacji na ten temat? https://www.podatki.gov.pl/pit/rozliczenie-ze-sprzedazy-domu-mieszkania/

Czytaj również: Jak złożyć wniosek o interpretację indywidualną

Sprawdź także w LEX: Dopuszczalność wydania interpretacji indywidualnej w zakresie raportowania schematów podatkowych > >