Prawo.pl
Webaplikacje stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Dochód z odpłatnego zbycia takiego prawa, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP i może zostać opodatkowany według preferencyjnej 5 proc. stawki podatku.
Wiesława Moczydłowska
30.04.2020
PIT
Jeśli podatnik błędnie ujmie sprzedaż na kasie fiskalnej, nie ma możliwości skorygowania pomyłki w samym urządzeniu. W sytuacji wystawienia paragonu i naliczenia VAT, mimo że transakcja była zwolniona z VAT, sprzedawca nie ma jednak obowiązku zapłaty podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
30.04.2020
VAT
30 kwietnia kończył się zawsze sezon rozliczeń podatkowych. W tym roku na rozliczenie rocznego PIT jest jednak więcej czasu. Terminy zostały wydłużone do 31 maja, a ponieważ w tym roku wypada on w niedzielę, zeznania podatkowe powinny trafić do skarbówki do 1 czerwca. Rozliczenie w tym czasie uchroni od kar i odsetek, da też prawo do przekazania jednego procenta na cele charytatywne.
Krzysztof Koślicki
29.04.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki, tzw. mikropożyczki, na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Przedsiębiorcy z tytułu otrzymania środków finansowych w ramach udzielonych im pożyczek nie uzyskują podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodów.
Tomasz Krywan
29.04.2020
PIT Koronawirus a prawo
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji przepisów tarczy antykryzysowej. Najbogatsi daninę solidarnościową będą mogli rozliczyć bez konsekwencji do 1 czerwca. Zapłata daniny po 30 kwietnia nie będzie skutkowała nałożeniem kar z kodeksu karnego skarbowego. Będzie też specjalne rozporządzenie, które zwolni późniejsze wpłaty z odsetek.
Krzysztof Koślicki
29.04.2020
PIT Koronawirus a prawo
Organy podatkowe nie pozwalają skorygować rozliczeń VAT o niezapłacone faktury, gdy na dzień przed złożeniem korekty deklaracji, któraś ze stron transakcji nie będzie czynnym podatnikiem VAT. Jest jednak problem, gdy to urząd sam wykreśli podatnika z rejestru. Z najnowszej interpretacji wynika, że ulga na złe długi w VAT w takim przypadku nie jest możliwa.
Krzysztof Koślicki
29.04.2020
VAT
Przychody ze sprzedaży otrzymanej w darowiźnie nieruchomości można przeznaczyć na spłatę zaciągniętego wcześniej kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Wydatek taki zostanie uznany za poniesiony na własne cele mieszkaniowe. Jeśli zaciągnięty kolejny kredyt ostatecznie przeznaczony jest na spłatę kredytu na cele mieszkaniowe, podatnik zachowa prawo do ulgi.
Wiesława Moczydłowska
28.04.2020
Domowe finanse PIT
Z preferencji lub zwolnień z podatku u źródła mogą korzystać podmioty, które są rezydentami w danym kraju i tzw. rzeczywistymi odbiorcami płatności. Epidemia i trudności w komunikacji i podróżach wpływają jednak istotnie na weryfikowanie miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności. Coraz większego znaczenia nabiera też kwestia dochowania należytej staranności
Krzysztof Koślicki
28.04.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo

Doradcy podatkowi opracowali przewodnik po tarczy antykryzysowej

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Samorząd doradców podatkowych przygotował specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0. Dokument ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Eksperci wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać. Opracowanie jest bezpłatne.
Krzysztof Koślicki
27.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W ostatnim czasie weszło w życie wiele zmian, które mają wpływ na kalkulację wynagrodzenia netto. Czym się różnią pojęcia wynagrodzenie brutto i netto oraz jak obliczyć swoje własne wynagrodzenie netto - na przykładach tłumaczy Sebastian Kałuża, aplikant adwokacki, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Sebastian Kałuża
27.04.2020
PIT

MF zleci specjalne analizy i badania podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo
Minister finansów może zlecać Krajowej Izbie Rozliczeniowej analizy skutków zachodzących zjawisk gospodarczych – nie tylko w czasie epidemii. Taki przepis znalazł się w obowiązującej tarczy antykryzysowej. Zdaniem ekspertów pozwoli to na gromadzenie zbyt wielu danych dotyczących przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
27.04.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo

Komisja Europejska uelastycznia przepisy dotyczące funduszy unijnych

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Obowiązuje drugi pakiet legislacyjny dla działań antycovidowych. Komisja Europejska poluzowała procedury, żeby łatwiej można było przesuwać pieniądze unijne na służbę zdrowia czy dla przedsiębiorców. Przyjęte rozwiązania obejmują między innymi dodatkową elastyczność w przenoszeniu środków miedzy funduszami polityki spójności.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.04.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów przedstawiło w piątek projekt rozporządzenia, które przewiduje zmiany w zakresie stosowania zerowej stawki VAT darowizn na rzecz walki z epidemią. Po wejściu w życie nowych przepisów z obniżonej stawki podatku będzie można korzystać w szerszym zakresie.
Krzysztof Koślicki
24.04.2020
VAT Koronawirus a prawo
Spłata przez podatniczkę długów spadkowych w celu zaspokojenia wierzycieli spadkodawczyni do 1 stycznia 2019 r. nie była podstawą zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Jest to możliwe dopiero po tej dacie. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
24.04.2020
Domowe finanse PIT

Gminy mogą elastycznie podchodzić do zwolnień w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W ramach tarczy antykryzysowej gmina może zwolnić czasowo przedsiębiorców z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy płatności rat podatku. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem. Resort finansów sugeruje, aby samorządy podchodziły do tej formy wsparcia elastycznie i pamiętały o dochodach własnych.
Robert Horbaczewski
24.04.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ustawa o CIT limituje zaliczanie do kosztów wydatków na usługi niematerialne. Odliczać w całości można jednak kwoty bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi. Problem w tym, że przepisy nie definiują tego pojęcia, a urzędnicy – jak potwierdza najnowsza interpretacja – próbują określać je zbyt luźno. Ograniczają przy tym zaliczanie do kosztów wydatków na marketing.
Krzysztof Koślicki
24.04.2020
CIT Spółki
Prezes Rady Ministrów, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wystąpi do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w Polsce stawki 0 proc. VAT na książki drukowane.
Krzysztof Sobczak
23.04.2020
VAT
W każdym miesiącu do informacji Krajowej Informacji Skarbowej dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Okazuje się, że podatnicy mają najwięcej problemów z rozliczeniami VAT, PIT, CIT i e-deklaracjami.
Krzysztof Koślicki
23.04.2020
Ordynacja

Pieniądze z budżetu UE będzie łatwiej wydawać

Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Rada Unii Europejskiej przyjęła w środę drugi już akt ustawodawczy zmieniający przepisy polityki spójności o wykorzystaniu unijnych funduszy strukturalnych. Chodzi o lepsze wykorzystywanie pieniędzy z polityki spójności na pomoc w walce z pandemią Covid-19. Już od piątku, 24 kwietnia, państwa członkowskie będą mogły przekierować zasoby na działania związane z kryzysem.
Krzysztof Koślicki
23.04.2020
Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Wydatki na zakup składników majątku firmowego, których jednostkowa wartość początkowa nie przekracza 10 tys. zł, nabyte przy wykorzystaniu jednorazowej pomocy z Urzędu Pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość ta istnieje, mimo, że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.
Wiesława Moczydłowska
23.04.2020
Prawnicy PIT Małe i średnie firmy

Terytorialny zasięg urzędów skarbowych przestanie mieć znaczenie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Minister finansów wskaże zadania Krajowej Administracji Skarbowej, które będą mogły być wykonywane przez urzędy z całego kraju. Ma to usprawnić obsługę podatników. Doradcy podatkowi widzą tu jednak ryzyko naruszenia przepisów o właściwości urzędów. Wydanie decyzji z ich naruszeniem jest jedną z przesłanek stwierdzenia jej nieważności. Nowa reguła może się więc stać źródłem sporów z fiskusem.
Krzysztof Koślicki
23.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Kwestia uznania zwrotu podatku za dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej należy do spornych zagadnień w przyznawaniu świadczeń. Według eksperta LEX Biuro Rachunkowe, zwrot podatku stanowi dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, ale z uwagi na fakt, iż co do zasady jest on wypłacany jednorazowo – to należy go uwzględnić w dochodzie rodziny,
Paweł Maczyński
23.04.2020
Pomoc społeczna Domowe finanse PIT

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.
Agnieszka Matłacz
22.04.2020
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

RPO: Zmiany w podatkach dają zbyt wiele przywilejów fiskusowi

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich przeanalizował zmiany w przepisach wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej. Jego zdaniem, są za małe. Dodatkowo, prowadzą do wniosku, że ustawodawca bardziej skoncentrował się na tworzeniu przepisów, które mają służyć realizacji zadań administracji skarbowej, niż na zapewnieniu realnej pomocy finansowej dla podatników.
Krzysztof Koślicki
22.04.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przepisy dają nadal nadmierną swobodę oszustom do żerowania na ludzkiej ufności - stwierdził w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I poinformował, że jego resort opracował zmiany w prawie ograniczające zyski lichwiarzy. Jedną z propozycji ma być zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Liczba dni, które w roku podatkowym spędzamy w jednym kraju to jedna z ważniejszych okoliczności, które są brane pod uwagę przy ustaleniu miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Z uwagi na zakaz przemieszczania się, wiele osób znajduje się obecnie w państwie, w którym nie ma (lub nie planowało mieć w 2020 roku) rezydencji podatkowej
Aldona Leszczyńska-Mikulska Jan Wnorowski
22.04.2020
PIT Koronawirus a prawo
Laptopy i tablety dla szkół do końca czerwca 2020 roku będą objęte zerową stawką VAT. Minister finansów podpisał we wtorek rozporządzenie w tej sprawie. Ma to ułatwić firmom przekazywanie sprzętu dla szkół, który następnie trafi do uczniów.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
Szkoła i uczeń VAT
Przychody uzyskiwane z najmu mieszkania w ramach umowy z firmą zapewniającą profesjonalną obsługę najmu krótkoterminowego nie mogą być zakwalifikowane do tzw. najmu prywatnego. Nie korzystają też z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym według 8,5 proc. stawki. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
21.04.2020
PIT

Przepisy o podatku od spadków i darowizn najeżone pułapkami

Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn
Interpretacje podatkowe potwierdzają jednoznacznie - nawet najbliższej rodzinie trudno skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Próby uniknięcia podatku nie przynoszą skutku. Wątpliwości interpretacyjnych jest zbyt dużo, a od niektórych przekazań majątku podatek trzeba zapłacić nawet dwa razy. Dodatkowo przepisy są niekorzystne dla związków nieformalnych.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn
Aby móc przekazać 1 proc. podatku na cele charytatywne PIT za 2019 roku trzeba rozliczyć do czerwca 2020 roku. To jedna ze zmian wprowadzonych niedawno w ramach tarczy antykryzysowej. Firmy z kolei dostały możliwość korzystnego rozliczenia inwestycji w ramach ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX. Z obniżeniem podatku nie trzeba czekać do przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo