Papierowe obligacje korporacyjne odchodzą do lamusa

Finanse

Po 1 lipca 2019 roku obligacje przestaną być prostym i tanim sposobem finansowania wewnątrzgrupowego. Do tej pory były instrumentem niemal tak elastycznym jak pożyczka. Nowe przepisy są regulacyjnym pokłosiem afery GetBacku i mają na celu w szczególności zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów – tłumaczy Katarzyna Żółcińska, adwokat z Crido Legal.

04.06.2019

Prokuratoria Generalna ma mediować w sporach o zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Już teraz Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP zajmuje się mediacjami, jest zatem dobrze przygotowany do prowadzenia postępowań ugodowych. Dlatego to właśnie ta instytucja będzie prowadzić nowe postępowania koncyliacyjne – mówi Joanna Knapińska, zastępca dyrektora departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

04.06.2019

Środowiska prawnicze protestują i przygotowują własne projekty

Wymiar sprawiedliwości

Nie możemy milczeć, gdy widzimy demontaż wymiaru sprawiedliwości i psucie ustroju państwa, ale nie ograniczamy się do samej krytyki, przedstawiamy też projekty na rzecz poprawy jakości działania i sprawności polskich sądów - mówili podczas sobotniego II Kongresu Prawników Polskich szefowie samorządów adwokatów i radców prawnych oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

04.06.2019

Nowa ustawa lepiej określa prawa studentów - rodziców

Szkolnictwo wyższe

Ujęcie i wyodrębnianie na gruncie nowego prawa o szkolnictwie wyższym uprawnień związanych z rodzicielstwem studentów jest godne podkreślenia i pochwały. Poprzednia ustawa, a także żadna z jej nowelizacji, a było ich blisko 40, nie odniosła się do tej kwestii sfery życia studentów - pisze w komentarzu Agnieszka Bednarczyk-Płachta.

03.06.2019

Prof. Całkiewicz: Prawo chroni dzieci, problemem wykrywanie sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niedofinansowana policja, bez odpowiedniego zaplecza technicznego, obłożona sprawami i mechanizmy kontroli społecznej, które zwyczajnie zawodzą - to w ocenie radcy prawnego, prof. Akademii Leona Koźmińskiego Moniki Całkiewicz - główne bolączki ochrony dzieci w Polsce. Bo jak dodaje przepisy są, ale istotniejsza jest nieuchronność kary.

01.06.2019

Prezes Iustitii: Polskie sądy potrzebują oddzielenia od polityków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czas na to, by po 100 latach działania system, który zakłada trzymanie sędziów krótko na smyczy, zmienić. Zaczyna to też dostrzegać opinia publiczna jednoznacznie oceniając, że te ostatnie lata to jest okres coraz większego upolitycznienia sądów, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego - mówi Krystian Markiewicz

01.06.2019

Szef Związku Gmin Wiejskich: Większa stabilność prawa bardzo pożądana

Samorząd terytorialny

Ciągłe zmiany prawa wymagają jeszcze więcej pracy od urzędników, bo to oni muszą podejmować konkretne decyzje. Musimy nieraz czekać na wyroki sądów, bo one ostatecznie pokazują, jak przepisy stosować. Potem okazuje się, że zmieniają się ustawy i od nowa musimy się ich uczyć - mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

31.05.2019

Biała lista podatników VAT ma wpłynąć na staranność przedsiębiorców

VAT Prawo gospodarcze

Ustawodawca nie poprzestaje w dostarczaniu kolejnych rozwiązań prawnych, które mają przeciwdziałać wyłudzeniom w VAT. Ostatnia nowelizacja wprowadza jeden, wspólny rejestr podatników. Jest jednak pytanie, czy korzystanie z niego wystarczy do udowodnienia należytej staranności – piszą Patryk Bialic i Tomasz Bek

31.05.2019

Kto będzie chciał leczyć, gdy za błąd będzie grozić więzienie?

Opieka zdrowotna

Dramatycznie wzrasta ryzyko wykonywania zawodu lekarza, zwłaszcza zabiegowca, gdy Sejm nowelizując Kodeks karny podwyższył karę za błąd medyczny i ograniczył możliwość jej zawieszania. Czy w tej sytuacji będą w ogóle chętni do pracy na SOR? Mam poważne wątpliwości - pisze Marcin Pakulski, były prezes NFZ.

30.05.2019

Dr Kawecki: Sztuczna inteligencja wyręczy sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W wielu krajach powstają systemy informatyczne mające ułatwiać, a w pewnym stopniu też zastępować pracę urzędników i sędziów. To jest możliwe, chociaż człowieka w ocenie konkretnej sprawy i podjęciu właściwej i sprawiedliwej decyzji takie urządzenia całkowicie raczej nie zastąpią - mówi dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.

30.05.2019

Dobrze, że CBA szkoli urzędników z działań antykorupcyjnych

Compliance

Przez wiele lat uważało się, że prewencja z obszaru compliance to domena sektora prywatnego. Tymczasem działania antykorupcyjne dotyczą też sektora publicznego. Dlatego cieszy mnie, że CBA szkoli urzędników - mówi Radosław Wywiał, compliance officer w Man Trucks&Bus.

30.05.2019

Ostatni moment na raporty o stanie samorządu. W czerwcu poznamy ich wartość

Samorząd terytorialny

Raport o stanie samorządu może być dobrym uzupełnieniem procedury absolutoryjnej. Czy tak będzie, okaże się w czerwcu, gdy pierwsze raporty zostaną ocenione przez rady - mówi Mateusz Karciarz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I pozytywnie ocenia możliwość udziału mieszkańców w sesji, na której raport jest przedstawiany.

30.05.2019

Likwidacja OFE jeszcze w 2019 roku, kto zyska, a kto może stracić?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W związku z likwidacją OFE do FUS w latach 2020-2021 trafi dodatkowo około 17 mld zł, jednak już w perspektywie 2030 roku w wyniku braku wpływów z tzw. suwaka bezpieczeństwa saldo FUS będzie ujemne i wymusi dopłatę ze środków budżetowych w wysokości 3,8 mld zł.

29.05.2019

Niedobór kadr, nie procedury słabą stroną sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przyczyną niewydolności sądownictwa powszechnego nie jest słabość procedury cywilnej, ale braki kadrowe. Żadne uproszczenie procedur nie usunie tego problemu. Trzeba rozbudowywać kadry, tak jak rozbudowujemy metro, by wszyscy wygodnie i szybko mogli nim jeździć - twierdzi pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

29.05.2019

Widmo decyzji prezesa UKE nad operatorami kablówek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Technologia, także wykorzystywana przez telewizję kablową zmienia się nieustannie. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, w której udostępnienie infrastruktury będzie nie tylko możliwe, ale i opłacalne dla potencjalnych korzystających. To jednak nie jest element wystarczającym do zastosowania regulacji ex-ante

28.05.2019

Związki zawodowe: Konsolidacja szpitali WUM wprowadza chaos organizacyjny

Opieka zdrowotna

Związki zawodowe działające przy Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie twierdzą, że połączenie trzech warszawskich szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest nieprzemyślane i może zagrozić jakości świadczeń medycznych i efektywnej ich organizacji.

28.05.2019

Będzie więcej kontroli cen transferowych

CIT Spółki

Powszechnie zakłada się, że pojęcie cen transferowych łączy się automatycznie z optymalizacją. Tak jednak nie jest. To normalne, biznesowe transakcje, tyle tylko że zawierane w grupie, przez podmioty powiązane. Na ich wycenę wpływa wiele czynników. Nie chodzi w nich zawsze o unikanie podatków – tłumaczy Ewelina Stamblewska-Urbaniak, partner w Crido.

28.05.2019

Bobrowicz: Na mowę nienawiści zmiana przepisów nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Do walki z mową nienawiści wysokie kary nie wystarczą. Istotna jest też edukacja, budowanie języka tolerancji i podejście organów ścigania do hejtu - mówi w rozmowie z Prawo.pl prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. Mowa nienawiści ma być jednym z głównych tematów zbliżającego się II Kongresu Prawników Polskich.

28.05.2019

Rzecznik TSUE dał frankowiczom diabelską alternatywę

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Rzecznik w swojej opinii w sprawie Dziubak dał wybór między upadkiem umowy ze wszystkimi tego konsekwencjami lub utrzymania jej przy życiu razem z nieuczciwym warunkiem. Wyboru ma dokonać kredytobiorca poinformowany przez sąd. Tyle, że taka procedura w polskich realiach, jest obecnie niewykonalna - ocenia Michał Jabłoński, adwokat z kancelarii Dentons.

27.05.2019