"Lex Giertych", czyli środki zapobiegawcze wobec niewinnej osoby

Prawo karne

Na skutek nowelizacji przepisów postępowania karnego organy ścigania uzyskały możliwość odstąpienia od niezwłocznego ogłoszenia zarzutów oraz przesłuchania podejrzanego w sytuacji, gdy ich przeprowadzenie nie jest możliwe ze względu na stan zdrowia podejrzanego, albo stan nietrzeźwości lub odurzenia, w jakim się znajduje, a zdaniem organu ścigania zachodzi potrzeba niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego - pisze Łukasz Breguła, adwokat z Kancelarii Chmielniak Adwokaci.

18.10.2023

Przy podziale majątku zawarcie ugody powinno być priorytetem

Prawo cywilne Domowe finanse

W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. Ta regulacja znajduje zastosowanie do każdej sprawy cywilnej, w tym także do sprawy o podział majątku wspólnego, która rozpoznawana jest w trybie nieprocesowym. Ugoda może zostać zawarta zarówno w ramach toczącego się postępowania, jak i poza nim - pisze prof. Małgorzata Wojciechowicz.

17.10.2023

Nie tylko konsumenci mogą kwestionować umowy zawarte z bankami

Banki Kredyty

Ostatnimi czasy na temat umów kredytowych konsumenckich, w szczególności indeksowanych i denominowanych do walut obcych, napisano dużo, jeśli nie prawie wszystko. Co cieszyć może istotnie, wzrosła świadomość konsumentów dotycząca przysługujących im praw, jak również powszechnej praktyki uznawania przez sądy zawartych umów za nieważne bądź nieistniejące. Niemniej również przedsiębiorcy w relacjach z bankami nie są pozbawieni ochrony - pisze Krzysztof Granat, radca prawny.

16.10.2023

Prof. Całkiewicz: Nowy kodeks karny sprawności postępowań nie służy

Wymiar sprawiedliwości

Populizm penalny, wysokie i często wręcz niesprawiedliwe kary, wzmacnianie roli prokuratorów, niepotrzebne przepisy, a także takie, które będą prowadzić do przedłużania procesów – to w ocenie dr hab. Moniki Całkiewicz, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, bolączki obowiązującej od 1 października noweli kodeksu karnego.

16.10.2023

Polski Związek Łowiecki nie może przetwarzać danych o miejscu pracy i wykształceniu myśliwych

RODO

Po lekturze wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nasuwa się konkluzja o niezgodnym z RODO przetwarzaniu przez Polski Związek Łowiecki (PZŁ) określonych kategorii danych osobowych ponad 130 tysięcy polskich myśliwych. Na nich spoczywa teraz ciężar dowodu dotyczący wykazania szkody związanej z bezprawnym przetwarzaniem danych przez PZŁ – pisze dr Bartosz Bacia, radca prawny.

14.10.2023

Organy nadzoru sprawdzą, jak szkoła radzi sobie z wdrażaniem standardów antyprzemocowych

Zarządzanie oświatą

Standardy Ochrony Małoletnich to narzędzie, które ma pomagać w walce z przemocą wobec dzieci. Ostatnie historie tak jak np. dramatyczna historia Kamilka nie mają prawa się wydarzać. Ustawodawca bardzo jasno sprzeciwia się przemocy wobec dzieci i dlatego za niewdrożenie standardów przewidziane są kary - mówi Prawo.pl Monika Horna-Cieślak, adwokatka. Nowe przepisy omówi również podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.

14.10.2023

Reforma planowania, to także zmiany w warunkach zabudowy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Reforma planowania weszła w życie. Oznacza to sporo zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Już teraz wielu inwestorów podejmuje działania w celu ich uzyskania na dotychczasowych zasadach, co zasadniczo możliwe jest do dnia wejścia w życie planu ogólnego. Dlaczego warto się spieszyć - tłumaczy Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.

13.10.2023

Fiskus zawsze traktuje pożyczkę jako ukryty zysk w estońskim CIT

CIT

Wypłata wygenerowanego zysku w okresie opodatkowania ryczałtem na rzecz wspólników jest podlega CIT w estońskim reżimie podatkowym. Według ustawy o CIT opodatkowaniu podlega również dochód z tytułu ukrytych zysków. Mimo korzystnego wyroku WSA, na ewentualną zmianę profiskalnej linii interpretacyjnej podatnikom przyjdzie poczekać do czasu rozpatrzenia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

13.10.2023

Dwa słowa o konieczności istnienia samorządów prawniczych

Prawnicy

Adwokaci oraz radcowie prawni powinni podlegać sformalizowanym regułom deontologii zawodowej, by dawać rękojmię należytego i zgodnego z interesem publicznym wykonywania zawodu. Tyle że osobną kwestią jest rzeczywiste (nie fasadowe) funkcjonowanie samorządu zawodowego i taka realizacja zadań, by gwarantować istnienie faktycznego rozróżnienia między „biurem podań wszelkich” a przedstawicielem zawodu zaufania publicznego - pisze Magdalena Roth, adwokat.

12.10.2023

Korekta zgłoszenia celnego wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VAT

Prawo gospodarcze

W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to, co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

11.10.2023

Ostrzejsza odpowiedzialność karna białych kołnierzyków - czarne chmury nad biznesem?

Prawo karne

Od 1 października 2023 r. obowiązuje szeroko krytykowana nowelizacja kodeksu karnego. Wprowadzono zasadnicze zmiany w polityce karania mające na celu rażące zaostrzenie sankcji karnych. Odpowiedzialności karnej szczególnie powinni obawiać się prezesi i menedżerowie, którzy na przykład za niewłaściwe decyzje biznesowe mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat - pisze Łukasz Chmielniak, adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Chmielniak Adwokaci.

11.10.2023

Wdrażając KSeF, właściciele biur rachunkowych powinni precyzyjnie ustalić zakres obowiązków

VAT KSeF

KSeF to nie tylko rewolucja w świecie faktur – ale też istotny bodziec do zmiany organizacji pracy zarówno samych biur rachunkowych, jak i klientów usług outsourcingowych. Bardzo ważne jest, aby zmodyfikować odpowiednio zapisy w umowach o świadczenie usług księgowych tak, aby odzwierciedlić nowy przepływ dokumentów wynikający z konieczności korzystania z KSeF.

10.10.2023

Przepis wewnętrznie niespójny utrudni ochronę przed utratą pracy przez osoby szczególnie chronione

Prawo cywilne Prawo pracy

Wprowadzony 22 września 2023 roku ustawą o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw art. 755(5) kodeksu postępowania cywilnego wzbudza wiele kontrowersji. Chodzi tu zarówno o brak spójności aksjologicznej z przepisami prawa pracy, zakres podmiotowy, jak i wewnętrzną sprzeczność (poprawność legislacyjną) – pisze Paweł Korus, radca prawny.

10.10.2023

Quiet quitting – czy na pewno wiemy, jak mu przeciwdziałać?

Prawo pracy HR

Na przestrzeni ostatnich lat zjawisko quiet quitting, czyli tak zwane ciche rezygnacje, stało się dużo bardziej powszechne i zauważalne w miejscach pracy. Przybliżając ten termin, można stwierdzić, że coraz więcej pracowników, zamiast wyraźnie komunikować swoje zamiary dotyczące odejścia, stopniowo traci zaangażowanie aż w końcu rezygnuje z pracy – piszą Iwona Sprycha i Anna Włodarczyk z KPMG w Polsce.

07.10.2023

Kontrowersyjny wyrok SN, wyjątkowa rozbieżność orzecznicza

Banki Kredyty frankowe

Całkowicie nieuzasadnione są obawy frankowiczów w związku z kontrowersyjnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Jednostkowy wyrok SN, dopuszczający weryfikację przez Sąd Apelacyjny „możliwości” uzupełnienia niedozwolonych klauzul, na pewno nie odwróci aktualnej linii orzeczniczej. Sędziowie SN nie uwzględnili racji podniesionych przez sądy obu niższych instancji, zignorowali orzecznictwo wypracowane przez TSUE oraz ugruntowaną praktykę polskich sądów powszechnych - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

07.10.2023

Zatrudniającym na umowy zlecenia trudniej spełnić warunki w estońskim CIT

CIT Doradca podatkowy

Objęcie opodatkowaniem CIT estońskim jest uzależnione od spełnienia przez podatnika szeregu warunków, m.in. warunku dotyczącego minimalnego poziomu zatrudnienia. Okazuje się jednak, że dużo trudniej spełnić ten warunek podatnikom, którzy zatrudniają w oparciu o umowy cywilnoprawne. Ustawodawca w korzystniejszej sytuacji stawia podatników zatrudniających na umowy o pracę - pisze Katarzyna Schmidt, doradca podatkowy.

06.10.2023

Przyszłe państwo prawa trzeba zbudować od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Obecność prokuratury w systemie organów państwa nie budzi od dziesięcioleci najmniejszych wątpliwości. Prokuratura jest stałym elementem struktury każdego państwa. Bez względu na ustrój, historię czy tradycje systemu prawa, prokuratura jest powszechnie akceptowanym organem, i tu pytanie, czego – pisze Tomasz Warykiewicz, były funkcjonariusz Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego KGP.

05.10.2023

Pracownik wróci do pracy na czas trwania procesu

Prawo cywilne Prawo pracy

Szczególnie chronieni pracownicy (np. działacze związkowi) otrzymali nowe, szczególne uprawnienie. W razie ich zwolnienia, będą mogli zostać „tymczasowo przywróceni” do pracy przez sąd. Pracodawca będzie musiał ich zatrudniać do momentu zakończenia procesu sądowego, co może potrwać nawet kilka lat. Nowe przepisy skrajnie faworyzują pracowników szczególnie chronionych, będących w sporze z pracodawcą. Rodzą też wiele wątpliwości prawnych – pisze Przemysław Mazur, radca prawny.

05.10.2023

Powrót podatku minimalnego już w 2024 roku

CIT Prawo europejskie

Powrót podatku minimalnego oznaczać będzie wiele wyzwań dla biznesu. Wątpliwości w zakresie samego brzmienia przepisów, jak i zmieniające się otoczenie prawno-gospodarcze sprawiają, że choć termin pierwszej zapłaty nowej daniny upłynie dla większości podatników dopiero w 2025 r., już teraz warto oszacować wpływ nowej regulacji na działalność gospodarczą podatnika - piszą Dorota Wolna i Michał Walek z PwC.

04.10.2023

Prof. Adamus: Zabezpieczenie roszczeń kredytowych przeciwko syndykowi nie zawsze możliwe

Kredyty Restrukturyzacja

Istnieją spore wątpliwości prawne co do tego czy zabezpieczenie roszczeń z kredytów frankowych może być udzielone przeciw syndykowi masy upadłości. Prawo upadłościowe nie daje syndykowi ani kompetencji ani obowiązku do antycypowania jakichkolwiek wadliwości tych umów, nawet jeżeli dotyczą one relacji konsumenckich. To konsument, jeżeli chce, może podjąć odpowiednie działania - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

04.10.2023