Krajowy Rejestr Zadłużonych wyłączył uproszczoną restrukturyzację

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wprawdzie na portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych można się zalogować, ale od kilku dni nie ma możliwości skorzystania z funkcjonalności obwieszczenia o dniu układowym w nowym PZU. Brak rozwiązań technicznych wyłączył prawo dłużników do restrukturyzacji w uproszczonej procedurze - piszą Bartosz Magnowski, adwokat i ​Wojciech Młocek, radca prawny BM restrukturyzacje sp. z o.o.

09.12.2021

Dr Drozdowicz: Pełnomocnik podpisze sprostowanie - łatwiejsze dotarcie z własną prawdą

Prawo cywilne

Po uchwale Sądu Najwyższego, którego pogląd należy przyjąć z aprobatą, redaktor naczelny nie będzie mógł odmówić opublikowania sprostowania z powodu jego podpisania przez należycie umocowanego pełnomocnika zainteresowanego, co w praktyce często się zdarzało - uważa radca prawny dr Krzysztof Drozdowicz, specjalizujący się w prawie prasowym.

09.12.2021

Dywidenda – nie zawsze przysługuje, trzeba rozliczyć podatek

Podatki i opłaty lokalne Spółki

Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

09.12.2021

NGO – niełatwo zidentyfikować beneficjenta w fundacjach i stowarzyszeniach

Administracja publiczna RODO

Według obowiązujących od niedawna przepisów, organizacje pozarządowe i fundacje mają obowiązek dokonywania zgłoszeń osób, które posiadają wpływ na ich funkcjonowanie, do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. O ile w spółkach to dość proste zadanie, to zidentyfikowanie swojego beneficjenta rzeczywistego przez NGO wcale nie musi należeć do najprostszych - pisze Dawid Feliszek.

09.12.2021

Polska zmieni stawki VAT przed końcem 2024 roku

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Po niemal czterech latach prac w Radzie UE, ministrowie finansów przyjęli tzw. „podejście ogólne” do zmian dotyczących stosowania obniżonych stawek VAT. Teraz czekamy tylko na niewiążącą opinię Parlamentu Europejskiego, poprawki redakcyjne i tłumaczenie tekstu na języki narodowe. Po ich dopełnieniu państwa członkowskie będą miały czas do końca 2024 roku, żeby dostosować się do nowych zasad.

08.12.2021

Prof. Janas-Kozik: Prawie tysiąc nowych specjalistów pomoże reformować psychiatrię najmłodszych

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

08.12.2021

"Ukryta dywidenda” – czy przedsiębiorcy mają się obawiać zmian w Polskim Ładzie?

CIT Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.

07.12.2021

Będą nowe obowiązki związane z importem wybranych produktów

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska, w ramach działań legislacyjnych po konferencji klimatycznej, przedstawiła projekt rozporządzenia, które nałoży dodatkowe obowiązki na importerów i eksporterów bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna oraz produktów wyprodukowanych z ich użyciem. Od stycznia 2023 roku Komisja chce też wprowadzić obowiązek raportowania związany z podatkiem węglowym. Pisze o tym Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

06.12.2021

Punkt ładowania samochodów elektrycznych w każdej hali garażowej? To nierealne

Budownictwo Transport

Deweloper powinien wyposażać miejsce postojowe w stację do ładowania pojazdów elektrycznych tylko na wyraźne życzenie klienta. Urządzenia tego typu są dość kosztowne, a liczba samochodów elektrycznych w Polsce jest śladowa. Być może narzucenie tego typu obowiązku na inwestorów w przyszłości będzie miało swoje uzasadnienie, ale obecnie tego typu wymóg jest zbędny - pisze dr Piotr Szulc.

06.12.2021

Książek: Warto władzom oświatowym przypomnieć, że po łacinie „minister” to sługa

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciele są cichymi bohaterami czasów epidemii. Mówiło się o służbie zdrowia, a szkoły, a szczególnie przedszkola były prawie cały czas czynne. Były elementem polskiej normalności. W takiej sytuacji nie wolno ludzi dodatkowo stresować, np. proponując poważne zwiększenie czasu pracy, czy czasu do dyspozycji dyrektora - mówi Wojciech Marek Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej NSZZ „Solidarność".

06.12.2021

Prof. Ostojski: Tam gdzie prawa człowieka, potrzeba zdecydowanej reakcji sądów administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy administracyjne powinny mieć możliwość zmiany decyzji organu administracji, w sytuacjach wyjątkowych, takich jak sprawy imigracyjne, gdzie zagrożone są prawa człowieka, czego powinien dowodzić zgromadzony w sprawie materiał dowodowy - mówi dr hab. Przemysław Ostojski, profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, który badał kwestie wzmocnienia uprawnień orzeczniczych sądów.

06.12.2021

Beata Biały: W Polsce nie ma jednolitego standardu opieki perinatalnej

Pacjent Opieka zdrowotna

Finansowanie opieki perinatalnej przez państwo to, delikatnie rzecz ujmując, raczej dodatek niż podstawa całej opieki – mówi Beata Biały, z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Większość, jeśli nie wszystkie placówki, które się tym zajmują, to instytucje pozarządowe, a jakość opieki zależy od tego, do której placówki dana para się zgłosi. A wiedza o tym, że istnieją takie placówki wciąż jest niewystarczająca.

04.12.2021

Dr Matczuk: Influencerzy pod lupą, reklamy w mediach społecznościowych wymagają zasad

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Influencerzy mają istotny wpływ na decyzje podejmowane przez konsumentów, zwłaszcza tych najmłodszych, dla których nierzadko są idolami, których chcą naśladować. UOKiK chce uporządkować rynek treści sponsorowanych, tak aby influencerzy rzetelnie i odpowiedzialnie podchodzili do swoich przekazów, a konsumenci nie byli wprowadzani w błąd lecz dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co obiektywną recenzją i opinią.

04.12.2021

Od wpływu społecznego do manipulacji, także w biznesie

Prawo pracy HR

Wszechobecne działania mające wpływać na zachowania innych ludzi coraz częściej dotyczą ludzi biznesu, postrzegających je jako przenikające relacje zawodowe i towarzyszące dążeniom do osiągania sukcesu. Warto więc pytać, do czego wiedza na temat wpływu społecznego i manipulacji może się przydać oraz skąd się ona bierze, dlaczego i jak ludzie dają się manipulować, oraz czy są sposoby na obronę przed manipulacjami?

04.12.2021

Ustawa o sygnalistach to nowe obowiązki, które musi znać pracodawca

Prawo pracy RODO Compliance

Pracodawców w Polsce czekają nowe obowiązki – do 17 grudnia mają zostać wdrożone przepisy unijnej dyrektywy dotyczące sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenia prawa. Do tej daty parlament powinien uchwalić ustawę o ochronie sygnalistów. Po jej uchwaleniu polscy pracodawcy będą mieli kilka tygodni na jej wdrożenie. Czasu jest zatem niewiele, aby dobrze przygotować się do zmian.

03.12.2021

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE

03.12.2021

Przepisy o podatku od budowli trzeba napisać od nowa

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo

Punktem wyjścia, jak zawsze w podatku od nieruchomości, są wadliwe przepisy. Z tej perspektywy nie ma w tym nic dziwnego, że podatnicy próbują je interpretować na swoją korzyść, a organ podatkowy, do którego podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację – przeciwnie, czyli profiskalnie – pisze Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.

02.12.2021

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?

Administracja publiczna Prawo pracy

W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski – pisze Karol Wysocki.

02.12.2021

Prof. Adamus: Obowiązujący od 1 grudnia mechanizm restrukturyzacji zatnie się

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Finanse

Restrukturyzacja – ujmując rzecz obrazowo – to skomplikowana wieloelementowa maszyna. Właśnie wymienione zostały jej podzespoły, które po 1 grudnia tego roku mogą spowodować jej zacięcie, a jednoczesne poważne zagrożenie dla obsługujących ją ludzi. Skąd taka diagnoza - pisze Rafał Adamus, profesor Uniwersytetu Opolskiego.

02.12.2021

Adw. Gujski: Umowy cywilnoprawne to ważny element rynku pracy, ale patologia nie do przyjęcia

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Jesteśmy niekwestionowanym liderem w Europie zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawych. Powinien współistnieć nurt zatrudniania na podstawie takich umów jako taka druga noga na rynku pracy, obok zatrudniania na podstawie umów o pracę. Ale nie do akceptacji są sytuacje, w których ewidentnie zatrudnienie cywilnoprawne jest pozorne, jest ukrytą umową o pracę - mówi adwokat Waldemar Gujski.

01.12.2021