Nieodwracalne skutki odbycia kary powodują, że skazany nie idzie do więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia ma charakter wyjątkowy. A zatem powinno być stosowane, gdy ranga zarzutów kasacyjnych i wysoki stopień ich uprawdopodobnienia prowadzi do wniosku, że wykonywanie kary, przed rozpoznaniem kasacji, spowodowałoby dla skazanego wyjątkowo dolegliwe i w zasadzie nieodwracalne skutki i tym samym łączyłoby się z wyraźnym, nieuzasadnionym pokrzywdzeniem skazanego – taką linię orzeczniczą przyjął Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

22.01.2024

Nie można opodatkować trzy razy jednej transakcji

PIT

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił interpretację, zgodnie z którą pracownik otrzymujący akcje spółki matki polskiego przedsiębiorcy miałby trzykrotnie zapłacić podatek: w momencie otrzymania praw do akcji, otrzymania akcji oraz ich zbycia. To dobra wiadomość dla pracowników oraz spółek oferujących im programy motywacyjne. Na finał sprawy trzeba było jednak czekać ponad trzy lata.

22.01.2024

WSA: Nie trzeba przesłuchać sprzedawcy, by cofnąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prawo gospodarcze

Policjanci ujawnili fakt sprzedaży wódki osobie nietrzeźwej. Organ wydał więc decyzję, w której cofnął udzielone przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił wnioski o przeprowadzenie dowodów z przesłuchań nietrzeźwego klienta i sprzedawczyni, ponieważ uznał, że nie było to niezbędne do wyjaśnienia sprawy.

20.01.2024

WSA: Prokurent samoistny nie odpowiada za zaległości spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były prezes zarządu twierdził, że odpowiedzialność za zaległości powinien ponosić także prokurent samoistny, który posiadał wszelkie pełnomocnictwa do reprezentowania spółki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z tym poglądem i podkreślił, że prokurent samoistny nie został zaliczony przez ustawodawcę do katalogu osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości spółki, więc nie mógł być adresatem zaskarżonej decyzji.

19.01.2024

Zakwaterowanie nie jest przychodem pracownika - zmiana linii orzeczniczej

PIT Prawo pracy Podatki międzynarodowe

Wartość bezpłatnego zakwaterowania nie jest przychodem pracownika, którego pracodawca oddelegował do wykonywania zadań za granicą. Takie stanowisko zajął po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny, uzasadniając, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania. Według ekspertów to zmiana linii orzeczniczej, która może też być podstawą wystąpień o zwrot nadpłaty.

19.01.2024

SN: Sędzia dobrowolnie poddała się karze za przeklejanie cen na książkach

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O 20 procent będzie miała obniżone uposażenie sędzia w stanie spoczynku, która naraziła sprzedawcę książek na straty wynoszące 30 zł. Obniżenie uposażenia orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na rok. Jest to drugi wyrok w tej samej sprawie tego samego sędziego, tym razem z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

18.01.2024

SN: Przyczyna niewypłacalności bez znaczenia dla odpowiedzialności członków zarządu

Spółki Prawo gospodarcze

Była prezes zarządu nie chciała ponosić odpowiedzialności za zadłużenie spółki, które powstało w czasie, gdy pełniła swoją funkcję. Sąd Najwyższy uznał, że nie ma znaczenia, czy niewypłacalność była zawiniona przez zarząd, powstała z przyczyn obiektywnych lub leżących po stronie innych organów spółki albo jej wspólników. Podstawą powstania odpowiedzialności jest bowiem sam fakt bycia członkiem zarządu.

18.01.2024

SN: Można ponownie przesłuchać pokrzywdzone dziecko, ale warunkowo

Prawo karne

Dziecko pokrzywdzone przez czynności seksualne dorosłych lub przemoc poniżej 15 roku życia można ponownie przesłuchiwać , gdy oskarżony nie miał obrońcy w chwili pierwszego przesłuchania tylko wyjątkowo. Siedmiu sędziów Izby Karnej podjęło uchwałę według której prawo do obrony oskarżonego ustępuje przed zdrowiem psychicznym dziecka.

17.01.2024

SN: Pijana prokurator - wystarczy kamera policji, nie trzeba powoływać biegłych

Prawo karne Prawnicy

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości przez panią prokurator było zarejestrowane kamerami policji. Wobec tego dowód ten został zbadany przez sąd. Zaś dowód z opinii biegłych na poczytalność obwinionej nie mógł być przeprowadzony przed Sądem Najwyższym, gdyż jest on niedopuszczalny przy rozpoznawaniu sprawy uchylenia immunietu prokuratorskiego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

17.01.2024

NSA: Ważna uchwała w sprawie gruntów warszawskich

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpoznał istotne zagadnienie prawne. Okoliczności określone w ustawie o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa - mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej również w sytuacji, gdy miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy.

16.01.2024

SN: Za nadużycie zależności służbowej sędziemu grozi złożenie z urzędu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia sądu rejonowego, wykorzystując swoją pozycję i zależność służbową, wielokrotnie zmuszał swoją asystentkę do czynności seksualnych. Skazany przez sąd karny, teraz będzie sądzony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, po tym, jak Izba Dyscyplinarna złożyła obwinionego z urzędu. Postępowanie zostanie wznowione.

13.01.2024

SN: Sędzia administracyjny będzie sądzony przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, podobnie jak jej zlikwidowana poprzedniczka - Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, że sprawy dyscyplinarne sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego należy przekazać do rozpoznania sądowi dyscyplinarnemu - Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, mimo że obwiniony sędzia woli odpowiadać przed Sądem Najwyższym. Sprawę rozpoznano w ramach procedury odwoławczej od decyzji nieistniejącej izby.

12.01.2024

Izba Kontroli: Wybory do parlamentu były ważne

Wybory

Wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października ub. roku są ważne - orzekła w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zanotowano historyczny rekord frekwencji. Ale też wyborcy zgłosili wiele protestów - 1177. Protesty te rozpoznawały przez trzy miesiące składy trzech sędziów. Dotyczyły one głównie złamania ciszy wyborczej, tzw. "turystyki wyborczej" i wydawania zaświadczeń ją umożliwiających.

11.01.2024

NSA: Rezultat nie liczy się przy umowie o wygłoszenie wykładu

Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Prezes NFZ prawidłowo zakwalifikował prowadzenie wykładu do umów o świadczenie usług, do których zastosowanie mają przepisy dotyczące zlecenia. Przeprowadzenie wykładu z zakresu pielęgniarstwa ginekologicznego nie nosi cech dzieła. Samo zawarcie w umowie postanowień dotyczących prawa autorskiego czy nazwanie umowy umową o dzieło nie wystarcza do podważenia kwalifikacji tej umowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

11.01.2024

Sąd: Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynniki wpływające na pensje

Zawody medyczne

Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynnik pracy, według którego wyliczana jest wysokość minimalnej pensji zasadniczej, aby nie narazić się na zarzut nieuzasadnionego różnicowania wynagrodzeń - uznał sąd rejonowy w Kielcach. Zauważył jednocześnie, że szpital nie mógł dokonać jednostronnie zmian na niekorzyść pielęgniarek. Pozew wniosły pielęgniarki, którym po wejściu w życie tzw. ustawy podwyżkowej, szpital przestał uwzględniać wyższe wykształcenie przy określaniu wysokości pensji.

11.01.2024

Izba Pracy SN nie uwzględniła odwołania Kamińskiego od wygaszenia mu mandatu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, w sprawie wygaszenia jego mandatu przez marszałka Sejmu. Jednocześnie stwierdzono, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie, które zapadło w ubiegłym tygodniu, nie ma mocy prawnej, ponieważ ta Izba nie jest sądem.

10.01.2024

Zbyt obszerna skarga w sprawie kredytu działa na niekorzyść

Prawo cywilne Kredyty

Kasacja pozwanego banku z racji swojej obszerności odbiera mu walory argumentacyjne, poznawcze i nierzadko procesową skuteczność – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, dlatego należało odmówić jej przyjęcia. Tym bardziej, jeżeli podnoszone w nim kwestie prawne dotyczące umów kredytu powiązanych z walutą obcą, są przedmiotem obszernego orzecznictwa.

10.01.2024

SN: Uzależniony narkoman nie płaci nawiązki

Prawo karne

Osoba uzależniona od narkotyków, jak i osoba zażywająca je po raz pierwszy, jest tak samo traktowana przy orzekaniu kary za posiadanie znacznej ilości marihuany. Zatem uzależnienie stwierdzone u osoby posiadającej, wbrew przepisom ustawy, określoną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych nie wpływa na kwalifikację prawną czynu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i dodał, że narkoman nie płaci nawiązki.

10.01.2024

NSA: Auto z USA nadaje się do naprawy, nie jest odpadem

Środowisko Odpady

Sąd I instancji nieprawidłowo podzielił stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące uznania pojazdu za odpad w trakcie jego międzynarodowego przemieszczenia – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok. Dodał, że z unijnych wytycznych wynika, że pojazd używany klasyfikowany jest zazwyczaj jako odpad m.in., gdy nie nadaje się do drobnych napraw lub posiada znacznie uszkodzone istotne części np. nie jest pocięty na pół.

09.01.2024

WSA: Podróż niepełnosprawnego dziecka do przedszkola nie może być katorgą

Niepelnosprawność

Organizacja przez gminę przewozu niepełnosprawnego dziecka nie może być realizowana ze szkodą dla niego. A tak by się działo, gdyby podróż małoletniego odbywała się różnymi środkami transportu i trwała kilka godzin. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Przewóz ma być odpowiedni, a nie jakikolwiek.

08.01.2024