Do przepisów o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi mają być wprowadzone istotne zmiany legislacyjne.
Nowy rejestr miejsc dostarczania paliwa
Chodzi m.in. o wprowadzenie do systemu prawnego obowiązku rejestracji miejsc dostarczenia paliwa napędowego (obecnie rejestrowane są wyłącznie miejsca dostarczenia paliwa opałowego), obowiązku przekazywania przez stacje paliw stanu liczników urządzeń pomiarowych/odmierzaczy z dystrybutorów, objęcie systemem SENT każdego przewozu paliwa (analogicznie jak w przypadku paliw opałowych - również do podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej i bez względu na ilość paliwa w przesyłce), oraz sankcje za nieprzestrzeganie projektowanych regulacji.
W prawie energetycznym ma z kolei pojawić się obowiązek uzyskania koncesji kolejnych grup wyrobów, objęcie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nadzoru nad działalnością stacji zakładowych, rozlewu gazu do butli oraz rozszerzenie zakresu stosowania opłaty koncesyjnej.
Cena promocyjna: 62.1 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Resort finansów chce także stworzyć nowy rejestr miejsc odbioru paliwa. Powstanie też specjalny interfejs niezbędny dla przesyłania danych o stanach liczników urządzeń, przez stacje paliw które wybiorą możliwość ich przesyłania bezpośrednio z POS (point of sale) – terminali stosowanych na stacjach paliw do obsługi transakcji sprzedaży. MF liczy, że wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych będzie skutkować zmniejszeniem dotychczasowej sprawozdawczości w tym obszarze.
Zmiany także w akcyzie
Nowelizacja ma dotknąć także rozliczeń podatku akcyzowego. W zakresie ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, projekt przewiduje zmiany legislacyjne, które zmodyfikują zasady dokonywania zwrotu podatku akcyzowego, ograniczając prawo do zwrotu podatku producentom rolnym, w stosunku do których organy podatkowe wydały ostateczną decyzję w sprawie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. MF liczy, że wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią organom prowadzącym postępowanie w sprawie zwrotu podatku zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, tj. wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta, uzyskiwanie informacji niezbędnych do weryfikacji, czy organ podatkowy wydał decyzję ostateczną określającą zobowiązanie podatkowe. W szczególności, dzięki projektowanej zmianie w ustawie – Ordynacja podatkowa organy te zyskają możliwość dostępu do informacji z akt objętych tajemnicą skarbową, w zakresie, w jakim jest to niezbędne w toku postępowań w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Zobacz również: Rolnicy dostaną wyższy zwrot akcyzy od zakupów oleju napędowego >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.