Prawo.pl
Opodatkowaniu PIT podlegają zarobki pochodzące z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy nie wymieniają tam jednak hodowli węży, boa dusicieli, ani jaszczurek. Oznacza to, że dochody z tego tytułu nie podlegają PIT. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa. Przy sprzedaży można także uniknąć VAT. Kupujący czasami będzie musiał jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Krzysztof Koślicki
21.08.2021
Domowe finanse PIT
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 rok. Ma to pozwolić na dodatkowe wsparcie gospodarki w 2022 roku zapowiedziane w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021-24.
Krzysztof Koślicki
20.08.2021
Administracja publiczna
W 2021 roku spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. W efekcie, ich dochody opodatkowane są obecnie także CIT na poziomie spółki, a nie tak, jak wcześniej – wyłącznie na poziomie wspólników. Zmiana zasad opodatkowania przysporzyła podatnikom wielu problemów i wątpliwości – mówi Prawo.pl Daniel Szczepanik, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.
Krzysztof Koślicki
20.08.2021
Ordynacja CIT Spółki
Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, resort finansów przygotował specjalną ulgę – dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej zatrudnieni na podstawie szeroko pojętego stosunku pracy. Propozycje MF dyskryminują jednak korzystających z 50-proc. autorskich kosztów podatkowych. M.in. nauczycieli akademickich, dziennikarzy, programistów, architektów, artystów
Krzysztof Koślicki
20.08.2021
PIT Polski Ład
Już 36 216 osób podpisało petycję przygotowaną przez Rzecznika MŚP i Radę Przedsiębiorców pod hasłem "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". Na zmianach w podatku liniowym stracą wszyscy – przedsiębiorcy, pracownicy i konsumenci - podkreślają jej autorzy. I dodają, że Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców
Krzysztof Sobczak
19.08.2021
PIT Małe i średnie firmy
Jak zapewnia Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, w resorcie tym nie są prowadzone żadne prace w zakresie tzw. testu przedsiębiorcy. Celem przepisów wprowadzających obowiązek przesyłania danych z ewidencji podatkowych jest przede wszystkim ułatwienie rozliczenia podatku.
Krzysztof Koślicki
19.08.2021
CIT PIT Polski Ład
Projekt Polskiego Ładu przewiduje wprowadzenie specjalnej ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Z odliczenia skorzystają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub według 19-proc. stawki podatku. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
19.08.2021
CIT PIT Polski Ład
Polski Ład wpłynie znacząco na ubezpieczenia zdrowotne płacone za osoby współpracujące. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, składki będą dodatkowym obciążeniem domowego budżetu. Może się okazać, że ubezpieczanie członków rodzin będzie nieopłacalne. Nowe przepisy uderzą przede wszystkim w emerytury kobiet, które często współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
19.08.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
To ostatni moment na rozpoczęcie działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową. Od 1 stycznia 2022 r. rząd zamierza ją zlikwidować, a prawo do opodatkowania w tej formie mają zachować tylko ci, którzy na karcie będą w dniu 31 grudnia 2021 roku. Eksperci jednak ostrzegają: to może nie wystarczyć. Skróceniu ulegnie bowiem lista wolnych zawodów uprawniających do karty podatkowej.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2021
PIT Finanse Polski Ład
Nie można instrumentalnie wszczynać postępowania karno-skarbowego, aby tylko zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Organ powinien przedstawić stosowne dowody i chronologię czynności, które wskazują, że było to uzasadnione podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego przez podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
19.08.2021
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Resort finansów przygotowuje Krajowy System e-Faktur. Korzystanie z niego stanie się obowiązkowe. Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości, czy dane o sprzedaży będą odpowiednio zabezpieczone i czy nie trafią do konkurencji. MF zapewnia, że informacje o fakturach będą bezpieczne. Ochronią je specjalne systemy, szyfrowanie i kontrola dostępu.
Krzysztof Koślicki
18.08.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość RODO
Brak regulacji powoduje, że u zleceniobiorców za podróż służbową można uznać każdy wyjazd. Można również skorzystać ze zwolnienia od podatku i składek ZUS - wyjaśnia Paweł Ziółkowski, ekspert w LEX Księgowość. I dodaje, że takiej osobie przysługuje zwrot kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Paweł Ziółkowski
18.08.2021
PIT Prawo pracy
Komisja Europejska nie zgadza się, by Polska wprowadziła zerową stawkę VAT na książki. Trwają jednak prace nad kompleksową reformą VAT. Książki i czasopisma zostały uwzględnione wśród bardzo wąskiej listy kategorii, do których państwa członkowskie będą miały możliwość stosowania 0-proc. VAT. Za wprowadzenie zmian odpowiada Słowenia - przewodnicząca teraz Radzie UE.
Krzysztof Koślicki
18.08.2021
VAT Prawo europejskie
Polski Ład wprowadzi podwójny obowiązek informowania przez podatnika o fakcie zmiany formy opodatkowania w danym roku podatkowym, raz w dokumentacji przekazywanej do ZUS, a drugi raz poprzez pismo zawiadamiające naczelnika urzędu skarbowego. I to mimo zapisu informowania przez ZUS szefa KAS o formie opodatkowania wykazanej w dokumentach przekazywanych do ZUS
Izabela Leśniewska Jacek Leśniewski
17.08.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład

Olga Semeniuk pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich firm

Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki powołał wiceminister w tym resorcie Olgę Semeniuk na Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jak podano w komunikacie, "Pełnomocnik będzie działać na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw".
Krzysztof Sobczak
17.08.2021
Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Z systemu viaTOLL można korzystać do 30 września

Ordynacja Rachunkowość Administracja publiczna
Trwa okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Resort finansów zachęca do rejestracji. Radzi, by nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. W nowym systemie można rejestrować się za pośrednictwem operatorów kart flotowych.
Krzysztof Koślicki
17.08.2021
Ordynacja Rachunkowość Administracja publiczna

Test przedsiębiorcy wraca tylnymi drzwiami

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów nie porzuciło pomysłu weryfikacji samozatrudnionych i sprawdzania, czy nie udają przedsiębiorców, by ukryć faktyczny stosunek pracy. Plan resortu, by firmy przesyłały od 2023 roku do fiskusa niemal wszystkie dokumenty rozliczeniowe w formie elektronicznej, ułatwi ściganie pozornych przedsiębiorców. Kontrolować łatwiej będzie także Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.
Krzysztof Koślicki
17.08.2021
Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów przegrywało w sądach, więc zmieni przepisy. Chodzi o rozliczanie kosztów uzyskania przychodów przez firmy korzystające z tzw. finansowania dłużnego. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które uderzą zwłaszcza w tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić ekspansję na rynkach zagranicznych i nabywać podmioty konkurencyjne. Dotknie to także firmy powiązane.
Krzysztof Koślicki
16.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
W projekcie ustawy wprowadzającej Polski Ład podatkowy pojawiły się również zmiany w podatku od towarów i usług, które dotyczą tzw. grupy VAT, czyli podatnika grupowego. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że jakoś nie umiemy zachować jakiejkolwiek ciągłości wiedzy i kolejne „ekipy” urzędników szczebla ministerialnego, które zajmują się tym podatkiem, zaczynają wszystko od początku
Witold Modzelewski
16.08.2021
VAT Doradca podatkowy Polski Ład
3089 zł - tyle wynosi obecnie limit dochodów dziecka, którego przekroczenie pozbawia podatnika-rodzica prawa do skorzystania z ulgi na dziecko. Ministerstwo Finansów informuje, że po zmianach planowanych w ramach Polskiego Ładu, kwota ta pozostanie bez zmian.
Agnieszka Matłacz
14.08.2021
Domowe finanse PIT
Polski Ład to cały szereg zmian – nie tylko dla przedsiębiorców. Już od stycznia przyszłego roku znacząco zostanie podwyższona kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy. Nowe przepisy wpłyną także na podatek m.in. świeżo upieczonych małżonków, samotnych rodziców, korzystających z ulgi rehabilitacyjnej, odliczających ulgę prorodzinną na dzieci czy kupujących mieszkania. Dziś w Prawo.pl podsumowujemy zmiany dla Kowalskiego.
Krzysztof Koślicki
14.08.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Projekt Polskiego Ładu dotyka wielu zagadnień podatkowych - także regulacji dotyczących podatku VAT. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie możliwości wyboru opodatkowania usług finansowych. Niewątpliwie jest to rozwiązanie rewolucyjne z perspektywy podmiotów działających w branży finansowej – piszą eksperci PwC.
Katarzyna Dobosz Wojciech Gede
13.08.2021
VAT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Podatki lokalne rosną z roku na rok - są nowe stawki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ogłoszone właśnie obwieszczenie umożliwi gminom wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Więcej zapłacą więc m.in. właściciele mieszkań i domów. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.
Krzysztof Koślicki
13.08.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych ma stać się prostsza. Objaśnienia podatkowe wydano na wniosek przedsiębiorców i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Interpretacja przepisów jest wiążąca dla administracji skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2021
VAT Rachunkowość

Adwokaci chcą prawa do niższej stawki ryczałtu

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład
W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku wprowadzić niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać w oparciu o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Obniżona stawka będzie miała zastosowanie także dla zawodów technicznych (m.in. architektów). Adwokaci apelują, by obniżony ryczałt można było stosować także do usług prawniczych.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Nierealny termin na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Ogromną zmianą, praktycznie nierealną do zrealizowania w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, będzie termin ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Czym jest to spowodowane? Nowelizacja art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zmieni dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sposób wyliczania składki zdrowotnej
Izabela Leśniewska Jacek Leśniewski
12.08.2021
PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
To straszne, że polski ustawodawca postanowił walczyć z inwestycjami w nieruchomości. W czasach rekordowo niskich stóp procentowych był to dotychczas najbezpieczniejszy i najlepszy sposób lokowania kapitału. Polski Ład tymczasem obiera sobie inwestorów za wroga i próbuje uszczelnić system tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To obłęd – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy.
Bartosz Kubista
12.08.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Projekt Polskiego Ładu przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia tu podatku dochodowego. Pomysł jest ciekawy, jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencji, będzie musiał spełnić szereg trudnych i wymagających warunków - m.in. udowodnić, że przez ostatnie lata nie było się polskim rezydentem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
PIT Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda w środę odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wystąpił o to dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki, który argumentował, że Gowin podważa działania rządu i Polski Ład. Partia Porozumienie zdecydowała w tej sytuacji o wystąpieniu z koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej wiceministrowie podali się do dymisji.
Krzysztof Koślicki
11.08.2021
Administracja publiczna Polski Ład
Jak wynika z badania KPMG, najistotniejszą zmianą wprowadzoną w tym roku w CIT jest obowiązek sporządzania i publikowania informacji z realizacji strategii podatkowej. Duże znaczenie miało również odroczenie mechanizmu pay and refund w podatku u źródła, które już po przeprowadzeniu badania zostało ponownie przesunięte z 30 czerwca na 31 grudnia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
11.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład