SN: Prokurator wydalona ze służby, bez środków do życia

Prawnicy Prokuratura

Najsurowszy wymiar kary musi mieć społeczne oddziaływanie - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Kara ma charakter prewencyjny dla środowiska prokuratorskiego. Dla obwinionej prokurator nie jest zemstą, lecz jest adekwatna do okoliczności - dodał sąd.

06.03.2019

SN: Samorząd notarialny testuje prawo kosztem swoich członków

Prawnicy

Pisemna umowa najmu lokalu przeznaczonego na kancelarię notarialną nie jest konieczna - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał wyrok uniewinniający rejenta. Okazanie tytułu własności lokalu podczas wizytacji też nie jest obowiązkowe - podkreślił SN.

05.03.2019

Strasburg: Kontrola pasażerów na lotnisku nie może być nieograniczona

Prawo karne Policja

Brytyjska ustawa zezwalająca na zaostrzoną kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach i umożliwiająca zatrzymanie, przeszukanie i przesłuchanie pasażera bez uzasadnionej przyczyny, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego pasażerki - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.03.2019

NSA: Strona sporu sądowego otrzymuje akta w trybie kpa

Administracja publiczna

Gdyby spółka żądała akt na podstawie kodeksu, minister spraw wewnętrznych przekazał by jej do dokumenty wglądu. Ale skoro chciała dostępu w trybie informacji publicznej, to nie miała szans na wygraną przed sądami administracyjnymi, zwłaszcza, że nie wskazała o jakie konkretnie dokumenty chodzi - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.03.2019

SN: Dzięki opinii biegłego kardiologa, oskarżony nie musi daleko podróżować

Opieka zdrowotna

Z opinii lekarskiej wynikało, że oskarżony nie powinien podróżować 600 km z miejsca zamieszkania do siedziby właściwego sądu. Było to związane z jego problemami zdrowotnymi, które mogłyby nasilić się. Aby proces mógł się toczyć, trzeba wyznaczyć inny sąd do rozpoznania sprawy - orzekł Sąd Najwyższy.

04.03.2019

Sąd: Sprzedaż mieszkania nie rozciąga się na korzystanie z garażu

Prawo cywilne Budownictwo

Zanim pozwani sprzedali powódce lokal z udziałem w gruncie, zwrócili użyczone im klucze do garażu. Choć formalnie byli współwłaścicielami tego pomieszczenia, niemniej nie mogli oni z niego korzystać, gdyż dokonano wcześniej podziału rzeczy w naturze. Skoro pozwani nie mają kluczy do garażu, powództwo jest niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Piszu.

03.03.2019

NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

WSA: Gmina nie może zakazać drobnych napraw aut

Samorząd terytorialny

Gmina ma prawo wprowadzić do regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującym na jej obszarze zapisy dotyczące naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością ograniczenia właścicieli aut do napraw drobnych

02.03.2019

Rodzic, który zmienia płeć, dzieci pozywać nie musi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozew o ustalenie płci metrykalnej osoby transseksualnej powinien być wytoczony przeciw rodzicom powoda. Nie można zatem oddalić powództwa z tej przyczyny, że powód odmawia podania danych osobowych jego dzieci. Płeć rodzica nie wpływa na zakres władzy rodzicielskiej - przyjął Sąd Najwyższy. Wyrok SN komentują eksperci.

02.03.2019

Wakacje z karaluchami - biuro podróży zapłaci zadośćuczynienie

Rynek i konsument

Warunki hotelowe odbiegały od ogólnie przyjętych dla standardu czterogwiazdkowego, nawet lokalnej kategorii. Sąd Okręgowy w Olsztynie potwierdził, że biuro podróży ma zapłacić turyście odszkodowanie za to, że musiał sam opłacić inny hotel oraz zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.

02.03.2019

NSA: Minister powinna ujawniać wyniki konsultacji przed reformą oświaty

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Minister edukacji narodowej uważa, że przebieg i wnioski ze spotkań zespołu ekspertów "Dobrej Zmiany" były wewnętrznym dokumentem. I nie są jawne. Naczelny Sąd Administracyjny jest innego zdania. Uznał, że stanowiły one element procesu legislacyjnego przed reformą systemu oświaty i powinny być ujawnione.

01.03.2019

SN: Wyłączenie emerytów i rencistów z nagród było dyskryminacją

Prawo pracy

Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

01.03.2019

SA: Potrzebna kolejna operacja, ale to nie wina lekarzy, tylko typu schorzenia

Opieka zdrowotna

Przeprowadzenie kolejnej operacji tego samego schorzenia nie uzasadnia samo w sobie domagania się finansowej rekompensaty od szpitala. Nie jest wprawdzie wykluczona w takiej sytuacji wina personelu medycznego, lecz tę trzeba udowodnić. W przeciwnym wypadku pozostaje się pogodzić, że niektóre choroby mogą nawracać - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

01.03.2019

WSA: Gnębienie lokatorów zadecydowało o utrzymaniu decyzji Komisji reprywatyzacyjnej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Komisja reprywatyzacyjna przy ministrze sprawiedliwości miała prawo uchylić decyzję o oddaniu nieruchomości przy ul. Kazimierzowskiej w Warszawie, bo przeniesienie roszczeń do nieruchomości było rażąco sprzeczne z interesem społecznym i doprowadziło do zastraszania lokatorów - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny.

28.02.2019

SN: Nieważna uchwała walnego zgromadzenia działa wstecz

Prawo cywilne Spółki

Akcjonariusze spółki pominięci w uchwale walnego zgromadzenia jako nieuprawnieni do otrzymania dywidendy muszą te sumy otrzymać wraz z odsetkami za opóźnienie. Powodem jest uznanie takiej uchwały za nieważną z powodu sprzeczności z ustawą - orzekł Sąd Najwyższy.

28.02.2019

SA: Wysłane na niewłaściwy adres wypowiedzenie kredytu było skuteczne

Rynek i konsument

Bank, wbrew prośbie dłużniczki, nie wysyłał do niej pism w sprawie kredytu na adres dla doręczeń, tylko na ten, który został wskazany w umowie. Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że wypowiedzenie kredytu było skuteczne, ponieważ zostało odebrane przez męża dłużniczki.

28.02.2019

SN: Po rozwodzie trzeba rozliczyć spłatę kredytu hipotecznego

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Postępowanie o zniesienie współwłasności nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Sadu Najwyższego.

28.02.2019

WSA: Tylko nagła choroba uzasadnia przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Jeśli strona choruje przewlekle, to nie ma podstaw do przyjęcia, że sam stan jej zdrowia uzasadnia przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia. Inaczej jest, gdy strona niespodziewanie się rozchoruje i nie ma możliwości złożenia pisma za pośrednictwem innej osoby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

28.02.2019

SN: Adwokat pracował na etacie, został ukarany finansowo

Prawnicy

Prawie 5 tys. zł kary ma zapłacić adwokat, który zatrudnił się w przedsiębiorstwie na umowę o pracę. Przy czym nie zawiesił swojej aktywności jako adwokat i nie zamknął prowadzonej dotychczas kancelarii, co było złamaniem zakazu wynikającego z ustawy - Prawo o adwokaturze - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

27.02.2019