Fiskus skutecznie „zabija” interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Organy podatkowe znalazły kolejny sposób na zakwestionowanie ochronnej cechy interpretacji indywidualnych dla podatnika, który o tę interpretację wystąpił. To stan faktyczny, który fiskus drobiazgowo sprawdza w trakcie kontroli czy postępowania. Wszystko po to, by móc wykazać, że w konkretnej sytuacji interpretacja nie działa.

15.11.2019

Biegli rewidenci będą debatować o etyce swojego zawodu

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Praca biegłego rewidenta ma na celu zwiększenie zaufania do wiarygodności informacji finansowej, którą sporządza i publikuje kierownik jednostki – firmy funkcjonującej w obrocie gospodarczym - podkreśla samorząd biegłych rewidentów. I dodaje, że wysoka jakość usług biegłego rewidenta nie opiera się jedynie na wiedzy merytorycznej, wpływa na nią również uczciwość i etyczna postawa.

14.11.2019

Wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Rząd przyjął projekt

Akcyza

W czwartek rząd zaakceptował projekt, który przewiduje 10-proc. wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Za sprawą podwyżki budżet państwa ma zyskać w 2020 r. ok. 1,7 mld zł. W opinii Business Centre Club planowana podwyżka akcyzy jest drastycznie wysoka i odbije się bardzo negatywnie na legalnym rynku wyrobów tytoniowych w Polsce.

14.11.2019

Od stycznia kurs dla przyszłych doradców podatkowych

Podatki i opłaty lokalne

Kandydaci na doradców podatkowych po raz pierwszy będą mogli skorzystać z pomocy samorządu w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Krajowa Izba Doradców Podatkowych rozpoczęła nabór na oficjalny kurs na doradcę podatkowego. Kanddydatów szkolić będą praktycy i znawcy prawa podatkowego.

14.11.2019

MF wyjaśnia, jak korzystać z wykazu podatników VAT

VAT Małe i średnie firmy

Korzystanie z wykazu podatników VAT nie jest obowiązkowe. Jednak brak weryfikacji kontrahenta w wykazie ma negatywne konsekwencje ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jedno z pytań w sprawie wykazu podatników VAT. Na stronie MF i na portalu podatkowym tych pytań i odpowiedzi jest kilkadziesiąt.

14.11.2019

Dochód ze sprzedaży kryptowalut do opodatkowania

PIT Finanse

Przychody ze sprzedaży waluty wirtualnej nabytej w 2018 r. będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w myśl ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, a koszty podatkowe poniesione i nieodliczone od przychodów przed 1 stycznia 2019 r., wnioskodawca będzie mógł wykazać w odrębnym zeznaniu za rok podatkowy ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

12.11.2019

Zestaw skomponowany z batoników, chrupek i cukierków to nie nowy produkt

VAT

Sprzedaż zestawów przekąsek należy opodatkować według stawek właściwych dla towarów składających się na ten zestaw. Bo nie jest to świadczenie złożone, lecz zespół odrębnych świadczeń: dostaw gotowych, zapakowanych przez producenta towarów. Będą więc one podlegały VAT na zasadach właściwych dla każdego produktu odrębnie ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

09.11.2019

Prawo eksporterów do 0 stawki VAT zależy od podpisu, który nie jest ani kwalifikowanym, ani zaufanym

VAT

Programy takie jak Szafir czy narzędzia udostępniane przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie obywatel.gov.pl nie pozwalają na weryfikację podpisu służb celnych pod dokumentem IE599, potwierdzającym wywóz towarów poza UE. Bo nie jest to ani podpis zaufany, ani kwalifikowany. W efekcie eksporterzy mogą nawet nie wiedzieć, że przekazany im przez agencję celną plik XML jest niepodpisany albo wadliwie podpisany.

08.11.2019

Ruszają prace nad objaśnieniami w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z PIT i CIT

CIT PIT

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem objaśnień podatkowych, dotyczących sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

08.11.2019

Czy po 20 latach prawo karne skarbowe wymaga zmiany?

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, korekta deklaracji złożona razem z czynnym żalem oraz postępowanie mandatowe to tryby przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym, w których wyłączony jest udział doradcy podatkowego, a podatnik jako sprawca jest de facto pozbawiony skutecznej obrony. To tylko niektóre mankamenty, które wymagają zmiany.

06.11.2019

Prawo przedsiębiorców działa. Po interwencji rzecznika, sąd uchyla kary

Małe i średnie firmy

Urząd celno-skarbowy ukarał przewoźnika trzykrotnie za jedno naruszenie dotyczące systemu SENT w trakcie jednego transportu. Łącznie nałożył kary w wysokości 30 tys. złotych. WSA w Lublinie po skargach rzecznika małych i średnich przedsiębiorców uchylił niekorzystne decyzje. Uznał, że są sprzeczne z prawem przedsiębiorców.

05.11.2019

Paliwo w samochodzie ciągle źródłem sporów z fiskusem

PIT

Paliwo w służbowym samochodzie, z którego pracownik korzysta do prywatnych celów, nie jest jego dodatkowym przychodem. PIT płaci się od ryczałtu określonego w przepisach, który obejmuje wszystkie koszty pojazdu. Jego wartość zależy od pojemności silnika. Fiskus ciągle chce jednak podatku od benzyny, mimo że sądy zmuszają go potem do zmiany stanowiska.

04.11.2019

Wieńce, kwiaty i znicze to nie reprezentacja

CIT PIT

Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.

01.11.2019

Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności

VAT

Od 1 listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu będzie obowiązkowe przy 150 towarach i usługach. Za jej brak grozić będą surowe konsekwencje. Kluczowa będzie wartość faktury. Wystarczy jednak, że znajdzie się na niej jeden, tańszy towar wrażliwy, dzielić trzeba będzie całą płatność. Ale to nie jedyny problem.

01.11.2019

Skarbówka nie wstrzyma już tak łatwo przedawnienia

Ordynacja

Rewolucyjny wyrok sądu nie pozostawia suchej nitki na działaniu fiskusa, który wszczyna postępowania kontrolne tuż przed przedawnieniem, a potem nic nie robi. W opinii sądu, wysłanie postanowienia to za mało – urząd musi prowadzić realne działania. Podatnicy zyskali dodatkowe narzędzia i argumenty do wykorzystania w sporach ze skarbówką.

31.10.2019

VAT na e-booki niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie

VAT

W piątek, 1 listopada, zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Zdaniem ekspertów, nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne pozostaje opodatkowanie audiobooków, a czasopisma specjalistyczne będą obciążone wyższą daniną.

30.10.2019

Duże sklepy zapłacą dodatkowy podatek?

Ordynacja CIT

Być może już w przyszłym roku pojawi się podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ma być liczony m.in. od trudności, jakie placówka powoduje w miastach. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Zdaniem ekspertów, tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory.

29.10.2019