TK: Niekonstytucyjne przepisy o kasacjach w sprawie prawa łaski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczające możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski, albo zakwestionowania prawidłowości zastosowania aktu łaski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

26.06.2019

WSA: Odstrzału dzikich zwierząt nie da się ukryć

Samorząd terytorialny

Powiatowy lekarz weterynarii ma obowiązek udzielić zainteresowanemu informacji o ustaleniach z kołami łowieckimi co do odstrzału sanitarnego dzików. Koło łowieckie nie jest bowiem prywatną organizacją myśliwych, ale podmiotem realizującym zadania publiczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

26.06.2019

Urodzona w więzieniu na Zamku Lubelskim ma otrzymać milion złotych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tyle zapłaci Skarb Państwa, tytułem zadośćuczynienia, Magdalenie Zarzyckiej-Redwan, która urodziła się i wychowywała przez dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim – stwierdził Sąd Okręgowy w Lublinie. To pierwszy wyrok w Polsce, dotyczący roszczeń dzieci „Żołnierzy Wyklętych”.

26.06.2019

SN: Prokurator winny uchylenia aresztu przez sąd

Prokuratura

Doszło do oczywistej i rażącej obrazy prawa, za co ponosi winę prokurator. Skierował on wniosek o przedłużenie aresztu dla pseudokibica, ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania do niewłaściwego sądu, w wyniku czego podejrzany wyszedł na wolność. Jednak, zdaniem Sądu Najwyższego można odstąpić od wymierzenia kary prokuratorowi, który dopuścił się przewinienia.

25.06.2019

WSA: Sołtys nie może zostać przewodniczącym rady sołeckiej

Samorząd terytorialny

Przepisy nie dopuszczają łączenia funkcji sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że skoro taka możliwość nie została ustawowo przewidziana, to lokalny prawodawca nie może tego zrobić w akcie prawa miejscowego.

25.06.2019

NSA: Nabywca rozbitego auta po wypadku nie zapłaci kary

Prawo cywilne Administracja publiczna

Inspektor Ochrony Środowiska musi udowodnić, że poprzedni właściciel samochodu chciał się go pozbyć z powodu nieużyteczności zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie można nakładać kary na nabywcę rozbitego auta bez takiego dowodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

NSA: Paliwo w służbowym samochodzie nie jest przychodem pracownika

PIT

Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dla TSUE bez znaczenia było, że te przepisy zostały już wycofane z polskiego porządku prawnego.

24.06.2019

SN: Obrażanie innych adwokatów kosztuje co najmniej 7 tys. zł

Prawnicy

Adwokat nawet w swojej obronie nie może używać obraźliwych słów i gróźb wobec kolegów, członków Rady Adwokackiej. Takie naruszenie zasad etyki i godności zawodu grozi karą finansową nałożoną na obwinionego. Jednak Sąd Najwyższy odesłał sprawę Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu Adwokatury do rozpatrzenia zażalenia.

24.06.2019

WSA: Gdy wojewoda nie jest aktywny, można stwierdzić przewlekłość

Samorząd terytorialny

Strona złożyła wniosek do wojewody. Została jednak wezwana do uzupełnienia braków pisma dopiero po niemalże dwóch miesiącach od wszczęcia postępowania. Tymczasem organy mają obowiązek załatwiać sprawy w terminie, odpowiednio koncentrując materiał dowodowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

24.06.2019

SA: Dożywotnik nie musi dzielić się emeryturą

Prawo cywilne Domowe finanse

Dysponowanie dochodem przez dożywotnika na poziomie wystarczającym na zaspokojenie jego potrzeb nie wyłącza i nie ogranicza określonego w umowie dożywocia obowiązku drugiej strony umowy, realizowania świadczeń na rzecz dożywotnika - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. I dodał, że określając wysokość renty dochodu tego się nie uwzględnia.

23.06.2019

WSA: Deportowany w dzieciństwie może być kombatantem

Administracja publiczna

Pomoc organizacji podziemnej przez 6-letnie dziecko choć zasługuje na wyróżnienie i szacunek nie stanowi służby, a tym samym działalności kombatanckiej i przyznania właściwych uprawnień kombatanckich. Natomiast wywózka w okresie wojny z dotychczasowego miejsca zamieszkiwania już tak

22.06.2019

WSA: Znajomość angielskiego pilot musi poświadczyć zdanym egzaminem

Zagraniczne certyfikaty ze szkolenia oraz licencje australijskie i amerykańskie, wydane na podstawie licencji polskiej nie są wystarczające, aby udowodnić czynną znajomość języka angielskiego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę doświadczonego pilota samolotowego. Trzeba zdać egzamin - dodał sąd.

21.06.2019

WSA: Wójt nie dostanie dwóch dodatków specjalnych

Samorząd terytorialny

Wójt nie może otrzymać dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że piastunowi tego stanowiska przysługuje jeden dodatek, który dostaje z racji pełnionej funkcji.

20.06.2019

WSA: Zasiłek opiekuńczy nie dla wnuczki, gdy niepełnosprawna babcia ma dzieci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście

20.06.2019

Strasburg: Odmowa zwolnienia z kosztów naruszyła prawo do rzetelnego procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Odmowa zwolnienia przez polski sąd pozwanej z obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zarzutu nakazu zapłaty od nakazu stanowiła naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok wydany został w czasie, gdy w Polsce przygotowywana jest nowelizacja mająca podwyższyć opłaty sądowe w sprawach cywilnych.

19.06.2019

SA: Dziennikarz miał prawo oceniać zachowanie sędziego Sądu Najwyższego

Prawo cywilne

"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać sędziego SN Henryka Pietrzkowskiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie domniemanej korupcji w Sądzie Najwyższym. Dziennikarz mógł wyrażać oceny i przypuszczenia w swoim tekście. Zrobił to w sposób rzetelny, a cały artykuł napisany został z zastrzeżeniem: o ile nagrania podsłuchanej rozmowy między dwoma sędziami przedstawiają prawdę.

19.06.2019