Skarbówka coraz chętniej stosuje klauzule dotyczące unikania opodatkowania

CIT Spółki

GAAR – broń organów podatkowych - przestaje istnieć tylko na papierze. Skarbówka coraz częściej pomija skutki podatkowe transakcji zawieranych przez firmy. Szczególnym zainteresowaniem fiskusa cieszą się pracownicze programy motywacyjne. To duży problem, bo przedsiębiorcom może grozić wymiar dodatkowego zobowiązania, sięgającego nawet 120 proc. osiągniętej korzyści.

25.02.2020

MF przedstawiło wzór informacji zastępczej

Ordynacja CIT

Podatnicy wkrótce będą musieli wypełniać i przesyłać fiskusowi kolejny formularz. Będzie to tzw. informacja zastępcza. Dokument trzeba będzie składać w celu cofnięcia skutków unikania opodatkowania. W niektórych przypadkach zastąpi on korektę deklaracji. Jego złożenie wywoła takie same skutki.

24.02.2020

Pracownicy skarbówki dostaną nowe legitymacje

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowało wzory legitymacji służbowych. Obowiązujące obecnie stracą ważność najpewniej już 1 marca 2020 roku. Nowe dokumenty mają być bardziej nowoczesne, bezpieczne i trudniejsze do podrobienia.

24.02.2020

E-paragony i wirtualne kasy fiskalne coraz bliżej

VAT

Ministerstwo Finansów potwierdziło właśnie, że prace nad kasami fiskalnymi w formie oprogramowania i e-paragonów wkrótce wejdą w życie. Paragony będzie można wydawać klientom elektronicznie lub tylko pokazywać je na ekranie. Możliwe będzie też korzystanie z kas w formie aplikacji na telefon. Eksperci chwalą zmiany, wskazują jednak na pewne niedociągnięcia.

24.02.2020

MF: Codziennie ponad 6 tys. rozmów telefonicznych o rozliczeniach rocznych

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej w 2019 roku odebrali prawie 1,7 mln telefonów. W styczniu 2020 r. odbyli 6300 rozmów dziennie – twierdzi Ministerstwo Finansów. A ponieważ kontakt telefoniczny jest sprawniejszy i szybciej można wymienić się informacjami, to też MF skierował pracowników obsługujących czat do obsługi telefonów.

22.02.2020

Ustawa okołobudżetowa podpisana

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej. Przewiduje ona m.in. podwyżki i nagrody dla nauczycieli, finansowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, leków dla seniorów i wydatków na obronę narodową.

20.02.2020

Pączek w biurze może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Odliczać można jednak wydatki pracownicze. Zaliczyć można do nich m.in. zakupy różnego rodzaju przekąsek i ciastek do biura dla pracowników. Tym samym firmowe pączki mogą być kosztem podatkowym pracodawcy.

20.02.2020

Komu przysługuje ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2019 rok

Domowe finanse PIT

Ulgę na dziecko odlicza się od podatku. Można z niej skorzystać za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską lub pełnił funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej. Co do zasady, w ramach ulgi na jedno dziecko miesięcznie odliczyć można nieco ponad 92 złote.

19.02.2020

Lista krajów niechętnych współpracy w uszczelnianiu podatków coraz dłuższa

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rada UE przyjęła we wtorek zmienione konkluzje o unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej. Do ośmiu już umieszczonych w wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej UE postanowiła dodać cztery kolejne. Chodzi o kraje, które nie wdrożyły w wyznaczonym terminie reform podatkowych, do których się zobowiązały.

19.02.2020

Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS za darmo, ale za podatkowe trzeba zapłacić

Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można uzyskać online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje jednak 21 złotych. Przedsiębiorcy dziwią się tej opłacie – zwłaszcza, że ZUS potwierdzenia o braku zaległości wystawia za darmo.

19.02.2020

Będą nowe zasady wymiany danych o płatnościach VAT

VAT Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Rada UE przyjęła we wtorek zestaw przepisów, które ułatwią wykrywanie oszustw podatkowych w transgranicznych transakcjach e-handlowych. Nowe środki pozwolą państwom członkowskim w zharmonizowany sposób gromadzić ewidencję udostępnioną elektronicznie przez dostawców usług płatniczych. Nowe regulacje dotkną m.in. banki.

18.02.2020

Twój e-PIT działa, ale przedsiębiorcy z rozliczeniem muszą poczekać

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

15 lutego ruszyła akcja rozliczeniowa PIT. Potrwa do końca kwietnia 2020 roku. Od soboty poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się ponad 1,3 miliona razy. Takie dane potwierdziło właśnie Ministerstwo Finansów. Problem mają jednak przedsiębiorcy. Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L nie działają.

18.02.2020

Firmy boją się obowiązkowego e-fakturowania

VAT Spółki

Aż 46 proc. przedsiębiorstw z krajów Unii Europejskiej obawia się, że może nie sprostać nowym wymogom dotyczącym elektronicznej wymiany dokumentów. Taki wniosek wynika z opublikowanego właśnie przez firmę VATGlobal opracowania Meeting the challenges of a changing tax landscape. Niepewność firm wynika przede wszystkim z często zmieniającego się prawa.

18.02.2020

Tu chodzi o pieniądze, zdrowie na dalszym planie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie od lipca 2020 roku podatku cukrowego ma obniżyć spożycie słodyczy i poprawić stan zdrowia Polaków. W kwietniu zacznie jednak obowiązywać niższy VAT na... paluszki, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Rządowi zależy więc raczej nie na zdrowiu obywateli, a na dodatkowych wpływach z nowej daniny. Chodzi o trzy miliardy złotych rocznie.

18.02.2020

Uwaga na oszustów udających pracowników skarbówki

Domowe finanse PIT

Od soboty, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl dostępne są przygotowane przez skarbówkę roczne deklaracje PIT. W ten sposób można rozliczyć PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28. Próbują to wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. Najlepiej nie otwierać takich przesyłek i od razu je usunąć.

17.02.2020

Za część ubezpieczenia na czas delegacji pracownik musi zapłacić podatek

PIT

Skarbówka uważa, że tylko ubezpieczenie kosztów leczenia pracownika w zagranicznej delegacji nie jest jego przychodem. Domaga się więc podatku od polisy dotyczącej assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenia bagażu podróżnego. Twierdzi, że jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

17.02.2020

W sobotę rozpoczął się sezon rozliczeń rocznego PIT za 2019 rok

Domowe finanse PIT

W poprzednich latach roczny PIT można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia. W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rozpoczyna się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Złożenie PIT wcześniej nie ma znaczenia. Rozliczanie podatku potrwa do 30 kwietnia.

15.02.2020

Budżet państwa na 2020 rok bez deficytu przyjęty

Finanse publiczne Finanse

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 rok. W głosowaniu odrzucono ponad 460 wniosków mniejszości, podobny los podzieliły poprawki zgłoszone przez opozycję. Przyjęte zostały jedynie propozycje zgłoszone przez PiS. Znaleziono m.in. dodatkowe 10 milionów złotych na program strategii onkologicznej.

14.02.2020

Leki z ulgą w PIT, ale suplementy już nie zawsze

Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna

Przepisy o uldze rehabilitacyjnej dają prawo do odliczenia wydatków na zakup leków. Skorzystać z nich mogą niepełnosprawni i ich opiekunowie. Inaczej trzeba jednak traktować suplementy diety. Odliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy produkt ma cechy leku i jest dopuszczony do obrotu.

14.02.2020