Prawo.pl
Ministerstwo Finansów analizuje możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych, ale wyklucza całkowite jego zniesienie. Jedną z możliwych opcji jest wprowadzenie kwoty wolnej. Miałoby to zachęcać do oszczędzania osoby dysponujące niewielkimi pieniędzmi. Resort uzależnia jednak decyzję od konsultacji z instytucjami finansowymi.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
PIT
Księgowi przyznają, że ich praca jest coraz trudniejsza, m.in. w wyniku ciągłych zmian przepisów podatkowych. Aż 77 proc. spośród nich uważa, że zawód ten powinien być ponownie uregulowany, zwłaszcza poprzez konieczność uzyskiwania certyfikatu umiejętności zawodowych i obowiązek ustawicznych szkoleń. Trzeba przywrócić oficjalną weryfikację umiejętności księgowego - to dość powszechna opinia.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki na udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci zauważają, że to już kolejny przypadek, gdy WSA wydaje wyrok korzystny, a NSA przyznaje rację fiskusowi. Pytają, czy obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika w ogóle ma jeszcze zastosowanie.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse
Czy dobrze jest być zwolnionym z podatku? Na pierwszy rzut oka, niewątpliwie możemy stwierdzić, iż lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym. Mając do wyboru: zapłacenie kilkuset tysięcy złotych podatku albo uwolnienie się od zapłaty w ogóle, każdy podatnik chętnie wybrałby to ostatnie. Pisze o tym Agnieszka Czernik, ekspert Tax Alert.
Agnieszka Czernik
27.10.2022
CIT Rachunkowość

Sejm zamraża ceny prądu dla małych firm i podmiotów wrażliwych

Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat chce, by ceny prądu były zamrożone w 2023 r. na poziomie niższym, niż chciał Sejm: 450 zł dla gospodarstw domowych i 600 zł dla małych firm i samorządów. W ustawie pozostał specjalny podatek od przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu tą energią. Projekt wciąż budzi kontrowersje.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Posiadanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów w spółkach cywilnych nie pozbawia spółki z o.o. prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Taką korzystną interpretację wydały w środę organy skarbowe. Eksperci podkreślają, że dotychczas panował pogląd, iż spółki cywilne nie mają prawa do ryczałtu. Interpretacja jest istotna, umożliwia nowe konfiguracje biznesowe i możliwości inwestycyjne.
Wiesława Moczydłowska
27.10.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki

Sztuczna inteligencja wkracza w świat podatków

VAT Doradca podatkowy Nowe technologie
Cyfrowa rewolucja poważnie wpływa na relacje między podatnikiem i fiskusem - przyznają uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej. Zastrzegają jednak, że użycie sztucznej inteligencji do rozstrzygania sporów podatkowych powinno być ograniczone, a ostateczne decyzje i wyroki powinny należeć do człowieka.
Paweł Rochowicz
26.10.2022
VAT Doradca podatkowy Nowe technologie
Któż z nas nie słyszał powtarzanej od wieków kwestii, że „…na tym świecie pewne są̨ tylko śmierć́ i podatki.”? Szczere i prawdziwe twierdzenie Benjamina Franklina pozostanie żywe zawsze, bo przecież tam wszędzie, gdzie są potrzeby społeczeństwa, tam zawsze będzie musiało istnieć źródło ich finansowania.
Krzysztof Kaźmierski
26.10.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Czy samo posiadanie gruntów przez przedsiębiorcę skutkuje uznaniem ich za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, niesłuszne jest decydowanie o powiązaniu gruntów z prowadzeniem działalności wyłącznie na podstawie ich sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków, czy też z powodu posiadania ich przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.
Malwina Pasternak-Janik
26.10.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów w ramach przygotowań do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur udostępniło bezpłatną aplikację do próbnego wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. Nadaje się ona do zastosowania przez podatników i osoby przez nich upoważnione. Narzędzie to umożliwia m.in. wystawianie i odbieranie dokumentów sprzedaży oraz ich podgląd.
Paweł Rochowicz
26.10.2022
VAT Rachunkowość
W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej ulgi, jeśli sponsorują działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru Ministra Kultury. Jednak nie obejmuje to innych organizacji zaangażowanych w działalność kulturalną, takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o zmianę tego prawa.
Krzysztof Sobczak
25.10.2022
CIT PIT Administracja publiczna
Samochody hybrydowe z silnikiem mniejszym niż dwulitrowy będą jeszcze przez siedem lat zwolnione z akcyzy - proponuje rząd. Projekt ustawy zakłada też uproszczenia rozliczeń dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz małych producentów alkoholi.
Paweł Rochowicz
25.10.2022
Akcyza Małe i średnie firmy
W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023. Są one wyższe o 5,44 proc. od tegorocznych. W połączeniu z ogłoszonymi wcześniej stawkami maksymalnymi dla niektórych ciężarówek efekt będzie oczywisty: realna podwyżka tych podatków nawet o kilkanaście procent.
Paweł Rochowicz
25.10.2022
Podatki i opłaty lokalne
Minister finansów powołała skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego na nową kadencję. Jej przewodniczącym został Marcin Lachowicz. Komisja składa się z sześćdziesięciu członków - przedstawicieli resortu finansów, sędziów sądów administracyjnych, przedstawicieli środowiska nauki i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Wiesława Moczydłowska
25.10.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.
Justyna Kowalik
25.10.2022
VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Czy można starać się o zwrot podatku po upływie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie, w której doszło do takiego przedawnienia, ale zachodzą okoliczności uzasadniające wznowienie postępowania, a tym samym zwrot podatku zapłaconego wcześniej, niż przed pięcioletnim okresem przedawnienia.
Paweł Rochowicz
24.10.2022
Podatki i opłaty lokalne

Darowizny: Fiskus nieugięty, orzecznictwo rozbieżne, MF nie widzi problemu

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Regulacje dotyczące darowizn wśród najbliższej rodziny wciąż nie doczekały się jednoznacznych interpretacji. Fiskus uznaje, że pieniądze nie mogą być przekazane w gotówce. Orzecznictwo niektórych sądów administracyjnych jest jednak mniej restrykcyjne. Chaos utrudnia życie podatnikom, jednak Ministerstwo Finansów nie planuje zmiany przepisów – mimo apeli i zaangażowania Rzecznika Praw Obywatelskich.
Wiesława Moczydłowska
24.10.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Nabycie przez osobę niepełnosprawną na współwłasność z osobą pełnosprawną samochodu osobowego, nie spowoduje utraty zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w stosunku do osoby niepełnosprawnej. Muszą jednak zostać spełnione wszystkie warunki tego zwolnienia. Podatek zapłaci drugi współwłaściciel.
Wiesława Moczydłowska
22.10.2022
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse
Ogólnopolska Konferencja Podatkowa to jeden z flagowych projektów ELSA Poland. Tworzy forum wymiany wiedzy i doświadczenia, dzięki któremu uczestnicy nabywają nowe kompetencje przydatne na studiach oraz na ścieżce kariery zawodowej. W tym roku uczestnicy zastanowią się m.in. nad kwestią, czy system podatkowy może być mniej skomplikowany. Patronem medialnym wydarzenia jest serwis Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
21.10.2022
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały w sprawie sposobu naliczania opłaty manipulacyjnej w postępowaniu egzekucyjnym. Sąd przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów, a termin rozprawy wyznaczy z urzędu. Na rozstrzygnięcie kwestii dotyczących naliczania opłaty manipulacyjnej trzeba więc jeszcze poczekać.
Wiesława Moczydłowska
21.10.2022
Ordynacja Finanse
Tegoroczne zmiany w PIT nie poprawiły znacząco pozycji Polski na tle systemów podatkowych innych państw europejskich. Znacząco poprawiła się jedynie sytuacja osób, które przeciętnie zarabiają i mają na utrzymaniu rodzinę. Tymczasem na lidera w łagodności systemów podatków osobistych w Europie wyrastają Czechy.
Paweł Rochowicz
20.10.2022
Domowe finanse PIT
Restrukturyzacje firm stają się coraz popularniejsze. Jednym z rozwiązań jest powołanie spółki celowej. Pojawia się jednak dylemat, przyjęcie której formy prawnej będzie najkorzystniejsze. Kwestie podatkowe odgrywają w tym zakresie dużą rolę. Od wybranej formy prawnej będą zależeć podatki płacone przez spółkę - utworzoną, ale i tworzącą - mówi Remigiusz Fijak, partner associate w ID Advisory
Krzysztof Koślicki
20.10.2022
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Organy skarbowe dostają coraz więcej narzędzi z pogranicza inwigilacji. Pozwala im to dokładniej prześwietlać działalność podatników. Niebezpieczny jest jeden z przepisów ustawy o KAS, który zezwala na żądanie danych o podatnikach od podmiotów gospodarczych, np. administratorów portali internetowych. Z uwagi na fakt, że orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tej kwestii rozbieżne, eksperci radzą, by działania skarbówki skarżyć do sądów.
Wiesława Moczydłowska
20.10.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Podatnicy częściej niż w poprzednich latach chcą, by fiskus wyjaśnił im zawiłe przepisy. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku złożyli ponad 21 tysięcy wniosków o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Pytania dotyczą najczęściej PIT i VAT. Eksperci przewidują, że pod koniec roku nastąpi nowa fala pytań.
Paweł Rochowicz
19.10.2022
PIT VAT Polski Ład
Jak utworzyć grupę podatników wspólnie rozliczających VAT i jakie powinny być szczegóły tych rozliczeń - wyjaśnia dokument opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Dotyczy przepisów, które wejdą w życie z początkiem 2023 roku. Mogą na nich skorzystać firmy np. z sektora finansowego, ale nawet objaśnione przepisy nie gwarantują, że podatnicy zaczną się grupować
Paweł Rochowicz
19.10.2022
VAT

NSA: Sześć miesięcy musi wystarczyć na złożenie oświadczenia

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nie można przeprowadzać testu zgodności z Konstytucją określonego przepisu bez odniesienia się do argumentacji, która wcześniej została podana przez Trybunał Konstytucyjny. Sześć miesięcy to nie jest za krótko, aby podatnik mógł zrealizować swoje uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w podatku od spadków i darowizn – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
18.10.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Opłatę cukrową będą płacili producenci, a nie sprzedawcy dosładzanych napojów. Nowe przepisy będą też zapobiegały wielokrotnemu płaceniu daniny od alkoholi w małych opakowaniach. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy, naprawiający dzisiejsze luki i nieścisłości w przepisach o tych parapodatkach.
Paweł Rochowicz
18.10.2022
Akcyza Prawo gospodarcze
Jeszcze w tym tygodniu może zostać uchwalona ustawa zamrażająca ceny prądu dla małych firm i odbiorców indywidualnych. I choć ma wspomagać biznes, to przedsiębiorcy z branży energetycznej wytykają jej poważne wady. Wskazują m.in. na brak gwarancji wypłaty pełnych rekompensat dla spółek obrotu energią, a także na możliwe niezgodności z prawem unijnym.
Paweł Rochowicz
18.10.2022
Małe i średnie firmy

Prof. Mariański: Najwyższe podatki płacą ludzie pracy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Cała konstrukcja Polskiego Ładu od samego początku była błędem. Rząd tego nie mówił, ale chodziło o wprowadzenie podwyżki obciążeń poprzez udawanie obniżki. Z całą stanowczością trzeba też powiedzieć, że w Polsce najgorzej jest pracować. To najmniej opłacalna forma aktywności zawodowej – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Adam Mariański.
Krzysztof Koślicki
18.10.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Aby wydatki iluzjonisty na zakup garnituru, koszuli, marynarki, spodni czy butów można było uznać za koszty uzyskania przychodów, to ubiór ten musi utracić charakter osobisty, np. poprzez trwałe opatrzenie zakupionej odzieży cechami charakterystycznymi logo reprezentowanej przez niego firmy. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że odmienne stanowisko jest wyrażane w przypadku ponoszenia kosztów zakupu elementów garderoby przez artystów.
Wiesława Moczydłowska
18.10.2022
PIT Doradca podatkowy