Praca zdalna wykonywana za granicą może być podatkową pułapką

PIT Podatki międzynarodowe

Z powodu epidemii koronawirusa pracodawcy zlecili swoim pracownikom pracę zdalną. Część osób, korzystając z lata, zdecydowała się na świadczenie pracy spoza kraju. Takie rozwiązanie może jednak wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami w zakresie podatków, ubezpieczeń czy też spraw związanych z szeroko rozumianymi kwestami imigracyjnymi.

03.08.2020

Producenci rolni mogą już składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Akcyza

Od 3 sierpnia producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Wnioski w tej sprawie z załączonymi fakturami VAT można składać do końca sierpnia do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów.

03.08.2020

Podatnik skarży się na niesłuszną egzekucję, skarbówka nie wie - zawiesić, czy umorzyć?

Ordynacja Doradca podatkowy Compliance

Przepisy o egzekucji są na tyle nieprecyzyjne, że urzędnicy nie wiedzą, jak postępować, gdy decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności na osobę trzecią (np. zarząd spółki) uchyli sąd. Nie jest jasne, czy do czasu uprawomocnienia się wyroku, postępowanie należy zawiesić, czy umorzyć. Sądy twierdzą, że zawiesić. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Przepis wymaga zmiany, bo mało która firma może czekać 2,5 roku na zakończenie sprawy.

03.08.2020

MF rozpoczyna "prekonsultacje" w sprawie estońskiego CIT

CIT Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw trafia dziś do prekonsultacji - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. I zapowiada, że przepisy o tzw. estońskim CIT mają wejść w życie na początku 2021 roku.

31.07.2020

Split payment wskazany na fakturze czasem można zignorować

VAT Rachunkowość

Zdaniem administracji skarbowej na fakturze można umieścić dopisek o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu, nawet jeśli dana transakcja nie musi być nim objęta. Jeśli odbiorca otrzyma taki dokument, płatności nie musi dzielić. Według ekspertów ta odpowiedź to przykład całkowitego wypaczenia sensu wydawania interpretacji podatkowych.

31.07.2020

MF wyjaśnia, co można przywieźć z wakacji

Ordynacja Domowe finanse Akcyza

Ministerstwo Finansów opublikowało specjalny przewodnik. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy. Chodzi także o przewożenie przez granicę żywności, wyrobów tytoniowych i alkoholu.

30.07.2020

Przybywa wniosków o odroczenie terminu płatności podatków i rozłożenie na raty

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Prawie 59 tysięcy wniosków o rozłożenie podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca 2020 roku. To ponad 2,6 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej dotyczyły podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z danych Ministerstwa Finansów.

30.07.2020

Taksówką z pracy do domu bez dodatkowego podatku, ale autobusem już z PIT

PIT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że dojazd z pracy do domu taksówką, za którą zapłaci pracodawca, nie jest przychodem pracownika. Firma w rezultacie nie musi pobierać od niego zaliczki na PIT. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa ucieszy pracowników. Dziwi jednak fakt, że organy podatkowe nie chcą podatku za przejazdy taksówką, ale autobusem już tak.

30.07.2020

Wyższe koszty uzyskania przychodów także dla umów zleceń

PIT Rachunkowość

Zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych. Umowy na kwoty niższe niż 200 złotych rozlicza się jednak według innych zasad.

29.07.2020

Jak ujmować korekty cen transferowych - wstecz czy na bieżąco?

CIT PIT

Nie ubywa wątpliwości dotyczących rozliczania korekt cen transferowych. W znowelizowanych przepisach o CIT i PIT wprowadzone zostało zagadnienie korekt, co powinno ułatwić prawidłowe postępowanie w przypadku korygowania rozliczeń międzygrupowych. Niestety podatnicy otrzymali jedynie warunki dokonania takich korekt, które zamiast odpowiedzi generują jednak kolejne pytania.

29.07.2020

Będzie specjalna ulga podatkowa na zakup robotów

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.

29.07.2020

Założenia do budżetu państwa na 2021 rok przyjęte

Finanse publiczne Rachunkowość Administracja publiczna

W przyszłym roku inflacja wyniesie 1,8 proc., PKB wzrośnie zaś o 4 proc. W 2020 roku PKB spadnie jednak jeszcze o 4,6 proc. Stopa bezrobocia w 2021 roku ma wynieść 7,5 proc.. Polityka rządu ma być nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Wynika to z przyjętych przez rząd we wtorek założeń do projektu przyszłorocznego budżetu.

28.07.2020

MF szykuje zmiany w przekazywaniu 1 procenta

Domowe finanse PIT

Do tej pory to naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych byli odpowiedzialni za przekazywanie 1 procenta na rzecz wskazanych przez podatników w rocznych PIT-ach organizacji pożytku publicznego. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmian w tym zakresie. Za przekazywanie darowizn będzie teraz odpowiadał tylko jeden urząd.

28.07.2020

Gotówkę przewożoną w bagażu trzeba zgłosić

Ordynacja Domowe finanse

Warszawska skarbówka przypomina o obowiązku zgłaszania przewozu w bagażu gotówki w kwocie w wyższej niż 10 tysięcy euro. Zgłaszać trzeba m.in. wywóz pieniędzy poza Unię Europejską lub ich przywóz. Za brak zgłoszenia są kary. Straży granicznej pomagają dwa psy, które są przeszkolone do wykrywania waluty.

28.07.2020

Interpretacje podatkowe – ochrona dla jednej strony, ryzyko dla drugiej

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Praktyka pokazuje, że organy podatkowe oceniają tę samą transakcję w różny sposób. Jeśli tylko jedna ze stron ma taką interpretację, druga nie ma żadnej ochrony. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy rozliczeniach VAT. Nagminnie łamana jest wtedy zasada neutralności podatku. Wywołuje to niekorzystne skutki finansowe u podatników.

28.07.2020

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.

27.07.2020

Sejm przyjął wykonanie budżetu państwa za 2019 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm zdecydował w piątek o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Podjął też uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok. Dochody przyniosły nieco ponad 400 miliardów złotych. Deficyt wyniósł natomiast 13,7 miliardów.

24.07.2020

Spółka cywilna odliczy koszty użytkowania auta wynajętego od wspólnika

PIT Małe i średnie firmy

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że wydatki na najem samochodu od wspólnika, w części na niego przypadającej, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej. Odliczyć można jednak koszty dotyczące użytkowania pojazdu. Zdaniem doradców podatkowych, takie podejście może być jednak ryzykowne.

24.07.2020

Wyższe koszty uzyskania przychodów także dla umów o dzieło

PIT Rachunkowość

Zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych.

23.07.2020

MF przedstawiło objaśnienia podatkowe do przepisów tarcz antykryzysowych

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ogłoszone w środę objaśnienia zajmują 123 strony. Ministerstwo Finansów zapewnia, że podatnicy będą korzystać z ochrony, jeśli się do nich zastosują. Stan faktyczny musi być jednak zbieżny z tym opisanym w objaśnieniach. Dokument dotyczy m.in.: PIT, CIT, VAT, rozliczania darowizn, podatku od przychodów z budynków, ulgi na złe długi i ujmowania strat.

23.07.2020