Będzie więcej czasu na zatwierdzenie sprawozdań finansowych

Rachunkowość Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę projekt rozporządzenia, z którego wynika, że sprawozdania będzie można zatwierdzić do sześciu tygodniu po ustaniu stanu epidemii. Według obecnych przepisów, termin na tę czynność mija 30 września.

09.09.2020

Coraz więcej skarg podatników w sądach administracyjnych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.

09.09.2020

Korzystanie z ulgi IP Box nie wymaga bieżącej ewidencji rachunkowej

CIT PIT

Ulgę IP Box można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji na jej potrzeby przez cały rok. Prawo nie wymaga, by była ona robiona na bieżąco. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA we Wrocławiu. Daje on prawo do skorygowania rozliczeń za poprzedni rok i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku.

09.09.2020

Ulga na zakup robotów prawdopodobnie już od stycznia 2021 roku

CIT PIT

W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

08.09.2020

Ważny interes podatnika przesądza o prawie do ulg

Ordynacja Doradca podatkowy

Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.

08.09.2020

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.

08.09.2020

Rząd chce opodatkować spółki komandytowe

CIT PIT

Najpewniej już od stycznia 2021 roku całkowicie zmienią się zasady rozliczania podatku dochodowego przez spółki komandytowe. Rząd chce, by stały się one podatnikami CIT. Dodatkowo, wszyscy płacący CIT będą musieli sporządzać i podawać do publicznej wiadomości stosowane przez siebie polityki podatkowe. To tylko niektóre zmiany z reformy PIT, CIT i ryczałtu, której założenia przedstawił rząd.

07.09.2020

Fakt powiązań nie musi świadczyć o unikaniu podatku

CIT PIT

Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie pokazuje, że skarbówka cały czas uważa, że celem istnienia podmiotów powiązanych jest unikanie podatków. Same powiązania to jednak za mało, by uznać transakcję za nierynkową. Chcąc podważyć cenę, organy podatkowe muszą dokonać oceny porównywalności wszystkich warunków kontraktu.

07.09.2020

Fiskus zaczyna pozwalać przedsiębiorcom się uczyć

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Ostatnie interpretacje potwierdzają, że organy podatkowe coraz przychylniej patrzą na przedsiębiorców, którzy chcą się uczyć. Skarbówka pozwala na to, by wydatki związane z edukacją, udziałem w szkoleniach, kursach czy studiach zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

05.09.2020

Rząd chce zlikwidować ulgę abolicyjną

CIT PIT

Polacy pracujący za granicą, którzy pozostają polskimi rezydentami podatkowymi i dotąd nie musieli płacić podatku dochodowego w Polsce, bo korzystali z tzw. ulgi abolicyjnej, od przyszłego roku będą musieli podzielić się dochodem z polskim fiskusem. Rząd planuje bowiem likwidację tzw. ulgi abolicyjnej. I to prawdopodobnie już od 1 stycznia 2021 r.

04.09.2020

MR: Płacący za turnus rehabilitacyjny bonem turystycznym nie odprowadza podatku

Domowe finanse PIT Koronawirus

Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.

04.09.2020

Prowadzenie firmy w mieszkaniu to wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoje firmy w miejscu zamieszkania, mogą być zmuszeni do płacenia wielokrotnie wyższego podatku od nieruchomości. Będzie tak zwłaszcza, jeśli zdecydowali się też z tej okazji rozliczać koszty uzyskania przychodów. Problem nabiera istotnego znaczenia, zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, gdy wiele osób świadczy usługi zdalnie. Zdaniem ekspertów, podatku można jednak uniknąć.

04.09.2020

Trybunał zbada konstytucyjność raportowania schematów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny przyjął wniosek doradców podatkowych o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych. W konsekwencji sprawa dotyczy tajemnicy doradców podatkowych. Do Krajowej Rady Doradców Podatkowych wpłynęło zawiadomienie prezes TK o skierowaniu wniosku do merytorycznego rozpoznania.

03.09.2020

Rusza kolejna edycja Finansoaktywnych

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse

Do 30 września można zgłaszać się do szóstej edycji programu Finansoaktywni. Organizuje go Ministerstwo Finansów. Tematem przewodnim w tym roku jest planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu. Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu już teraz.

03.09.2020

Ulga tylko na pierwszą kasę fiskalną

VAT Rachunkowość

Rozwój firmy, rozszerzenie działalności gospodarczej i zakup kolejnych kas fiskalnych nie dają już prawa do skorzystania z ulgi na zakup urządzenia. Na podatkowy bonus zasługują tylko te kasy, które przedsiębiorca nabył na początku prowadzenia biznesu. Fiskus jest nieugięty. Doradcy podatkowi uważają jednak, że z odliczenia powinno się korzystać w szerszym zakresie.

03.09.2020

Umowa ubezpieczenia podlega podatkowi u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku (sygn. akt I SA/Po 87/20), stwierdził, że umowa ubezpieczenia jest świadczeniem podobnym do umów gwarancji i poręczeń w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem dyrektora KIS prezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych – piszą eksperci KPMG w Polsce.

02.09.2020

Obiad od firmy wolny od dodatkowego PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie, że posiłek finansowany przez pracodawcę nie jest przychodem pracownika. Firma nie musi więc pobierać zaliczki na PIT, bo to ona czerpie korzyści z obiadu. Kolejne pytanie o świadczenia nieodpłatne pokazuje jednak, że konieczna jest pilna zmiana przepisów w tym zakresie. Rodzą one zbyt wiele wątpliwości, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązał problemu.

02.09.2020

Z państwowych autostrad znikną szlabany

Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od czwartego kwartału 2021 roku.

01.09.2020

Śmierć jednego z małżonków nie wyklucza wspólnego PIT

Domowe finanse PIT

Po śmierci jednego z małżonków z ulg mu przysługujących, może skorzystać drugi. Mąż lub żona mogą wybrać: wypełnić PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie przysługuje również w sytuacji, w której jeden z małżonków zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed rozliczeniem podatku.

01.09.2020

Zerowa stawka VAT przy eksporcie cały czas problematyczna

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Działy księgowe i operacyjne muszą ściśle ze sobą współpracować, a skutki eksportu i transakcji trójstronnych trzeba analizować pod każdym względem. Najnowsze stanowisko NSA potwierdza, że szczególnie problematyczne są te sytuacje, w których to nie dostawca odpowiada za transport towarów poza granice Polski. Sprzedawca nie może wtedy zastosować zerowej stawki VAT.

01.09.2020