Prawo.pl
Konieczność poszerzenia uprawnień doradcy podatkowego, wzmocnienia tajemnicy zawodowej przy przestępstwach fakturowych oraz wypracowania nowego modelu egzaminu na doradcę podatkowego. Takie są główne wnioski płynące z konferencji z okazji 25-lecia ustawy o doradztwie podatkowym, zorganizowanej w Ministerstwie Finansów.
Wiesława Moczydłowska
13.12.2021
Doradca podatkowy Finanse
Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.
Wiesława Moczydłowska Krzysztof Koślicki
13.12.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
W sytuacji, w której energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na prywatnym domu będzie wykorzystywana chociażby w częściowym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych na podatek akcyzowy nie będzie miało zastosowania. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Wiesława Moczydłowska
11.12.2021
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Resort finansów przypomina o obowiązku wymiany kas fiskalnych. Od stycznia 2022 roku podmioty uczestniczące w systemie Tax Free muszą mieć kasy online. Ma to związek z faktem, że od przyszłego roku cały obieg dokumentów w zakresie zwrotu VAT podróżnym ma odbywać się w formie elektronicznej.
Krzysztof Koślicki
10.12.2021
VAT

Fiskus zmienia zdanie i dopuszcza darowizny w gotówce – pod jednym warunkiem

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Skarbówka zaczyna łagodniej traktować darowizny przekazywane w gotówce. By skorzystać ze zwolnienia z podatku, najbliższa rodzina nie musi zlecać przelewu. Pieniądze można przynieść do banku i wpłacić na konto – ważne, by wpłaty dokonywał darczyńca, a nie osoba obdarowana. Mimo korzystnej interpretacji, pełen niejasności przepis cały czas jednak obowiązuje. Darowizn przybywa, trzeba go zatem szybko poprawić.
Krzysztof Koślicki
10.12.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
W czwartek Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. 436 posłów głosowało za ustawą, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
Domowe finanse Akcyza
Do 17 grudnia potrwają konsultacje podatkowe dotyczące ogłaszania niektórych wzorów formularzy podatkowych składanych przez płatników. Projekty formularzy nie będą już zamieszczane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, lecz udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Zmianę w tym zakresie wprowadza Polski Ład.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.
Piotr Aleksiejuk
09.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Spółki

Hotele żądają zwrotu podatku od nieruchomości za czas lockdownu

Finanse samorządów Koronawirus a prawo Nieruchomości
Hotele chcą zwrotu podatku od nieruchomości za okres lockdown-ów. Powołują się przy tym na jeden z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem doradców podatkowych mają szansę na wygraną w sądzie. A to może wywołać efekt kuli śnieżnej. W ich ślady mogą pójść zamykane w czasie pandemii sklepy, restauracje, siłownie, fryzjerzy. A wtedy samorządy będą miały problem.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2021
Finanse samorządów Koronawirus a prawo Nieruchomości
Ministerstwo Finansów konsekwentnie zapewnia, że w 2022 roku żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie, a w kolejnych latach ich dochody będą wyższe niż wynika to z prognoz włodarzy. Stworzone mechanizmy ochronne i rekompensaty dotyczą jednak tylko ubytków w PIT i CIT. Tymczasem od przyszłego roku nie będzie można rozliczać się kartą podatkową, a te dochody w całości trafiały do gmin.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
Finanse samorządów PIT Polski Ład
Po niemal czterech latach prac w Radzie UE, ministrowie finansów przyjęli tzw. „podejście ogólne” do zmian dotyczących stosowania obniżonych stawek VAT. Teraz czekamy tylko na niewiążącą opinię Parlamentu Europejskiego, poprawki redakcyjne i tłumaczenie tekstu na języki narodowe. Po ich dopełnieniu państwa członkowskie będą miały czas do końca 2024 roku, żeby dostosować się do nowych zasad.
Krzysztof Koślicki
08.12.2021
VAT Prawo europejskie

Biura rachunkowe negocjują nowe cenniki i umowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Styczniowe wejście w życie podatkowej części Polskiego Ładu wymusza zmiany organizacyjne w biurach rachunkowych. Księgowi zmieniają umowy z klientami i wprowadzają podwyżki – wszystko przez dodatkowe obowiązki wynikające z nowych przepisów. Trudniej - nie tylko finansowo - będą mieli klienci biur. Komplet dokumentów do zaksięgowania trzeba będzie przekazać dużo wcześniej.
Krzysztof Koślicki
08.12.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Na wtorkowym posiedzeniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Daje to szanse na zmiany w tej dyrektywie i wprowadzenie możliwości korzystania z obniżonych stawek podatku przez poszczególne kraje w większym zakresie. Priorytetem polskiego resortu finansów jest wprowadzenie zerowej stawki podatku na żywność.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Prawo europejskie
W wykazie prac legislacyjnych w środę zostały opublikowane zostały założenia do nowelizacji przepisów o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Chodzi o m.in. usprawnienie procesu kontroli nad obrotem tymi towarami. Zmiany mają być przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dotkną też rozliczeń akcyzy.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Akcyza Rachunkowość
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowe przepisy podwyższą kwoty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
Domowe finanse Akcyza

Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Poniedziałkowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca podpisów elektronicznych, wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję, zwłaszcza w środowisku pełnomocników. Jedni chwalą rozstrzygnięcie, inni twierdzą, że obowiązek umieszczania odrębnego podpisu na każdym z załączonych pism jest nadmiernym formalizmem, który komplikuje procedury i stwarza dodatkowe utrudnienia.
Wiesława Moczydłowska
07.12.2021
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Sytuacja, w której to podatnicy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: „faktura czy nota”, nie jest rzadka w obliczu prowadzonej działalności gospodarczej. Aby odróżnić te dwie okoliczności trzeba pamiętać o kilku zasadach. Czasami jednak możliwe jest rozliczenie wydatków w oparciu o notę.
Krzysztof Kaźmierski
07.12.2021
VAT Rachunkowość
To już druga edycja przygotowywanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu o polskich sprawach podatkowych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z niego, że aż 71 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez ten Trybunał w latach 2004-2021 było korzystnych dla podatników z Polski.
Rafał Bujalski Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Prawo europejskie
Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.
Milana Krzemień
07.12.2021
CIT Spółki Prawo gospodarcze

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Postępująca modernizacja i digitalizacja przeobraziła metody pracy doradców podatkowych. Od 2022 roku będą się oni musieli zmierzyć z elektronizacją doręczeń, nakazującą każdemu doradcy podatkowemu wykonującemu zawód posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych oraz z e-fakturami – poinformowało Ministerstwo Finansów, zapowiadając konferencję „25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego”.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Komisja Europejska, w ramach działań legislacyjnych po konferencji klimatycznej, przedstawiła projekt rozporządzenia, które nałoży dodatkowe obowiązki na importerów i eksporterów bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna oraz produktów wyprodukowanych z ich użyciem. Od stycznia 2023 roku Komisja chce też wprowadzić obowiązek raportowania związany z podatkiem węglowym. Pisze o tym Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.
Krzysztof Wiński
06.12.2021
Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2021
Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wydłużony zostanie okres, w którym można korzystać ze zwolnienia - choć nie dla wszystkich branż.
Monika Sewastianowicz
04.12.2021
VAT Rachunkowość
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia obniżającego VAT na gaz i prąd - to część tarczy antyinflacyjnej obiecanej przez rząd. Przepisy mają wydłużyć zwolnienia dla usług i towarów związanych z zapobieganiem epidemii COVID-19. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
Monika Sewastianowicz
04.12.2021

Resort finansów udostępnił wzór nowej e-Faktury

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów poinformował, że na ePUAP została opublikowana struktura logiczna e-Faktury (FA_VAT). Opublikowany wzór uwzględnia uwagi zgłoszone podczas testów do roboczej wersji struktury. Nowa e-Faktura ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z niej będzie dobrowolne. Obowiązkowe stanie się najpewniej rok później.
Krzysztof Koślicki
03.12.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Już od 2022 roku będzie możliwe posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji, a Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia podatkowe dotyczące nowego systemu tax refund. Nadchodzące ułatwienia w podatku u źródła (WHT) zaprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na czwartkowej konferencji „Economy, Tax & Crime” organizowanej przez Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wiesława Moczydłowska
03.12.2021
CIT PIT

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE
Witold Modzelewski
03.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Zagraniczny spadek i darowizna z podwójnym podatkiem

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Obowiązujące prawo powoduje konieczność zapłacenia podwójnego podatku od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn. Wszystko przez brak odpowiednich regulacji w zawartych z innymi krajami umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale też w polskiej ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Krzysztof Koślicki
03.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w czwartek za skierowaniem do dalszych prac w sejmowej komisji rządowego projektu ustawy, która ma obniżyć akcyzę na paliwa i energię elektryczną w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Zdaniem PiS, rozwiązania w niej zawarte zahamują inflację, opozycja uważa, że są one pozorne.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2021
Domowe finanse Akcyza