Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem MEN

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem państwa w roku szkolnym 2021/2022 - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Według ministra to konieczne, by walczyć z kryzysem rodziny...

19.04.2021

Dostęp do świadczeń mogą stracić rodziny, które ich najbardziej potrzebują

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Rząd chce, by wnioski o świadczenie "Dobry Start" były składane wyłącznie drogą elektroniczną. Osobom, które nie mają komputera lub nie radzą sobie z internetem, pozostanie skorzystanie z "zusowskiej kafejki internetowej". Według ekspertów to jedynie preludium - zmiany wkrótce mogą objąć 500+. To uderzenie w najbiedniejsze rodziny

19.04.2021

Rocznik skrzywdzony przez system – oświatowcy apelują o przełożenie matury

Zarządzanie oświatą

Nowa formuła matury budzi lęk uczniów, rodziców i nauczycieli. Zmiana, mimo że była zapisana w aktach prawnych już dawno, wchodzi w życie w środku pandemii, gdy szkolnictwo zmaga się z problemami wynikającymi z nauki zdalnej. Dlatego oświatowcy apelują do resortu edukacji: odłóżmy tę nową formułę na dwa lata.

17.04.2021

Minister: Możliwy powrót dzieci klas I-III do szkół od 26 kwietnia

Szkoła i uczeń Koronawirus

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że najnowsze dane o zakażonych koronawirusem wyglądają optymistycznie. Oficjalne dane MZ poda przed południem, ale minister zapowiadał rano, że będzie ok. 10 tys. zachorowań mniej niż przed tygodniem. W tym kontekście poranna wypowiedź ministra Czarnka o możliwym powrocie klas I-III do szkół 26 kwietnia wygląda bardzo realnie.

16.04.2021

MEN: Za bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół odpowiada dyrektor

Koronawirus

O bezpieczeństwo uczniów dba dyrektor, a szczegółowe zasady określa statut szkoły - wyjaśnia resort edukacji, pytany o swoje plany na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które po roku izolacji wrócą do stacjonarnej nauki. Ministerstwo Edukacji i Nauki chwali się też poradnikiem na ten temat, który przekazało szkołom w 2020 roku.

16.04.2021

Nauczyciel nie musi pokazywać zaświadczenia o szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Część rodziców chce wiedzieć, czy nauczyciele ich dzieci są zaszczepieni. Argumentują, że to kwestia bezpieczeństwa – uczniów i ich samych. Oburzeni pedagodzy przypominają, że nawet jeżeli nie chcą się szczepić, to nie muszą się z tego tłumaczyć. A przepisy nie dają żadnej możliwości ujawniania, który nauczyciel nie przyjął szczepionki przeciwko Covid.

15.04.2021

RPO: Uczniowie powinni móc zrezygnować z religii przed osiemnastką

Możliwe byłoby rozważenie obniżenia granicy wieku, uprawniającej ucznia do samodzielnego decydowania o uczestnictwie w lekcjach religii i etyki - uważa RPO. Pisze w tej sprawie do resortu edukacji. Obecnie prawo takie art. 12 ustawy o systemie oświaty przyznaje tylko uczniom pełnoletnim.

14.04.2021

Mediacje lekiem na konflikty uczniowskie - ale szkoły się ich boją, albo nie znają

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Mimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej już lata temu zachęcało szkoły do korzystania z mediacji rówieśniczej, to w dużej części z nich jest to nadal pieśń przyszłości. Dyrektorzy może by i chcieli ale rada pedagogiczna często jest przeciwna. Sytuacji nie ułatwia też brak narzędzi i wiedzy, jak stosować to rozwiązanie oraz fakt, że pomocną dłoń podać im mogą w zasadzie jedynie organizacje pozarządowe.

09.04.2021

Ruszyły zapisy na szkolenia "Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”

Szkoła i uczeń Koronawirus

Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.

08.04.2021

Minister edukacji chce w kwietniu powrotu do nauki stacjonarnej, rzecznik MZ wątpi

Szkoła i uczeń Koronawirus

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił w czwartek, że jeszcze w kwietniu możliwy jest powrót nauki stacjonarnej. Wskazał na dane epidemiczne, które w jego ocenie są dość obiecujące. W podobnym tonie dzień wcześniej wypowiadał się minister zdrowia i sugerował, że jeszcze w kwietniu będzie możliwość powrotu do przedszkoli i do nauki w klasach I-III

08.04.2021

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.

08.04.2021

Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym z prawem do dodatku

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Część samorządów ogranicza wydatki na dodatki funkcyjne dla nauczycieli przedszkoli - zwracają uwagę posłowie. Chodzi o uzależnianie wypłaty dodatku od liczby godzin pensum wychowawcy. Resort edukacji wyjaśnia, że taka praktyka jest niezgodna z prawem. I podkreśla, że dodatek funkcyjny dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym jest dodatkiem obligatoryjnym.

07.04.2021

Świadectwa będą lepiej chronione przed fałszerstwem

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza wymienić druki świadectw i dyplomów - chodzi o lepsze zabezpieczenia tych dokumentów. Nowe wymogi dla kategorii dokumentów, do której należą świadectwa, wprowadziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Zmiany obejmą też arkusze ocen i suplementy do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

02.04.2021

Na egzaminach bez maseczek - rząd zaktualizował rozporządzenie

Zarządzanie oświatą

Resort zdrowia usunął luki w rozporządzeniu epidemicznym tak, by umożliwić organizację egzaminów ósmoklasisty i matur. Nauczyciele zasiadający w zespołach egzaminacyjnych mogą nocować w hotelach, zdający są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczki, a przy przekraczaniu granicy w celu zdawania egzaminu, nie trzeba odbywać kwarantanny.

31.03.2021

ZNP apeluje o szczepienia dla pracowników niepedagogicznych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego po raz kolejny apeluje o szczepienia dla pracowników administracji i obsługi szkół. Podnosi, że pozwoli to na zaplanowanie powrotu do zajęć stacjonarnych i zwiększy bezpieczeństwo osób pracujących stacjonarnie i mających kontakt z dziećmi w przedszkolach i szkołach.

31.03.2021

Młodzi posłowie zajmą się nauczaniem Kardynała Wyszyńskiego

Ruszyła rekrutacja do tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży - z racji pandemii konkurs będzie miał inną formułę. Nie będzie to jednak zdalna sesja. Dwuosobowe zespoły, które zgłoszą swój udział, muszą nadesłać pracę: plastyczną, wypracowanie lub projekt multimedialny. W tym roku tematem konkursu będzie: "Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

31.03.2021

Reforma edukacji włączającej - obawy o szkody w całym systemie oświaty

Kadry w oświacie

W projekcie zmian w nauczaniu włączającym pada słowo „przekształcenie”. W realiach polskich oznacza to: żeby szkołę przekształcić, należy ją zamknąć. Tego boi się środowisko edukacyjne - likwidacji szkół specjalnych. Resort edukacji niczego nie wyjaśnia, poprzestaje na ogólnikach, mimo że zgodnie z projektem, od początku 2022 zmiany miałyby wejść w życie.

30.03.2021

Sposób na młodego hejtera - nie kara, a porządna edukacja

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Akt oskarżenia wobec uczniów, którzy stanęli przed sądem za znieważanie prezydenta RP Andrzeja Dudy wywołał dyskusję, czy taki czyn powinien w ogóle być przestępstwem. A nawet jeżeli, czy powinny za niego odpowiadać również nastolatki. Tym bardziej, że brakuje systemowych rozwiązań, które pozwalałyby na zwalczanie mowy nienawiści. Jednak prawnicy nie mają w tej sprawie jednoznacznej opinii.

26.03.2021

Podręczniki do poprawki - mają lepiej spełniać wymogi podstawy programowej

Zespół ministerialnych ekspertów zakończył sprawdzanie podręczników do historii, wos i języka polskiego. Zalecono m.in, by książki w większym stopniu wdrażały ucznia w określony kanon kulturowy. Większy nacisk ma też kłaść na wartości oraz "cele właściwe dla naszego kręgu kulturowego". Dominują enigmatyczne sformułowania, ale wyraźnie widać dążenie do uwypuklenia roli Kościoła.

25.03.2021

Minister: Nowy Ład to liczne zmiany w oświacie i nauce

Zarządzanie oświatą

Edukacja, nauka, szkolnictwo wyższe to są obszary, w których naprawdę będziemy mieli wiele nowości - zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Nie wiadomo jeszcze, na czym mają polegać zmiany w tych obszarach, minister Czarnek zapowiada, że będą to " dobre nowości, z których będziemy się cieszyć".

24.03.2021