Ministerstwo Finansów wskazało w uzasadnieniu projektu, że stosowanie kas ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym. Ponadto, projekt ma też na celu zmniejszenie kosztów wywiązywania się podatników z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz usprawnienie procesów rejestracji i kontroli sprzedaży detalicznej w czasie rzeczywistym. Kasy te stanowić mają alternatywę dla obecnie użytkowanych kas rejestrujących.

 

Wymagany specjalny certyfikat

Projektowane przepisy przewidują, że kasa będzie musiała posiadać certyfikat kasy wystawiony przez jej producenta. Będzie to unikatowy certyfikat klucza publicznego przydzielony danej kasie, wystawiony przez producenta tej kasy i podpisany certyfikatem producenta, który jest zawarty w kasie. Ma służyć bezpieczeństwu przesyłanych danych. Certyfikat będzie ważny 10 lat od daty wystawienia.

Zobacz również: Kasy fiskalne w smartfonie w konsultacjach do 4 września >>

Kasa fiskalna może działać bez odpowiedniego kodu >>

Ewidencja sprzedaży przy użyciu kas

Przepis § 7 projektu rozporządzenia zawiera przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji przez podatników przy użyciu kas. Zgodnie z regulacjami zawartymi w § 7 ust. 1 projektu rozporządzenia podatnicy prowadzą ewidencję każdej czynności sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej od podatku, przy użyciu kas. Sprzedawca będzie miał obowiązek zapewnienia połączenia kasy z drukarką. Warto też zwrócić uwagę, że podatnik przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji będzie zobowiązany dokonać fiskalizacji kasy, zapewniając dostęp do sieci telekomunikacyjnej i przesyłanie danych. Proces fiskalizacji ma odbywać się automatycznie.

 

Bestseller
Bestseller

Aleksander Kaźmierski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 233.1 zł

|

Cena regularna: 259 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł