Sąd: Mąż nie musi wiedzieć, że jego żona zadłuża się w banku

Prawo cywilne Rynek i konsument

Małżonkowie mają swobodę w zaciąganiu zobowiązań. Ważności umowy pożyczki nie podważy zatem brak zgody i wiedzy drugiego z nich o jej zawarciu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Bez znaczenia będzie również fakt, że bank nie sprawdził zdolności kredytowej swojego klienta.

09.08.2020

Sąd: Pieszy może mylnie ocenić, czy zdąży bezpiecznie przejść przez jezdnię

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowca pojazdu naruszył szereg przepisów ruchu drogowego. Potrącił pieszą, która na skutek doznanych obrażeń zmarła. Choć piesza przyczyniła się do szkody, to nie można zapominać, że to z winy kierowcy doszło do wypadku. Pieszy może być w błędzie, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym samochodem, szczególnie jeśli nietrafnie oceni prędkość, z jaką porusza się pojazd

08.08.2020

WSA: Sąd administracyjny nie zajmie się sprawą tajemnicy lekarskiej w areszcie śledczym

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna RODO

Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność dyrektora aresztu śledczego. Autor skargi wskazał, że organ nie rozpoznał jego wniosku dotyczącego zachowania tajemnicy lekarskiej. Tego rodzaju skarga nie może być rozpoznana przez sąd administracyjny. Inne organy mogą zajmować się sprawami tego rodzaju - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

07.08.2020

SN: Sąd może domagać się danych osoby naruszającej dobra osobiste w sieci

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO

Sąd cywilny może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej dostawcę internetu i żądać informacji kierunkowej; czy dane pozwanego są zgodne z jego numerem IP - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która ułatwi dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych użytkowników forów internetowych, którzy są obrzucani inwektywami.

06.08.2020

NSA: Nie każde opuszczenie mieszkania to podstawa do wymeldowania

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wnioskodawca wystąpił o wymeldowanie żony i dzieci, ponieważ nie zamieszkiwali z nim od prawie siedmiu lat. Okazało się jednak, że opuścili oni mieszkanie, ponieważ doświadczali przemocy i agresji. Nie przeszkodziło to jednak wojewodzie w orzeczeniu o ich wymeldowaniu. Tymczasem powinien ocenić, czy zachowanie wnioskodawcy miało wypływ na trwałe i dobrowolne opuszczenie mieszkania.

06.08.2020

NSA: Delegacja bez zgody funkcjonariusza - nie narusza prawa

Administracja publiczna Prawo pracy

Funkcjonariusz wstępując do służby godzi się na podporządkowanie i dysponowanie jego osobą - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i potwierdził, że funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może być dwukrotnie delegowany na czas dłuższy niż 12 miesięcy nawet bez jego zgody.

06.08.2020

NSA: Żółtaczka - choroba zawodowa pielęgniarek

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już samo zatrudnienie pielęgniarki w warunkach narażenia na zakażenie wirusem jest okolicznością wystarczającą do stwierdzenia choroby zawodowej przez organ inspekcji sanitarnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdecydował tak, choć kobieta przez cały okres zatrudnienia świadczyła pracę w różnych placówkach służby zdrowia jako pielęgniarka.

06.08.2020

NSA: Policjant zwolniony ze służby, choć uniewinniony w sprawie karnej

Prawo karne Policja

Utrata zaufania do funkcjonariusza może być podstawą zwolnienia ze służby, gdyż jest to decyzja uznaniowa - przyznał Naczelny Sąd Administracyjny. I nie ważne jest, czy funkcjonariusz istotnie popełnił przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, lecz fakt niepodporządkowania się poleceniu służbowemu - dodał.

05.08.2020

WSA: Biżuteria z mleka matki i włosów dziecka to usługa, nie towar

VAT Rachunkowość

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł właśnie, że biżuteria robiona z mleka matki i włosów dziecka dla potrzeb opodatkowania VAT nie jest dostawą towaru. Takie transakcje trzeba traktować jako świadczenie usług. Rozlicza się je jako świadczenia kompleksowe.

04.08.2020

WSA: Koszty większe, ale dobro niepełnosprawnego dziecka ważniejsze

Samorząd terytorialny

Gmina zwróci koszty przejazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola, pod warunkiem że będzie to placówka najbliższa. Nie tylko w sensie odległości od miejsca zamieszkania, ale również realizacji indywidualnego toku nauczania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

04.08.2020

SN: Niespieszne rozpoznanie wniosku o ustanowienie pełnomocnika niekoniecznie przewlekłością

Wymiar sprawiedliwości

Strona w apelacji zawarła wniosek o ustanowienie dla niej pełnomocnika. Żądanie to rozpoznano dopiero po kilku miesiącach. Tego rodzaju stan nie oznacza jednak - w ocenie Sądu Najwyższego - że postępowanie drugoinstancyjne było prowadzone opieszale, skoro pierwsza rozprawa odbyła się w ciągu 7 miesięcy od wpływu akt do sądu odwoławczego.

03.08.2020

WSA: Rekompensata za bezczynność organu tylko w szczególnie drastycznych przypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Instytucja ta powinna być jednak stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.08.2020

Sąd: W sprawie o rozwód rozstrzyga się również o istotnych sprawach małoletnich dzieci   

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy procesowe przewidują, że jeżeli sprawa o rozwód jest w toku, to nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Niedopuszczalne jest zatem wyłączenie ze sprawy o rozwód żądania dotyczącego rozstrzygnięcia o istotnych sprawach małoletnich dzieci - orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach.

02.08.2020

NSA: Prezes hiszpańskiej spółki spłaci polskie zaległości podatkowe

Ordynacja Spółki

Hiszpańska spółka była płatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Powstały zaległości, więc fiskus orzekł, że prezes zarządu będzie musiał je spłacić. Wbrew tłumaczeniom nowego dłużnika, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że można było zastosować przepisy Ordynacji podatkowej, ponieważ spółka charakteryzowała się cechami istotnymi dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

01.08.2020

SN o ponad 4 tys. protestów: Manipulacje TVP w czasie wyborów nieudowodnione

Wybory

Rekordową liczbę spraw na jednym posiedzeniu rozpoznało trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego - było ich ponad cztery tysiące. Wszystkie protesty dotyczyły faworyzowania jednego kandydata przez telewizję publiczną. - Fakt, że wyborcy decydują się na korzystanie z danego źródła informacji, nie może być uważany za równoznaczny z manipulacją - orzekli sędziowie.

31.07.2020

WSA: Jeśli zastępca wójta reprezentuje gminę w związku, odpowiada za to przed radą

Samorząd terytorialny

Skoro zastępca wójta, zgodnie z uchwałą rady gminy, reprezentuje gminę w zgromadzeniu związku gmin, to jego działania należy traktować jako działania własne organu wykonawczego gminy. Rozpoznanie skargi na zaniedbanie wicewójta należy więc do rady gminy, a nie wójta - stwierdził w wydanym niedawno wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

31.07.2020

NSA: Sąd może sprawdzić, czy zawieszenie terminu przedawnienia było zasadne

Ordynacja Doradca podatkowy

Sąd administracyjny ma prawo zbadać, czy organ podatkowy zasadnie powołuje się na zawieszenie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Tak wynika z wydanego w czwartek przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może ograniczyć dość częstą dotąd praktykę organów skarbowych.

30.07.2020