Problematyczne dochowywanie należytej staranności

CIT PIT Polski Ład

„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.

23.11.2021

Kijem czy marchewką, czyli jak PKO BP radzi sobie z problemami frankowymi

Kredyty frankowe Nieruchomości

Szerokim echem w ostatnich miesiącach odbiło się wdrożenie przez PKO BP programu ugód z frankowiczami. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że medialny sukces może nie wystarczyć, a zachowanie banku pozostawia wiele do życzenia. 10 listopada 2021 r. złożyliśmy do Prezesa UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez PKO BP praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów - piszą adwokaci Wioletta Miros oraz Bartosz Czupajło.

23.11.2021

Szczepaniak: Ministerstwo dyskryminuje szpitale najlepiej wynagradzające pracowników

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Im gorzej szpital płacił swojemu personelowi, tym lepiej dla niego, bo dostawał więcej środków na wzrost wynagrodzeń do poziomu minimalnego. Placówki zatrudniające więcej pracowników na umowy inne niż o pracę były dyskryminowane - twierdzi Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

23.11.2021

UE będzie miała swoje uregulowania dotyczące sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo europejskie

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje, a więc ustawodawcy na całym świecie muszą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia ram prawnych, w których nowe technologie mogą skutecznie rozwijać się oraz poprawnie funkcjonować. Unijny prawodawca także podejmuje działania, które mają zapewnić jasność prawa i wzmacniać zaufanie do sztucznej inteligencji w Europie.

22.11.2021

Prof. Rączka: Kończy się czas tradycyjnego prawa pracy

Prawo pracy

Tempo zmian, jakie zachodzą na naszym rynku pracy, jest olbrzymie. To jest zupełnie inny świat, inne realia niż były jeszcze 10-15 lat temu. Na pewno czas tradycyjnego prawa pracy mija bezpowrotnie i wszyscy musimy nauczyć się żyć w zróżnicowanych formach zatrudnienia – mówi prof. dr hab. Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.

22.11.2021

Świadczenie pielęgnacyjne powinno być uwzględniane przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Osoba pracująca „na etat” i otrzymująca kwotę odpowiadającą świadczeniu pielęgnacyjnemu jest w gorszej sytuacji; rozważać można, czy nie ma miejsca tutaj naruszenie zasady równości. Jeżeli ktoś otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, to powinno się ono wliczać do dochodu w rozumieniu przepisów o dodatku mieszkaniowym - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec.

21.11.2021

Rosati: Zabawy polityków nie mogą uderzać w prawa obywateli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie czynnika politycznego przy wyborze sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa, likwidacja Izby Dyscyplinarnej i rozwiązanie problemu nowych sędziów w Sądzie Najwyższym - ale nie w sposób zerojedynkowy tylko w uwzględnieniem praw obywateli, to kroki, które trzeba podjąć by uzdrowić wymiar sprawiedliwości - mówi Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

20.11.2021

Kradzież tożsamości, potem kradzież z banku, ale to nie problem klienta

Rynek i konsument Finanse RODO

W mediach możemy spotkać komunikaty, których schemat można krótko przedstawić tak: przestępca uzyskał duplikat karty SIM i ukradł ofierze środki z konta bankowego. Ale to nie klient został okradziony tylko bank - piszą radca prawny Joanna Karolina Nawrot i Marcin Maruszczak, partner kancelarii YLS. I wskazują na odpowiedzialność banku za weryfikację osoby dokonującej wypłaty.

20.11.2021

Tuleya: Prezesi sądów wykonują zarządzenia ministra, a nie wyroki europejskich trybunałów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostatnie dni pokazują, że władza świetnie sobie radzi z sędziami bez Izby Dyscyplinarnej, świadczą o tym "hurtowe" zawieszenia sędziów, którzy przestrzegają praworządności i nie chcą orzekać razem z sędziami wybranymi przez neoKrajową Radę Sądownictwa. Te zawieszenia odbywały się na podstawie zarządzeń ministra sprawiedliwości albo prezesów sądów.

19.11.2021

Hinc: Płatnicy i ubezpieczeni - uważajcie na nowe uprawnienia ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Kilka pozornie niewielkich zmian dało Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych takie instrumenty kontroli i weryfikacji prawa świadczeń, o jakich wcześniej mógł tylko marzyć. Uspokajające komunikaty ZUS, że nie zamierza sięgać do narzędzi, które mu dał ustawodawca, raczej powinny wzmóc czujność ubezpieczonych, a nade wszystko płatników.

19.11.2021

Wojciech Łysek: Zasada biznesowej oceny sytuacji potrzebna w kodeksie spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenie w przygotowywanej nowelizacji kodeksu spółek handlowych zasady biznesowej oceny sytuacji oraz innych towarzyszących jej zmian legislacyjnych będzie na pewno krokiem w dobrym kierunku, jakkolwiek nie rozwieje istniejących wątpliwości związanych z odpowiedzialnością odszkodowawczą członków zarządu - pisze adwokat Wojciech Łysek z kancelarii Dentons.

19.11.2021

Fiskus musi badać całość transakcji, a nie tylko wygodny fragment

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej ma obowiązek dokonywać analizy w oparciu o całokształt powiązanych ze sobą transakcji, a nie tylko wybranego przez siebie fragmentu. Ma to kluczowe znaczenie dla dalszego badania przesłanek zastosowania klauzuli GAAR. Jednoznacznie potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny – mówi Jakub Pachecka, doradca podatkowy w Deloitte.

18.11.2021

Romanowski: Mediacja ważnym kierunkiem - tam gdzie konflikt, jest przestrzeń do dyskusji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości widzi potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie mediacji. Pracujemy też nad tym, by wiedza o niej trafiała do jak najmłodszych osób. Co więcej, w naszej ocenie istotna jest również e-mediacja, dlatego w ramach projektu Krajowego Rejestru Mediatorów planujemy szkolenia właśnie z tego zakresu - mówi wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.

18.11.2021

Prof. Pietraś: Polska powinna uruchomić art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

Administracja publiczna

Skoro korzystaliśmy już z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego w sytuacji zagrożeń istniejących setki kilometrów od granic Polski, podczas aneksji Krymu i działań Rosji w 2014 roku, to tym bardziej powinniśmy uruchomić ten artykuł w sytuacji, która dotyczy bezpośrednio granicy Polski. Nasz rząd powinien dążyć do umiędzynarodowienia obecnego kryzysu na granicy z Białorusią.

17.11.2021

Odliczenie wydatków wyłączonych z kosztów znowu możliwe?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Czy w 2022 roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu, będzie można w całości odliczyć wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w latach poprzednich na podstawie z art. 15e ustawy o CIT? Wydaje się, że tak. Pozwala na to konstrukcja przepisu przejściowego – piszą Wojciech Majkowski i Oskar Matuszczak z KPMG w Polsce.

17.11.2021

Dubois i Stępiński: Strażnik prawa namawia do obywatelskiego nieposłuszeństwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Minister sprawiedliwości nawołujący narodowców do nieposłuszeństwa obywatelskiego sprawia wrażenie jakby nie rozumiał istoty tego terminu. A jest to działanie obywateli, którzy w proteście przeciwko polityce rządzących decydują się na świadome naruszenie prawa wiedząc, że czeka ich za to kara. Jak więc przedstawiciel władzy może nawoływać do protestu wobec tej władzy?

16.11.2021

Lewandowski: Od grudnia ważne zmiany w upadłości i restrukturyzacji

Prawo gospodarcze Finanse

Dziś z uproszczonej restrukturyzacji można skorzystać tylko jeden raz. Od grudnia będzie to już raz na 10 lat. Jest to podejście zbyt rygorystyczne, biorąc pod uwagę obecną zmienność życia gospodarczego oraz występowanie krótkich (co 3, 4 lata) cykli koniunkturalnych. Stąd aż 10-letni odstęp czasu należy uznać za nietrafny i niedopasowany do realiów rynkowych.

16.11.2021

Adwokat Dziekański: Odstraszanie karą nie jest skutecznym rozwiązaniem

Prawo karne

Nie można przykładnie karać człowieka by odstraszać od popełniania przestępstw. I co prawda może zdarzyć się tak, że w jakimś przypadku wymierzona kara odstraszy potencjalnego sprawcę od dokonania czynu zabronionego, to jednak nigdy nie powinien być to założony ustawowo cel kary. Projekt kolejnej noweli kodeksu karnego zmierza więc w kierunku, w którym prawo karne zmierzać nie powinno.

15.11.2021

Sędzia Gudowski: Nawet "nieaktualne" orzeczenia mogą być dla prawnika ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Około dwa tysiące orzeczeń Sądu Najwyższego, z wszystkimi adresami publikacyjnymi oraz wskazaniem glos i innych omówień, oraz ponad 3500 tytułów pozycji piśmienniczych, z podaniem autorów, redaktorów i innych podstawowych danych bibliograficznych - tak sędzia Jacek Gudowski rekomenduje swoje kolejne dzieło: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzecznictwo. Piśmiennictwo.

15.11.2021

Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce - niełatwa legalizacja

Administracja publiczna

Dziecko cudzoziemców urodzone na terytorium RP otrzymuje akt urodzenia. Nie powoduje to jednak automatycznej legalizacji jego pobytu w Polsce. Rodzice małoletniego w zależności od swojego statusu pobytu powinni również uregulować kwestię pobytu dziecka - pisze Karol Wysocki z JP Business Law Firm. Urodzenie w Polsce nie powoduje również automatycznego nabycia polskiego obywatelstwa.

13.11.2021