Internetowi blogerzy i blogerki muszą rozliczyć podatek

PIT Rachunkowość

Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych czy innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków. Otrzymane w ten sposób dochody trzeba rozliczyć i zapłacić fiskusowi należny podatek. Ze szczególną uwagą trzeba podejść do kosztów uzyskania przychodów.

17.02.2021

Rząd szykuje nowe podatki i rekrutuje ludzi, którzy je wymyślą

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Okazuje się, że wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zobowiązania podatkowe cały czas rosną. Co więcej, w najbliższym czasie pojawią się też kolejne podatki. Ministerstwo Finansów prowadzi już rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Najprawdopodobniej opodatkowany zostanie majątek – zarówno osób prywatnych, jak i firm.

17.02.2021

Faktury korygujące dużym problemem dla kupujących

VAT Rachunkowość

Okazuje się, że ostatnie zmiany w VAT, zamiast uprościć, w rzeczywistości skomplikowały rozliczenia podatku. Problem mają zwłaszcza nabywcy towarów i usług. Muszą zmodyfikować stosowane dotychczas procedury. Konieczna jest także bieżąca komunikacja między podatnikami a biurami rachunkowymi.

16.02.2021

Jedna ewidencja w strefie ciągle problemem fiskusa

CIT Rachunkowość

Skarbówka regularnie podważa możliwość prowadzenia jednej ewidencji dla działalności strefowej, prowadzonej na podstawie kilku zezwoleń i decyzji o wsparciu. Czyni tak, mimo korzystnych dla podatników wyroków sądów administracyjnych – także NSA. Zdaniem ekspertów, takie podejście organów podatkowych nie ma poparcia w przepisach.

16.02.2021

Morskie farmy wiatrowe zapłacą dodatkowy podatek

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ustawodawca od dłuższego czasu szukał sposobu na opodatkowanie morskich farm wiatrowych. Jako usytuowane na morzu, nie podlegały i nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Od 18 lutego będą jednak płaciły dodatkową opłatę koncesyjną. Jak twierdzą eksperci, w praktyce, mimo innej nazwy, będzie to typowy podatek - zamiast do gmin, trafi jednak do budżetu państwa.

15.02.2021

Sprzedaż nieruchomości trzeba rozliczyć w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

Dochód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia jest opodatkowany PIT. Podatek rozlicza się w deklaracji PIT-39. Aby skorzystać ze zwolnienia z konieczności zapłaty daniny, zarobione na sprzedaży pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych.

13.02.2021

Ministerstwo Finansów rusza z akcją Twój e-PIT 2020

Domowe finanse PIT

Już w poniedziałek, 15 lutego, rozpocznie się okres rozliczeń PIT za 2020 rok. Z usługi Twój e-PIT skorzystają osoby prywatne. Przedsiębiorcy będą musieli wysłać PIT samodzielnie, np. poprzez system e-Deklaracje. Wszystko to ułatwia działający od początku lutego e-Urząd Skarbowy. Sezon rozliczania podatku skończy się 30 kwietnia.

12.02.2021

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.

12.02.2021

Automatyczny e-PIT i szybszy zwrot podatku nie dla przedsiębiorców

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów nie planuje umożliwienia przedsiębiorcom rozliczenia rocznego podatku przez ministerialny system Twój e-PIT. Przedsiębiorcy nie mogą także liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Takie wnioski wynikają z odpowiedzi resortu na najnowsze interpelacje poselskie.

11.02.2021

Składka od reklamy - unijny Trybunał może uratować polskie media

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów do 16 lutego czeka na uwagi i propozycje do projektu przepisów dotyczących planowanego podatku od przychodów z reklam. Jest jednak mało prawdopodobne, że rząd zrezygnuje z wprowadzenia nowej daniny. Ostatnią deską ratunku dla polskich mediów może okazać się Trybunał Sprawiedliwości UE, którego ostatnie wyroki stają w obronie pluralizmu w mediach.

11.02.2021

Testy na COVID-19 można zaliczyć w koszty podatkowe

CIT PIT Koronawirus

W dobie pandemii, wiele firm decyduje się pokryć koszty testów wykrywających zakażenie lub antygeny COVID-19 u swoich pracowników i współpracowników. Aby tego typu wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba spełnić kilka warunków. Szczególną ostrożnością muszą się wykazać zwłaszcza prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.

11.02.2021

Konstrukcja podatku od reklamy niezgodna z prawem UE

Doradca podatkowy Finanse

Podnoszenie podatków w kryzysie nie jest rozwiązywaniem problemów polskiej gospodarki. Za dodatkowe opodatkowanie reklam zapłaci cała gospodarka i konsumenci, a w efekcie budżet państwa. Niezrozumiałe jest rozgraniczenie planowanych stawek podatkowych w zależności od formatu reklamy – twierdzą przedsiębiorcy.

10.02.2021

Wybór estońskiego CIT może być podatkową pułapką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli za kilka miesięcy okaże się, że firmy, które wybrały w tym roku ryczałtowy podatek dochodowy, tzw. estoński CIT, nie spełniły ustawowych warunków, będą one musiały zapłacić znacząco wyższą daninę. Problem jednak w tym, że wypełnienia przesłanek nie da się przewidzieć teraz. Dla wielu może to być skrajnie niekorzystne rozwiązanie.

10.02.2021

Urząd wydaje decyzję, a potem sam sprawdza, czy była właściwa

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Podatnicy mogą być kontrolowani albo w trybie ordynacji podatkowej, albo przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Problem jednak w tym, że w przypadku kontroli celno-skarbowej odwołania rozpatruje ten sam organ, który wcześniej wydał decyzję. Prawnicy zwracają uwagę, że narusza to prawo do obrony i łamie, określoną w Konstytucji, zasadę dwuinstancyjności.

09.02.2021

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Eksperci nie mają wątpliwości: w dobie pandemii oraz rosnącej roli cyfryzacji i pracy zdalnej bezpieczeństwo w sieci to temat wciąż traktowany po macoszemu. Nadal otwieramy podejrzane załączniki czy ustawiamy te same i proste hasła. Jakie są najczęstsze zagrożenia w sieci i jak się przed nimi chronić?

08.02.2021

CRIDO doradzało przy przejęciu udziałów w Aerosol Service

Doradca podatkowy Finanse Compliance

CRIDO doradzało w zakresie Corporate Finance i wsparcia prawnego przy transakcji przejęcia pełnej kontroli nad Aerosol Service Sp. z o.o. Nabycie 100 proc. udziałów w spółce przez jej współwłaścicieli Damiana Piotrowskiego i Norberta Piotrowskiego nastąpiło w formie wykupu lewarowanego.

08.02.2021

MF czeka na pomysły w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość

Resort finansów rozpoczął konsultacje przepisów, które wprowadzą e-fakturę. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. Termin skróci się dla nich o 20 dni, z 60 do 40. Uwagi można zgłaszać do 23 lutego. Od 2023 roku e-fakturowanie będzie obowiązkowe.

08.02.2021

Nowe zasady dotyczące faktur korygujących w 2021 roku

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły nowe zasady dotyczące faktur korygujących, wynikają one z ustawy SLIM VAT (Simple, Local and Modern VAT). Głównym założeniem ustawy miało być ułatwienie rozliczeń podatkowych. Zmianie uległy zarówno korekty dotyczące zmniejszenia podstawy opodatkowania (korekta “in minus”) jak i korekty zwiększające podstawę opodatkowania (korekta “in plus”).

05.02.2021

PIT-28 oraz PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie

PIT

Zeznania PIT-28 oraz PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie - taką możliwość przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Wejście w życie tych przepisów spowoduje rozszerzenie katalogu dokumentów, które można m.in. podpisać elektronicznie.

04.02.2021

Rzecznik MŚP: Niepotrzebne wydłużanie przedawnienia w sprawach o przestępstwa skarbowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary m.in. w sprawach o przestępstwa skarbowe w czasie epidemii to próba nałożenia nowych obowiązków na przedsiębiorców - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości,

03.02.2021