SN: Sędzia prowadziła zajęcia dla aplikantów, mimo sprzeciwu prezesa sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy odstąpił od wymierzenia kary sędziemu w stanie spoczynku, który nie zastosował się do polecenia przełożonego i wbrew jego woli prowadził ćwiczenia z aplikantami radcowskimi. W ten sposób Sąd Najwyższy nie przychylił się do kasacji ministra sprawiedliwości, który żądał zaostrzenia kary. Sprzeciw prezesa był bezprawny - orzekł sąd.

08.01.2019

Odszkodowanie za błędną decyzję ministra wobec notariusza

Prawo cywilne Prawnicy

Bezprawna decyzja ministra sprawiedliwości pozbawiła notariusz dochodów, co zostało potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd Apelacyjny przyznał poszkodowanej odszkodowanie 13 tys. 900 zł z ustawowymi odsetkami za cztery miesiące pozostawania przez nią bez pracy.

07.01.2019

WSA: Nieważna decyzja Głównego Inspektora, który nie zauważył zagrożenia pożarowego

Administracja publiczna Budownictwo

Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie dostrzegł, że rozbudowa zabytkowego domu jest sprzeczna z planem, a odstępstwa od planu powodują zagrożenie pożarowe, i odesłał skarżącą sąsiadkę do sądu cywilnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że inspektor rażąco naruszył kodeks postępowania administracyjnego.

07.01.2019

Sąd: Obelżywe sms-y do małżonka to przestępstwo

Prawo karne Prawo rodzinne

Oskarżony przesyłał żonie i dzieciom wulgarne wiadomości sms. Takie postępowania wyczerpywało znamiona znieważenia. Obok grzywny oskarżony powinien zapłacić żonie także nawiązkę za wyrządzoną jej krzywdę moralną - przyjął Sąd Rejonowy w Grudziądzu.

05.01.2019

Numer rejestracyjny pojazdu to nie dane osobowe

Administracja publiczna RODO

Tradycyjny numer rejestracyjny pojazdu składający się z liter i cyfr, nie jest daną osobową. Określenie tożsamości osoby parkującej wymagałoby nadmiernych kosztów, czasu lub działań – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Zdaniem sądu numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie osobę. Jednak orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednolite.

05.01.2019

WSA: Podatnik nie podał nowego adresu, pisma nie będą tam kierowane

Ordynacja

Podatniczka wskazywała, że nieskutecznie doręczono jej postanowienie. Nie zdołała jednak zakwestionować prawidłowego doręczenia pisma. Na dzień jego wysyłki naczelnik urzędu skarbowego nie wiedział o tym, że adres zamieszkania skarżącej jest inny niż wynikający z jego ustaleń - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

05.01.2019

Wierzyciel zapłaci za nękanie dłużnika na urlopie

Prawo cywilne

Wielokrotne nocne wezwania dłużnika do zapłaty przez wierzyciela w rozmowach telefonicznych i wiadomościach SMS są bezprawne. Zwłaszcza, gdy świadczenie nie zostało stwierdzone tytułem wykonawczym, a dłużnik kwestionuje należność - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

05.01.2019

„Złota rączka” sam winny, że spadł z drabiny

Prawo cywilne BHP

W ramach pomocy sąsiedzkiej, sąsiad „złota rączka” zgodził się oczyścić rynny w domu. Spadł jednak z drabiny i się połamał. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że gospodarz nie ponosi winy za to, że fachowiec zaryzykował wykonywanie pracy na wysokości bez żadnego zabezpieczenia.

05.01.2019

NSA: Podatnik był nielojalny wobec fiskusa, więc jego skarga była bezzasadna

Ordynacja

Podatnik powinien współpracować z organem podatkowym. Odmowa odbioru korespondencji jest przykładem nadużycia uprawnień procesowych i w demokratycznym państwie prawnym nie zasługuje na ochronę. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że działania skarżącej spółki miały charakter nadużycia prawa.

04.01.2019

WSA: Dwie stacje paliw toczą spór konkurencyjny. Nie unieważniono decyzji ostatecznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Nie może dojść do unieważnienia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę stacji paliw, jeśli inwestor rażąco nie naruszył prawa - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Decydująca jest stabilność nabytych praw przez przedsiębiorcę, a także - brak negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych - dodał sąd.

04.01.2019

Strasburg: Straż graniczna nie może odmówić przyjęcia wniosku o azyl

Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że uniemożliwienie - przez litewską straż graniczną - czeczeńskiej rodzinie złożenia wniosku o udzielenie azylu na granicy litewsko-białoruskiej stanowiło naruszenie zakazu tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. Przyjęcia wniosku o azyl odmówiły tej rodzinie także polskie służby.

03.01.2019

WSA: Powierzenie zadań BHP bez umowy jest iluzją

Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą

Działanie służb BHP w placówce oświatowej nie może opierać się na nieokreślonej iluzji istnienia relacji prawnej pomiędzy dyrektorem a podmiotem, któremu obowiązki on powierzył - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i skargę dyrektora zespołu szkół oddalił.

02.01.2019

NSA: Dochody z prostytucji trzeba udowodnić

PIT

Podatniczce wymierzono podatek od nieujawnionych dochodów. Skarżąca wskazywała, że środki uzyskała m.in. z prostytucji. Na tę okoliczność przesłuchano świadków. W oparciu o zgromadzone dowody można było potwierdzić, że podatniczka trudniła się prostytucją. Zawyżała jednak deklarowane przez siebie zarobki z tego tytułu - stwierdził NSA.

02.01.2019

NSA: Przygotowany przez inwestora raport trzeba zweryfikować

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań. W tym celu przygotował raport, który został uznany przez organy administracji publicznej i WSA jako podstawowy dowód w postępowaniu. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który podkreślił, że nie zwalniało to ich od dokonania własnej oceny.

02.01.2019

Wojewoda: Projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej trzeba wypromować

Samorząd terytorialny

Promocja obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych ma polegać na przekazywaniu informacji zwiększających wiedzę na ich temat. Samo ogłoszenie projektu takiej uchwały w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie internetowej urzędu to za mało - stwierdził Wojewoda Lubelski.

02.01.2019