Darowizny i spadki w rodzinie zastępczej bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chodzi o wprowadzenie zwolnienia z daniny osób, które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka i traktowanie ich jak najbliższej rodziny. Zmiana ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Popierają ją wszystkie kluby parlamentarne.

13.02.2020

Roczne rozliczenie PIT

W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rocznego PIT jest krótszy. Rozpoczął się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin na zwrot nadpłaty podatku. Rozliczanie podatku...

13.02.2020

Kolejne zmiany w podatkach już w kwietniu

Ordynacja PIT VAT

Sejm zaczął w środę prace nad projektem dotyczącym zmian w przepisach o PIT, CIT, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie PKWiU, wystawianie PIT-40A i przesyłanie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Nowe regulacje umożliwią też niestosowanie przepisów o odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania płatności na rachunki spoza tzw. białej listy.

13.02.2020

Czat ze skarbówką zawieszony na czas rozliczeń PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Rozliczenie rocznego PIT ciągle nie jest proste. Podatnicy, którzy napotykają tu na wiele problemów i wątpliwości, dotychczas rozwiązań mogli szukać na czacie prowadzonym przez Krajową Informację Skarbową. W tym roku działanie czatu zostało zawieszone – do 5 maja. Sezon rozliczeń podatku kończy się jednak 30 kwietnia.

11.02.2020

Trzynasta emerytura nie wpłynie na ulgę rehabilitacyjną

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że emerytury nie wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej. Podobnie jest z alimentami na dzieci i świadczeniem uzupełniającym, określonymi w ustawie PIT, a także z zasiłkiem pielęgnacyjnym.

10.02.2020

Dostęp do usługi Twój e-PIT i portalu podatkowego na nowych zasadach

Ordynacja Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów określających dostęp do portalu podatkowego. Resort chce, aby podawać identyfikator podatkowy oraz inne dane dotyczące podatnika umożliwiające jego identyfikację, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty. Po zmianach system ma być bezpieczniejszy.

10.02.2020

Firma musi weryfikować oświadczenia kontrahentów

CIT Podatki międzynarodowe

Rozliczanie podatku u źródła w praktyce staje się coraz bardziej problematyczne. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że należyta staranność w tym przypadku to coś więcej niż tylko sprawdzenie certyfikatu rezydencji kontrahenta i oświadczenie odbiorcy płatności.

10.02.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

9-procentowa stawka CIT pełna niejasności

CIT

Po styczniowych zmianach przepisów i podwyższeniu limitu przychodów do określania statusu małego podatnika niejasne stały się regulacje dotyczące korzystania z obniżonej stawki CIT. Rozbieżności w limitach przychodów wywołują wątpliwości – zwłaszcza, że nie wiadomo, który kurs waluty stosować i czy chodzi o kwoty brutto czy netto.

06.02.2020

Związki partnerskie wymagają zmian w prawie

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Do debaty publicznej – tym razem za sprawą wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – wracają związki partnerskie. Problem staje się pilny, bo Polacy coraz częściej rezygnują z małżeństw. Dotyka ich jednak wiele trudności – od prawa do informacji o stanie zdrowia, prawa do pochówku, po kwestie finansowe. Muszą uciekać się do różnych sztuczek i lawirować między przepisami.

05.02.2020

Rząd chce ograniczenia agresywnego planowania podatkowego

Ordynacja CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które mają ograniczyć stosowanie agresywnego planowania podatkowego o charakterze transgranicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom budżet państwa i samorządy zyskają łącznie ponad 735 milionów złotych rocznie. Zmiany wejdą w życie w kwietniu 2020 roku.

04.02.2020

Awarie systemu, urząd czynny do 15. - niełatwe życie podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

Zamykanie urzędów skarbowych o godz. 15, częste błędy w działaniu systemów do przesyłania e-deklaracji i jednolitych plików kontrolnych utrudniają podatnikom kontaktowanie się z organami podatkowymi. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że za opóźnienia czy niedotrzymanie terminów rozliczenia to podatnicy, a nie urzędnicy, ponoszą konsekwencje.

04.02.2020

System Tax Free dla wszystkich przedsiębiorców?

VAT

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaproponował korzystne dla drobnych przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących VAT. Postuluje on zastosowanie preferencyjnej stawki Tax Free dla wszystkich, niezależnie od wielkości obrotów. Ministerstwo Finansów obiecuje zmianę przepisów.

03.02.2020

Brexit na razie bez wpływu na podatki

VAT Akcyza Podatki międzynarodowe Brexit

W sobotę Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 31 grudnia 2020 roku będzie trwał okres przejściowy. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Skutki podatkowe transakcji zawieranych później będą teraz przedmiotem szczegółowych negocjacji. Nowe zasady najpewniej zaczną obowiązywać w styczniu przyszłego roku.

03.02.2020

Podatnicy nie wiedzą, jak dokumentować unijną sprzedaż z zerowym VAT

VAT Podatki międzynarodowe

W styczniu weszły w życie przepisy unijnego rozporządzenia dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i prawa do stosowania 0-proc. VAT. Są one bardziej restrykcyjne niż te krajowe – zwłaszcza, że polskie regulacje były do tej pory interpretowane dość liberalne. Prawo unijne ma jednak pierwszeństwo przed krajowym.

03.02.2020

Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.

31.01.2020

Wykonywanie zawodu biegłego rewidenta będzie trudniejsze

Rachunkowość Finanse

W piątek, 31 stycznia, formalnie kończy się pierwszy miesiąc działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. W praktyce nowa organizacja cały czas jest na etapie tworzenia i szuka pracowników. Biegli rewidenci obawiają się jednak zmian. Przewidują też, że działania kontrolerów spowodują wzrost cen usług audytorskich i wyeliminują z rynku małe firmy.

31.01.2020

Resort finansów czeka na głos podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

- Będziemy zbierać pomysły i opinie, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powstanie specjalna aplikacja Głos podatnika. Będzie można zgłaszać tam swoje uwagi i propozycje dotyczące podatków.

30.01.2020

Rachunków technicznych nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT Rachunkowość

Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.

30.01.2020