Przypomnijmy. - z początkiem 2019 r. obniżono preferencyjną stawkę CIT z 15 do 9-proc. na podstawie ustawy nowelizującej z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2159).

W 2019 r. ze stawki 9 proc. mogli skorzystać podatnicy posiadający status małego podatnika, których przychody inne niż z zysków kapitałowych osiągnięte w bieżącym roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro oraz posiadali status małego podatnika. Status małego podatnika w 2019 r. posiadali natomiast ci podatnicy, których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z należnym VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.

Warunki konieczne do spełnienia

Rafał Fudali, doradca podatkowy, starszy konsultant w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce tłumaczy, że mechanizm skorzystania z niższej stawki podatku dochodowego skonstruowano tak, że aby ją zastosować, należy spełnić dwa warunki dotyczące limitu przychodów. Pierwszy dotyczy poprzedniego roku podatkowego i decyduje o statusie małego podatnika w bieżącym roku podatkowym. Drugi limit dotyczy roku bieżącego, w którym podatnik chce skorzystać ze stawki 9-proc.

Zobacz również: 9-proc. CIT spowoduje podwyżkę podatku >>

Nowy limit od 2020 roku

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że na podstawie ustawy nowelizującej z 9 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2244), od 1 stycznia 2020 r. podniesiono tylko limit dotyczący posiadania statusu małego podatnika, do równowartości w złotych kwoty 2 mln euro. Rozbieżność w limitach przychodów wprowadza zatem niepewność u podatników, którzy w 2020 r. chcieliby skorzystać z niższej stawki CIT. Okazuje się bowiem, że nieprzekroczenie 2 mln euro przychodów w 2019 r. nie gwarantuje możliwości skorzystania w 2020 r. z 9-proc. stawki CIT. Taki podatnik musi mieć także odpowiednio niskie przychody w 2020 r., które nie mogą przekroczyć 1,2 mln euro. Dodatkowo, limit 2 mln euro jest liczony jako kwota brutto (wraz należnym VAT). Z kolei, przepisy ustawy o CIT nie określają, czy limit 1,2 mln euro dotyczący roku bieżącego należy liczyć jak kwotę netto czy brutto.

Czytaj w LEX: CIT 2020 - przewodnik po zmianach >

- Moim zdaniem, mając na uwadze brak wskazania w ustawie o CIT, że kwota obejmuje także należny VAT (tak jak ma to miejsce w przypadku definicji małego podatnika), limit ten naliczy liczyć jako kwotę netto – zauważa Rafał Fudali.

 

Niższa stawka CIT dla firm pod znakiem zapytania

Ekspert tłumaczy, że podwyższenie limitu pozwalającego na uznanie podatnika za małego zwiększy liczbę firm, które będą mogły skorzystać ze stawki 9-proc. CIT. Podkreśla także, że w przypadku poprzedniego limitu małego podatnika (1,2 mln euro brutto), firmy, które całą sprzedaż opodatkowują podstawową stawką VAT (23 proc.), aby uzyskać ten status w roku następnym, nie mogły osiągnąć przychodu netto na poziomie wyższym niż 975 609,76 euro. Dzięki podwyższeniu limitu do 2 mln euro brutto, firmy opodatkowujące sprzedaż stawką 23-proc. VAT uzyskają w 2020 r. status małego podatnika, jeżeli ich przychód netto w 2019 r. nie przekroczył 1 626 016,26 euro. Jednakże firma, która wygenerowała w 2019 r. przychód netto na poziomie 1,6 mln euro, w 2020 r. rozliczy CIT według stawki 9-proc. tylko wówczas, jeżeli jej przychód netto w 2020 r. nie przekroczy 1,2 mln euro.

Sprawdź w LEX: Czy wydanie towarów, w zamian za wygrany voucher, powoduje obowiązki informacyjne na gruncie CIT? >

Zatem, beneficjenci zmiany definicji małego podatnika skorzystają w 2020 r. z preferencyjnej stawki CIT, jeżeli w 2020 r. ograniczą swoje przychody lub utrzymają je na zbliżonym poziomie. - Nie wydaje się, aby celem ustawodawcy było zachęcanie małych podatników do skorzystania z obniżonej stawki CIT poprzez ograniczanie lub brak rozwoju prowadzonej przez nich działalności – podkreśla ekspert.

 

Cena promocyjna: 111.2 zł

|

Cena regularna: 139 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Limity na podstawie średniego kursu walut NBP

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wysokość obu limitów w złotówkach określa się na podstawie średnich kursów walut NBP z dwóch różnych dni. W 2020 r. podatnik skorzysta z 9-proc. stawki CIT, jeżeli w 2019 r. nie przekroczył 2 mln euro brutto przychodu, przeliczonego na złote po kursie z 1 października 2019 r., a w trakcie 2020 r. nie przekroczy 1,2 mln euro przychodu netto, przeliczonego po kursie z pierwszego dnia roboczego 2020 r. (2 stycznia 2020 r.).

Sprawdź w LEX: Czy koszt wynajmu urządzenia zastępczego zwiększa wartość modernizowanego środka trwałego? >

Rafał Fudali podsumowuje, że podwyższenie limitu małego podatnika od 1 stycznia 2020 r. co prawda rozszerza teoretycznie krąg firm uprawnionych do obniżonej stawki CIT, jednakże wprowadzi także niepotrzebne komplikacje w stosowaniu stawki 9 proc. Jego zdaniem, właściwszym rozwiązaniem byłoby podniesienie limitu przychodów roku bieżącego do 2 mln euro netto oraz odejście od powiązania stawki 9-proc. ze statusem małego podatnika. Uprościłoby to mechanizm stosowania tej stawki oraz osiągnęłoby cel omawianej zmiany. Chodziło przecież o zwiększenie liczby firm uprawnionych do stosowania preferencyjnej stawki CIT.